Примерно захранване

  • 11 118
  • 160
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 991
Всъщност аз също предпочитам в началото захранването да е много бавно, затова захранвам малко по-рано, на 4 месеца, като почвам с облизване на лъжичка  Mr. Green после две - три и така, докато детето привикне. Така до петия месец имам едно сравнително добре справящо се с лъжица и пюре дете и започвам по-стабилно разнообразяване на менюто.
А до петия месец какви храни включваш? С каши ли започваш или със зеленчукови пюрета? За колко време преминаваш от "облизването на лъжицата" до заместване на млечно хранене?

# 46
  • Мнения: 3 034
Бях чувала от български педиатър, че е необходимо към 6-7 месеца детето да почне да яде месни пюрета, заради необходимостта от набавяне на повече желязо. Именно затова те препоръчват захранване към 4-ти месец, за да може до 6-ти 7-ми да се включи и месото. В Канада значи решили да почват с месните пюрета... Аз не съм чула за някаква промяна в препоръките на тукашните лекари - почваш с оризова каша, после плодови и зеленчукови пюрета и месото след това.

те тези меса са достатъчно леки, за да се започне с тях, а преди това само каша. така че няма нужда да се захранва по-рано. на мен ми се наложи за съжаление, но иначе си е ОК на 6 месеца да яде каша и малко след това - месни пюрета. зеленчуците след месото, и накрая плодовете. но тези двете са въпрос на преценка на майката, може и обратно.

# 47
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Здравейте, всички!
Захраних синът ми, когато навърши 4 месеца. До сега сме се захранили с почти всички зеленчуци и някои от плодовете. Въвеждах на 3 дни новите храни. Не съм давала по 1лъжичка, а по 4-6 л.
Месо мисля след 6-ти месец да включа, не заради възрастта, а по-скоро искам да захладнее времето.
Не съм нито за ранното захранване, нито за по-късното. Смятам, че бебето само показва кога е времето за това.
Нашата схема е следната:
8:00 - АМ
11:30 - 190 гр. зеленчуково пюре
15:00 -  АМ + плодово пюре или каша - през ден замествам плодовото пюре с бананова каша
18:30 - АМ
21:30 - АМ, като часовете не се спазват точно.

# 48
  • Мнения: X
Само, като чуя "американска сахема" и ми причернява.
По последни данни след 40 години всички американци ще са с наднормено тегло. И те ще ми говорят за захранване.
До вчера обясняваха как няма никакъв спад в нивата на желязото около 6-ия месец, пълни глупости било това, никакво месо - сега лющи месо, като гламав на 6 месеца и това е!
След десетина години ще почнат да препоръчват старата българска схема на захранване, като най-добра.
Аман вече.

# 49
  • Мнения: 14 490
аз също не съм привърженик изцяло на амеркинската схема на захранване. тя е мотивирана най-вече с цел  избягване на алергиите явно защото американците са най-алергичните в света.
не го казвам като критика, но не мисля, че би следвало да се има за важаща за всички останали националности

# 50
  • Мнения: 3 034
да, естествено никой не може да знае дали са прави сега или не, но има някои неща, които аз от лични наблюдения знам: дават се страшно много пари за изследвания, които по ред причини ги няма в много други страни (парите); някои от нещата, които сега се възприемат по света са резултат от именно такива изследвания в Щатите, а и в Канада; пълните малки деца са по-често явление в България, да ви кажа честно. не знам дали е защото ги тъпчат, но тук рядко виждам малчугани, които да са пълни. хранят се масово на поискване бебетата и това им се отразява добре. американците напълняват по-масово около 11-12 година, когато започнат да се тъпчат с бургери и вече не подлежат на убеждаване от родителите. или пък вкъщи им се дават предимно полуготови храни. децата преди това също не са дебели, защото спортуват страшно много в училище, а и родителите повече внимават с какво ги хранят като са по-малки.

в крайна сметка, всеки избира за детето си схема, която му пасва, но старата българска схема с ранното захранване със сокчета не ми се вярва някога да стане популярна отново (ако за нея става въпрос)  newsm78  според мен тя е откровено вредна, но това си е мое мнение.

# 51
  • Мнения: 991
пълните малки деца са по-често явление в България, да ви кажа честно. не знам дали е защото ги тъпчат, но тук рядко виждам малчугани, които да са пълни. хранят се масово на поискване бебетата и това им се отразява добре. американците напълняват по-масово около 11-12 година, когато започнат да се тъпчат с бургери и вече не подлежат на убеждаване от родителите. или пък вкъщи им се дават предимно полуготови храни. децата преди това също не са дебели, защото спортуват страшно много в училище, а и родителите повече внимават с какво ги хранят като са по-малки.
Не съм съвсем съгласна. Не знам статистиката за България, но за Щатите знам къде да погледна. На сайта на CDC е публикувана статистика за тенденциите на увеличаване на броя на децата с наднормено тегло. През 2003-2004 при децата от 2 до 5 години 13.9% са били с наднормено тегло, от 6 до 11 години 18.8% и от 12 до 19 - 17.4%. При възрастните процента на ЗАТЛЪСТЕЛИТЕ (тоест с индекс на телесна маса 30 или над 30) е 34%.

В България все ми се струва, че има някаква обществена нетърпимост, иначе казано нетолерантност, към пълните, включително и сред децата, и това принуждава повече хора да се поддържат в по-добра форма. Има и други фактори естествено - стил на живот, култура на хранене... Българите не спортуват така масово, но много повече ходят пеша например. Да не гооврим, че като седнеш в БГ ресторант в менюто има 10 вида разнообразни и вкусни салати, а тук има 2 и те са с мазни сосове, които ги правят не по-малко калорични от бургерите. Честно казано, не знам къде се вмества в картинката захранването на бебетата и до каква степен то влияе на проблемите с теглото на по-късна възраст.

