Премахват занималните в училищата?

  • 2 720
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 485
Снощи мой познат беше на гости и каза,че към края на 2008г влиза закон,според който щели да бъдат премахнати занималните. Аз лично не съм чувала нищо подобно...но синът ми наесен ще бъде първокласник и доста се притесних-ако е вярно,това означава,че ще трябва да се откажа от работа,за да го гледам следобяд. Някой да знае нещо по въпроса?

# 1
  • Мнения: 189
Здравей, не мога да кажа, дали има проект за такъв закон. Толкова глупости се наговориха и направиха в образованието напоследък, та иди разбери дали е поредния фишек или наистина ще стане.
Всъщност със закон или без, очаквам занималните да изчезнат, защото е най-лесния начин за пестене на средства от делегираните бюджети. Това е, върти го, сучи го всичко е на наш гръб.
Досега уж безплатното ни образование ни бъркаше в джоба за частни уроци, подготвителни курсове и евентуално униформи. Вече ще го спонсорираме и с частни занимални...

# 2
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Като подавах документи от училището ме попитаха дали искам целодневна или полудневна паралека,не е ставало дума,че няма да има занималня. newsm78
 А цените на повечето частни занимални са доста солени. Confused

# 3
  • Мнения: 2 746
Занимални ще има винаги, НО ще са платени.

# 4
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Занимални ще има винаги, НО ще са платени.

  То от платени до платени разликата е огромна,щото на мен ми казаха такса от 90 до 350 лв. Confused

# 5
  • Мнения: 485
Занимални ще има винаги, НО ще са платени.
Какво означава платени-че в училищата ще се плаща за занималня или,че изобщо в училищата вече няма да има  такива,а ще трябва да си търсим някоя частна,защото аз не виждам възможност колкото и частни да има в София изведнъж да могат да поемат толкова много деца newsm78

# 6
  • София
  • Мнения: 4 412
Темата ме вълнува, изглежда с делегираните бюджети това е много лесно да отпадне. Аз доколкото знам, само за 1-ви клас е задължително да има занималня. Но дали ще се запази.

# 7
Занималнята заема учебна стая, в която може да се вмести още една паралелка. Тези деца, които нямат сега място в държавна детска градина все пак ще трябва да учат някъде.

# 8
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Занималнята заема учебна стая, в която може да се вмести още една паралелка. Тези деца, които нямат сега място в държавна детска градина все пак ще трябва да учат някъде.

  Занималнята е след учебните часове,в основните училища тогава свободни стаи колкото щеш. Peace

# 9
  • Мнения: 8 999
В училището на дъщеря ми само се носят слухове. Не са ни информирали официално дали догодина /2ри клас/ ще има занималня или не. Говори се, че ще е платена, но ще бъде в училището, а таксата няма да надвишава 60 лева на месец.

# 10

  Занималнята е след учебните часове,в основните училища тогава свободни стаи колкото щеш. Peace
[/quote]

Нашето училище е основно и уви няма свободни стаи. Първа смяна учат 1-4 клас , а втора 5-7 клас + занималня /и обратното/. Класовете са по 4 паралелки, занималнята е една. По-голямата част от нуждаещите се от занималня посещават частна такава.
Нямат място за подготвителна група. Говори се, че точно малките училища ще имат трудности при делегираните бюджети.

# 11
  • Мнения: 23 014
Не съм чула подобно нещо,но ще бъде още едно безумие,спрямо нас,родителите.

# 12
# 13
  • София
  • Мнения: 478
Мисля, че липсата на стаи ( доколкото в частни случаи твърдите, че съществува като проблем) съвсем не е водещият мотив да се предприема подобна стъпка- всичко опира до финансиране. И не може за решаването на един проблем да се създават една купчина други. Групичката в МОН все повече създава впечетление, че с трескава  изобретателност работи по един комплексен проект "Методи за задълбочаване на кризата  в образоването чрез игнориране на преодолимите пречки за подобряване качеството на учебния процес в отделните нива на системата и генерирането на максимални трудности за учащите се и техните родители в опитите на същите да се справят със съществуващата ситуация".Добре ли го докарах откъм формулировка? Twisted Evil

