Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 8 939
Що се отнася до предимството за братчета или сестричета да посещават едно и също детско заведение, аз съм категорично за.
Повечето майки, работят до 17часа, пътуват с градски транспорт и ако трябва да прибират децата си от две различни детски заведения, ще бъдат максимално затруднени и едва ли не наказани, че имат две малки деца.


До 17? Аз съм до 17.30 (държавната администрация), но масово си мисля, че са до 18 ч.

И как ще се доказва, че децата в частните ДГ са по принуда там?
Ами ако си кандидатствал през системата и не си приет, а след това си записал детето в ЧДГ, значи си по принуда. Просто и логично. Същото важи и за парите, които общината би могла да отпуска на неприетите. Ако са кандидатствали през системата и не са приети, значи имат желание да посещават градина. Така няма да може всеки да претендира за тези пари и да има спекулации.

# 61
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
След като едно дете е регистрирано, класирането е минало и не е прието в нито едно от избраните държавни детски заведения, ми се струва напълно логично да се приеме, че е записано по принуда в частно детско заведение.

ПП: Изпревари ме.

Исках да кажа и още нещо, всъщност не бива да се хапем помежду си и да се бием за места в държавните градини, а да се обединим и да принудим общината да вземе решение, което да удовлетворява всички.
Така няма да се сърдим, че някой е с предимство, а друг - не.
И не смятам, че трябва да виним толкова много приходящите от провинцията, защото от една страна заради тях няма места, но от друга страна те увеличават приходити на общината със своите данъци.

# 62
  • Мнения: 183
Само един път ще го напиша в тази тема,защото ми е омръзнало вече да го повтарям...

Ако искате наистина кардинално да се реши праблема,и никой дори след години да не се налага да минава по нашият път,ви призовавам:

Нека накараме просто всички да спазват закона!!!Има законови нормативи които определят на колко новопостроени жилищни кооперации,се полагат колко ДГ,ясли,училища,паркинги,транспорт,читалища,детски центрове,и въобще инфраструктура...Това спазване,на тези актове,контролира именно потока от хора,и начина им на живот...Ако са спазвани през изминалите 20тина години,нямаше общината да е ИЗНЕНАДАНА от придошлите...Но питам се от какво се изненадва?!С какво са очаквали да се населят новите жилищни квартали?!И ако това е в противоречие със закона,не е ли противозаконно,и дори подсъдимо?![/size]Надявам се че сами ще стигнете до същината на проблема!!!

# 63
  • София
  • Мнения: 7 938
След като още миналата година стана ясно че не знам колко си хиляди деца останаха извън детската градина, мога ли да попитам общината да е построила поне една нова детска градина - май не. Тази година пак констатираме същите цифри и пак нищо. Като няма детски градини и супер свръхмощна програма да направят се тая.

Така, че каквито и предложения да пишем няма да има ефект. Тука не е проблема кой как е класиран, проблема е, че няма детски градини.

Навремето когато моите деца бяха малки детските градини (в обеля) бяха по апартаментите и нямахме проблеми. Сега просто не мога да разбера какво чака още кмета за да разреши този проблем. (хайде да не го избивам на политика и да кажа какво чака).

Освен това тук трябва да се ангажира и държавата, защото това не е само общински проблем. И от милиард и не знам какъв си излишък да отдели средства и построи нови детски градини. Щом държавата не създава условия на младите майки да започнат работа нека пък им плаша по една средна заплата за страната на месец като обезщетение затова, че им пречи да работят.

А иначе и предходното предложение си заслужава внимание, но въпросът е, че София вече се пренаселва и какъвто и закон да напишат той няма да оправи нещата.

# 64
  • Мнения: 183
Дядо хаджия закона си го има,точно това се опитвам да обясня от месеци вече,просто никой не го спазва...
А това което предлагаш за апартаментите,не го спира Столична Община,а от Министерството на Здравеопазването...Тези апартаменти не покриват изискуемите здравни норми...

# 65
  • Мнения: 7 423
Варненските критерии са добри, макар че ми е странно - децата с увреждания не ходят ли в специализирани градини? Ило това е част от интегрирането!
Пропуска се и факта,че дори да има едно дете със СОП групата трябва да бъде от 16 деца.И съвсем НЕ са добри варненските критерии пример - деца на загинали при изпълнение и .......следваща точка деца сираци или полудираци.Е,не включвам каква е разликата между тези деца,че едни са с повече предимства от другите / по предно предимство ако мога така да се изразя  Simple Smile/ И в двата случая децата са сираци без значение по какви причини са загубили родител.За района спора е като този за яйцето и кокошката.Има ЕДНА община и тя е СТОЛИЧНА всички плащаме данъци на нея,а не на някой друг.Освен това какво правим когато живеем в един район , а плащаме данъци по месторабота в друг район?Това при положение ,че се въведе райониране.
              И още много въпросчета възникват след първия поглед.Така,че трябва прецизна работа и обобщение на предложенията. Peace

