Държавата застава официално срещу кърменето?!?

  • 2 800
  • 55
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 718
 Чудно ми е как този "отговорния, леко заблуден мъж, който се страхува, че ще остане без пари и кариера и приятелите му ще го сметнат за  п**о ако остане 2- 3 месеца да гледа бебето с жена си", когато го задължат, ще гледа отговорно и ангажирана детето си. И нужно ли е да бъде задължаван вместо да му се дава правото да избира. А и благодаря, ама никой няма право да ми отнема заслуженото удоволствие да се грижа за бебето си.
В това предложение има частица удачност, но все пак е ужасно недомислен. Все пак се надявам това да е неточна журналистическа интерпретация.

# 46
  • София
  • Мнения: 12 174
Чудно ми е как този "отговорния, леко заблуден мъж, който се страхува, че ще остане без пари и кариера и приятелите му ще го сметнат за  п**о ако остане 2- 3 месеца да гледа бебето с жена си", когато го задължат, ще гледа отговорно и ангажирана детето си.

Права си,  традицията в България не е такава и именно затова не е лошо тя да бъде променена, макар и със закон. Сега много от мъже използват работата като извинение, за това че не участват в отглеждането на детето. Но кажете ми как ще се оправдае мъж, който е в отпуск по бащинство и не си гледа детето. Разбира се, че не трябва неговият отпуск да е за сметка на този на майката, но незаслужено се оплакваме от социалната система у нас. В Англия /доколкото ми е известно/ отпускът по майчинство е около 3 месеца. Не се опитвам да ви убеждавам в правотата на бъдещия закон, но се включих в темата, защото смятам че би било хубаво първо да помислим за предимствата, а не за недостатъците. Пък и жени да се обединяват в защита на статии със заглавия като "Слагат ни под чехъл със закон" ми се струва малко странно, да не кажа абсурдно.
Колкото до предложението "да им се дава възможност да вземат отпуск"- те и сега имат тази възможност по закон, но колко от тях са я използвали? Използват я бабите, но съгласете се, че не сме решили да създаваме семейство и деца нито с майките, нито със свекървите си. Laughing

# 47
  • София
  • Мнения: 2 806
само за снимка, права си и ме накара да се замисля, макар че първосигналната ми реакция също би била като на повечето гневни кърмачки  newsm78

# 48
  • Мнения: 3 718
само за снимка , това имах предвид и аз. Това, което ме притеснява в осъществяването на подобен проект е частта със задължаването. Нито майката, нито бащата ще станат по отговорни и ангажирани с детето си само защото са задължени от закона. А ако таткото иска да е ангажиран, той е. Това е до човек и възпитание.
Другото, което някак не ми пасва е периода, в който таткото ще гледа бебето. Рано му е на това дете на 3 месеца да бъде отделено за поне 8 часа от майка си. И да, кърменето не е за подценяване. А и съм сигурна, че всеки татко би общувал по качествено с едно дете около и над годинката. Тогава е удачно да бъде поощряван бащата да се грижи за детето си, преди да тръгне на градина. Така детето може и да си остане кърмаче. Ама това май е само в сферата на научната фантастика.

# 49
  • Мнения: 4 181
Момичета, да разбирам ли от всичко прочетено по темата, че сте за
1) бащата да има право на отпуск (по-голям от 15 дни), но той да се взима едновременно с този на майката
2) бащата да има право да вземе майчинството и преди 9-те месеца (защото сега има право само след 315-те дни) ?

# 50
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Момичета, да разбирам ли от всичко прочетено по темата, че сте за
1) бащата да има право на отпуск (по-голям от 15 дни), но той да се взима едновременно с този на майката
2) бащата да има право да вземе майчинството и преди 9-те месеца (защото сега има право само след 315-те дни) ?

Специално за първа точка аз съм силно 'за'. Има нужда от бащински отпуск след раждане, паралелно с този на майката, определено.
Втора точка също е разумна. Все пак, има хора и хора и всеки има различни нужди.

# 51
  • Мнения: 553
Доколкото ми е известно отпускът по майчинсто в България е един от най-дългите и най-добре подплатените финансово сред европейските държави. Илюзия е да си мислим че може да се отделят още средства по това перо. Остава въпроса кака да се разпределят същите пари между двамата родители, така че да е най-добре и за семейството и за детето.

Смятам че трябва да има някаква част от отпуската която да се дава на бащата и да не може да се прехвърля на майката САМО в наложителни случаи, ако не може да отсъства от работа ако работодалетя му откаже, ако не е добре съсъ здравето- такива случаи. Ако бащата без основателна причина не желае да го ползва да се губи, за да се получи полезния ефект бащите да си попроменят манталитета на тази тема и да имат възможност реално да полагат такива грижи.
 НО кога да се ползва и дали да е отделно или съвместно с майката да е решение на семейството. Добре е срокът в който може да се избере да се ползва бащинството да е по-дълъг от  тези 315 дни, например до навършване на детето на 3 години. Това ще позволи да се покрие някой луфт от време около тръгването на ясла или градина, честите боледувания в началото при тръгването на ясла, когато децата все пак са по-малки и с неукрепнала имунна система. От друга страна това ще намали напрежението около недостигащите места в яслите и градините.
Майката да има поне 6месеца от майчинството на разположение за да може да кърми детето пълвите 6 месеца, когато се препоръчва детето да е изключително на кърма. След 6тия месец ако е заместено обедното хранене и при положение че масово децата вече се хранят на около 4 часа, е мислимо майката да работи, а бащата да гледа детето/храни го на обяд или когато е заместеното хранене/ без да се вреди на детето.
Така е добре и за кърмените и за хранените с АМ мляко и не се дискриминират едните спрямо другите.

# 52
  • Мнения: 199
oceanid
"ЩЕ СМЕ ПРИНУДЕНИ ДА СИ ХРАНИМ БЕБЕТАТА С АДАПТИРАНО МЛЯКО, ЗАЩОТО НЯМА НАЧИН ДА КЪРМИШ ТРИМЕСЕЧНО БЕБЕ И ДА ХОДИШ НА РАБОТА, ТА ТО СУЧЕ НА ОКОЛО 2-3 ЧАСА . ТОВА СИ Е НАСИЛСТВЕНО ОТБИВАНЕ."

Напълно съвпъда с моето мнения + това не само,че се кърмим през 2-3 часа,а и по 30-40 мин....

# 53
  • Мнения: 3 718
Момичета, да разбирам ли от всичко прочетено по темата, че сте за
1) бащата да има право на отпуск (по-голям от 15 дни), но той да се взима едновременно с този на майката
2) бащата да има право да вземе майчинството и преди 9-те месеца (защото сега има право само след 315-те дни) ?
1. Да
2. Няма лошо да има правото, но не и задължението

# 54
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Аз като го чух това нещо, и аз първо за кърменето си помислих...... Ума не ми го побира, но пък като че ли го очаквах  #Crazy

# 55
  • Мнения: 181
Хм, това наистина си е на-голямата тъпотия, която могат да измислят нашите управляващи. Правото да се гледат бебенцата от край време си е на майката. Не може някой си да реши и да ни вземе това право, още повече, че татковците нямат майчински инстинкт и по-малко биха разбрали какво може да е на бебчето, когато то се чувства неразположено.
Твърдо съм против!!!

Общи условия

Активация на акаунт