# 14
  • София
  • Мнения: 478
 Малко инфо, надявам се, в помощ на мамите на кандидат- първолачета:
 Държавните занимални, предлагани от някои от училищата са безплатни и се финансират от общината, респективно по линия на  делегираните бюджети след промените в закона ( не съм запозната в детайли с процедурата на финансиране, разкриване на щатовете за учители и пр., но отпадането на държавните занимални определено би облекчило бюджетите на училищата и евентуално затова биха го направили).
 Частните занимални се организират от лицензирани по съответния ред фирми, предоставящи образователни услуги или (като е в нашето училище) от училищните настоятелства. Занималните към настоятелствата провеждат заниманията си в сградите и обикновено в класните стаи на децата и са със значително по-ниски такси. Към някои от тях има допълнителни модули по езици, в зависимост от конкретното училище; преподавателите се назначават от УСти на училищните настоятелства.
 При нас например, е отпуснат един щат за учител в държавната занималня, за останалите деца се предлагат занимания в частната към настоятелството, вероятно подобен е вариантът, за който споменава  baibibi.
 И още нещо: няма да Ви зненадам, ако Ви кажа, че качеството на подготовка в занималните зависи най-вече от учителите-отношението им към децата, личните професионални възможности и желанието за работа, не толкова от цената.

# 15
  • Мнения: 2 700
Не знам за такъв законопроект, но както е казано по-горе системата на делегираните бюджети ги премахва по естествен път. Sad
Преди точно три седмици проучвах въпроса, защото дъщеря ми е в трети клас и от първи април вече уви не ходи на занималня.  Cry За някои хора дете на тази възраст може да е пределно голямо, но АЗ предпочитам да бъде под нечий надзор в училище, отколокото сама у дома. Та, по силата на делегираните бюджети се определя норматив за брой деца (по класове, занимания, увреждания и т.н.) За занималните специално, терминът е полуинтернатна група и задължителният брой деца е 20. Падне ли се под тази бройка, паралелката се закрива, както стана при дъщеря ми, въпреки че беше насред учебната година. Т.е. в някаква степен нещата зависят от самите родители. В началото на годината при нас посещаващите занималня деца бяха 27, но оредяха и резултатът е налице.

В първи клас май във всички училища занималнята е задължителна като опция, а до четвърти оставаше препоръчителна и зависеше от добрата воля на ръковдството и настоятелството. Казвам добрата воля, защото наличието на частна занималня в рамките на училището Х има някакъв финансов ефект и дирeкторите обикновено са демотивирани да търсят държавен вариант. Говоря на база миналогодишния ми опит - в крайна сметка се оказа, че може да има и държавна, но просто родителите трябваше да подскочат.

С всичко това, искам да кажа, че нещата са донякъде в наши ръце (на родителите)...

# 16
  • София
  • Мнения: 478
   Не знам, на първата родителска среща в нашето училище директорката в прав текст ни обясни, че въпреки усилията на ръководството, друг щатове за учители в занималните, освен съществуващите по един за 1,2,3 и 4 клас, им е отказано да бъдат отпуснати. И това за 2006/07 уч. г., преди промените в закона. А дори сега във втори клас много малка част от децата не ходят на занималня и функционират по 1 държавна и 3 частни към настоятелството групи -по една за всяка паралелка, т.е интересът на родителите определено е голям. Но може би при наличието на не много скъпа алтернатива при същите удобства и дори с 1 час по дълго работно време, каквото имат занималните към УН-во, родителите не сме достатъчно настоятелни. Така или иначе, изглежда някои опции по начало ще ни бъдат отнети Close.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 752
В нашето училище със съгласието на родителите и като се събират по 5лв месечно ни обясниха, че има нормативна база за наемането на друг педагог за втора група за занималнята, така че варианти явно има. Но зависи от ръководството на училището. С делегираните бюджети и "парите следват ученика" ще се появи и конкуренция сред училищата, а занималнята особено за малките класове се явява сериозно предимство. Та, все си мисля, че който директор си разбира работата, ще намери начин да удовлетвори родителите, които искат занималня за децата си точно за да задържи тези деца в училището.