# 66
  • София
  • Мнения: 3 648
По така направените предложения съм за:
-Повишаване на таксата с  цл повишаване на заплатите на работещите в сверата/ нещата да се обвържат/,
-Задължителна плащане на такса, неовързано с посещаемостта/ може би да се допусне някакъв минимум дни с болничен все пак/,
-Въвеждане на районирането в рамките на общините.

Критерият доход е трудно доказуем, критерият работещи родители, трябва да включва и майчинството задължително, независимо дали е към фирма или съм общината!

Това се сещам от прочетените предложения!

Каси, закона е погазен, но какво да направим постфактум - да съдим общината в Стразбург? За от тук нататък...кажи какво може да се направи?

# 67
  • Мнения: 382
Критерият доход е трудно доказуем, критерият работещи родители, трябва да включва и майчинството задължително, независимо дали е към фирма или съм общината!
 
А когато майчинството е свършило и детето не е прието и майката не е в неплатен отпуск, а гражданските договори понякога са за две седмици и следващия не се знае кога е .............

Последна редакция: вт, 03 юни 2008, 07:57 от dsg

# 68
  • София
  • Мнения: 3 648
  А когато майчинството е свършило и детето не е прието и майката не е в неплатен отпуск, агражданските договори понякога са за две седмици и следващия не се знае кога е .............


Dsg, всъщност описа точно моя случай - права си трябва да се обмисли, но отчайващо е колко варианти може да има и как да се обхванат всички!?

# 69
  • Мнения: 3 740
Няма как да се изплатят обезщетения на всички неприети - общината не е ДЛЪЖНА да осигури места в ДГ за всички. Това, на което децата имат право, е безплатно образование. Ако се съгласим, че ДГ не е социална услуга, а образователна, тогава родителите, които по алтернативен начин осигуряват на децата си същата услуга (в ЧДГ, група към читалище, родителски коопертив или друга форма) могат да получават компенсация за направените разходи в размер на издръжката, определена за едно дете в държавна или общинска ДГ. "Парите следват детето" Grinning

# 70
  • Мнения: 183


Каси, закона е погазен, но какво да направим постфактум - да съдим общината в Стразбург? За от тук нататък...кажи какво може да се направи?
Можем да изискаме от тук нататък да бъде спазван... HugПетиции,преговори,съд и пр....

Ето пример,от 4 февруари,от както бе създадена групата,и с много усилия се стигна и до тази програма за строеж на ДГ,и ремонтирането им,в Овча Купел се построи цял жилищен комплекс между двете нови части...Но се сещате че ДГ,училища или дори площадки,не бяха заложени в него...дори напротив,строи се върху футболни  и баскетболни игрища...За това говоря!Ние докато се борим за поредните 6 градини,по нататък,София ще продължава да се разраства,и никога няма да успеем да наваксаме...Поне докато законът не започне да се спазва...А и докато губим време,може и да ги отменят тези норми...Г-дин Диков ме уверяваше на срещата че щяли да се преразгледат,тъй като не били вече и актуални...Втора обещана среща нямаше...Явно са си взели поука,и ще ги реформират така както на тях ще си им изнася...А ние пак да го -------.......Това е!

# 71
  • Мнения: 1 668
Мами, районирането е добра идея. Всъщност над 1(4 от населението на Сф въобще не е регистрирано в Сф, а са с постоянен адрес села и градове, където си плащат данъците. Квартирата не е причина един човек да не си извади адресна регистрация на това място. Това си е задължение! Тоест ако всичките 2 000 000 жители на Сф плащат данъците си тук проблема с парите може би няма да стои на дневен ред. Тоест районирането го разбирам - регистрираните като жители на Сф трябва да имат право да кандидатстват само в СФ. Имам колеги, които вече по 10 г живеят в Сф, но са адресно регистрирани в Ябланица, Пазарджик и т.н. Тези, които са счели за необходимо да останат с регистрация в горно сусурлево трябва да имат право да пратят децата си само в ДГ в горно сусурлево. иначе е малко абсурдна идеята за райониране по квартали, защото аз лично работя до 7. Обикновенно стигам до вкъщи в 8 - чудно ми е кой ще ме чака. Сега градината ми е до работата и го вземаме в 6 и до 7 играе в офиса.

