Чудя си се, как може да не си уважаваме собствената история?!

  • 2 429
  • 51
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 7 878
Аз пък си правих кола маска, когато по радио прекъснаха една от любимите ми песни, за да пуснат сирените! Станах, изключих радиото, затворих прозореца (защото се чуваха и от вън) и си продължих колата. Никога не съм крила, че не съм патриотка. Не ме е срам от това, даже се гордея! Може би, ако бяхме по-нормална държава и я нямаше тази мизерия, която я има сега в цялата страна, щях да уважам такива дати.. но... уви.Не зачитам празници като 30ти март, 6 или 9 септември, 2 юни и т.н... За мен са просто почивни дни.
От кога пък безмозъчните и безгръбначните знаят какво е гордост.

# 46
  • София
  • Мнения: 1 825
Тук в София не ми е направило впечатление някой да се спира /освен колегите ми - всички замръзват/, но когато живеех в провинцията само отделни екземпляри продължаваха да си се занимават с това, с което се бяха захванали.

# 47
  • Мнения: X
И аз се чудя как има такива хора, които не уважават историята, явно не са прочели никога какво се е случило тогава. Срам ме е направо, че много хора си се движеха спокойно, хапваха, пушеха и тн. все едно нищо.
Аз бях с кола, спрях и слезнах. И ще го правя винаги.
Поклон през всички българи, дали живота си за тази страна.

# 48
  • София
  • Мнения: 2 840
buttinsky,Judy   и двете сте прави. Въпросът е всеки сам по свой начин да го почуства вътре в себе си, а не да си придава някакви пози.

Това не са "пози". Това е респект. Дисциплина.
Трудно е да се очаква от хората, заети с мислите си, по сигнал от сирена да пренасочат емоциите си в посока на загиналите за България. Въпросът е не да бъдем сантиментални, а да доказваме с поведението си, че зачитаме ритуала. Значи зачитаме и героите.
И уважаваме себе си.

# 49
  • Мнения: 1 312
Аз пък изтичах до прозореца да махна на децата си,които играеха на вън,да застанат мирно...И те вече стояха,навели главици...От което се чувствам много горда.И след това и аз застанах.Значи съм успяла да възпитам поне минимална почит у тях... Hug

Напълни ми очите със сълзи  bouquet
Чувствам се гузна,но го проспах Embarassed.
Просто снощи/сутринта/ си легнах след 5 и нищо не съм чула Embarassed
Миналата година стоях с детето на ръце на улицата.
Винаги съм уважавала този празник,незнам защо но това е денят,в който се сещам и мисля най-много за историята,денят,в който си задавам най-много въпроси и се чувствам горда.
Нито 3ти март,нито 9ти септември ми влияят чак по този начин.

Chanel,страшно кълнеш  bouquet

# 50
  • Мнения: 843
Ти за първи път ли забелязваш този "феномен"?
И аз гледах от офиса /станах разбира се/, на улицата 10-20 човека спряха, даже имаше и деца, но една мацка мина най-демонстративно, все едно беше на модно ревю, оглеждаше се озадачена.  ooooh!

  Това ще да е онази девойка, която в тема тук се възмущаваше , как, аджеба може в Деня на детето да има военна заря  и що за нови измишльотини..

     А моето  3-годишно момиченце  ревна  и се уплаши от сирените.  Добре , че бяхме на двора.   Времето ми мина в обяснения и успокоения.  Гушках я здраво   и вътрешно благодарях, че не ми се налага да тичам към мазето,  пазейки я от бомби.  Както баба ми е тичала с майка ми. Настръхвам цялата от този звук ,
  Спирам  и ще спирам, додето съм жива, ще науча и децата си.  Простаците да правят каквото си искат..  Празните им душици не ме вълнуват-

# 51
  • Мнения: 2 070
Моят град е достатъчно пълен с военни символи, децата ни си играят в паркове, чиито огради са направени от щикове и пушки, ежедневно Яна се катери по оръдия от руско-турската война. Обяснено и е, че са поставени там, за да ни напомнят колко лошо нещо е войната и че трябва да правим всичко възможно да не ни се случва пак. Най-простичко и тя възпроизвежда, че във войните умират хора, близки се разделят с близките си, хората обедняват и няма какво да ядат, болниците са пълни, хората са уплашени и тъжни. А Левски, Ботев и другите по паметниците са искали хората да живеят свободни  и да няма война. Мисля, че това, плюс всички други чествания на 3 март, 6 и 22 септември, обесването на Левски, са достатъчни, за да ни напомнят, правят се паради и заря, изброяват се геройски загиналите и се почитат.
Затова и винаги този ден ми се е струвал малко поизмислен, малко наложен отгоре, понякога излишен. За мен си е само рожденият ми ден. Досега почти винаги съм заставала права, ако съм с детето също ще го направя и ще трябва после за пореден път да обяснявам защо и какво. Но си бях сама вкъщи и не го направих. Не излязох и на терасата, за да покажа на другите, че стърча в памет на героите. Тези неща се мислят и изживяват вътрешно, на вън го правим заради децата, за да им формираме тяхното бъдещо вътрешно. Това си ми е лично мнение.
На същия принцип - не съм сигурна, че трябва да се облича човек в черно като ходи на погребение. Това са културни и обществени норми, дошли някъде във времето, преди цвета на траура, на жреците, на отвъдното, е бил белият. Ако изпращам човек, който  е бил весел, щур, обичал е живота и го е живял на макс, няма да ми дойде отвътре да се облека в черно. Може би бих го направила заради роднините му, ако държат на тези неща.

Общи условия

Активация на акаунт