# 18
  • Мнения: 11 607
щели да бъдат премахнати занималните.

....предполагам за да могат след това да пробият без усилие частните занимални......

# 19
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
щели да бъдат премахнати занималните.

....предполагам за да могат след това да пробият без усилие частните занимални......

  Е,то това е ясно. Sad

# 20
  • Мнения: 11 607
щели да бъдат премахнати занималните.

....предполагам за да могат след това да пробият без усилие частните занимални......

  Е,то това е ясно. Sad

Ама аз и друга причина не откривам.....Защото при нас - занималните са пълни, децата ходят с желание, обичат си много учителите, родителите не са се оплакали, децата - също, напротив - хвалят се,че им е приятно, дори има деца, които искат да бъдат на занималня точно заради купона, който става там.......Децата си пишат домашните, учителите обесняват добре, обръща им се внимание...Та реално погледнато - говоря за нашите занимални - няма причина за да махат занималнята.......

Просто ще разчистят пътя за частните занимални......

# 21
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 И тук има училища,в които занималните са много хубави и децата ходят с желание. Sad
 Обаче на някого явно му пречат.

# 22
  • Мнения: 47 996
Еее, няма ли да има някога тема, свързана с някоя положителна промяна в родното образование
Писна ми вече, избрах училище със занималня в 1,2 и 3 клас, а сега ако ги затворят  #Cussing out

# 23
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Еее, няма ли да има някога тема, свързана с някоя положителна промяна в родното образование
Писна ми вече, избрах училище със занималня в 1,2 и 3 клас, а сега ако ги затворят  #Cussing out

 Или го пускаш в частна или напускаш работа. Confused

# 24
  • Мнения: 47 996
Познай, със син, за който няма място в градината, и дъщеря без занималня какво ще направя: дали ще плащам на две места по *** лева или ще напусна?! Мисля че  е ясно...

# 25
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Познай, със син, за който няма място в градината, и дъщеря без занималня какво ще направя: дали ще плащам на две места по *** лева или ще напусна?! Мисля че  е ясно...


   Sad Никой не мисли за родителите в тази държава.

# 26
  • Мнения: 247
Ползата на държавните занимални е единствено това, че ти гледат детето до 17:00ч. За уроците и домашните- няма да говоря. Когато подавахме молби за занималнята, госпожата ни каза, че на дете се падало по 2 минути занимание с учител Shocked, тъй като имало много желаещи. Записах детето си. Тръгна си и се оказа, че половината домашно го пишем там, а останалото в къщи. Попитах госпожата от занималнята, дали само при нас е така, а тя ми каза, че било масово. Отписах я. Във втори клас ще я запиша единствено защото ще бъда на работа до 17:00ч. и няма да мога да я водя и вземам по обяд. А домашното и уроците- вечер. Няма как...

# 27
  • Мнения: 8 999
Подготовката в занималнята много зависи от конкретния преподавател. През първия срок в училището на дъщеря ми, занималнята се водеше от една доста отвеяна госпожа, която по никакъв начин не успяваше да озапти децата и да ги застави да си учат уроците. Тъкмо бях на път да отпиша дъщеря ми и да се вържа на фльонга, за да успея и на работа да ходя, и с нея да се занимавам, когато въпросната госпожа напусна и на нейно място дойде едно творение на природата, за което нямам думи да се нахваля. Никога не заварих търчащи деца в класната стая, нито веднъж детето ми не се прибра вечер с ненаписано домашно, дава им допълнителни задачи, кара ги да четат допълнително - с една дума върши по-добра работа от класната им.
За жалост, обаче, не е ясно дали тази госпожа ще води занималнята и догодина. Ако изобщо има безплатна занималня за 2ри клас.
Но аз съм склонна да плащам колкото ми кажат /в рамките на разумна сума, разбира се/, ако занималнята се води от тази госпожа, но на частно, в училището.

