котка и бременност

  • 15 059
  • 72
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 675
По принцип не е хубаво бременна жена да контактува с котка поради опасност от токсикоплазмоза.Но имам приятелка, която е бременна и ще ражда др.месец.Тя има котарак и докторът й казал, че няма да има проблеми.  newsm78Но аз лично не бих гледала нито котка, нито куче, ако съм в бременно състояние.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 946
Понеже ходя на лекциите, организирани от сп."9 месеца", във вторник темата беше за алергиите и д-р Тихомир Мустаков, педиатър-алерголог, главен асистент в Клиника по алергиите към УМБАЛ - София каза, че по отношение на домашните любимци котките са на първо място по причинители на алергии у децата. Те носели вируси под ноктите си и това можело да предизвика малформации у плода при одраскване на бременна жена. Изобщо съвета му беше котката да изчезне от дома 6 месеца предварително.

Иначе подчерта, че при деца, при които алергията вече е настъпила, изгонването на котката не само, че няма да помогне, но може дори да влоши нещата, защото присъствието й държало организма нащрек или нещо такова.

Разбира се, колкото доктори - толкова мнения. Просто споделям чутото.  Peace

# 32
  • Мнения: 323
Рано или късно (когато бебо се роди) според мен е желателно да я махнеш.
Peace

# 33
  • Мнения: 33
Здравейте темата е малко старичка, но сега я видях и искам да изкажа и своето мнение.Не съм много веща по тези въпроси но знаеш ли от както имам някакъв спомен за себе си то в него неминуемо има и котка т.е. цял живот съм живяла с котки и аз и сестра ми никога не сме били роби на хигиената относно тях т.е. след като ги галиш да си миеш ръцете задължително и така нататък, но пък никога не сме боледували от някакви инфекциозни болести .Сестра ми забременя с котка отгледа племенника ми сега е на 8г отново с котка аз също от десет години гледам своята принцеса (котка) и не мога да си представя дори живота си без нея тя е като част от семейството ми и за миг не си и помислям дори ,че тя може да бъде проблем за моите незгоди по забременяването ми. Не си внушавай такива неща ако котето ти е здраво обичай си го  гледай си го и научи и децата си на любов към животните така ще им е полесно да обичат и уважават и хората.Дано не е прозвучало като лекция но съм много докачлива на тази тема.

# 34
  • Мнения: 609
Ne se kolebai i ia mahni - mnogo e opasno

# 35
  • Мнения: 9 095
Темата е стара, но актуална, а и както е видно - винаги има поле за изява на олигофренски твърдения тип "ранен комунизъм" Laughing

д-р Тихомир Мустаков, педиатър-алерголог, главен асистент в Клиника по алергиите към УМБАЛ - София каза, че по отношение на домашните любимци котките са на първо място по причинители на алергии у децата. Те носели вируси под ноктите си и това можело да предизвика малформации у плода при одраскване на бременна жена. Изобщо съвета му беше котката да изчезне от дома 6 месеца предварително
Тоя ахмак може ли да обясни на сериозен нАучен език какво аджеба носи котката под ноктите си и откъде го е придобила? Простете, но ако една котка носи вируси под ноктите си, то стопаните й или са от ромски произход, или са почти такива калтаци като братята сигани ooooh!

Ъхъъъ Sick

# 36
  • Мнения: 1 334
Stef,все пак разсъждаваш така просто,защото имаш котка и е разбираемо да не искаш да се разделяш с нея.Но доктора всъщност не е ахмак,а е казал самата истина.И баща ми ли е ахмак,че е ветеринарен лекар newsm78 и мнението му по този въпрос е същото?

# 37
  • Мнения: 9 095
Няма значение дали имам котка или не. Не това ме прави защитник на дадена теза...
Когато се твърди нещо - редно е да се представят доводи. За едното твърдение и хора умират, и войни стават...
Виждам, че саксофончето е онлайн, дано се включи и разбира се, ако има желание, да сподели дали въпросният човек е обяснил за какви вируси става въпрос.
Всъщност, Аня, може да споделиш мнението на баща си тук, за да имат хората инфо.
На мен лично ще ми е интересно да чуя лекарско становище по въпроса.
И най-вече по този: как домашна котка, със стриктно поддържана хигиена и на самата нея, и на апартамента/къщата, и на стопаните - може да навреди с вируси?

