Сегашно предварително. Или нов бизнес в медицината?

  • 4 120
  • 99
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 080
Смятам ,че е престъпление да се прави върху деца .Мисля ,че трябва да има пълнолетие човек и сам да решава .

# 61
  • София
  • Мнения: 1 783
Каква е профилактиката на заболяванията на щитовидната жлеза, Ниара?
Ваксините са профилактика за редица заболявания, според доста съфорумки ваксинирането е част от световната конспирация.

Смятам ,че е престъпление да се прави върху деца .Мисля ,че трябва да има пълнолетие човек и сам да решава .
Ако го доживее и е здрав.

# 62
  • Oslo
  • Мнения: 659
Като всяко гениално откритие - зависи в какви ръце ще попадне....

# 63
  • Мнения: 1 080
 Имелда , по същата теория - за какво да живея ,като може да ме блъсне кола ,да загина при природно бедствие .Хубаво е човек да има право на избор ,ако родителите ми ми причинят подобно нещо -  не бих им простила .
На 100% ли е сигурно ,че ще се развие карцином .И няма ли това да навреди на други органи и системи във времето ,едно е да имаш щитовидна жлеза ,друго да се тъпчеш с хапове цял живот ,как би се отразила това в бъдеше - ако става въпрос за дете . Ясно е че трябва да се опрем на опита и необходими жертви ще има .

# 64
  • София
  • Мнения: 1 783
Твое право е.

# 65
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192

На мен ми хареса тази книга.

# 66
  • Мнения: 822
Имелда, ще се опитам да обясня, какво имам предвид под "превенция" за конкретните условия тук... Или по-скоро липса на такава...
Не зная, дали ще се съгласиш, но 1/3 от населението на една държава поне на мен ми се струва прекалено. Ако данните са верни, възниква въпросът, дали не се прави нещо погрешно, за да се стигне дотам. Имаше някакви плашещи цифри за повишения процент на рак на щит. жлеза при жените тук - (дано да не бъркам, нямам време да търся точни статистики) но ако за 80-те години този брой е нараствал с 2% за година,то след 2000 г. броят на диагностицираните жени е нараствал с по 9% всяка година.Вече се говори и за епидемия при тези заболявания.
Ако пък статистиките са неверни, то или има цел за да се преувеличава, или има причина за постъпването на грешна информация...
За мен липса на превенция е лекотата, с която се предписват примерно противозачатъчни таблетки (без предварителен тест), медикаменти за отслабване (някои от които влияят директно на функциите на щитовидната жлеза - без да е доказана пряка зависимост между пълнеенето и наличие на хормонални проблеми; наскоро мисля пак имаше някакъв препарат, който беше иззет от пазара поради странични ефекти), тироидни препарати за понижаване нивото на холестерол (след един погрешен тест, без да бъде повторен -това беше при доста близък човек)...Примери, при които повече или по-малко се оказва влияние върху хормоналните функции на тялото, а всяка намеса в ендокринните функции на здрав човек, може да доведе до сериозни здравословни проблеми...(Примери, които касаят най-вече жените, а при тях и процентът на тези заболявания е по-голям). Няма смисъл да продължавам.Няма смисъл да намесвам и глобални фактори като радиация.Факт е, че качеството ни на живот се е подобрило.Факт е обаче също, че и процентът на щитовидните заболявания тук е нараснал неимоверно от времето на нашите баби (когато предимно йодният дефицит е бил причина).Мисълта ми е, че уж елиминираме някои фактори, считащи се за предпоставка за подобни заболявания, но в същото време създаваме други (свързани с начина ни на живот).Това, че заболяванията на щит. жлеза се предават генетично, не изключва факта, че ние до голяма степен спомагаме за мутациите на тези гени.И нека не намесваме "световната конспирация"...За мен определението е доста по-просто - пълна незаинтересованост и безотговорност за човешкото здраве, колкото и да се пропагандира обратното... Превенция в този контекст е от една страна точното информиране на пациента за + и - на всеки хормонален препарат от  лекуващия лекар и от друга - по-подробни изследвания преди предписване на даден медикамент (отново повтарям,че пиша за тукашните условия, където и личният лекар може да предпише такова доживотно лечение, без да си стигнал до специалист). А когато се спестяват минусите, е нормално да се породят и недоверие и въпросителни, дали здравната система не е в услуга на нечии предимно финансови интереси...
П.П.И не искам да споря за доказаност или недоказаност на странични ефекти при дадените примери.А и те са малка част от общата картина.Достатъчно за мен е, че макар и рядко в медиите излиза инфо за това.
Мисля си, че до 10-15 год. и в България процентите ще бъдат подобни...
Извинявам се, че стана много дълго и объркано, но и времето ме притиска...