Децата на работещи трябва да имат предимство. Тоест на всеки 3-6 м родителите да доказват, че работят със служебни бележки от месторабота. При трайна безработица на единия родител (мисля, че 6 месеца я водят по закон) детето да си остава в къщи. Очевидно е, че въпросният родител не желае да работи.

парите следват детето е чудесна инициатива. Може би ще паднат таксите и повече родители ще могат да си позволят по-добро образование за децата си или поне по-добри социално битови условия.

Таксата да се вдигне на примерно 100 лв и да се заплаща независимо дали детето посещава ДГ или не. За сметка на това да се забранят даренията и допълнителните плащания от родители към ДГ под каквато и да е форма. В момента таксата е някъде толкова, но парите над таксата се дават извивайки ръцете на родителите за играчки, телевизори, ремонти, че дори и задължителни дарения за компенсации на стачкуващи родители. Съответно всичко стига до съвестта на директора дали да извива ръце този месец, с колко и дали да се харчат парите за децата или да си направят ремонт в къщи, представяйки на родителите фактури, закумепи от илиенци за 1 лв за играчки, които не са купени. Може би така ще се реши проблема с *пазенето на мястото* на деца, които се гледат от бабите с месеци, но мястото не може да се заеме от друго дете.

Превръщането на всяка площ в Дг в място за нова група. В момента повечето Дг имат недостроени крила, отдадени под наем крила и т.н., които могат да поемат много деца. Повечето от тези помещения имат нужда от козметични ремонти.

Чувам и гадости от типа, че държат децата на течение за да могат да се разболяват и да гледат по-малко деца. Вкл и от детска учителка  #Crazy. Извънредните проверки ще ги спрат или финансови санкции за групи, които системно са с деца под определен брой деца. Така и учителките в дг и директорките ще имат интерес да прозвъняват и издирват деца, които не ходят дълго време.

Това е засега от мен.
п.п. да допиша... Този проблем с ДГ явно не е съществувал преди 3-4 години, както разбрахме от написаното по-горе, но в момента с този бум на раждането стана осезаем. Чудя се и се мая в крайна сметка няма ли да е същото и с Д училища  newsm78 newsm78 newsm78 след 4 г, когато децата, за които няма дг тръгнат на училище. Тоест ако се предприемат някакви стъпки в посока решаване на проблема за Дг не е ли време да се помисли и да се сметне какъв е капацитета на училищата и дали ще има места за всички... Защото най-много се притеснявам, че след точно 4 години този проблем ще ни *изненада*, както сега сме изненадани с дг (имам предвид изненадата на министерства, община и други отговорни институции). А и с развиването на Сф с тези темпове отсега трябва да се строят и училища, защото това не е шега работа. и ако проблема с дг може да се реши с едни полу временни постройки на общински терени от модулен тип, проблема с училищана не е толкова прост. Или за да ни предложат ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО държавно образование ще направят класовете по 50 деца и 2 деца ще делят 1 чин  newsm78



Последна редакция: вт, 03 юни 2008, 08:16 от Ger4o

# 72
  • Мнения: 9 990
Касандра, то хубу призив-ама...това се призоваваше в зората на застрояването, после в бума на застрояването-точно това-същото...и кво????5 майки на протест и с връзки отразиха, че на протеста имало хиляди...и кво? Thinking

# 73
  • Мнения: 382
Райониране в рамките на общината, не винаги  е точно.Когато живеете близо до границата на една община, се случва да ви е по-удобна  детската градина находяща се в съседната община, отколкото , тази във "вашата"община.По-скоро да се определи района на градината, и да се види , дали местожинвеенето и местоработата ви попада в него.А самия район на градината да се определя от гранични улици.

# 74
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Не искам да бъда груба, но пак измествате проблема, като че ли вината е у нас и ние трябва да се "поправим" - да няма деца с предимство, да си записваме децата по адресна регистрация, на градина да ходят само деца, чиито родители работят и т.н.

Всъщност проблема е в общината и в безкрайните разрешителни за строеж без дори минимални градоустройствени мерки. Касандра се е изразила съвсем точно.

Ger4o, хората не плащат данъци по местожителство, а по месторабота. Така че където и да са регистрирани, ако работят в София, те плащат данъци на Столична община и имат право да се възползват от комуналните услуги на Столична община.

И моля, откъде накъде децата ще бъдат лишавани от социалното си общуване с други връстници, ако единият родите е безработен. Все пак на първо място е грижата за детето като бъдещ член на обществото, а не нашето временно удобство. Да не забравяме, че в детската градина децата не просто престояват, те биват обучавани по одобрени от държавата програми и това им дава добро начало за бъдещото им образование.

Общи условия

Активация на акаунт