# 38
  • Мнения: 1 334
Обещавам да се явя с конкретните доводи на бащата  bouquet

# 39
  • Мнения: 9 095
Благодаря - ще е полезно на всички, които четат тази тема  bouquet

Междувременно, за да не съм голословна, ето какво компилирах:

Котките, подобно на другите видове животни, също са застрашени от инфекциозни болести, които се предизвикват от микроорганизми. В повечето случаи тези болести се предават от едно животно на друго, затова в пратиката те често се наричат заразни болести.
Необходимо е да се знае, че котките в сравнение с другите видове животни са значително по-устойчиви към редица възбудители на инфекциозни болести. Това обстоятелство е обусловено от техните биологични особености, придобити в процеса на еволюцията. При отглеждане на котки в питомници, вивариуми и при домашни условия могат да се създадат необичайни, стресови условия, особено при нарушаване на зоохигиенните изисквания, които водят до намаляване на естествената устойчивост на организма към инфекциозни заболявания. На животните действуват неблагоприятно простудата, прегряването, преумората и храненето с некачествена, непълноценна храна.


Инфекциозни болести при котките:

1. КОТЕШКА ПАНЛЕВКОПЕНИЯ: Котешката панлевкопения е лесно предаваща се вирусна заразна болест. Причинява се от малък и изключително устойчив в околната среда вирус, който може да оцелее много продължително време в околната среда. Заболяването е силно прилепчиво и лесно се разнася с дрехи, обувки, съдове за хранене, отпадъци и др. Котките се заразяват най – често при директен контакт с болна котка или нейни секрети или екскрети, особенно изпражнения. Тъй като вирусът дълго оцелява навън, котката може лесно да се зарази като посещава места от където по-рано е минала болна котка. Хората може пасивно с дрехите, обувките, ръцете т.н. да пренесат вируса ако са били в контакт с болна котка.

2. КАЛИЦИВИРУСНА ИНФЕКЦИЯ: Котешкият калицивирус причинява от леки до доста тежки респираторни инфекции. Котките се заразяват чрез вдишване или поглъщане на вируса.

3. ХЛАМИДИАЛНА ИНФЕКЦИЯ: Chlamydia psittaci е микроорганизъм, който наподобява бактерия. Различните щамове на Chlamydia засягат различни бозайници, в това число и човека. Един щам засяга птици и хора, друг засяга котки и хора. Болестта се разнася чрез директен контакт с изтечения от очите, поради което трябва винаги да си измивате добре ръцете когато пипате болна котка. Заразата се предава и от болна на здрава котка.

4. ХЕРПЕСВИРУСНА ИНФЕКЦИЯ: Херпесвирусът при котките причинява ринотрахеит, заболяване което засяга очите, носните проходи и трахеята. Заболяването се разпространява чрез контакт с изтечения от носа, очите или устата на болни котки или контакт със заразени дрехи, ръце, купички за храна и вода и др.

5. БЯС: Бясът е смъртоносно заболяване, което се причинява от вирус. От него може да се разболеят всички топлокръвни животни. Заразяването обикновенно става като болно животно захапе друго животно или човек. За нашата страна основен преносител на заболяването са лисиците.

6. ДЕРМАТОФИТОЗА (кожни гъбички): Дерматофитозата е гъбично заболяване, което засяга кожата и космите по цялото тяло. Причинителите са микроскопични гъбички, които живеят на повърхността на кожата в мъртвите епителни клетки. Те може да се открият върху кожата на болните котки, хората които са в контакт с тях, в почвата и по околните предмети. Котката Ви може да се зарази при контакт с някой от изброените източници и може да предава заболяването на други животни и хора. Не трябва да се допуска пряк или косвен контакт с котки, кучета и други животни, които са били болни от трихофития, както и с безстопанствени котки. Помещенията в дома, обитавани от котката, трябва да се поддържат винаги сухи, светли, проветрени. Необходимо е да се полагат грижи за добрата хигиена на кожата и козината на котката, тя редовно да се къпе и разресва, както и да се извършва профилактична дезинфекция.