Аз обаче реших да захранвам по осъвременената БГ схема. Без сокчетата. От навършени 4 месеца зеленюуково пюре и 1 заместено млечно хранене, от 5 навършени ще включа каша и плодови пюрета и ще заместя две млечни хранения и т.н.

Последна редакция: сб, 09 авг 2008, 03:34 от Homesick

# 52
  • Мнения: 3 034
не съм гледала статистики, съдя по това, което виждам навън. може би имам друга представа за пълно дете, особено малко. иначе помня, че и в България изкараха някакви кофти статистики за затлъстяването преди 3-4 години, но не съм се задълбочавала да ги помня. както и да е, всеки си решава.

п.с. не разбрах какво общо имат данните за възрастните, аз и за тийновете съм написала - като станат на години да висят в Макдоналдс и килограмите са налице. пък как едно малко дете ще се поддържа във форма, било то и в България?

# 53
  • Мнения: 122
Ние сме на 6м. и половина. Започнахме захранването на 5м. Нашата схема е долу-горе следната.
7.00ч - АМ
9.30 - 10.00ч - плодово пюре /сливи, ябълка или круша/ + 1л. оризова каша с ванилия /за да се сгъсти и овкуси/ + 60 - 90мл. АМ
11.30 -12.00 - зел. пюре +100мл. АМ
15.00ч - оризова каша с ванилия на Hipp
18.30 - AM
21.00 - АМ
Засега този начин й се отразява добре. Днес смятам да въведа и пащърнак на Sunval. Пробвах да въведа месно пюре - пуйка, но повръща, затова смятам след 7-ми месец, но ще пробвам със заешко. От банана се обрина, затова и ще забавя въвеждането на други плодове. Чета, че доста майки са въвели вече диня и пъпеш, но въпреки че е сезон ще изчакам поне до 9-ти месец.

Последна редакция: сб, 09 авг 2008, 10:41 от balena

# 54
  • Мнения: 5 940
Повечето ми приятели след продължителен престой в САЩ се връщат като напомпани. Според тях приината е в някакъв царевичен сироп, който слагали на всичко за ядене, както и на многото полуфабрикати, с които са се хранели.
Струва ми се, че именно заради регистрирането отдавна на този проблем, изследванията там са по-задълбочени и донякъде можем да се доверим на американските схеми за захранване.
В България също напоследък има много пълни деца и това идва като проблем в по-късна възраст от непрекъснатото ядене на пици, вафли, шоколади, пиене на газирани безалкохолни напитки и т.н. Разрешаването на проблема минава според мен в забрана на продажбата на подобни боклуци в училищата.
Не може да се говори за обществена нетърпимост към затлъстелите въобще в България. Жените в България са по-малко затлъстели просто, защото са много и са доста суетни. Иначе мъжете си разхождат бирените коремчета с кеф и без всякакви комплекси.
И все пак говорим за захранване, за задоволяване на нуждите на организъм, който тепърва ще расте. Най-важното е през периода на захранване да не се предлагат овкусени със сол и захар храни и сокове.

# 55
  • Мнения: 103
Здравейте и от нас! Криси е на 5 месеца и 2 дни , преди 2 дни запо4нах да му давам пюре от морков! 1-ят ден 3 лъжи4ки , 2-ият 5 лъжи4ки и днес евентуално към 9-10 лъжи4ки.Досега беше само на Лактана Био 1-ца. ПРЕДИ НЯКОЛКО ДНИ МИНАХМЕ НА 2-КА,но забелязах 4е запо4ва да се запи4а и от про4етеното в един форум заЛактана Био разбрах 4е това се слу4ва с всяко дете минало на 2-ка.И така аз смесих остатъка от 2-та с 1-ца и проблема се оправи.

# 56
  • София
  • Мнения: 3 688
Аз съм чувала ,че 2ката на Лактана е за захранени дечица.
Пък и при мяната на каквото и да е мляко може да е получи запек докато коремчето свикне с ново нещо и се саморегулира.

# 57
  • Мнения: 254
записвам се за темата още не сам захранила и ме интересува кои,с какво и кога захранва,аз мисля да дам зеленчуково първо

# 58
  • Мнения: 1 669
Дъщеря ми е на 5 мес и 20 дни, на петкратно хранене  -  с две заместени хранения.

Сега като ви чета се притесних...

Да не би да е мъничка за две заместени???

# 59
  • Мнения: 60
еххх, чета и не мога да се начудя на тия спорове навсякъде за "американски" тип на захранване и "български" .... ами всяка да си захранва както усеща детенце, ама ще ме прощавате - ние всички сме израснали с тая "българска" му работа - за вас не знам - ама аз нито съм гърбава, нито съм изостанала, нито пък ми е кофти храносмилането ( даже обратното ). Вярно е, че като всяко старо нещо и тя си има нуждата от иновации, ама чак пък да се отрича и да се отхвърля - не мога да си го обясня....
Все пак живеем в географска ширина , която ни дарява с мноооого видове плод и зеленчук ( и то от градината на баба ) , така че......аз смело ще давам и сокчета, и зеленчуци , и мясо Simple Smile стига детенце да ги харесва....
тъй - изказах се
Ние вече от една седмица си хапваме пюрета - плодове. Днес обаче пробвах пюре от тиква и ябълка и ....хоооп - имаме едно изместено хранене.  bowuu   Като види лъжичката малкия лакомник и направо зяяяпаааа като гладник Simple Smile

Утре ще се пробвам да му направя пюре от картоф и морков....Някой правил ли е такова ?? Че не знам точно как да го сделам
bobkas , аз смятам че е добре - и аз така мисля да направя. Важно е детето да е добре и да показва че му харесва....

  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт