Защо според вас се будят нощем кърмачетата?

  • 4 324
  • 70
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 091
успокояващо или не, и ние сме като вас!
Моята Крали Марка също се буди по няколко пъти нощем! поне веднъж 30 минути след като е заспала в 22 ч., след това към 3 и към 6! и съм доволна! цоква, гушва се и отново заспива.
и докога такА?  newsm78

# 46
  • Мнения: 911
Аз снощи преди лягане тъкмо се бях умислила как ще издържа още една нощ, вече от безсание на моменти ми се гади... и хоп, бебето спа цяла нощ, аз също ако не се брои това, че му тиках на 2 пъти цица, че много се пълня нощем.
И двамата спахме до 8,30 тая сутрин. Резултата е  още 2 зъба!

Извинете за офф-а, ама исках да се похваля малко. Embarassed

# 47
  • Мнения: 3 034
а честито ! радвам се на всеки поспал малко повече. от сърце ! Peace

# 48
  • Мнения: 1 216
успокояващо или не, и ние сме като вас!
Моята Крали Марка също се буди по няколко пъти нощем! поне веднъж 30 минути след като е заспала в 22 ч., след това към 3 и към 6! и съм доволна! цоква, гушва се и отново заспива.
и докога такА?  newsm78

Ето я нашата схема!
От първия до последния ред

# 49
  • София
  • Мнения: 3 064
Иве, и моят се буди. Снощи като почна еден купон в 2 часа, точно като се бях наточила да спя... Обикновено бързо заспива, ама само с цица. Не смея да изляза, ако съм го оставила приспан, защото ако се събуди и ме няма, става страшно. Не знам и аз какво да правя. Чудя се да не го ли отбивам, ама как? Сърце не ми дава, от друга страна, абе, мани, драми!  Ще мине, предполагам, и това. Стискам палци и цункай момите Hug

# 50
  • Мнения: 31
Записвам се да следя темата. Моето дете също се буди нощем и се успокоява само с кърмене, някой  дали е минал през този период , дайте съвет как се действа, за да се откаже от този навик?

# 51
  • София
  • Мнения: 12 237
СЪНЯТ НА БЕБЕТО: 8 ФАКТА, КОИТО ВСЕКИ РОДИТЕЛ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ

     1.Как спите вие. След събличането и обличането за сън повечето възрастни си помагат да се отпуснат за съня като изпълняват различни ритуали: четене, слушане на музика, гледане на телевизия или секс. Когато се унесете, вашите високи мозъчни центрове започват да отпочиват, за да ви позволят да изпаднете в дълбок сън, наречен още тих сън /non-rapid eye movement – NREM/. Вашите тяло и съзнание са най-тихи през този период на съня. Тялото ви е неподвижно, дишането ви е плитко и умерено, мускулите ви са отпуснати, и вие наистина сте в “зоната”. След около час и половина вашият мозък започва да се събужда и да работи и от дълбок сън вие преминавате във фазата на лекия сън, наречен още активен сън /rapid eye movement – REM/. По време на тази фаза на съня вие в действителност движите очните ябълки под клепачите си заедно с упражняващия се мозък. Вие сънувате и се размърдвате, обръщате се и дори може да оправяте завивките си без да се събуждате напълно. Точно през тази фаза на съня вие най-често ставате до тоалетната, след което отново изпадате в дълбок сън. Тези цикли на лек и дълбок сън се редуват на всеки два часа през цялата нощ, така че възрастния човек обикновено прекарва около 6 часа дълбок сън и 2 часа лек. Така вие не спите дълбоко през цялата нощ, въпреки че ви се струва, че го правите.
     2.Как заспиват бебетата. Вие друсате, разхождате или кърмите бебето докато клепачите му се затворят и то започне да клюма в ръцете ви. Очите му се затварят напълно, но клепачите му продължават да се движат и дишането му все още е неравномерно. Неговите ръце и крака са отпуснати и то потръпва или се стряска или пък се усмихва неволно. То дори може да продължи да суче с устичка. Обаче веднага щом се наведете да оставите вашето “спящо” бебе в креватчето така че да можете тихичко да се измъкнете от стаята, то се събужда и започва да плаче. Това е защото то не е било напълно заспало. То все още е било във фазата на лекия сън. Сега приложете своя изпитан ритуал за приспиване отново, но този път продължете малко по-дълго /около 20 минути повече/. Вие ще забележите, че бебето ви ще престане да прави гримаси и ще спре да потръпва, дишането му ще стане по-регулярно и плитко, мускулите ще се отпуснат напълно. Юмручетата, ще се отпуснат, ръчичките и крачетата ще се провесят под тежината си. Това са знаците на дълбокия сън. Вече можете да го оставите в креватчето му и спокойно да излезете от стаята.

УРОК N1
Бебетата имат нужда да бъдат приспивани, а не просто да бъдат сложени да спят. Някои бебета могат да бъдат сложени да спят когато са сънени, но все още будни и да заспят съвсем самички, но други имат нужда от помощта на родителя за да заспят.

Причинита е в това, че докато възрастните обикновено изпадат директно във фазата на дълбокия сън, бебетата преминават първо през фазата на лекия сън преди да заспят дълбоко. След 20 минути или повече те навлизат във фазата на дълбокия сън, от който не е толкова лесно да бъдат събудени. Както може би знете от собствен опит, ако опитате да оставите вашето бебе в леглото докато то все още е във фазата на лекия сън, то най-вероятно ще се събуди веднага. Много родители ми казват: "Моето бебе трябва да е напълно заспало преди да го сложа в леглото". В по-късните месеци, някои бебета се научават да заспиват дълбоко по-бързо. Научете се да разпознавате фазите на сън на вашето бебе. Изчакайте бебето да заспи дълбоко преди да го преместите от едно място на друго, като например от вашето легло на неговото.

     3.Различните фази на сън при бебетата са по-кратки. Застането до вашето спящо бебе и го наблюдавайте. Около час след като е заспало, то ще започне да се върти, клепачите му ще се раздвижат, лицевите мускули ще започнат да гримасничат, дишането ще стане неравномерно и мускулите му ще се стегнат. То се връща във фазата на лекия сън. Времето, в което то преминава от дълбок към лек сън е уязвим период, по време на който много бебета се събуждат, ако усетят нещо, което ги притеснява или причинява дискомфорт, като глад например. Ако бебето не се събуди, през следващите 10 минути то ще премине през фазата на лекия сън, след което ще заспи отново. При възрастните този цикъл на съня продължава около 90 минути, докато при бебетата едва 50-60 минути и те преминават през уязвимия период на всеки час, че и по-често. Вие можете да му помогнете да премине този етап без да се събуди, ако в това време поставите нежно ръка на гръбчето му, изпеете тиха песничка или просто сте близо до него в случай, че то спи до вас.

УРОК N2

Някои бебета имат нужда от помощ, за да заспят отново

Някои “самоуспокояващи” се бебета могат да преминат уязвимия период без да се събудят, а и дори да се събудят след това лесно могат да заспят отново. Други бебета имат нужда от помощ – погалване, песен или гърда, за да се унесат отново. От това можем да направим извода, че една от целите на родителите в това отношение е да създадат условия за спокойния сън на бебетата, така че те лесно да преминават през уязвимия период.

     4.Бебетата не спят толкова дълбоко като вас. Техният сън е два пъти по-лек от този на възрастните. На пръв поглед, това не изглежда честно в очите на уморения от целодневни грижи около бебето родител. Така че ако вие се отнесете към начина на заспиване на вашето дете като към част от неговото развитие, то вие по-лесно ще намерите начин, по който да го приспивате без да му вредите. Затова винаги ми е било странно, че модерни специалисти дават съвети как да помогнем на бебето да спи по-дълбоко – за пари и най-вероятно с риск да навредят.
     5.Събуждането през нощта е от жизненоважно значение. В първите няколко месеца, нуждите на бебетата са най-много, но тяхната способност да ги изразяват е най-ниска. Да предположим, че бебето спи цяла нощ. Някои основни нужди ще останат незадоволени. Малките бебета имат малки стомахчета и майчиното мляко се смила много бързо. Ако глада не беше в състояние да го събуди, то това нямаше да е добре за неговото оцеляване. Ако нослето му беше запушено и то не можеше да диша, ако е студено и то се нуждае от топлина, и сънят му беше толкова дълбок, че да не може да изрази потребностите си, то неговото оцеляване щеше да бъде изложено на опасност.
Нещо, което сме научили в многогодишната ни практика като педиатри е това, че бебетата правят нещата по начина, по който са създадени да ги правят. В случая с бебешкия сън, изследването показва, че лекият сън предпазва бебетата. Предположете, че вашето бебе спи като възрастен, в смисъл, че дълбокия сън преобладава. Звучи чудесно! За вас вероятно да, но не и за бебето. Предположете, че бебето е имало нужда от топлина, храна, но поради причината, че спи дълбоко, то няма да се събуди, за да осъзнае и да реагира на тези нужди. Неговото нормално съществуване би било застрашено. Явно е, че бебетата идват с един модел на сън, който им позволява да се събудят в отговор на обсотятелствата, които заплашват тяхното съществуване. Ние вярваме, а и изследването го потвърждава, че честите фази на лек сън са в услуга на физиологичните интереси на бебетата в ранните месеци от техния живот, когато тяхното съществуване е най-застрашено.
     6.Буденето през нощта подпомага развитието. Изследователите на съня вярват, че бебетата спят “по-умно” от възрастните. Те твърдят, че лекият сън помага на мозъка да се развива, тъй като той не си почива. Факт е, че притока на кръв към мозъка се удвоява във фазата на лекия сън. /Този завишен приток на кръв е особено очевиден в тази част на мозъка, която контролира дишането./ В този период може и да се учи. Мозъкът може да използва това време да преработи информация, която ще му е нужна докато е буден, като запазва това, което ще е полезно за индивида и отхвърля непотребното. Някои изследователи на съня вярват, че лекият сън стимулира развиващия се мозък. По време на фазата на лекия сън високите центрове на мозъка продължават да работят. По време на този етап на бърз растеж на мозъка /бебешкият мозък нараства до 70% от мозъка на възрастния през първите две години/ той се нуждае от непрекъснато функциониране по време на сън, за да може да се развива. Интересно е да се отбележи, че преждевременно родените бебета прекарват почти 90% от съня си във фазата на лекия сън, най-вероятно за да наваксат в развитието на мозъка. Както виждате, този период от живота, в който човешките същества спят най-много и мозъка им се развива най-бързо е същият, в който те спят най-леко. Веднъж, когато обяснявах теорията за лекия сън на бебетата, една уморена майка се подсмихна и каза: Ако това е вярно, моето бебе трябва да бъде много умно!
     7.Колкото повече порастват, толкова бебетата започват да спят по-зряло. “Добре, ще кажете, разбирам всичко това, но кога моето бебе ще започне да спи по цяла нощ?” Кога ще настъпи времето, когато бебето ще се успокои в смисъл, че ще заспива лесно и ще спи по цяла нощ, зависи от самото бебе. Някои бебета заспиват лесно, но не спят дълго. Други пък заспиват много трудно, но спят по цяла нощ. Трети изтощаващи бебета нито искат да заспят нито остават заспали за дълго.
През първите три месеца, малките бебета рядко спят повече от 3-4 часа без да имат нужда от храна. Малките бебета имат малки стомахчета. Все пак те спят общо 14-18 часа на ден. Между четвъртия и шестия месец повечето бебета се успокояват. Те будуват през по-дълги периоди през деня и спят на интервали от 4-5 часа през нощта. Между третия и шестия месец можете да очаквате едно или две събуждания през нощта. Също така ще забележите, че фазите на дълбок сън се удължават. Уязвимите периоди намаляват и бебетата заспиват дълбоко много по-бързо. Това се нарича зрялост на съня.

УРОК N4
Важно е да запомните, че начина, по който вашето бебе спи е отражение на неговия темперамент. Имайте в предвид, че другите родители обикновено преувеличават всъщност колко спи бебето им, тъй като смятат това за доказателство колко добри родители са, а то всъщност съвсем не е. Вие не сте виновни, че бебето ви се буди.

     8.Бебетата продължават да се будят. Докато някои бебетата се научават да спят като възрастни през втората половина на първата година, други все пак продължават да се будят. Каква е причината? Болезнените процеси, като настинка или никнещи зъби, стават все по-чести. Новите придобити умения, като седене, пълзене, ходене, карат бебетата да се упражняват докато спят. Тогава, между първата и втората година, когато бебетата се научат да спят въпреки тези будещи ги стимули, ще се появят други подобни като безпокойството и кошмарите.

Вие разбирате защо бебетата са предразположени към събуждане през нощта, но все пак спокойния нощен сън е изключително важен за добрите отношения между родителите и бебетата.

