Отговори
  • София
  • Мнения: 2 708
СНБМ прави проучване относно нагласите на родителите за повишение на таксите в детските заведения и възможността предучилищните групи да бъдат прехвърлени само към училищата.
Моля гласувайте, включете се с коментар и се обосновете относно темата каква е таксата, която сте съгласни да плащате в детското заведение и при какви условия да стане това, какво бихте искали да се подобри с увеличаването на таксата?
И какво е мнението ви относно варианта предучилищните групи да бъдат само към училищата, какви са предимствата и недостатъците според вас (Предимство – целодневни занимания и по-лесна адаптация към училищната среда, недостатък - не навсякъде имат осигурена възможност за храна в стола, няма как децата да спят в училищата следобед)?
Искам да уточня, че това е само проучване на мненията, все още не е предложение от страна на сдружението
Имате право на 2 гласа, по един за двете теми

Последна редакция: нд, 17 фев 2008, 22:40 от куки

# 1
  • Мнения: 382
Таксата събирана за детска градина предлагам да се изчислява конкретно за всяко дете, това няма да е трудно след въвеждането на електронната система.Примерно ,като процент от доходите на родителите.Например 10%.Някава формула да се направи за изчисляването на таксата.Може да си останат сегашните 40 лв. +% за горницата над......лв.Подобно на изчисляването на данъците.Отделен въпрос, много труден, каква ще е процедурата по доказване на доходите, с какви "бележки" пред кого.Хората със свободни професии как ще доказват доходите си , те са неравномерни през цялата година , може би миналогодищен доход/според данъчна декларация/ , разделен на 12 месеца.И възникват още много въпроси -От колко члена е семейството , колко от тях деца, ако и двете са в същото детско заведение, самотни родители /истински /, родители с увреждания, безработни /истински/и т.н.По този начин "спонсорството " се легализира и може да се следи за какво се изразходва.Ако в нещо греша ,то е защото детето ми е малко и не е посещавало досега детско заведение , т.е. нямам опит , просто предлагам.

# 2
  • у дома
  • Мнения: 7 146
Само да дам пример по горното предложение-ние имаме две деца и се осигуряваме на реалните ни доходи и детски поради което не взимаме...Имам познати,на които мъжете им са бизнесмени,но нямат сключен граждански брак,а доходите им са в пъти повече от нашите,но те взимат детски...Така,че същото ще стане и с ДГ,ако се приеме да е подоходно,тези които са част от сивата икономика по една или друга причина пак ще бъдат облагодеталствани...

# 3
  • Мнения: 7 821
Бих била склонна да плащам такса до 50 -60 лв. като се запази предимството за втори и трети деца.
Относно предложението за диференцирано заплащане според дохода на семейството съм категорично против. Говорила съм по въпроса и с директорката и с учителките на децата ми, тяхното мнение е същото. Думите им бяха "Плащаха минимална такса, защото носеха бележки за минимален доход, а водеха децата си на градина с Мерцедеси". Все още голяма част от хората се водят по договор на много по-ниски доходи, отколкото получават в действителност.
Относно минаването на предучилищните групи само в училищата съм категорично против.
Първо в училищата не могат да се грижат за децата така както в градините - няма персонал, нямат опит, нямат и желание.
Второ не съм съгласна да смеся 5 годишните си деца с 14 - 18 годишни тинейджъри. Направо си е опасно това. Всички четем напоследък какво става по училищата.
Трето - нито сградите, нито тоалетните, нито дворовете на училищата ни са пригодени да осигурят безопасността и комфорта на 5 годишни!
Четвърто училищата са не по-малко натоварени и не могат да поемат големия брой деца. Този проблем тепърва ще се стовари върху тях, защото то и нови училища никой не строи, а и те се дават под наем и са продавани. И сега "елитните" такива имат по 25 -30 деца в класовете си и нямат свободни помещения, за да поемат и предучилищна. Децата ни за това учат на по 2 смени от 2-ри клас.
Какво ще се получи на практика - ще преместя детето за 1 година в "от бога забравено" училище при нови учителки и в нов колектив, а след 1 година ще го местя отново вече в избраното от мен  Shocked . Редно е някой да помисли и за самите деца!
Разбирам големия проблем който имат сега родителите на малките деца, но само след 2, 3 години ще са изправени пред проблема да им изхвърлят децата от градините на 5 години и тогава какво ще правят  Rolling Eyes ?!?
Не може да се разрешава проблема да едните като се създава проблем на другите!

Последна редакция: пн, 18 фев 2008, 08:56 от Ellypr

# 4
  • Мнения: 14 133
Бих плащала такса до 50-60лв. Все пак цените на всички стоки непрекъснато растат,а и е добре децата да се хранят с качествени продукти.
Предучилищните групи трябва да са в детските градини.  Peace
Предимствата за мен - целодневните занимания, осигурена храна, условия за гледане на по-малки деца, спокойствие, защото не са в една сграда с тинейджъри.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 616
Имам 2 деца - големият е 2ра група в детската градина, а малката е на ясла. Съгласна съм, че таксите трябва да се увеличат, но заедно с това да се подобри и храната (за останлото няма проблеми - поне за сега).  Децата ми винаги са гладни и не само моите. Синът ми много често закусва веднъж вкъщи и после в градината, а като се прибере първите му думи са "Дай нещо да ям" . А колкото до самата такса - трябва да си е еднаква за всички както до сега - с привилегии са семействата с повече деца (пълна такса за първото, -20 % за второто, -50% за трето - мисля че така бяха дано не греша)
А относно предучилищната - абсолютно съм против да е в училищатаи съм напълно съгласна с доводите на  Ellypr . Освен това на тази възраст децата се нуждаят и от обедната си почивка, която в училище няма как да получат - вярно че на следващата година вече са първи клас , но пък защо да го правим с цяла година по-рано?????

# 6
  • Мнения: 4 841
1. Категорично съм против обвързването на таксите с доходите, като се вземе предвид всеизвестния тарикатлък на нашенеца...

2. По въпроса за таксите - мисля, че 100 лв е реална и не невъзможна за плащане сума. Да се обоснова - 50-60 не е значително повече от 40, а нали искаме КАЧЕСТВЕНА промяна в менюто и условията. За да е КАЧЕСТВЕНА, значи и скока трябва да е съществен. Така че 80-100 лв ми изглежда по-реално от 50-60. На задължително трябва да се запази намалението за 2 и повече деца в семейството.

3. Тук подкрепям на 100% доводите на Ellypr и мисля, че това би било стъпка в грешна посока.

# 7
  • София
  • Мнения: 958
Не съм съгласна да се увеличават таксите. Нима заплатите да скачат? Нима майчинството да скача пропорционално на всичко останало в магазина?

Всичко ли в тази държава ще стане единствено лесно само за тези, които имат пари - здравеопазване, образование, грижа за децата......???

А ако се обвържат таксите с доходите - ще настане същата повсеместна измама като с детските.....

Против съм предучилищната група да е в училищата - майките по-горе са изложили много добре разумните доводи за това.

Все си мисля, че има области, за които държавата трябва да се погрижи повече и ние сме тези, които трябва да отстояваме и изискваме това. Ако ли не, поне да си кажем, че ще живеем в див капитализъм.

# 8
  • София
  • Мнения: 4 867
Еllypr прекрасно е обосновала мнението си против прехвърлянето на всички 5/6-годишни в училищата. Съгласна съм с нея.

Относно таксата: независимо колко съм готова аз да плащам, бих искала да знам как това ще се отрази реално на бюджета на детската градина, защото той идва от общинския бюджет, а не директно от платените такси.

# 9
  • Мнения: 636
Отговрих само на въпроса за предучилищната - мисля, че трябва да остане в градините, за да не се травмират децата с местене на ново място и след година - на трето.
Що се отнася до таксите, които наистина не са високи в момента, мнението ми е следното - нито мен, нито дъщеря ми я бъркат толкова много поизбелелите чаршафчета, старите легълца, вечното искане на пари за вода, салфетки и т.н. Бърка ни, обаче, неграмотното отношение на учителките към децата, заплахите, че ако плачеш и се напишкваш, ще те изхвърлят на снега, дъжда и .н. или че ако плачеш, майка ти няма да те вземе от градината, наказанията за неволно счупени предмети, цялото това "кастриращо" поведение на персонала, което изгражда кастрирани деца - деца, бъдещи жертви на насилие, или насилници, деца с "отрязан" орган на творчеството.
   Ако се увеличат таксите по-голямата част от допълнителните средства трябва да се насочат към ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ - да има повече от една учителка и една лелка на 30 деца, в градините да влязат млади, жизнени и мотивирани хора, учителките да получат психологическа грамотност, от която, Бога ми, силно се нуждаят, но и понятие си нямат, че имат такава нужда. Има неща в детската психология, всепризнати от психолозите от цял век вече, които някак не са достигнали точно до тях, хората, с които децата ни прекарват по цял ден. И това е масово в държавните градини.
  Бих плащала и 150 лева, ако знам, че учителките на детето ми не само могат да го научат да смята, да лепи и да си мие ръцете, но и знаят колко важни за изграждането на детския характер са въпросите около пишкането и акането, и нашите коментари и поведение около това, които разбират, че детето няма критичност и вярва, като го заплашват, че ще го изхвърлят навън или че ще му отрежат пръстите като ги смуче или че мама няма да го вземе, които разбират колко важно за детската себеоценка е поощряването и колко важна е детската себеоценка за цялостното бъдещо добруване на порасналия човек и хората около него, които са минали през група за собствен опит, както правят всички хора от помагащите професии в напредналия свят, за да познават собствената си психопатология, каквато всеки от нас си носи, и да не позволяват тя да доминира в отношението им към децата...Мисля, че това са истински важните неща, другото са подробности.

