брат и сестра

  • 5 133
  • 80
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 965
...
Другите дето нищо не им разбират тиквите от имоти и са влезли тук само за да се заяждат и да обиждат авторката се показват с по-ниска интелектуална култура от обекта на обидите си.
...

Добре, де.
Ти прочете ли цялата тема?
Още в началото й написахме как е по закон. Такова нещо като "би трябвало" и "ако" в закона няма. Peace
А и доста пъти я питахме дали апартамента е само на баща й или е придобит след брака (като и в двата варианта пише какво е правилното).
Авторката иска информация, без да напише подробности.
Но това е единственото - ако децата не са непълнолетни (т.е, да трябва да има къде да живеят - тогава съдът определя да ползват жилището до пълнолетие заедно с родител-настойник), бащата (ако е единствен собственик) или със съгласието на майката (ако са съсобственици) решава как да се разпорежда със собственото си имущество.
Няма нужда от хипотетични ситуации. Peace

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 1 762
Жади прочети темата в нея има професионални отговори от адвокати /юристи/, които са си казали мнението, но то се базира само на думите на авторката, която за съжаление не може да внесе необходимата яснота по въпросите които й бяха зададени. И мисля поради тази причина се започнаха свободни съчинения, за които не е редно да обвиняваш момичетата, а автораката която не дава достатъчно информация.
Ако апартамента е на бащата придобит преди брака или по наследство, дарение или др. подобен начин си е негов, но е семейно жил. по смисъла на закона, и може да го продаде само със съгл. на съпругата. Но може без ничие съгласие например да завещае апарт. след неговата смърт на някое от децата или на съпругата си........... Само ви отгрехнах вратата и виж колко хипотези има до тук, а колко още ще излязат ако продължа.......... Затова се говори при ясни ФАКТИ - нещо което не ни беше осигурено.

# 32
  • Мнения: 15 265
Именно. Хипотези много. Всеки казус е частен случай.

# 33
  • Кубрат/ Пишурка
  • Мнения: 4 311
Тъй както усещам авторката се тревожи,да не би баща й да продаде апартамента и да останат на улицата. Може би са нещо скарани.
Мило момиче, ако е така ,поговорете сериозно с баща си. Той не би бил баща, ако не мисли за вас.
Ние с моя мъж също разполагаме с апартамент,в който в момента не живее никой. Можем да го продадем ,без да питаме дъщерите.Друг е въпроса,че няма да го направим без да се консултираме с тях.Просто,защото ги обичаме и са част от живота ни.Иначе те си имат свои жилища в други градове. А юридически гореписалите са прави!

# 34
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Мисля, че ако това е единствения имот на бащата, независимо колко големи са децата му, той няма право да ги обезнаследи.  Thinking Имаше някакъв такъв закон, но нека професионалистите се изкажат.

# 35
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Въй,
две дъщери имам. Ако някога го докарам до там да обсъждат имуществените ми решения по форумите, лошо ми се пише.
Ще взема още отсега да им хвърля по един пердах, да знаят да не се месят там, където не им е работа.

# 36
  • Мнения: 725
изобщо не сьм обидила момичето,а н.....а
имах предвид нервна
че има проблем е ясно ,но отговорите и са  малко груби и прочетени отсрани стоят грозно
--------------------------------------------------------------------------------

Така значи тези форуми за точно за това!А не ти да ми казваш къде и кога да пиша!!!
Имам право да пиша където си поискам!
А това за основното училище можеш да го казваш на децата си но не и на мен!
За мен има кой да отговаря.Така че си гледай твоето чудо!

# 37
  • Мнения: 352
Здравейте искам да попитам нещо,но да ви кажа тръсих го и в гуглето но не можах да намеря точно нищо!
Имаме апартамент той е на баща ми на името,майка и тя е жива,аз и брат ми!
Моя въпрос е можели баща ми да продаде апартамента без наше съгласие или да го препише на един от нас (без съгласието на другия)????
Мерси предварително!


Ако апартамента е придобит преди брака с майка ти, както и по наследство е собственост само на баща ти и той се разполага с него, както реши.
Ако е придобит по време на брака, то майка ти притежава 1/2 идеална част, /ако не е уговорено друго/. Той може да продава със съгласието на майка ти /като съсобственици/, но може да продаде и само неговата си идеална част, тогава майка ти става съсобственик с купилия идеалната част на баща ти.

Най-добре вземи нот. акт и отиди при адвокат за да ти изясни възможностите.
 