# 52
  • Средната земя
  • Мнения: 371
Айде и ние в кюпа Hug
Опитах се да не й дам да суче венъж (от 5) и няма да повторя Shocked, такъв кански рев не бях чувала. Направо се стреснах. Чак се бях амбицирала напролет да отбивам - малко сметки без кръчмар. Умът не ми го побира: как ще се отбиваме, как ще я отделяме в нейно си креватче, а в отделна стая... Thinking Възможно ли е?
Дали не си (Й) направихме лоша услуга с това спане в нашето легло и толкова продължително кърмене? Доскоро не ми тежеше толкова, но вече започвам да се поизнервям  Confused

P.S.Вчера за първи път на всяко събуждане даваше заповед :"Тити". Досега не беше го казвала и ми стана много мило.

# 53
  • Мнения: 3 034
София, мерси. и ти нацелувай Борето по петичките. Heart Eyes

Aila, благодаря за статията. Peace  от нея разбрах, че сега е момента да пускам нощно време касетки с уроци по английски. Mr. Green и че явно има късмета да са ми темпераментни девойките, от което следва, че ще се наспя, като се изнесат на квартира... Sunglasses т.е.  след около 20-тина години.

# 54
Здравейте мами! Ние се кърмим, че пушек се вдига. През ноща също става през 3 ч. ,а в по-добрия случай 4ч. Опитах се няколко нощи да му дам водичка и познайте ... рев до сутринта. Примирихме се, че ще ставаме няма как, но проблема е, че много наддаваме. Роди се 3,700 кг, на 1 месец бяхме 5,400 кг. Педиатъра каза, че нормално. Да видим днес колко кг ще сме станали.  newsm78

# 55
  • Мнения: 684
Ееее, чакай малко - та той е на 2 месеца! Повече от нормално е да се буди на 3-4 часа. Би било странно да не се. Миа на 2 месеца започна да удължава паузите на 4.5, 5, та към 2мес. и половина-3 започна да спи от 21 до 6. И после към 6тия месец пак започна   Crazy При всяко дете е различно, но определено на 2 месеца не бива да те очудва, че все още се буди през нощта. Относно наддаването - нямаш особено основания да се притесняваш от еднократно голямо наддаване.
Aila, много интересна статия!   

Последна редакция: вт, 05 фев 2008, 13:24 от jas.min

# 56
  • Мнения: 393
Нека споделя и аз   ooooh!

Тъкмо тези дни се чудех, как насмогва това дете като не му се събират и по два часа непрекъснат сън. Вечер я приспивам в нейното креватче и следват поне две цокания докато дойде време да си легнем и ние. После като се събуди и си идва при нас на големия креват и така си се буди и си цока до сутринта. Всяка нощ е различно.
Успокоява ме това, че от Коледа до сега налице са 3 кътника и два кучешки зъба. Другото което ме успокоява е, че все пак е период, колкото и дълъг да е той.
Вярно е, докривява ми понякога от това, че съм гроги и от това че прагът ми на търпимост става доста нисък, но нали сме родители, за да отликваме на нуждите на децата си.

# 57
  • Мнения: 2 837
Ами аз отказах Румен от нощното кърмене вече. Но пък сега се буди, за да пие вода (която преди не поглеждаше). Спи между нас, събужда се с плач поне 4-5 пъти нощем. Явно иска гушкане, мъчат го зъби и може би сънува някакви неща - де да знам...Но само да те успокоя, че отказването от цокането не помага Sad...А аз така се надявах, че ще поспя цяла нощ някой ден....

# 58
  • Мнения: 3 034
след статията, която даде Аila, реших да наблюдавам по-внимателно как спи Ваяна. и установих, че тя е почти постоянно във фазата на лекия сън. т.е. мнооого  бавно минава във фазата на дълбокия сън. оставям я недозаспала, тя явно нещо се пробужда и така и не заспива много дълбоко. или, когато заспива дълбоко, то е за кратко и след много време.
от друга страна не мога да я чакам 40 мин да заспи дълбоко, защото има и още едно чаве, което трябва да бъде подбутнато да се съблече, измие и легне... Rolling Eyes

Аna2, знам че отказването от цокането не помага. както писах по-горе, голямата ми дъщеря, след като беше отбита, пиеше кисело мляко до 2 1/2 год. всяка нощ. по много пъти.

# 59
  • Мнения: 1 216
...от друга страна не мога да я чакам 40 мин да заспи дълбоко, защото има и още едно чаве, което трябва да бъде подбутнато да се съблече, измие и легне...

И аз съм в такава ситуация, но призпивам до зуко. Ако ще и по час и половина. Баткото си ляга преди бебето - тази схема работи, иначе милият ще трябва да ме чака по нощите за приказка и целувка за лека нощ

Общи условия

Активация на акаунт