# 10
  • Мнения: 382
Убедихте ме , отказвам се от предложението си таксите да са обвързани с доходите но родителите.

# 11
  • Мнения: 137
Мисля, че такса 100 лв. е разумна, стига да се подобрят условията и качеството на персонала. В момента е прекалено ниска таксата.

Предучилищната може да е в училище, но само ако това ще е училището ,където после детето ще продължи да учи.

# 12
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Хайде и аз да скоча по таксите, не считам за уместно да се обвързват с дохода на родителите. В моя случай ще ми излезе по-евтино да запиша дъщеря си на частна детска градина. Не съм я записала в такава, защото цялостната й организация противоречи на схващанията ми. И от там, идва и другият въпрос, защо моето дете да бъде лишено от възможността да използва социалното благо "Детска градина", при положение, че родители й са честни до стотинка данъкоплатци?

ЗА увеличение на таксите, но поравно за всички!

НЕ на предучилищните групи, изместени в училищата.

Само да допълня, че таксата, която плащам в момента в размер на 1,75 лв на ден е смехотворно ниска.

Нереално ниска цена за триразно хранене, обучение, възпитание, обгрижване, приспиване, водене до тоалетна и т.н.

Последна редакция: пн, 18 фев 2008, 11:01 от Nansen

# 13
  • Мнения: 4 965
Убедихте ме , отказвам се от предложението си таксите да са обвързани с доходите но родителите.


И още 1 довод Против. Нали в една и съща градина и група всички деца получават (по презумпция) еднакви грижи, еднакво внимание, една и съща храна и т.н.) - защо тези, които работят много и не си укриват данъците да плащат за същите неща, като тези, които се осигуряват на минимална, а доходите им са в пъти.  Peace
Просто ако се въведе нещо подобно ще се стимулира укриването на данъци. Peace
Хайде и аз да скоча по таксите, не считам за уместно да се обвързват с дохода на родителите. В моя случай ще ми излезе по-евтино да запиша дъщеря си на частна детска градина. Не съм я записала в такава, защото цялостната й организация противоречи на схващанията ми. И от там, идва и другият въпрос, защо моето дете да бъде лишено от възможността да използва социалното благо "Детска градина", при положение, че родители й са честни до стотинка данъкоплатци?
....
Само дето моите дъщери са 2.  bouquet

Подкрепям напълно мнението на seni.  bouquet

# 14
  • София
  • Мнения: 2 708
Таксите мисля за всички е ясно, че не могат да бъдат обвързани с доходите, докато икономиката ни е толкова сива. Затова този вариант за момента е неизпълним, макар и добър като идея.
И точно тук е въпроса какво точно искате да получават децата ви ако се увеличи таксата, ако например таксата стане 60 лв искате децата да консумират по - качествена храна, по - малко тестени изделия за сметка на плодове и зеленчуци ... ако стане пък 80 лв. да бъде назначен още един помощник, ако пък е 100 лв за всеки възпитател да има качествена психологическа помощ и допълнително обучение за "осъвременяване" за преподаването със изискванията на днешния родител ... Това е което имам предвид

Относно преместването на предучилищната група към училищата при какви условия бихте били съгласни това да стане - предучилищните да са към училището, в което детето ще продължи обучението си по - нататък, да се подсигури целодневна грижа за децата (храна, следобедни занимания, спане), това да се отнася само за ОУтата ... Никой не е казал че ще стане, нали трябва да се обмисли всичко преди каквито и да е действия

# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
100лв. за мен е неразумна цена за такса за държавна ДГ.
Аз гласувах до 50лв.
В анкетата за предучилищните групи според мен има малка неточност. Аз гласувах с последната опция, но нямам против да се запази и сегашния вариант - който иска на училище, който иска на градина.
За някои родители е по-удобно училището, защото децата им примерно не са посещавали ДГ и не са свикнали с групата, за други пък е неудобно училището и предпочитат градината, затова към момента както е е най-добре.

# 16
  • Мнения: 47 996
аз съм съгласна таксата да е до 100 лв- но да се назначи допълнително персонал, например не навсякъде има логопед, психолог и т н, те могат да са само за по няколко часа седмично и да обслужват няколко градини, да има по- качествена храна
за предучилищните групи в училищата бих могла да съм и "ЗА", но пък ако всички предучилищни групи се изместят в училищата, там ще изникне въпросът с недостиг на пространство, и ще се наложи децата да са на  половин ден, а другите да учат на две смени от 1 клас
има го и момента със смяна на учителката и т н, който е травмиращ за децата, а ако са с една учителка от предучилищната до 4 клас на половин ден, това всъщност не е ли един по- ранно изтеглен 1 клас?!

# 17
  • Мнения: 386
Макар да съм от Варна, се включвам.Бих давала100 лв за по-добра храна, за по-добре платен персонал и точно заради по-голямата такса- не за предучилищните групи в училищата, особено пък на половин ден!

# 18
  • Мнения: 137
Аз мисля, че границата е доста рязка - от детската градина - направо на училище. Предучилищната е една добра адаптация, и да - наистина е нещо като изместване на първи клас една година по-рано, но не съвсем. Затова не бива да се отхвърля идеята да е в училищата.

Трябва да се мисли най-доброто за децата, не за родителите, нали все пак това е идеята.

 А относно таксата - в момента ние си мислим, че плащаме, а пък от детската градина си мислят, че гледат децата. При такса от 100 лв. съм сигурна, че значително ще се подобри качеството на отглеждането на децата, защото самите родители ще станат много по-взискателни.

# 19
  • Мнения: 3 205
1. Категорично съм против обвързването на таксите с доходите, като се вземе предвид всеизвестния тарикатлък на нашенеца...

2. По въпроса за таксите - мисля, че 100 лв е реална и не невъзможна за плащане сума. Да се обоснова - 50-60 не е значително повече от 40, а нали искаме КАЧЕСТВЕНА промяна в менюто и условията. За да е КАЧЕСТВЕНА, значи и скока трябва да е съществен. Така че 80-100 лв ми изглежда по-реално от 50-60. На задължително трябва да се запази намалението за 2 и повече деца в семейството.

3. Тук подкрепям на 100% доводите на Ellypr и мисля, че това би било стъпка в грешна посока.

Това е и моето мнение, да не повтарям същите доводи.

# 20
  • Мнения: 1 446
1. Таксата за детска градина 80лв.
2. Предучилищната да си остане към детската градина , като напълно подкрепям мнението Ellypr по този въпрос.