Това с продажбата на 1/2 идеална част само на единия не съм съгласна. Няма такова нещо. Апартамента може да се продаде само със съгласието и на  ДВАМАТА ако е придобит по време на брака.

# 38
  • Мнения: 15 265

  Това с продажбата на 1/2 идеална част само на единия не съм съгласна. Няма такова нещо. Апартамента може да се продаде само със съгласието и на  ДВАМАТА ако е придобит по време на брака.

Ако съсобственика /в случая съпругата/ няма волята да закупи  идеалните части на бащата,  в указания срок и цена. То друг купувач ще встъпи в правата  на съсобственик. Сделката е възможна, но атакуема по съдебен ред.

Това е работа за адвокат, като бъде направено цялостно изложение на фактите.

# 39
  • Мнения: 3 794
newsm78 newsm78
 хем н.......а ,хем и обидчива....
 мило момиче, форумите са затова да задаваме вьпроси ,да споделяме грижи и трябва да се придьржаме кьм добрия тон, а не да се обиждаме
тук има много момичета, които могат да ти помогнат сьс сьвет,не е нужно да бьдеш толкова рязка и нападателна.


Съгласна съм и не смятам, че е грубо.
Към авторката- Уважавайки членовете на форума, от които ти искаш да ти обърнат внимание и да те посъветват, би трябвало да изложиш малко по-смислено и грамотно написано проблема си   bouquet

Тук повечето теми се движат по строго определен сценарий. Някой има проблем и в бързината допуска правописни и пунктуационни грешки. Резултатът е, че има 5 мнения по темата и около 20 забележки за допуснантите грешки. Ставате смешни! Не мисля, че чаааак толкова несмислено и граматически неправилно се е изразило момичето. Все пак се разбира за какво става дума! Обаче тук явно повечето форумки си търсят лесни жертви за вече до болка изтърканите коментари, подигравки и прочие относно правописа .

# 40
Така, прочетох няколко публикации в който ме защитават!
И за това много благодаря!!!
Така апартамента е придобит по време на брака,това означава че и майка има дял!
Това го разбрах!
Ние с брат ми се опасяваме че той и майка могат да го продадат и да ни оставят на ,,улицата,,!
И друго нещо което искам да кажа,не искам да обсъждам семейния ни проблем,а просто исках да разбера дали може да се продаде без нас тъй като сме техни деца!
Отговорихте ми за което пак благодаря,но не разбрах само защо ме нападнахте и после обвинихте мен че аз съм ви нападнала,че не съм можела да се изказвам,че не съм можела да пиша и т.н.
Вярвам че всички от вас са допускали правописни грешки!
Както и да е благодаря за отговорите!!!
ААА и още нещо в другия форум не ме нападнаха!

# 41
  • Мнения: 378
Не взимам ничия страна ама от лични наблюдения,то няма тема без нападки и заядливи мами newsm78

# 42
  • Мнения: 725
не се притеснявай,не вярвам нито една майка или баща да направят такова нещо.Даже  и да не са в добри отношения, вие децата не ств виновни. В момент на караници може да са си казали някой заплахи ,но не вярвам ,че ще го направят.


# 43
  • Мнения: 804
Ако родителите ви са решили да продадат апартамента, вие нищо не можете да направите за съжаление. Дано не ви се случи !

# 44
  • Мнения: 6 155

  Това с продажбата на 1/2 идеална част само на единия не съм съгласна. Няма такова нещо. Апартамента може да се продаде само със съгласието и на  ДВАМАТА ако е придобит по време на брака.

Ако съсобственика /в случая съпругата/ няма волята да закупи  идеалните части на бащата,  в указания срок и цена. То друг купувач ще встъпи в правата  на съсобственик. Сделката е възможна, но атакуема по съдебен ред.

Това е работа за адвокат, като бъде направено цялостно изложение на фактите.
Нищо подобно!
Написаното важи за обикновена съсобственост.
СИО е бездялова.

Чл.22. (1) Съпрузите имат равни права на владение, ползуване, разпореждане и управление върху общите вещи и права върху вещи. Докато трае бракът, никой от съпрузите не може да се разпорежда с дела, който би получил от общото имущество при прекратяване на имуществената общност. Действия на управление относно общите вещи и права върху вещи може да извършва всеки от съпрузите.
(2) Разпореждането с общи движими и недвижими вещи и права върху тях се извършва съвместно от двамата съпрузи.

Общи условия

Активация на акаунт