КОЕ ОТОПЛЕНИЕ Е

  • 1 997
  • 25
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Лондон
  • Мнения: 403
Икономически изгодно.Доста парички сме дали на енергото.Уж нови , и модерни отоплителни уреди.Сега ни предстои да планираме отоплението в ново жилище.Тук има знаещи и ги моля за съвет.

# 1
  • София
  • Мнения: 6 095
Ние лично сме доволни от Топлофикация - не си падам по климатици, газ, котлета и т.н. Не съм специалист и може да ми скокнат с контрадоводи, но аз просто споделям мнението си...

# 2
  • Мнения: 4 916
Икономически най-изгодно е на дърва и въглища, естествено. И най-мръсно.

# 3
  • Мнения: 2 270
Икономически най-изгодно е на дърва и въглища, естествено. И най-мръсно.


 Peace

# 4
  • Мнения: 3 036
Трябва да се притеглят и за и против всеки вид отопление.
Да се види кое ще отопля най - добре всички помещения.
Знам че все пак ТЕЦа си е топло,но и цените са им много горещи.
Вижте от тези печки,новите на дърва с лири и водна риза.
Ако през зимата има определен период,който не сте в къщи(да кажем сте на ски,почивка),не се пали печката.
А ТЕЦа там ли сте не сте ли си взимат дължимото и то порядъчно.
Казвам за печките,новите,защото естествено не се почистват сами,но поне по малко боклук и сажди правят.

# 5
  • Лондон
  • Мнения: 403
Ако към разхода за дърва и въглища ,прибавя и разхода за ремонт,дали няма да излезе по-скъп

# 6
  • Мнения: 3 036
За какъв ремонт говориш?
Нямаш ли глидери,радиатори.
Или в момента всичко е в замисъл?
Колкото до разхода за дърва и въглища,знаеш ли колко е тока.
Аз съм с климатик от половин година.
До преди това на ток с акумулираща печка и под 130 зимата не съм падала и то само една стая се отопля.
А сега най - високата сметка беше 120 .
И то през студа.

# 7
  • Мнения: 4 916
Ако към разхода за дърва и въглища ,прибавя и разхода за ремонт,дали няма да излезе по-скъп

 newsm78 Какво общо има ремонта?

# 8
  • Мнения: 1 197
Ами към разходите за ремонт като прибавиш и тока/ТЕЦ ,пак скъпо става.С печка е евино и топло-това е вярно,но вярно е,че и е голяма мизерия и мъкнене.Преценете си първо парите,а после решавайте.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Локално парно на пелети. Самия котел е прилично скъп. Иначе инсталацията си е като за всяко друго локално парно. Самите пелети не са скъпи. Излиза маааалко по-скъпо от на дърва и въглища, ама няма хамалогия. Чисти се веднъж на седмица-две и се пълни бункера. Толкоз Simple Smile

# 10
  • Мнения: 3 770
Може да прочетеш тази статия , ако наистина те интересува!  Peace

ЕФЕКТИВНО ОТОПЛЕНИЕ ГОЛЕМИЯТ ВЪПРОС

http://www.ka6tata.com/blog_articles.php?blogarticle_id=5

# 11
  • Мнения: 3 376
Климатик.

# 12
  • София
  • Мнения: 302
Имаме камина с водна риза, но нямам наблюдения още. НО се топлим на климатици и най високата сметка беше 320лв. само 1 път ни се случи. Иначе около 100-150лв- през зимата с 2 климатика един 12ка ( не съм сигурна може и по голям) и 9тка Инверторни. В тези пари се включва бойлер 150литра и ток готвене и т.н. Но имаме хубава дограма и външна изолация.

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
.Уж нови , и модерни отоплителни уреди...

какви например?

# 14
  • Мнения: 9
Цитираната от Диди 69 статия е много подробно и точна. Казвам ви го като иниженер - топлотехник с доста голям стаж. Може да се каже, че най-доброто (почти) отопление е централното - в топлофицирани райони. Не мога да кажа обаче, че у нас е най икономичното. Въпрос на политика на доходи. (Твърдението на desi minkova, че когато не си у дома пак ТЕЦ-ът пак те отоплява, не издържа обаче на критика, защото на отоплителните тела вече се монтират термостатични вентили, които ти позволяват да намаляваш топлоподаването към радиатора, дори да го затвориш. Разбира се остава топлината от тръбите, минаващи през помещенията, за която също се плаща(така наречените общи нужди). Но в топлотехниката, както и на много други места, стационарният режим, когато няма промени в режима на работа на съоръжението, винагие за предпочитане. Тогава загубите на топлина са най-малки. Като изстине помещението е необходима много повече енергия,  за да се загрее то до желаната температура.)
За мен лично, най-икономично е отоплението с климатик. НО ТАМ, където токът не спира час по час. Освен това самата стойност на съоръженията не е малка.
Разбира се, че най евтино е на твърдо гориво(разбирай печка или камина). НО ТАМ и хамалогията и замърсяването е най-голямо. Цапа се в къщи от дима, от въглищата и/или дървата. Освен това се замърсява и околната среда. Преди години, когато София беше много малко топлофицирана, сутрин не можехме да си намерим училището в мъглата. Сега, когато много хора минаха на отопление с твърдо гориво, мъглите отново се върнаха при нас. За това допринася, разбира се, и пушека на безбройните коли по улиците ни.