# 21
  • Мнения: 137
Само да попитам защо пишете за 5-годишни деца, не говорим ли за 6-годишните?

# 22
  • Мнения: 7 821
Относно преместването на предучилищната група към училищата при какви условия бихте били съгласни това да стане - предучилищните да са към училището, в което детето ще продължи обучението си по - нататък, да се подсигури целодневна грижа за децата (храна, следобедни занимания, спане), това да се отнася само за ОУтата ... Никой не е казал че ще стане, нали трябва да се обмисли всичко преди каквито и да е действия
Куки,
Никак не съм съгласна. Горе писах защо, но имам още доводи. Ето ги:
Как така само към Основните училища  Shocked, тази година записвам големия си син в училище и избраното от мен е и гимназия. В него изобщо няма предучилищна група. Значи след една година като изгонят малкия от градината аз няма да мога да го запиша на предучилищна при батко му, защото такава няма да има. Значи със сигурност ще го местя след още една година още веднъж  Twisted Evil.
Сега предучилищните класове в училищата са на 1/2, представяте ли си да вкараме в тези стаи децата си за по 10 часа  Shocked . Значи една стая няма да е достатъчна в нея и да се учи и да се играе и да се спи. Все пак съществуващите помещения са учебни кабинети. Значи ще трябва 2 стаи. Значи много помещения. Кое училище разполага с тях?
Ще трябват огромни инвестиции не само за закупуването на легла, но и за оборудването на кабинетните за да стават и за игра. Ще се наложи закупуването на играчки и други материали с които децата ни да си уплътняват времето.
Сега съществуващите дворове изобщо не са подходящи за игра на малки деца. Но проблема все пак не е толкова голям, защото предучилищните групи са на 1/2 и който иска да си изведе детето на вън си го води където иска. НО ако станат целодневни това значи да излизат задължително в двора. Да оставим на страна, че трябва играят на бетона, но и ще се гонят до 13, 14 години батковци които ритат футбол в същия двор. Дали някоя от нас очаква 13 годишен тийн да и пази детето  Shocked , пък не му е работа на тийна да го прави. Значи трябва да се преоборудват и дворовете. Да се обезопасят.
Идваме на въпроса с храненето. сега в училищата има столове, но те не са подходящи за 5 годишни, най-малкото столовете и масите са високи. Столовете са на самообслужване, дали децата ни на тази възраст мога сами да си мъкнат таблите с 3 порции и после да си от сервират сами. Или ще им назначим сервитьорки  Rolling Eyes ?!?
Да поговорим за тоалетните, те са отделени и общи, обикновено по 1 или 2 на етаж. Как ще отиде детето ви да пишка по време на сън? Хайде няма да пишка по това време, ами по друго време как ще отиде? Някой ще го води специално или ще го пуснем само по коридорите на училището. Същото това училище по коридорите на което се кюскат 14 годишните  Shocked . А ако учителката го придружава кой ще стои при останалите 5 годишни фоги? Или ще назначим и по още един учител-водач?
Сега предучилищните са по 1/2 ден и за това на всеки клас има по 1 учител. Но ако станат по цял ден ще са необходими минимум по 2-ма учители. Да не говорим колко още персонал ще трябва, ако вземем в предвид водача и сервитьора и лелята помагач.
Да се върнем на тоалетните. В голяма част от училищата те са клекала с "огромна" за едно 5 годишно дупка. Вие пускате ли си сами 5 годишните по обществените тоалетни? Ами мивките - те са високи и за много от малките ще е почти невъзможно да ги ползват. Ами сапуна и тоалетната хартия, дали сега по училищата има теЗ стоки? Или ще разчитаме че 5 годишния сам ще се сети са ги носи в джоба. Ще кажете че и сега има предучилищни групи в училищата и те все пак пишкат, все се справят някак. Но те са по половин ден, повечето от тях не знаят изобщо къде е тоалетната, но ако са по цял ден ще се наложи да я посещават.
Всичко което изброих до тук е свързано с маса пари. И тези пари пак ще трябва да дойдат от общинските бюджети, защото училищата да общински. НО ако сега в градината аз все пак плащам някаква такса била тя и мизерна, то в училищата няма да плащам нищо, защото предучилищната е задължителна по закон, а образованието е безплатно!
От къде ще дойдат тези пари? Или няма да ги даваме - ще набутаме по 30 от децата си в стаи 6 на 6 за по 10 часа, като затворници  Shocked ?!?
Вярно е че по света децата тръгват по-рано на училище, но в начални училища, където са до 4 клас. Освен това стаите им са обзаведени и пригодени. Пригодена е програмата им. И не стоят по 10 часа там. Дворовете им са с трева, а не с асфалт. Имат традиции, мислили са го дълго и са го направили качествено. А не от днес за утре, само за да освободят место за други в градините.
Изобщо за да бъде направено всичко това трябва , според мен, много повече време и усилие отколкото да се построят нови градини.
И още мога да пиша, но сега нямам време  Wink.

# 23
  • Мнения: 7 821
Само да попитам защо пишете за 5-годишни деца, не говорим ли за 6-годишните?
Ами защото моя Дани е роден Декември и Септември ще си е на 5 и искам да е ясно на всички, че и за тези деца говорим.

# 24
  • Мнения: 137
Само да попитам защо пишете за 5-годишни деца, не говорим ли за 6-годишните?
Ами защото моя Дани е роден Декември и Септември ще си е на 5 и искам да е ясно на всички, че и за тези деца говорим.

Поправи ме, ако греша, може би не съм достатъчно запозната, но нали децата тръгват на училище на 7 години. Предучилищната е 1 година. Моите например са родени пролетта и ще тръгнат на предучилищна на 6г. и половина, и на училище съответно на 7г. и половина.

# 25
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Таксата събирана за детска градина предлагам да се изчислява конкретно за всяко дете, това няма да е трудно след въвеждането на електронната система.Примерно ,като процент от доходите на родителите.Например 10%.

  Да бе,и нас дето ни осигуряват на реалния доход да "гризнем дръвцето",няма да стане тази. Crossing Arms
  Такса 100 лв-да.Но да има по-добра храна,спорта и езика да са включени,а не да плащаме допълнително.И още една госпожа,че да си признаем една на 30 деца е просто абсурдна ситуация.

# 26
  • Мнения: 7 821
Само да попитам защо пишете за 5-годишни деца, не говорим ли за 6-годишните?
Ами защото моя Дани е роден Декември и Септември ще си е на 5 и искам да е ясно на всички, че и за тези деца говорим.

Поправи ме, ако греша, може би не съм достатъчно запозната, но нали децата тръгват на училище на 7 години. Предучилищната е 1 година. Моите например са родени пролетта и ще тръгнат на предучилищна на 6г. и половина, и на училище съответно на 7г. и половина.
Е да, но моя ще тръгне съответно на 5 и 10м в предучилищна и 6 и 10м в първи клас.

# 27
  • Мнения: 47 996
и още нещо- нашата детска има предучилищни групи във филиал в блок, но сега по новата наредба 7 за здравните изисквания те не са пригодни за деца от детска градина, а как така училищата са?освен ако не ги направят на 1/2 ден, което не знам кой родител ще го устройва

# 28
  • Мнения: 137
Значи все пак говорим за 6 годишните, плюс минус няколко месеца.

И доколкото схванах, ако предучилищната е в училищата няма да става въпрос за никакво спане, а за престой от половин ден, поне такава им е идеята. После родителите си ги поемат децата, хранят и т.н.

Така че въобще не става въпрос за това детските градини да се изнесат в училищата. Заниманията  в предучилищната ще са все още въз основата на игра, като един вид подготовка за първи клас.

И в другите държави наистина тръгват по-рано на училище, така че никой не е казал, че идеалът е, че трябва детето да тръгне точно на 7  години на училище.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 708
Ellypr абсолютно уважавам мнението ти (както и на всички останали разбира се) и моето лично е подобно на твоето  Peace  Точно затова е темата, да си кажем какво мислим и би ли могло това да стане или не, нали говорим за идея, а не за нещо вече решено.

Последна редакция: пн, 18 фев 2008, 13:00 от куки

# 30
  • Мнения: 7 821
Значи все пак говорим за 6 годишните, плюс минус няколко месеца.

И доколкото схванах, ако предучилищната е в училищата няма да става въпрос за никакво спане, а за престой от половин ден, поне такава им е идеята. После родителите си ги поемат децата, хранят и т.н.

Така че въобще не става въпрос за това детските градини да се изнесат в училищата. Заниманията  в предучилищната ще са все още въз основата на игра, като един вид подготовка за първи клас.

И в другите държави наистина тръгват по-рано на училище, така че никой не е казал, че идеалът е, че трябва детето да тръгне точно на 7  години на училище.
Нора,
Изобщо не се говори да е по половин ден, защото какво ще ги правим 6 годишните в останала част от деня докато сме на работа? Става въпрос да са по цял ден.
Не знам от къде черпиш информацията, че заниманията в предучилищните в училищата са под формата на игра?!? Но това не е вярно за предучилищната в училищата в България! Там заниманията са си като 1 , 2 или 3 клас под формата на учебен час. И изобщо не са подготовка за 1-клас, ами са  си направо 1-клас. Учителките нито си играят с деца, нито се занимават с тях, те им преподават и то по време на часа. Деца са седнали на чиновете и са ученици.
Учителките които преподават са начални учителки, които изобщо не са подготвени да занимават или играят с децата.

И тук в тази тема не става въпрос за това как трябва да се промени образователната система в България и колко големи да тръгнат децата на училище нито как да са организирани заниманията им, а как да се осигурят повече места в градините в София.

# 31
  • Мнения: 137
Говорила съм с директорка на детска градина, която ми обясни, че предучилищната в училище ще е за половин ден и доколкото разбрах не става въпрос да се учи по учебниците за първи клас. За какво точно занимание става въпрос - няма да споря, не съм достатъчно наясно.

"защото какво ще ги правим 6 годишните в останала част от деня докато сме на работа?"

По тази логика какво ще ги правим, когато реално тръгнат на училище?

# 32
  • Мнения: 47 996
за 1 клас има занималня следобяд, къде държавна, къде частна, но там децата учат
предучилищниците какво ще правят

# 33
  • Мнения: 7 821
Говорила съм с директорка на детска градина, която ми обясни, че предучилищната в училище ще е за половин ден и доколкото разбрах не става въпрос да се учи по учебниците за първи клас. За какво точно занимание става въпрос - няма да споря, не съм достатъчно наясно.

"защото какво ще ги правим 6 годишните в останала част от деня докато сме на работа?"

По тази логика какво ще ги правим, когато реално тръгнат на училище?
Има занимални. Прочети някои от темите на майките с първолаци и ще видиш. Има много проблеми, но в тази възраст разликата от 1 година е видима. Към седмата си година децата правят огромен скок в развитието си.
Ти си говорила с директорката, а аз съм майка на дете в предучилищна. Може и да не ми вярваш, но аз ти казвам истината. Предучилищна в училищата и сега има. Но тя няма нищо общо с предучилищната в градината. В училище децата са си ученици. И ако могат да се справят то е само, защото са по половин ден и после някои ги взима, слага им обяда, позволява им да дремнат, извежда ги на разходка и т.н.
Ако някой реши да изгони децата след 3-та група от градините и ги запрати директно в училищата на половин ден, ще стане революция. А общественото мнение директно ще се обърне срещу родителите на малки деца, които сега искат да си запишат децата по ясли и градини. Защото ще се накърни интереса на всички тези които вече имат деца в градините, не само на тези от набор 2002, които ще са евентуално първите потърпевши.
Да не говорим за това как ще реагират учителите и директорите на самите училища.

# 34
  • Мнения: 137
Мисля, че проблемът на майките, които въобще не могат да запишат децата си на градина е по-голям, защото няма кой да им гледа децата не  1 година, а НЯКОЛКО години. Докато за по-големите все ще се намери някаква занималня, както написа някой - частна или държавна.

# 35
  • Мнения: X
1. Категорично съм против обвързването на таксите с доходите, като се вземе предвид всеизвестния тарикатлък на нашенеца...

2. По въпроса за таксите - мисля, че 100 лв е реална и не невъзможна за плащане сума. Да се обоснова - 50-60 не е значително повече от 40, а нали искаме КАЧЕСТВЕНА промяна в менюто и условията. За да е КАЧЕСТВЕНА, значи и скока трябва да е съществен. Така че 80-100 лв ми изглежда по-реално от 50-60. На задължително трябва да се запази намалението за 2 и повече деца в семейството.
по 1 - и аз така
осигурявам се на пълна заплата, а доста от приятелките ми - на 200 лева.... а взимат повече. еми - няма да е справедливо, да не говорим че си е живо поощряване на сивата икономика

таксите - самотна майка съм - 100 лева ми е достичка - значи това прави по 50 кинта на родител, където са двама, ама при нас това е горе-долу размера на издръжката , която плаща баща му...... т.е. почти цялата издръжка ще отива за таксата за детска градина, еми - извинете.....
т.е. - ние пак висиме някъде
щото получаваме издръжки уж.... някак.... хич не върви

за предучилищната - изобщо за чии да се мести - не съм наясно с казуса, но ако причината е да се освободят места за дребосите - по-малките - еми просто е абсурдно, абсолютно абсурдно е, щото то ще се върне върху същите тия дребоси само след няколко години...

# 36
  • Мнения: 7 821
Мисля, че проблемът на майките, които въобще не могат да запишат децата си на градина е по-голям, защото няма кой да им гледа децата не  1 година, а НЯКОЛКО години. Докато за по-големите все ще се намери някаква занималня, както написа някой - частна или държавна.


Е хубаво Нора, сега ще тръгнеш на работа, а когато след 2, 3 години детето ти стане на 6 ще я напуснеш така ли? Или може би някой работодател ще ти даде 2-ра отпуска по майчинство или ще ти пази работното място? Или след 2, 3 години ще пускаме нова анкета "дайте да върнем децата по градините", защото тогава на теб ще ти е по-важно това и проблемът ще ти по-голям? И защо твоето тръгване на работа да е по-важно отколкото моето продължаване да работя?
Занимални има за първолаци и те са смесени с деца до 4 клас. Няма за предучилищни.

Последна редакция: пн, 18 фев 2008, 13:32 от Ellypr

# 37
  • Мнения: 8 999
Мисля, че такса от 80 лева е резонна.
За предучилищните групи - да остане сегашното положение с подготвителни групи в детските градини и в училищата.
Ако едно дете е посещавало детска градина, то би му се натрупало доста стрес от среща с нови госпожи и деца и смяна на обстановката, ако след трета група в детската трябва да се прехвърли към някое училище, а след това и в първи клас.
От друга страна пък за деца, които не са посещавали детска градина, е по-добре да ходят на предучилищна към някое училище.
Но за училищата твърдо трябва да се осигурят целодневни занимания и храна /закуска, обяд и следобедна закуска/.

# 38
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Сега плащам такса за градина от 25лв. на месец. Готова съм да плащам и 50лв. Промяната, която бих искала да се наплави е най - вече в менюто на децата.


....
Относно минаването на предучилищните групи само в училищата съм категорично против.
Първо в училищата не могат да се грижат за децата така както в градините - няма персонал, нямат опит, нямат и желание.
Второ не съм съгласна да смеся 5 годишните си деца с 14 - 18 годишни тинейджъри.....

 Peace Напълно подкрепям!

# 39
  • Мнения: 2 614
Такса 100 лв за мен е съвсем приемлива - защото се надявам плюс дотациите от държавата, да се промени нездравословното хранене в яслите и детските градини. Заплащането на персонала може би ще се увеличи, което ще доведе до по-качествено гледане на децата ни.
Твърдо съм против обвързването на таксите с доходите, това може да предложи само човек, чиито доходи са предимно на черно. Защо аз, не стига, че плащам данъци, трябва и да плащам по-висока такса...ами не е справедливо...

За предучилищните, мисля, че Ellypr е обяснила добре защо е по-разумно да останат към детските градини.
Въпреки, че в Руската гимназия в гр. Плевен (сега ГПЧЕ) в първи клас спяхме на обяд -  сутрин имахме български и английски, напр. след съня руски, или обратното...

# 40
  • Мнения: 47 996
ами знаете ли какво се получава- детето ми тръгна на ясла, но има дупка между яслата и градината, и то от над 9 месеца и трябва да напусна работа, после ако тръгне на градина, ще е там 3 години, после ще стане предучилищна и пак ще трябва да напусна работа, и да го взимам след обяд в предучилищната и евентуално 1 клас, и после от 2 клас вече бих могла да си започна работа и да работя спокойно...страшна логика, защо да не го приемем...ама после кой ще плаща данъци и откъде ще дойдат парички за нови детски градини, за по- високо майчинство и за помощи за братята роми, за пенсии, за лечение, за всичко останало?! щото от бачканена две места мъжът ми си докара ТЕЛК 3 група, може и да се влоши, така че не става и само на гърба н татковците да е всичко, трябва и майките да работят...ама сегашната система хич не ме улеснява, напротив
яслата, градината и училището са врата до врата, но няма никаква приемственост между тях, както беше едно време...
плащането според доходите го махнаха много отдавна, макар че по мое наблюдение вече доста повече хора се осигуряват н реални заплати, наистина голяма част не го правят...
ох, исках само да кажа, че ако направят и предучилищните към училищата само, вече наистина ще напусна работа и минавам на социални помощи  Crossing Arms

# 41
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Дъщеря ми е в предучилищна-детето лесно се уморява,трудно се съсредоточава за повече от половин час.Не може някой да ме убеди,че това дете би издържало цял ден седнало на чин,просто няма начин.В края на деня ще е каталясала и ще си я прибирам спяща. Crossing Arms

# 42
  • София
  • Мнения: 7 045
Според мен таксата би трябвало да е между 80-100 лв., но за тази сума бих искала по-добра храна за децата и по още един учител в група. За преместването на предучилищните групи в училищата съм категорично против, Ellypr толкова добре е изразила доводите ми, че просто не се сещам какво да добавя.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 109
Аз съм твърдо против вдигане на таксите за държавните градини за момента.Единствено ще приема такса от порядъка на стотина лева само ако  намалят бройката на децата в групите - примерно до 15-20 максимум.Държавата да си реши въпроса с липсата на градини.Има и пари и начини.
Според мене предучилищната подготовка направо трябва да се премахне като задължителна.Ако все пак нямам избор,бих предпочела детето ми да си ходи на градина,за да спечеля поне още 1 година,за да не мисля кой ще го поеме като тръгне в първи клас.Защото занималните не струват.Говоря от личен опит с дъщеря ми.

# 44
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Предучилищната служи да подготви децата за живота в училищемпротив съм да я махат като цяло.А от занималня до занималня има разлика,но това е друга тема. Peace

# 45
  • Мнения: 3 161
Запис. И все пак хората, които са наистина с ниски доходи, какво ще правят при такса 100 лв? Няма ли някакъв начин да се ползва социална такса? Питам по принцип, не за моя конкретен случай...

# 46
  • София
  • Мнения: 1 109
Предучилищната служи да подготви децата за живота в училищемпротив съм да я махат като цяло.А от занималня до занималня има разлика,но това е друга тема. Peace
Досещам се за идеята за предучилищната,но просто изразих мнение,че не искам да бъде задължителна.Да имам право на избор.А занималнята в училището на дъщеря ми просъществува,ако се не лъжа 2 години и общо взето децата,които я посещаваха сега са доста слаби ученици и то отдавна е така.

# 47
  • Мнения: 2 614
Запис. И все пак хората, които са наистина с ниски доходи, какво ще правят при такса 100 лв? Няма ли някакъв начин да се ползва социална такса? Питам по принцип, не за моя конкретен случай...

Еми, когато аз писах за таксата 100 лв имах предвид да има избор, да има ОДЗ-та с такса 40 лв, и такива например частни с дотации от държавата с по-висока такса, по-различна учебна програма дори...
Всъщност бях писала по-висока такса, имено с тази идея, но после си дадох сметка, че много хора няма да могат да си позволят дори този вариант.

# 48
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 A защо при условие,че храната е еднаква,тока за приготвянето и също,отоплението,заплатите на учителите...,таксите са толкова различни? newsm78

# 49
  • Мнения: 984
A защо при условие,че храната е еднаква,тока за приготвянето и също,отоплението,заплатите на учителите...,таксите са толкова различни? newsm78
таксите се определят от общините и когато общината няма пари, таксите са по-високи, защото не могат да подпомагат детските градини, в родния ми град събираха пари, за да готвят месо на децата
Относно предучилищните групи, аз съм да останат в детската градина, трудно могат да издържат 8 часа в седнало положение на 6 години.
Относно таксите, против диференцирано определяне на таксата, аз се осигурявам на минимума, а съпругът ми е самоосигуряващ се, т.е. за да има доход трябва да разпредели печалбата, което никой не го прави. И тогава аз ще съм от тези, които плащат 20лв., а си водя детето с мерцедес на детска градина.

Последна редакция: пн, 18 фев 2008, 22:37 от kiki77

# 50
  • София
  • Мнения: 2 708
A защо при условие,че храната е еднаква,тока за приготвянето и също,отоплението,заплатите на учителите...,таксите са толкова различни? newsm78

Ако имаш предвид таксите в анкетата, то нали затова е въпросът, какво си склонна да платиш и какво искаш да получиш в замяна

# 51
  • Мнения: 1 470
Бих била склонна да плащам такса до 50 -60 лв. като се запази предимството за втори и трети деца.
Относно предложението за диференцирано заплащане според дохода на семейството съм категорично против. Говорила съм по въпроса и с директорката и с учителките на децата ми, тяхното мнение е същото. Думите им бяха "Плащаха минимална такса, защото носеха бележки за минимален доход, а водеха децата си на градина с Мерцедеси". Все още голяма част от хората се водят по договор на много по-ниски доходи, отколкото получават в действителност.
Относно минаването на предучилищните групи само в училищата съм категорично против.
Първо в училищата не могат да се грижат за децата така както в градините - няма персонал, нямат опит, нямат и желание.
Второ не съм съгласна да смеся 5 годишните си деца с 14 - 18 годишни тинейджъри. Направо си е опасно това. Всички четем напоследък какво става по училищата.
Трето - нито сградите, нито тоалетните, нито дворовете на училищата ни са пригодени да осигурят безопасността и комфорта на 5 годишни!
Четвърто училищата са не по-малко натоварени и не могат да поемат големия брой деца. Този проблем тепърва ще се стовари върху тях, защото то и нови училища никой не строи, а и те се дават под наем и са продавани. И сега "елитните" такива имат по 25 -30 деца в класовете си и нямат свободни помещения, за да поемат и предучилищна. Децата ни за това учат на по 2 смени от 2-ри клас.
Какво ще се получи на практика - ще преместя детето за 1 година в "от бога забравено" училище при нови учителки и в нов колектив, а след 1 година ще го местя отново вече в избраното от мен  Shocked . Редно е някой да помисли и за самите деца!
Разбирам големия проблем който имат сега родителите на малките деца, но само след 2, 3 години ще са изправени пред проблема да им изхвърлят децата от градините на 5 години и тогава какво ще правят  Rolling Eyes ?!?
Не може да се разрешава проблема да едните като се създава проблем на другите!
PeaceВсе едно аз съм го писала!!!

# 52
  • Мнения: 6 323
Смятам, че 100 лв./месец е приемлива такса за детска градина.
22 работни дни по 5 лв. са 110 лв. 5 лв. на ден за ток, вода, храна, отопление, санитарни материали, материална база, играчки, обучение и възпитание... според мен са напълно нормална сума.
Всеки е готов да даде 2-3 лв. за един час в някой клуб и според мен е напълно резонно 5 лв. да е таксата за цял ден + храна и обучение.
Естествено такава такса предполага добра храна, добра материална база и изключване на допълнително събиране на средства от родителите.

Относно предучилищната - твърдо съм ЗА предучилищната да е в училище.
Правя съпоставка между предучилищната подготовка на дъщеря ми в детската градина и тази на сина ми - в училище. Разликата в нивото е огромна. Естествено, че когато заниманията са само до обяд, е много, много по-трудно, но този момент така или иначе е неизбежен, когато детето тръгне на училище в първи клас.

Последна редакция: вт, 19 фев 2008, 05:39 от Mamma

# 53
  • Мнения: 382
       РЕШЕНИЕ N 20 от 21 януари 2008 година ЗА разделение на дейностите, финансирани чрез общинските бюджети, на местни и делегирани от държавата и за определяне на стандарти за финансиране на делегираните от държавата дейности през 2008 г. 21 Януари 2008  http://www.paideiafoundation.org/?read=5631    в  Приложение № 3 към т. 3 се казва:
   Държавни дейности                                                                                                                       Мярка   Год . размер на стандарта (в лв.)

  ОБРАЗОВАНИЕ
Детски градини
1.Целодневна детска градина и обединено детско заведение за деца до 5 години включително
   1 група                                                                                                                                      дете                            1 133
   2 група                                                                                                                                      дете                            1 262
   3 група                                                                                                                                      дете                            1 370
   4 група                                                                                                                                      дете                            1 433
2.6-годишни деца в целодневна група в детска градина и обединено детско заведение
   1 група                                                                                                                                      дете                            1 313
   2 група                                                                                                                                      дете                            1 442
   3 група                                                                                                                                      дете                            1 550
   4 група                                                                                                                                      дете                            1 614
3.6-годишни деца в полудневна група в детска градина, обединено детско заведение или училище и в подготвителен клас в училище
                                                                                                                                                     дете                               808
 и т.н.


         За дете 1ва група в градина да разбирам ли ,че това са всички пари за годината  определени за него , разделени на 12 месеца, се получава число по-малко от 100лв.Въпроса  за проучването е ,колко бихте добавили към тези пари на месец.Или нещо не съм разбрала както трябва?

# 54
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
A защо при условие,че храната е еднаква,тока за приготвянето и също,отоплението,заплатите на учителите...,таксите са толкова различни? newsm78

Ако имаш предвид таксите в анкетата, то нали затова е въпросът, какво си склонна да платиш и какво искаш да получиш в замяна


 Не,няам предвид тях,а таксите към момента.

# 55
  • Мнения: 2 614
Нали освен таксата, която плащаме и държавата дотира яслите и ДГ, но явно парите са крайно недостатъчни., затова мисля, че е време да се вдигнат таксите, ако искаме децата ни да получават качествено гледане, храна...

# 56
  • София
  • Мнения: 4 412
Аз също гласувах за високи такси, но да има и по-добра храна, повече персонал и други качествени неща, които сте описани. Виждам вече е ясно, че хората не искат да си гледат децата при еднакви условия и за това трябва алтернативни форми или диференциране на градините.

# 57
  • Ку-куландия
  • Мнения: 794
             За по-високи такси. В момента в повечето градини се плаща допълнително за вода, санитарни и канцеларски материали, за плодове, за курсове - английски, немски, танци, футбол и пр. при сегашна такса от 40 лв след плащане на допълнителните неща таксата отива към 100 лв в някой месеци и повече. Мисля, че такса около 100 лв. би била разумна.
            За предучилищната - да е по-желание и да е към училищата. Който иска детето му да ходи на предучилищна подготовка нека си е към училището, а който иска то да има още една година детство да си остане в детската градина.
            И малко извън темата, когато аз бях 1 клас бяхме цял ден до 16 часа следобяд. Сутрин учехме сериозните неща с една госпожа, тогава другарка, след това обядвахме и следобяда обикновено имахме по разтоварващи предмети - музика, рисуване, спорт и подобни, вече с друга госпожа. Също така бяхме в отделна сграда, далече от големите. Та мога да кажа, че при нас първи клас беше нещо като подготвителен.

# 58
  • Мнения: 3 336
             За по-високи такси. В момента в повечето градини се плаща допълнително за вода, санитарни и канцеларски материали, за плодове, за курсове - английски, немски, танци, футбол и пр. при сегашна такса от 40 лв след плащане на допълнителните неща таксата отива към 100 лв в някой месеци и повече. Мисля, че такса около 100 лв. би била разумна.
            За предучилищната - да е по-желание и да е към училищата. Който иска детето му да ходи на предучилищна подготовка нека си е към училището, а който иска то да има още една година детство да си остане в детската градина.
            И малко извън темата, когато аз бях 1 клас бяхме цял ден до 16 часа следобяд. Сутрин учехме сериозните неща с една госпожа, тогава другарка, след това обядвахме и следобяда обикновено имахме по разтоварващи предмети - музика, рисуване, спорт и подобни, вече с друга госпожа. Също така бяхме в отделна сграда, далече от големите. Та мога да кажа, че при нас първи клас беше нещо като подготвителен.

И при нас беше така първи клас, имаше даже легла и спяхме следобяд - класа с повече 6-годишни, първи клас 7-годишните не спяха следобяд. Само не виждам сега къде ще се намери място и за легла и тишина да им се пази на децата и т.н.

И аз съм за увеличаване на такстите, ако има унифициране на менюто за цялата община, т.е. да се знае какво и по колко ще ядат децата всеки ден от седмицата в цялата община София, независимо дали детето ми посещава една ясла или друга и това да е еднакво за всички деца и като качество и като количество.

Също да има по-добри /безхлорни/ препарати за почистване, които да са антиалергични. И също по-голямо заплащане на сестрите, госпожи, лелки, готвачи.

# 59
  • София
  • Мнения: 2 113
Гласувах за по-високи такси - 100 лв. Не искам зад социалния облик на грижите за децата да се крие безхаберие и ниско качество на услугата.

Днес цял ден чета теми от форума за градини, честни и нечастни (защото едва ли ще се класираме за държавната и не знам какво ще ни се наложи да правим наесен). Настръхват ми косите от някои истини за отношението към децата...Искам грамотно и съвременно отношение, знам че то би струвало пари, но от други сфери на живота ми като потребител знам също, че парите не гаратират добра услуга - как ще гарантираме такава в градините? Иска ми се да има критерии за това как можеш да се отнасяш към едно дете - можеш ли да го заплашваш, че ако се напишка или плаче майка му няма да дойде? Не мисля, че това трябва да зависи от таксата на градината, това просто би трябвало да е посъдно недопустимо!

Таксата не бива да е подоходна, цената на хляба не е подоходна, нали? Но 100лв, например, не са възможни на всички, затова трябва да е като при хляба - да има градини и градини, но както в хляба - по-ефтин или по-скъп, не можеш да слагаш каквото ти падне, така и към децата трябва да има гарантирано добро отношение и разликата от таксата да се отразява в разлика в материална база само.

Защо не могат децата да си носят обяда и храната? По избор. Знам, тук ще има мнения за това как едно дете ще се чувства различно, защото яде едно, а друго - друго. Ама то за всичко е така - нико дънките са им еднакви, нито колите, с които ги взимат родителите, нито занапред в живота ги очаква уравновиловка...

За предучилищната...сега се замислям за нея и ми е трудно да имам категорично мнение... Защо е задължителна...Не си спомням преди 30 години как е било, нито мога да сравнявам материала за първи клас тогава и сега...но помня, че си бях на градина до започването на първи клас, тогава се бях научила вече да чета, но това не беше практика, а изключение и в първи клас имахме следобедна занималня и легла за сън...

# 60
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
по-висока такса, гласувах 100 лв, заради вече изброените - по-добре платени и мотивирани госпожи и по-качествена храна. разбира се и по-малко деца в групите.
моя приятелка - детето е предучилищна в училище, половин ден, после е на занималня, за нея плащат по 200лв на месец, защото училището макар и държавно, занималнята е частна. нямат избор, на работа са. няма следобеден сън. детето заспива в осем вечерта, каталясало.

# 61
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Повечето говорите за повече и по-добре платен персонал в градините, като мотив за по-висока такса. Да, но заплатата на персонала не се определя от таксата, а със закон, който не се променя лесно, за разлика от таксите.

# 62
  • Мнения: 3 161
Защо ли ми се струва, че ако плащаме 100 лв, няма как да получим всички екстри, които изискваме - по-добра храна, по-добро заплащане на персонала, по-малко деца в групите? Май трябва да отидем доста нагоре, за да получим всички тези екстри накуп.

# 63
  • Мнения: 7 821
Защо ли ми се струва, че ако плащаме 100 лв, няма как да получим всички екстри, които изискваме - по-добра храна, по-добро заплащане на персонала, по-малко деца в групите? Май трябва да отидем доста нагоре, за да получим всички тези екстри накуп.


За по-малкото деца в групите със сигурност няма да го получим, не и при този недостиг на места.
Истината е, че най-вероятно ще вдигнат таксата с 10, 20 лв и няма да получим нищо различно срещу нея. Най-малкото защото тя не е променяна от много време, а цените за това време нараснаха в пъти. Така че, ще плащаме повече, а ще получаваме същото. И със сигурност ще продължим да си плащаме и тоалетната хартия и играчките, а какво остава за допълнителните дейности.
Дано се окажа лош пророк, но едва ли  Wink.

# 64
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Дори да не се намалят децата в групата няма да е проблем ако се увеличи персонала,поне аз така мисля. Peace

# 65
  • Мнения: 3 161
Да, увеличаването на персонала е задължително при толкова голям брой деца в група. В предната тема бях дала някои предложения по въпроса. Стажуващи студенти, родителско участие, смяна на модела (т.е. групи от деца, които работят с един възрастен, като всяка група прави нещо различно...)

Но наистина, 100 лв не оправят ситуацията. Ако искаме И качествени промени, сумата трябва да е по-голяма. Не че агитирам за по-висока такса - но това е начинът, ако искаме и по-добри условия, няма как иначе. И все пак: помислете за хората, за които и 40 лв. са много. Не трябва ли да има някаква възможност за истински социално слаби хора?

# 66
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Това със социално слабите е много относително.Омръзна ми от социално слаби с огромни къщи и скъпи коли.Да-нека има по-ниски такси за тях,но как ще се докаже,че са наистина такива. Crossing Arms

# 67
  • София
  • Мнения: 1 109
Аз честно да ви кажа се учудвам,като чета че пишете за хора с "мерцедеси" да си водят децата в държавните градини.Досега не съм видяла такова нещо в нашата градина,а и общо взето по външния вид си личи донякъде платежоспособността на родителите.Тези с големите възможности според мене си пращат децата на частни.Както и аз бих сторила,ако имах пари.
А миналата година когато записах малкия,говорих с директорката и тя ми каза,че има проблем с липсата на персонал.И жената сподели,че желаещите да се изучават за детски учителки са страшно намалели и просто след време няма да има персонал.Та,дори и да се дигнат таксите драстично,не виждам възможност за промяна.Пак ще се доплащат езици,танци,пак ще се носи хартия, салфетки и чашки за вода.Учителките няма да са повече стимулирани,защото техните пари не зависят от таксите в градините според мен. Тук трябва да има промяна в политиката на държавата,която до момента пет пари не дава за прираста на населението.Никаква грижа за децата.

# 68
  • София
  • Мнения: 172
За мен такса 50-60 лв. е възможната за реализиране, макар че е недостатъчна. Ние, които дискутираме тук, не сме, мисля, съвсем представителна извадка за социалния статус на българина като цяло. Както в провинцията, така и в София има хора, работещи за мизерни заплати, които принципно за нищо не достигат. За тези домакинства всяко левче е преброено. И такса от поне 100-тина лева, която изглежда нормална, за тези хора би била невъзможна.
Гласувала съм за предучилищната група да си остане в детската.

# 69
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Дори да не се намалят децата в групата няма да е проблем ако се увеличи персонала,поне аз така мисля. Peace
Проблем има и ще как. Няма желаещи за такава заплата.

# 70
  • Мнения: 3 695
Сегашната такса е нереално ниска, да се увеличи на 150-200 лв. Парите от увеличението да отидат за увеличение заплатите на персонала и за наемане на допълнително такъв.
Преучилищните групи - към училищата, те така и си се наричат - предучилищни. Peace

# 71
  • София
  • Мнения: 1 508
Преучилищните групи - към училищата, те така и си се наричат - предучилищни. Peace

Изчакай да ти порасне детето, със сигурност ще си промениш мнението - в градината има място за хранене, място за игра, място за сън, и място за разходки. Нито едно от посочените в училище не се предлага. Защо да лишаваш детето си от елементарни детски удобства именно в предучилищна възраст?

# 72
  • Мнения: 47 996
реално децата в другите страни започват училище по- рано, но как е организиран там учебният процес?! с много игри, разходки, с хранене и транспорт...

# 73
  • Мнения: 7 821
Сегашната такса е нереално ниска, да се увеличи на 150-200 лв. Парите от увеличението да отидат за увеличение заплатите на персонала и за наемане на допълнително такъв.
Преучилищните групи - към училищата, те така и си се наричат - предучилищни. Peace
Аз викам да ги направим по 300 лв. така и места ще се освободят! А тези които не мога да си го позволят ... е те да му мислят, проблема си е техен!

# 74
  • Мнения: 1 599
Здравейте,

Относно таксите и 500 лв. да ги направят те не отиват при учителите а отиват за ядене на децата... на учителите заплатите ги определят управляващите ни....  Аз не бих давала много за държавна детска градина...ако ще давам повече да сме на часна ДГ. Относно въпросните ДГ как ще има места за ... като някой трябваше да си направи далаверата..да продаде имоти и да бутне съществуващи ДГ. Държавата за мен грам не мисли за децата ни... Ужким искали деца... а в същото време гледа как да  им е по гадно на родителите.
А азко се преместят предучилищните групи в училищата дали след 3-5 г. няма да стане същото...олеле няма къде да учат децата ни...

Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 16:49 от Aia

# 75
  • На черешата
  • Мнения: 8 393

Преучилищните групи - към училищата, те така и си се наричат - предучилищни. Peace

 Моят предучилищничка ако трябва цял ден да седи на чин в края на деня ще е каталясала.Ще си я прибирам спяща.
 Ти въобще имаш ли поглед над 6-7 годишните за да предложиш такова безумие. ooooh!

# 76
  • Мнения: 415
Моят предучилищничка ако трябва цял ден да седи на чин в края на деня ще е каталясала.Ще си я прибирам спяща.
 Ти въобще имаш ли поглед над 6-7 годишните за да предложиш такова безумие. ooooh!

Приемете, че децата са различни! Моето дете е на 4 години и не спи на обяд от една година!

А, ето и моето мнение по темата:
Аз бих плащала такса по – висока и от 150 лв., но при условие, че се променят много неща в ДГ, която посещава детето ми, да не кажа всичко!
Подкрепям изцяло мнението на seni, dimitrina73   и на Емем, че трябва смяна на модела и , че това което желаем няма как да стане с такса 100 лв. и с тези кадри.
А, и бездействието на управляващите подсказва , че скоро нищо няма да се промени.
Аз също съм „за” това да се носи храна, ако парите, които сега се дават за храна се пренасочват за заплати на персонала.
А, може би най - много от всичко искам да имам избор!  Нека има Дг с такси от 40лв., от 100 лв. и т.н., но нека разликата в цената да означава и по -високо качество на услугата!

# 77
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  sosko,моето също отдавна не спи.Но това не означава ,че през деня не си почива.Търкаля се по пода и къде ли още не.Ако трябва да я закотвя на един чин,няма да издържи.А и все още не може да се концентрира за толкова дълго време.

# 78
  • София
  • Мнения: 1 109
Няма защо да се спори чие дете спи следобед и кое не.Според мене идеята да се премести предучилищната в училищата означава,че просто тогава децата няма да бъдат цял ден там.А примерно до обяд или ранен следобед. Така предполагам.
А суми от порядъка на 150-200 лв за държавна градина са направо шокиращи за всеобщото материално положение.За когото не е,то просто могат да си позволят частна градина.

# 79
  • Мнения: 3 695
Jarrita, Ellypr, Фантичка,
това е моето мнение, не виждам на какво основание ме нападате. Кажете си своето, бъдете толерантни към чуждото!  Peace
Не е продиктувано от това, че детето ми е малко.  Naughty

# 80
  • Мнения: 30
Гласувах такса 60лв - това е 50% увеличение на таксата за ДГ. Реално, според мен, повечето от хората ползващи ДДЗ не биха могли да си позволят такса по-голяма от 100 лв, дори и 100лв. Ако децата са 2? 200лв само такса. А допълнителните курсове в ДГ, а консумативите - хигиенни, учебни и т.н. И ако едно семейство е на бюджетна държавна заплата и двамата? Или ниско квалифициран труд с малко заплащане в частния сектор? ... Може да се мисли например за обвързване на тези такси с МРЗ например и повишаването им да е плавно с покачването на стандарта в държавата. Ама от 40лв на 200, то дори и на 100 е голям скок -120% увеличение...
Предучилищната група е един вид преход към самото училище и наистина е в по-удачен вид в ДГ. Странна ми е идеята при положение, че все повече се набляга на обучителния характер на заниманията в детските градини да се иска предучилищната група да се маха от тях.

# 81
  • София
  • Мнения: 2 113
Доста неща не знам, и ако някой от вас може да ми каже, ще съм благодарна - колко получава сега една учителка в общинска детска градина?
Колко големи са законовите пречки част от едно евентуално увеличение на таксата да отива директно за възнаграждение на учителката? По-конкретно: ако таксата от 40 стане 60 лв, не може ли да се знае, че 15 от тези 20 лв. повече са за учителката/те за тази група от 24 деца, да се обложи тази сума с 10% и така постепенно да се привлекат към професията нови и по-мотивирани кадри?
Едни такива въпроси ми идват днес, защото се зачетох и в темите за частните детски градини и там мнението на повечето "затънали" в реалността е, че повечето ЧДГ не предлагат нищо по-различно от общинските (с изключение на таксата)...Значи те съществуват само защото има дефицит за места, но ако това постепенно се реши и ако се привлекат нови кадри с по-добри условия, то тогава може би частните ще трябва да предложат и променен модел, а подир тях и общинските, защото ние потребителите ще започнем да го искаме все повече...

# 82
  • Мнения: 2 722
Мнението ми за таксите съвпада с това на Мамма - наистина 5 лв на ден не са много.
За предучилищната мисля че би било по-добре да остане в детските градини от гледна точка на безопасността на децата и съобразените с възрастта им битови условия /тоалетни, мивки/

# 83
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Доста неща не знам, и ако някой от вас може да ми каже, ще съм благодарна - колко получава сега една учителка в общинска детска градина?
Колко големи са законовите пречки част от едно евентуално увеличение на таксата да отива директно за възнаграждение на учителката? По-конкретно: ако таксата от 40 стане 60 лв, не може ли да се знае, че 15 от тези 20 лв. повече са за учителката/те за тази група от 24 деца, да се обложи тази сума с 10% и така постепенно да се привлекат към професията нови и по-мотивирани кадри?
Едни такива въпроси ми идват днес, защото се зачетох и в темите за частните детски градини и там мнението на повечето "затънали" в реалността е, че повечето ЧДГ не предлагат нищо по-различно от общинските (с изключение на таксата)...Значи те съществуват само защото има дефицит за места, но ако това постепенно се реши и ако се привлекат нови кадри с по-добри условия, то тогава може би частните ще трябва да предложат и променен модел, а подир тях и общинските, защото ние потребителите ще започнем да го искаме все повече...
dimitrina73, наистина доста неща не знаеш.
Парите от таксите в държавните ДГ отиват в общината, а заплатите на учителите и другия персонал се определят от държавата.
Мисля, че ще си вкарате автогол, ако искате увеличение по-голямо от 50-60лв. Защото те ще вземат предвид само исканото увеличение, но няма да погледнат мотивите за това. Познато ми е това и е присъщо за управляващите. Условията и заплатите на персонала ще останат същите, но ще вдигнат таксите, защото ще кажат - ето, майките са съгласни, вдигаме ги.
Заплатата в момента на учител е около 300-350лв и си пресметни колко остава след данъците и осигуровките.

Извинете за дългия пост и цитат!

# 84
  • Мнения: 47 996
от догодина и детските градини стават с делегирани бюджети-казаха ми го в нашата детска

# 85
  • Мнения: 75
Д И С К У С И О Н Е Н   К Л У Б  за  СОЦИАЛНА  МЕСТНА  ПОЛИТИКА
София, тел.: 0889 207710, 0888 429604, e-mail: dksmp@abv.bg, www.dksmp.red-y.info
[/u]

Предложения
от дискусия на Кръгла маса проведена на 17.02.08 г. в Софияпрес, с участието на съветници и депутати от София, представители на държавни институции и общини с опит в решаване на проблеми с детските градини, неправителствени организации и граждани. Нямаше представители на столичната администрация.

1. Осигуряване на места за всички желаещи в общинските детски ясли и градини в София от 1 септември 2008 година. За целта на 28.02.08 г. общината да представи Антикризисна програма поне за 5г. напред с прогнози, фиксирани суми и места в детските ясли и градини по райони.

2. Г-н Б. Борисов да се ангажира най-сетне с достоверна информация за наличните места, за нуждите от допълнителни и за колко от тях общината е осигурила нови детски градини!

3. С оглед странното изчезване на налични места в детските градини предполагащи висока степен на корупция и непрофесионализъм, г-н Кмета да осигури в групите за проверка на данните да има представители на ДКСМП и др.НПО.

4. Да се наложи мораториум върху ползване и продължаване на ползването на помещения и терени в детските ясли и градини от външни лица! Предложението да се внесе в СОС от администрацията още на първата сесия.

5. Арх. Диков да обяви терените, които е предвидил за 60 ДГ в градоустройственият план, за да не се застроят докато се готви проектиране и финансиране.

6. Да се отмени от СОС удължаването на договора на частната фирма в 81 ОДЗ за да не се налага администрацията на Б.Борисов да съди СОС в който ГЕРБ има пълно мнозинство.

7. СОС да утвърди финансова компенсация за всички регистрирани в системата, но не получили места в детски ясли и градини, в размера на общинската субсидия за всяко настанено дете.

8. Да се изгражда административен капацитет за външно финансиране в т.ч. от ЕС за ремонт и строеж на детски градини по подобие на други общини в страната.
 
9. Да се продават с договор терени на частни детски градини, а парите да отиват за поддръжка на общинските.

10. Да се проучи възможността за прехвърляне на децата от предучилищна възраст  за занимания в училище, което значително ще намали броя на ненастанените.

11. В разумен срок от 1-2 седмици да се обяви класирането, а да не се подлага процеса на значим корупционен натиск.

12. Общината да обсъди проблема с персонала на действащи и нови детски градини, който трябва да се планира, обучи и стимулира.


13. Да се проведе нова кръгла маса за проблемите с недостига на места в детските градини в края на март с разширено участие на институциите в т.ч и на общинските служители!

14. При ремонти и реконструкция на сгради на детски градини на мястото на стари пожароопасни сгради да се използва всяка възможност за увеличаване на капацитета на детските заведения при спазване на всички нормативни изисквания.

15. Задължаване на администрацията на СО да проведе активни преговори за предсрочно освобождаване на заети помещения и дворове на общинските детски ясли градини и периодично информиране на столичани.

16. Да се осигури квалифициран медицински персонал и психолози във всяка детска ясла и градина.

17. Информация от общината за готовността на детските градини да работят непрекъснато в т.ч и през лятото.




               Председател на ДКСМП:
                           / Николай Белалов /

# 86
  • София
  • Мнения: 8 933
За мен такса 50-60 лв е нормална. Не съм на мнение, че за 100лв такса ще ни гледат децата по-добре. Все пак не забравяйте, че общината субсидира децата в градината, но тези пари пак идват от нас, така че дефакто плащаме повече от сега обявените 40 лв.
За предучилищната група съм твърдо против да се премести в училищата.
За диференцираните такси също.

# 87
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Отново да кажа,точка 10 е безумие. ooooh!

# 88
  • Мнения: 415
Няма защо да се спори чие дете спи следобед и кое не.Според мене идеята да се премести предучилищната в училищата означава,че просто тогава децата няма да бъдат цял ден там.А примерно до обяд или ранен следобед. Така предполагам.
А суми от порядъка на 150-200 лв за държавна градина са направо шокиращи за всеобщото материално положение.За когото не е,то просто могат да си позволят частна градина.

masissa , ние не спорим , просто споделяме.
И второ, моля те , прочети че съм написала бих плащала ако се "...променят много неща в ДГ, която посещава детето ми, да не кажа всичко". 

На нашето семейство нещо не ни върви с тези дотирани мероприятия / или както някой ги нарече по - горе "блага"/- не сме ползвали детска кухня, сега сме на път да не ползваме детска градина, а за детски и болнични да не говоря, сега вече се моля поне с училището да ни провърви.

А, може ли майките , които живеят в чужбина да споделят как стоят нещата там. Какви такси плащат , как протичат заниманията на децата, за храненето и т.н.

# 89
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 И като са до обяд ,интересно какво ще правят после.Родителите ще напускат работа за да си гледат децата за една година ли? newsm78

# 90
  • Мнения: 4 965
И като са до обяд ,интересно какво ще правят после.Родителите ще напускат работа за да си гледат децата за една година ли? newsm78

И аз това се замислих. Или ще напускат работа, или ще наемат бавачки на половин ден. newsm78

# 91
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
И като са до обяд ,интересно какво ще правят после.Родителите ще напускат работа за да си гледат децата за една година ли? newsm78

И аз това се замислих. Или ще напускат работа, или ще наемат бавачки на половин ден. newsm78

 И след 3 години,точно тези дето предлагат това,ще ревнат децата да се върнат обратно в градините,че еди какво си и еди що си.

# 92
  • Мнения: 7 821
А, може ли майките , които живеят в чужбина да споделят как стоят нещата там. Какви такси плащат , как протичат заниманията на децата, за храненето и т.н.
Има тема в чужбинския.

# 93
  • Мнения: 3 161
Трябва ли да се вземе специално решение къде да са подготвителните - в ДГ или училищата? Сега вариантът не е ли по-добър - има избор? Защо трябва да се ограничават възможностите за избор, вместо обратното, да има повече възможности? Защо да няма възможност за взимане на приравнителен изпит примерно, ако някой не държи детето му да ходи на предучилищна? Има доста home schoolers вече и у нас.

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 5 023
Само да попитам - за увеличението на таксите визирате само София, нали? Защото в останалата част от страната и в момента таксите са по- ниски от 40 лв. (25 лв. за Пловдив). Аз съм за леко повишаване - (примерно 30 - 40 лв. да стане таксата на месец), но сумите, които видях в темата, според мен са нереални за страната, мисля че, на всеки е ясно, че доходите в София и тези в страната са мнооого различни!  newsm12
Относно предучилищните групи, според мен, трябва да останат в ДГ!

# 95
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
bendji2710, анкетата е само за София Simple Smile

# 96
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Томасе, къде в първия пост или във въпроса на анкетата пише, че е само за София?

# 97
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Пропуснато е уточнението, че е само за София. Извинявам се, за това   bouquet
Но е късно да се редактира от автора на темата. Не мисля да занимавам и модераторите с този проблем.
Благодаря за въпроса! Предполагам, че дадох задоволителен отговор  Peace

Това е личното ми мнение и не ангажирам СНБМ или други членове с него Simple Smile

# 98
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Гласувах за 100 лв. но бих плащала и 150 лв, ако условията и персоналът са добри наистина. Друг е въпросът, че всъщност нямам избор. При всички положения трябва да работя, съответно детето трябва да ходи на градина, така че колкото струва-толкова.
За предучилните групи нямам наблюдения и изградено мнение.

# 99
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Куки, изобщо не съм съгласна таксата да се изчислява на база доходи. Нашето семейство е с реални доходи. Детски не взимам. Със сивата икономика явно няма да се преборим скоро. Много родители взимат в пъти повече от нашето семейство, осигуряват се на мин. заплата и взимат детски на всичкото отгоре. Ако ги облекчат и да плащат по малко в градините мисля , че няма да е честно.

# 100
  • София
  • Мнения: 83
Съгласна съм да плащам такса над 150 лева, но само при условие, че мога да си го вземам от градина в периода 19:00 - 19:30, защото така ще си спестя разхода детегледачка. И твърдо съм против преминаването на предучилищните групи в училищата.

# 101
  • София
  • Мнения: 2 708
Куки, изобщо не съм съгласна таксата да се изчислява на база доходи. Нашето семейство е с реални доходи. Детски не взимам. Със сивата икономика явно няма да се преборим скоро. Много родители взимат в пъти повече от нашето семейство, осигуряват се на мин. заплата и взимат детски на всичкото отгоре. Ако ги облекчат и да плащат по малко в градините мисля , че няма да е честно.

Никъде не съм писала да се изчислява на база доходи, дори напротив, опитах се да обясня че дохода не би трябвало да е от значение поради всеобщо известния сив сектор

# 102
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
В сайта за детските градини са въвели задължително да бъде вкаран телефон за връзка в профила на детето:

Цитат
По молба на директорите на детски градини, въвеждането на телефон за връзка е направено задължително. При влизане в профила си, молим, въведете телефон, ако не сте го направили до сега.
http://kg.sofia.bg/?page=news&id=32

# 103
  • Мнения: 249
Аз плащам такса 40 лв. без привилегии въпреки, че имам дете 100% инвалид. Такса до 80-100 лв. мога да плащам, но ако знам, че ще се подобри храната на децата и поне малко материалната база. Ако го обвържат с доходите ще съм от хората, които ще плащат по ниски такси. Тъй като се водя самотна майка. Но не смятам, че е справедливо спрямо останалите!
По повод предучилищната не ме устройва варианта да е в училищата, дори и да е целодневно това означава, че ще са на занималня, а там контрола е минимален. Аз съм от родителите, които гледат дете с увреждане и не работя и не ме бърка дали ще ходи половин или цял ден, но за детето ми е по добре да е и с други хора.
За освобождаването на местата трябва да се помисли не като прехвърлят децата ни от едно място на друго, а да се върнат сградите на градините отдадени под наем и евентуално да се открият нови!  Hug

# 104
  • Мнения: 287
Бих платила и повече от 100 лева само и само да се подобрят условията и храната.

# 105
  • Мнения: 2 242
Градините и яслите да минат на самоиздържка. Ще плащаме колкото трябва, ще помагаме с каквото можем .... стига да видя че парите наистина отиват за по-добра храна и условия. Според мен 40лв е твърде малко

# 106
  • Мнения: 827
Градините и яслите да минат на самоиздържка. Ще плащаме колкото трябва, ще помагаме с каквото можем .... стига да видя че парите наистина отиват за по-добра храна и условия. Според мен 40лв е твърде малко
Споделям напълно това мнение!

# 107
  • Мнения: 283
Аз бих дала и повече от 150 лв. Изложила съм аргументите си в отделна тема "Как да подобрим условията ..."

Общи условия

Активация на акаунт