7. FIV-прословутият "Котешки СПИН": FIV се предава основно чрез директно котешко ухапване. То преобладава сред котките, които са изложени на риск да влязат в различни кървави схватки за територия, плячка, и др. и които получават случайни, но чести прободни и разкъсни рани. При некастрираните мъжки, на които се дава възможност да скитат на свобода, съществува голям риск да бъдат въвлечени в различни схватки и борби за територии, плячка, женски, поради което рискът е най-голям.

8. Вътрешни и външни паразити

9. Ииии така познатата ни вече Токсоплазмоза Crossing Arms

Източник: http://www.fdp-bg.com/

Моля ви, хора, четете - четете и разсъждавайте!
Дано да съм била полезна на някого!

# 40
  • Мнения: 33
Здравейте отново виждам изброените заболявания при котките и не мога да се начудя като гледате вашата котка откривате ли поне едно от таях защото признаците са явни дори за не специалист.Посещавайки ветеринарния си лекар той изказал ли е съмнения че вашата котка има някакво заболяване и ако не защо се притеснявате толково като явно можете да внесете заразата в къщи дори с обувките си от вън и пак да се разболеете или да отидете на гости у приятели с домашен любимец и отново да се заразите .Недей те така затова имаме имунна система живеейки с котка ние  сами си изграждаме имунитет.Не е нужно да живеем в изолирана среда поради страха че можем да се разболеем от нещо нали. То по мръсно и пълно с вируси  от въздуха който дишаме не знам дали има. 

# 41
  • Мнения: 33
И още нещо ако на някой му се струва комунистическо това че възпитавайки любов към животните възпитаваме и любов към хората то нека погледа малко повечко анимал и дискавъри от 5г в САЩ се създава база с ДНК на малтретирали животни тъй като е доказано че всеки 3  , насилник, убиец  е проявил жестокост към животни.А относно перфектната хигиена в дома при наличието на домашен любимец просто това са глупости мисията невъзможна освен ако 24 часа не си с прахосмукачката и кърпата в ръка да обираш косми не е ли така. Просто не пресилвайте нещата и не им отдавайте по голямо значение от необходимото. Вземи свое решение по въпроса или гледаш котка, куче или каквото и дае животно и си поемаш отговорностите (при положение че никой 99% не ти е доказал ,че лично на теб и семейството ти не ти вреди) или приемаш мнението на останалите и не гледаш никакви домашни любимци това е толкова е просто.Успех при вземането на решение.

# 42
  • Мнения: 9 095
Ива, струва ми се, че не четеш какво пиша. Не си ме и разбрала и си ме цитирала грешно - така ли е? Прочети ми постовете пак Simple Smile
За хигиената можем да поспорим - да, постоянно съм с парцал и прахосмукачка и затова нито аз, нито котката ми сме боледували от каквото и да е. Но всеки си решава сам колко ще чисти. Аз така искам и така правя.

# 43
Аз съм ветеринарен лекар и също имам котка,Мога да ви кажа че 90 процента от заболяванията по котките не засягат човека.Стига човек редовно да си обезпаразитява котето или кучето няма никакъв проблем.А в един дом хигиена винаги трябва да има,още повече ако има малко човече.Много мой колеги вече имат деца а са почти денонощно с животни,и здрави и болни.Относно токсоплазмозата можете да се заразите от много места,котката не е задължително носител.Може да стане и от пържола алангле.така че гаранция няма.Който има опасения си прави изследвания както на себе си така и на домашните любимци. newsm10

# 44
  • Мнения: 817
Аз на твое място бих махнала котката. Наистина рядко се получават проблеми, но при свекърва ми първата бременност е завършила фатално  Sad Колкото и да обичаш котката по-добре не рискувай - все пак това е едно животно, а иначе става въпрос за здравето на детето ти  Peace Успех!

Общи условия

Активация на акаунт