# 28
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  baibibi,и на мен много ми похвалиха занималнята в училището,което сме избрали пък ще видим. Peace

# 29
  • Мнения: 2 700
Сори за оффа, но защо си мислите, че в занималните трябва да има "занимания с учител" newsm78.  За мен занималнята трябва да бъде място, на което детето да може да се самоподготви и ако случайно има някакъв въпрос да има на кого да го зададе. Ако остане свободно време, нека да им дават нещо допълнително, но постът на мега7703 ме озадачи. Thinking

# 30
  • Мнения: 247
За самоподготовка може да се говори едва от трети клас нагоре. За първи и втори е доста трудно, да не кажа невъзможно. Какъв въпрос да зададат децата, когато въобще не се замислят дали е правилно когато пишат лъв с "ф" или разказ със "с"? А в първи клас домашните далеч не се свеждат до решаване на задачи, четене и препис на текст. Имат си диктовки, съчинения, граматични упражнения . Без помощ от преподавател или родител- незнам как става. Това разбира се е мое лично мнение и никого не ангажирвам с него. Всеки сам решава как и по колко за детето си Peace
Извинявайте за оффа, но не се стърпях.

# 31
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Защото говорим за деца,които нямат изградени навици да учат и пишат.Все пак са в първи клас.
 Трябва някой да се занимава с тях и да им помага поне през първата година. Peace

# 32
  • Мнения: 8 999
Естествено, че без помощ не може. Детето само не знае дали разбира нещо или не, не се сеща да попита, защото не осъзнава, че нещо не му е ясно. А и ролята на преподавателя в занималнята не е само да им помага с домашните - той/тя трябва да озаптява 20-25 деца да не шумят и да не пречат на останалите, които се справят по-бавно с подготовката. Трябва да измисли занимание за по-напредналите, докато той/тя поработи допълнително с изоставащите. С една дума - трябва да се превърне в частна учителка за всички деца едновременно, защото е редно да прегледа всички домашни, да ги изпита и да разбере какво им куца. Та нали родителите черпят информация единствено от тази учителка. Аз например не мога да контролирам вкъщи какво е научило детето, просто не остава време, а и вечер е много уморена, за да я препитвам. Госпожата от занималнята ежедневно ми дава отчет с кое се е справила по-трудно, на какво трябва да наблегнем през уикенда.
Занималнята е много полезно нещо, но ако се води от качествен учител.

# 33
  • Мнения: 2 700
Попитах, защото както се вижда от подписа ми, дъщеря ми ще завърши скоро трети клас. По стечение на обстоятелствата посещава занималня от наистина първия възможен ден в първи клас (била е и в частна и в държавна). Винаги сама си е писала домашните в занималнята, сама си е учила стихотворенията наизуст, а аз само съм преглеждала вкъщи, за да добия представа какво знае и какво не или съм я изслушвала как рецитира. ТЯ се  самоподготвя от първи клас. АЗ започнах да се намесвам в обучението й тази година при това само по Човек и Общество (т.е. история). Явно хората са различни...

А иначе времето в занималните не стига, защото имат междучасия (според мен). Точно се съсредоточат да пишат нещо и хайде хоп почивка. Тъй като занималнята я закриха, сега дъщеря ми учи вкъщи. Забелязвам, че й трябва значително по-малко време да приключи с всичко, отколкото когато ходеше на занималня - просто няма дразнители, които да я разсейват.

Общи условия

Активация на акаунт