# 15
  • Мнения: 3 036
Авторката на темата започва с това да е икономическо изгодно.
Щом се замислят за отопление сега значи им е коствало много финанси до момента.
Хамалогия,мръсотия с дървата ама топло. Peace
При положение че се направи т.нар. локално парно.

# 16
  • Мнения: 4 916
Ами към разходите за ремонт като прибавиш и тока/ТЕЦ ,пак скъпо става...

 newsm78

# 17
  • Мнения: 1 058
Аз не мисля, че на дърва и въглища е най-евтино. Един тон въглища започва от 200лв. Зависи колко квадрата е жилището, но в най-студеното време и два тона отиват. През ноща може да загасне и сутринта студ. С климатик май е най-добре.

# 18
  • Мнения: 1 197
Ами към разходите за ремонт като прибавиш и тока/ТЕЦ ,пак скъпо става...

 newsm78
Имах предвид,че разходите за твърдо гориво са за цялата зима и ако си сметне сметките за ток/парно за цялата зима.Ще види кое й излиза по насметка.Ако за това е било чуденето. Peace

# 19
Ох, и ние със съпруга ми сме пред същата дилема- избор на отопление. Скоро ще се местим в ново жилище. Има изградена мрежа за топлофикация, но надали повечето съседи ще се решат да се включим. Аз лично предпочитам парното, въпреки че не е от най- икономичните, но мисля, че е от най- ефективните по отношение на затоплянето.
А какво ще кажете за конвекторни радиатори.. От много места слушах доста позитивни коментари.

# 20
Преди време имаше такава тема. Там също писах и сега казвам, че ние имаме локално парно на ток. Много съм доволна и не смятам, че е много скъпо. През тази зима, когато беше много студено и използвах максимално парното платих 250 лева за 1 месец. През другото време аз ползвам само на някои стаи радиаторите и плащам около 120-130 лева на месец. Жилището ми е около 110 кв.

# 21
  • Мнения: 9
Съвет не мога да дам, но споделям досегашния си опит
Първо бяхме на централно парно от ТЕЦ - цените с всяка година все по високи, зависиш от съседите колко са За и Против и това се отразява на сметката ти, но е топло и като се прибереш от работа пак е топло.
Второ на локално парно с водна риза - много по-топло, по евтино, но....някой трябва да мъкне дървата, да става през ноща да зареди камината и малко повече се замърсява.
Трето предстои ни преместване в ново жилище - решили сме на централна газ, ще коментирам на зима Mr. Green

# 22

Ето и аз да се включа в темата.
И ние ще се местим в ново жилище( 110 кв), та умуваме .
То със сигурност ще сложим климатици, но въпросът е дали да правим камина с водна риза( според някои при постоянно отопление на сезон се горели около 20 кубика дърва-аз нямам представа).
Някой ще сподели ли опит?

# 23
  • Мнения: 22 929
Преди време имаше такава тема. Там също писах и сега казвам, че ние имаме локално парно на ток. Много съм доволна и не смятам, че е много скъпо. През тази зима, когато беше много студено и използвах максимално парното платих 250 лева за 1 месец. През другото време аз ползвам само на някои стаи радиаторите и плащам около 120-130 лева на месец. Жилището ми е около 110 кв.
Нашият апартамент е 95кв.с алуминиева дограма,ново строителство от 2001г. и е 1/2 външен.По-миналата зима,отоплявайки се с котле на ток,декември платихме 130 лв.,януари 500 лв.Минахме на климатици,сметките ни са между 100-200 лв/след увеличението на тока/.зимата,но последните 2 зими не са били безкрайно студени.На ток ни излиза ужасно скъпо отоплението.

# 24
  • Мнения: 7 430
момичета, какви 20 кубика Crazy....и ние сме с локално парно, отопляваме 3 стаи и баня.
Тази зима изгорихме около 10 кубика дърва Peace Палим печката в 16ч. някъде и поддържаме Т от около 22С.

В по-студените дни ставах да слагам дърва, но не повече от 4-5 пъти за сезона.Преди да си легнем, напр. към 12 "разгарях" печката и слагах отгоре едно по-дебело дърво и до към 4-5ч. дървото си тлее и не мога да кажа, че сутрин е било студено  Naughty Около 18-19С. Наистина си е хамалогия, но излиза най-евтино.
Сега в новата къща ще сложим отново локално парно, както и климатик  Peace

# 25
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
И ние сме пред този проблем. Панелката, в която се местим, е изолирана отвън, но дограмата не е сменяна. Кофтито е, че ако се решим да подменяме едновременно дограма и да климатизираме, ще ни трябват около 6000 лв., а има и други суми, които трябва да осигурим.
Сега сме на етап да се спрем на вида отопление - дали да е камина с водна риза или да заложим на климатици. Клоним към втория вариант. Толкова неща трябва да се съобразят .... ТЕЦ-ът отпада като възможност, защото целият вход се е отказал от него.
Какво е отопление при вас, които живеете в панелни апартаменти?

Общи условия

Активация на акаунт