Счупен турмометър преди 1 година-последствия

  • 36 280
  • 67
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 820
Всички сме чупили термометри,аз дори над 10 вече.Според думите на Деси ,трябва да си запечатам къщата и никой да не живее в нея вече, защото няма стая без да съм чупила термометър в нея.
Не се шашкайте, дозата живак в един термометър не е токсична и не може да навреди по никакъв начин.Ако се почисти веднага и се проветри не остава живак в стаята.Друг е въпроса ако го погълнеш, защото познавах една баба -наша комшийка, която захранвше синовете си със живак, за да не ги хващали болести и магии.Луда жена е, но пък децата й от малки според нейните думи са яли по една гранулка живак с хляб, а сега са на по 50 години и са здрави като бикове.
#Crazy #Crazy #Crazy #Crazy

# 61
  • Мнения: X
Също сме чупили термометър и веднага се обадих на педито естествено....тя ми каза нещо което никой дори в аптеката не ми бяха казвали, от тогава го казвам на всеки "наплашен". Живакът който слагат в термометрите не е този от който така се паникьосват всички. Това ми го потвърди тя. Каза да, живак е, но няма нищо общо с "отровния" , има същите свойства необходими за целта заради която е там но е преработен и направен само за тази цел. Така че каза, дори в пюрето му да е попаднало няма страшно Peace

# 62
  • Мнения: 1 089
Също сме чупили термометър и веднага се обадих на педито естествено....тя ми каза нещо което никой дори в аптеката не ми бяха казвали, от тогава го казвам на всеки "наплашен". Живакът който слагат в термометрите не е този от който така се паникьосват всички. Това ми го потвърди тя. Каза да, живак е, но няма нищо общо с "отровния" , има същите свойства необходими за целта заради която е там но е преработен и направен само за тази цел. Така че каза, дори в пюрето му да е попаднало няма страшно Peace
Е точно това не го вярвам! Макар изобщо да не правя паники от счупения термометър!

# 63
  • Мнения: 1 820
Живака си е живак и все си е отровен  NaughtyТва са пълни глупости че не бил същия,че бил друг,и не бил отровен!Пък за пюрето! ooooh!Думи нямам,счупен термометър се събира със сяра.И за това се гаси!Отровен е,ако не се вземат мерки,а на педиатърката и кажи че е луда,и трябва да не практикува,че ще вземе някоя майка да даде пюре на детето си  Rolling Eyes

# 64
  • Мнения: 1 014
Сигурно го е казала, за да я успокои. Някои така разбират нещата. Не знам как може да се "преработи". Освен да е някакво съединение на живака. Няма ли някой химик да се включи в темата, да поясни.
Колкото и да ме е страх от счупване на термометър, не мога да изхвърля от употреба живачният термометър. Вече трети дигитален купувам, е как не случих на що годе точен - отклоненията са толкова големи и не в линейна зависимост, така че никаква работа не ми вършат.
Преди години лежахме в детското отделение на Пирогов, една майка счупи термометър в бокса (2 метра на 2м), сестрите изобщо не се впечатлиха от случката, казаха й само да го помете с метлата. Дори не си дадоха труда да поръсят със сяра.  А майката,  след като го беше помела, го беше изсипала в коша за боклук в същия този бокс, в който спеше с бебето си.  #Crazy

# 65
  • Мнения: 1 820
Миналия ден на двора,дъщеря ми счупи един термометър.Съседка ми е химик,с две висшета.Каза че се събира само със сяра  NaughtyА такива други съединения няма,не е нужно да си химик че да знаеш,че е отровно  Hug

# 66
  • Мнения: 17 546
Стига легенди! Прочетете внимателно:

Цитат
При проблем с живак, например счупен термометър - достоверни и практически проверени съвети:

   1. Няма нужда от паника. В битовите термометри се използва така наречения метален живак, при него има опасност само, ако се вдишват парите му с години наред или, ако има продължителен пряк контакт с кожата. По-опасните органични живачни съединения са изключително рядко срещани и е почти невъзможно да се сблъскате с тях при нормален живот. Все пак трябва да се внимава и да се действа стегнато и целенасочено.
   
   2. Ако има малки деца наоколо (това естествено важи за всякакви възрасти, но децата най-напред), изведете ги от помещението. Ако не сте били там в момента, разпитайте ги спокойно, сериозно, старателно, без да им се карате - целта е да разберете възможно най-точно кога е станала случката, имали ли ли са пряк допир с подвижните блестящи топчета, как се чувстват.
     
   3. Ако са си играли с тях - незабавно се изхвърлят дрехите, а малчуганите се измиват обилно с вода и сапун.
   
   4. Ако са вдишали от живачните пари, се извеждат на чист въздух и се оставят в покой, но да не тичат и подскачат.
   
   5. Ако има допир с лигавицата на устата (поглъщане) или с очите, се плакнат обилно с вода, поне десет минути.
   
   6. (От т.4 и т.5) При последните два случая трябва да се потърси лекарска помощ.
   
   7. Едва след като сте се погрижили за хората, обръщате внимание на помещението. Отварят се всички прозорци, с цел да стане течение и да се проветри. Внимателно се оглежда мястото, където се е разпилял живака.
   
   8. Подготвяте си “инструментите” за механично събиране на живака. Вероятно преди това ще ви се наложи посещение в аптеката за сяра на прах или манганов разтвор, както и пипета с гумен накрайник. Вършат работа и тънка лопатка, лейкопласт, влажна тоалетна хартия, дъвка дори, и вездесъщите сапун и вода. И съд, който се затваря добре (желателно е херметически, напр. буркан с капачка, която се затваря с машинка, а не на винт).
   
   9. Парчетата от термометъра с поставят в съда.
       Достатъчно големите, видими капчици се събират с пипетата. Малките - с лейкопласта или тоалетната хартия. Ако живакът се е наврял в цепнатини, например на дюшеме или паркет - не е лесно да се почисти. С ножче разширете цепнатината достатъчно (без да избутвате живака по-навътре), за да може с върха на пипетата и лейкопласта да достигнете и оберете всички капчици.
 
   10. След като старателно сте огледали и почистили, щедро посипвате мястото със сярата или мангановия разтвор. След известно време, примерно половин-един час, отново почиствате внимателно и събраното (заедно с парцала за почистване) поставяте в съда. Където вече би трябвало да са и събраните преди това капки живак, парчетата хартия, лейкопласта, пипетката. Мястото се измива със сапун и гореща вода, може да добавите и хлебна сода.
 
   11. Поради по-високата повърхностна кинетична енергия на течния живак има вероятност сярата да не направи химична реакция. Но поне помага за локализирането на живака и механичното му събиране, както и ограничава изпаренията. Разлятия живак сам по себе си не е опасен, опасни са изпаренията му. И на колкото по-малки топченца е, толкова по-бързо се изпарява. Като най-добър метод за събиране се препоръчва използването на метличка от медни жици, почистени с азотна киселина, но този комплект инструменти не се осигурява лесно Wink.
 
   12. Оставяте помещението да съхне и да се проветрява с отворени прозорци два дни, без да спите вътре.
 
   13. Боклуците от съда не би трябвало да се изхвърлят в контейнерите!

# 67
  • Мнения: 1 014
Ето такъв пост очаквах.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт