Баба Марта

  • 2 386
  • 54
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 2 623
Плета и правя мартеници всякакви
и никога не купувам или мноооого рядко.
Е, в последно време нямам време и правя
само за най-близките.
Обичам празника и го почитам.
Нося мартеница докато не видя щъркел  Hug
После закачам на цъфнало плодно дръвче.

# 46
  • Мнения: 7 723
Не разбирам много що за празник е баба Марта,
ама се кичя с мартеници. Децата- още повече.
Махаме ги, като видиме първите щъркели.
Дори и купувам за целия клас и за цялата група в ДГ.
Традицията го повелява...

# 47
  • Мнения: 3 886
Разбира се,че слагам мартеница. Това е един от любимите ми ,чисто български празници.
Peace И прпи нас така

# 48
  • Мнения: 2 131
Прави ми впечатление, че с всяка изминала година по улиците виждам все по-малко хора, закичени с мартеници. Имам предвид - на дрехата, а не на ръката. А е толкова хубаво, аз винаги си закачам на дрехата. Обичам празника, разбира се.  Peace

# 49
  • Мнения: 2 716
Харесвам тоя празник. Купувам много мартенички (само конци) и подарявам на всеки срещнат. И на непознати деца ми се е случвало да подаря. Обичам да ме закичват с мартеници. Особено саморъчно произведените от щерките.

# 50
  • Мнения: 2 761
Много бг празник,воде6т на4алото си от древността.По4итам го и с удоволствие го празнувам.

 Българските народни празници в своята календарна характеристика, ритуални изяви и песни са съхранили един от най-древните космогонични мирогледи, тръгнали от началото на Времената и стигнали до наши дни. Те носят календарна прецизност, философска яснота и песенна уникалност, каквито притежават малко народни празници по света.

Българските народни празници и традиции са се предавали хилядолетие след хилядолетие от поколение на поколение и са отразявали духовните виждания и космогоничния мироглед на българите. Те са отразявали българския национален дух, като са го пазили от погроми и унищожения. Нито покръстването, нито византийското, нито османското робство разбиха народните празници... Сега България събира сили, за да оцелее...
......
МАРТ и специално Първи март е началото на настъпващата ЯН-активност до пролетното равноденствие (със снижаващата се постепенно ИН-активност). Първи март е богат с много обредни действия. Най-напред излизат младите жени и запалват натрупаните излишни вещи и боклуци от зимата. Бабите остават вкъщи, за да не ядосат Баба Марта. В този ден не се простират бели дрехи – а нещо червено навън. Сутринта възрастните жени усукват от червена и бяла прежда мартениЦИте, които връзват на дясната китка на всекиго от семейството. Мартениците се носят, докато се види първата лястовица или щъркел. Оставят се под камък. Целият ритуал е пълен със символи: от младите жени, паленето на огъня (подпомага силите на ЯН), червеният цвят на мартеницата, който е адекват на ЯН-активността, и носенето й до виждането на първата пролетна птица. Бялото е спътникът на ИН-жизнеността. Усукването на двата цвята показва усукването на двете символични сили в спиралното движение на първичната КИ.

http://www.spiralata.net/kratko/articles.php?lng=bg&pg=57

БЪЛГАРСКИЯТ ОБИЧАЙ "БАБА МАРТА"

 Първи март е денят на Баба Марта. Според преданията, Марта е сърдита старица, която рязко променя времето от лошо на хубаво, и обратно.
 Традициите и вярванията са се запазили през вековете, българите вярват, че носенето на мартеницище умилости Баба Марта да не праща студ.
 Всички получени мартеници се закичват на дрехите или се завързват на китките и се запазят до първия знак на пролетта-щъркел, лястовица, или цъфнало дърво.
 Белият цвят на мартеницата първоначално символизира мъжкото начало, силата.По-късно под въздействието на християнската митология обозначава девствеността и непорочността – белият цвят е цветът на Христос. Червеното е женското начало, здравето: то е знак на кръвта, на зачеването и раждането. Според преданието, дошло от древността, те носят здраве, щастие и дълголетие.
 Мартениците са наследство от траките, коренното население на днешна България в древността. Старите българи вярвали, че в природата съществува някаква зла сила, наричана "лошотия", която също се събуждала през пролетта, а в народните вярвания 1 март бележи началото на пролетта. На мартениците се приписвала магическата сила да предпазва от "лошотията" , най-вече от болести и уроки.
 Свалят се чак тогава, когато се види първият щъркел и се закачват на разцъфнало или зелено дръвче.

http://martenica.net/

# 51
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Празнуваме, да. Харесвам празника, харесвам мартеничките (ама само тези от конци, без изгъзици) и се кича много с тях. Свалям ги когато видя щъркел или лястовичка, за щастие напоследък в квартала са се навъдили лястовички, та все по-рядко ми се случва да си ходя с мартениците на морето.

# 52
  • Мнения: 42
Много обичам първи март.
Днес купиш първите мартенички.
Да кажа само, че на Женския пазар мартеничките са по-евтини отколкото на Дондуков.

# 53
  • Мнения: 5 591
Празнуваме, да. Харесвам празника, харесвам мартеничките (ама само тези от конци, без изгъзици)

И аз PeaceПредпочитам  мартениците за закачване.Не си връзвам на ръката.

# 54
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Всичко носим мартеници. Дори мъжът ми който е американец, харесва и уважава традицията. Обикновенно той е най-накиченият сред нас  Grinning
Мартеничките копувам от бабички, които ги плетат на една кука. Много са хубави, класически и освен това помагам с нещо на жените.
Купихме и изпратихме мартеници и на приятелката ми в Португалия.
Когато живяхме в Узбекистан, занесох в БГ посолството....секретарката, която живееше вече 20 години там, се разплака, когато й подарих мартеничката.....

Общи условия

Активация на акаунт