# 67
  • София
  • Мнения: 62 595
Конкретно за рак на щитовидната жлеза не зная дали има увеличение, но  болестите на щитовидната жлеза на по-чести със сигурност. И засягат все по-млади жени и момичето. Отделенията по ендокринология са пълни с млади жени, които лягат на операционната.
Да, има проблеми с хормоните. Не може при такова високо ниво на дистрес, на замърсени храни и околна среда, да не се променя функционирането на целия организъм, особено на ендокринната система. Някаква лекарка ендокринолог веднъж обясняваше как определени изкуствени консерванти и оцветители в храните имат такъв строеж на молекулите, че блокират рецепторите на други молекули, отговорни за производството на няколко вида хормони. Може да е така, може и да не е така. Но всяко нещо, което тормози организма го убива.
Затова клишето "това,което не те убива те прави по-силен" ми се струва пълна глупост. Което те убива, просто те убива, освен ако не извадиш късмет.

# 68
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
да си на ХЗТ не е все едно си пиеш чайчето.
Тъй, че не е ясно, от какво са го отървали детето в бъдещето му и на какво го обричат занапред.

Естесвено, хубаво е да се знае каква е статистиката при тоз вид рак на жлезата в едно, 2-3 хиляди семейства (дай Боже да няма чак толкоз много засегнати) и поне за 15-30г. назад във времето. Ако може и по-дълго.

Но щом родителите са се съгласили, не мисля че имаме право да ги съдим. Тяхно е детето, тяхно е решението, техни са и засегнатите от болестта близки.

# 69
  • Мнения: 620
Това е абсурдно, не мога да повярвам .... Гените са си гени но при нормален начин на живот е доказано, че могат да се контролират. Ако всички ние се замислим от какво са били болни нашите баби и дядовци, родители, лели и т.н. то ще трябва да изпаднем  в дълбока депресия  Cry
Това мило дете цял живот ще страда, мъжете без тази жлеза имат и сексуални проблеми и емоционални и всякакви, според мен детето е осакетено...

# 70
  • Мнения: 822
Съгласна съм с Имелда.
За различните видове рак - различни мутации в гена... Онкогени. Някои латентни, някои - не. Тези, които работят, стимулират продукцията на "ненормален" протеин. Той влияе на клетъчните процеси. Клетките мутират, делят се много по-бързо от нормалното и неограничено. "Ракът" расте, онкогенът работи.
Такива ми ти работи. Има процент и процент. Нито аз, макар и биолог и изучаващ точно клетки и гени, нито вие, можете да прецените решението на лекарите и родителите. Да оставим медицината на лекарите, а?
humanis, за това

Това е абсурдно, не мога да повярвам .... Гените са си гени но при нормален начин на живот е доказано, че могат да се контролират.

грешиш много. Не виждам как ще спреш един мутирал ген, който работи. Нобеловата награда те очаква, цял свят иска да намери лекарство за рака, но уви, защо ли всички залагат на превенцията ?

# 71
  • Мнения: 3 423
Потресаващо!
Утре така могат да ти кажат - бъбрекът ти сега е здрав, но имаме данни, че ще се разболее... Трябва да ти го махнем...

Да. Потресаващо е!!!
Бедните май пак ще духат супата.

# 72
  • Мнения: 19 339
Имелда , по същата теория - за какво да живея ,като може да ме блъсне кола ,да загина при природно бедствие .Хубаво е човек да има право на избор ,ако родителите ми ми причинят подобно нещо -  не бих им простила .
На 100% ли е сигурно ,че ще се развие карцином .И няма ли това да навреди на други органи и системи във времето ,едно е да имаш щитовидна жлеза ,друго да се тъпчеш с хапове цял живот ,как би се отразила това в бъдеше - ако става въпрос за дете . Ясно е че трябва да се опрем на опита и необходими жертви ще има .
а ако развие и после ще обвинява родителите си, че е имало начин да го предотвратят. Много е трудно да се реши човек на такава стъпка.
Всеки решава в конкретната ситуация както смята за най-добре.

# 73
  • Мнения: 228
И на мен ми прозвуча нелогично. Още повече, че ракът на щитовидната жлеза Е ЛЕЧИМ.
Не разбрах защо е трябвало да се предприеме тази операция, при положение, че детето, засега, е здраво и няма никакви индикации /освен предположенията/, че изобщо някога ще се разболее. Генетичната предразположеност не винаги означава 100 % вярна прогноза.
Peace

# 74
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Ами ако на някоя жена решат да и махнат матката, защото баба и и майка и са имали проблеми? newsm78 И то, без да е раждала?

Това се прави тук , в Холандия, като махат гърда или друг женски орган. Много често деца на заболели майки или сестри си правят тестове и след даден процент възможност да се разболеят ( който е доста висок) имат право да решат да махнат някой орган. Не знам какво да мисля...Повечето жени споделят, че избора е много труден, но са си отдъхнали, че нямат шанс да се разболеят .

Общи условия

Активация на акаунт