Дете родено в чужбина,но с бг гражданство, има ли право на лекар в Бг?

  • 4 484
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • далечно
  • Мнения: 1 029
да, милф, така беше с мнимите задължения към НЗОК. обаче нали знаеш, че промениха накрая ЗЗО и отмениха въпросните мними задължения - съгласна съм, те бяха тотално неоправдани, аз също съм потърпевша. Та, по този параграф вече държавата не търси нищо от нас. Тези, които са си платили могат да си изискат обратно парите (това беше зациклило когато поправките бяха на проектно положение, но се прие).

човек нали има претенции да взима, когато е дал и обратното - дава, когато поне хипотетично може да ползва (дали и колко ползва или не няма значение, тъй като здравноосигурителните системи поне в Европа за съжаление са на принципа на солидарността). Другото е кярене от някоя от двете страни. Обаче ако пребиваш трайно в чужбина дори хипотетично нямаш достъп до НЗОК и на практика - с една проста ИТ система - не биха и трябвали да те допускат до системата без да си платиш. Тогава нито даваш, нито вземаш  Peace

# 16
  • Мнения: 4 629
Лоралей, тези пари докато си ги вземеш обратно не мога и да си представя каква бумащина ще е. А и доколкото знам все още се разглежда това предложение  Rolling Eyes Ама не за това е темата. Извинявам се за спама

# 17
  • Мнения: 256
Поредната тема, чийто акцент се измести....

Към авторката на темата - имате право на бг лекар, необходимо е от здравната каса по местожимеене да се вземе формуляр за записване. Носи се акта за раждане и с ЕГН-то се взима въпросния формуляр, който се попълва и се носи при избрания лекар.

нищо не даваш - нищо не вземаш:
Не съм съгласна с горното твърдение. Въпреки, че сме родили децата си в чужбина, в крайна сметка сме решили да им дадем и българско гражданство, с което произтичат техните отговорности и права като български граждани.
Така че положението е точно дал-взел, или пито-платено.
+ това за мен понятията родина и държава са различни, едното го обичам, другото го ненавиждам и това е причината да раждам децата си в чужбина. Най-добре е всеки сам да направи равносметката за себе си дали е длъжен на дължавата и тя на него.

# 18
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 805
По темата- нямам никаква идея дали имате или не право. Доколкото си спомням децата до 18 годишна възраст се осигуряват от държавата, но най-добре попитайте в НАП(от там ще Ви включат в системата) , а формуляр си вземете от Здравната каса.

По темата за прословутите 200 лв. Това е еднократна помощ при раждане на дете.

Чл.5 от тази декларация гласи: 5. Отглеждам детето си в страната.

Така че, майките с постоянно пребиваване в чужбина са "по-излъгали" леко "мизерната" държава за някакви си 200 лв. Не знам за каква етика се говори в този случай. Както казах и в друга тема , за подаване на документ (декларация) с невярно съдържание се носи и наказателна отговорност. Така че не скачайте всички срещу Loreley .

# 19
  • далечно
  • Мнения: 1 029
сме решили да им дадем и българско гражданство, с което произтичат техните отговорности и права като български граждани.

браво на нас! Хип-Хип-ура, ние сме патриоти, че сме направили услуга на държавата да я дарим с още един гражданин (без сарказъм!). Ама те и циганите са така, а всички скачат срещу тях, че само вземат, а не е....т да дават нищо като данъци или гявол. И те правят услуга на държавата да я дарят с отрочета както нас, които вероятно никога нищо няма да дадат на държавата (нашите, щото сме се окопали другаде, та техните май по има шанс да дадат нещо  newsm78)

Та, от етична гледна точка, с какво е по-различен случая на взимане на помощи от какъвто и да е характер от бг в чужбина от взимането на помощи и/или ползването на услуги от какъвто и да е характер от циганите в бг??? и двете групи не са се засилили да дават нещо. извинявай, ама това е двоен стандарт.

аз пък мислех, че този член с отглеждането на детето в страната е толкова известен, че няма нужда да се споменава. Ама, айде - кой изкярил, изкярил  ooooh! - сумата е сериозна все пак   Laughing Няма страшно, няма да ви хванат  Peace

# 20
  • Мнения: 3 423
Да, има право да бъде лекувано,
ако си платите на ръка на лекаря.
Иначе въпросният лекар се гърчи
като червей, повдига рамене и му
дреме на дедовия за здравето на
този или онзи. Може би има обаче
и изключения. Дано да ги срещнете.
А още по-добре, дано не ви се налага.

# 21
  • Мнения: 1 176
Незнам защо спорите за тези 200 лв.Ами който смята,че е редно-да отиде да си ги получи.Всеки сам да си решава.Да не изместваме пак темата.
Към авторката-да,децата,които са Бг граждани имат право на личен лекар.Миналата година бях и с двете си деца в България за период от почти 6 месеца.Малкото е родено в чужбина.Точно за него ми се налагаше(за съжаление)да ползвам здравни услуги.Намерих добър педиатър и го записах.Момичетата преди мен са ти обяснили как става записването.Никога и никъде не съм имала проблеми,когато съм търсила медицинска помощ.Никъде не съм плащала абсолютно нищо.Малките деца са освободени даже от потребителска такса.Закупувала съм само изписаните лекарства.
Имахме дори престой в болница,куп изследвания,снимки и т.н.Викала съм даже Бърза помощ,докото бях на почивка в друго населено място.Ако исках,можеше и ваксини да  му направят.
Големият ми син,който тогава беше малко под 18 години ходеше при личната си лекарка,която го следи още от раждането му.Затова за него не съм търсила лекар.Сега той отново е в Бг,но вече е над 18 год. ,не се осигурява от държавата и съответно не може да ползва безплатно медицинско обслужване.Поради тази причина му направихме застраховка,която покрива прегледи и лечение в която и да е държава.
Така че, потърси си добър лекар и запиши децата си.Като български граждани те имат право на личен лекар.

Общи условия

Активация на акаунт