Актуална световна класика за деца

  • 9 781
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 871
От дълги години ми прави впечатление, че това, което сме смятали за световна класика в детската литература в България и са ни го препоръчвали в училище, просто е непознато на чужденците. В днешно време, при нас в Канада /Квебек/, откривам покрай децата си, че и "старата" класика, наистина била остаряла ... Може ли наистина класиката да "остарява" и защо толкова се различават обичаните детски книги в различните страни ? Не само тук, но и във Франция, когато съм била, автори като братя Андерсен, Астрид Линдгрен, Ерих Кестнер, Майн Рид, Марк Твен, Жул Верн, Джек Лондон, Карл Май, Емили Бронте и т.н. ако някой ги познава случайно, просто почти нищо не е чел от тях.

Какви са новите книги, които имат слава в различните страни на "задължителна" за прочитане през детството /да речем между 7 и 17 г./ ? Това ми е интересно  bowuu Щом не са Пипи, Емил от Льонеберия, Хвърчащата класна стая, Белият зъб, Братя с лъвски сърца, Мечо Пух, Карлсон, Барон Мюнхаузен, Двойната Лотхен, Том Сойер и Андерсенови приказки ... кои са новите герои при вас ?

Тук е пълна скука! Всички деца четат комикси /банд десине/, има поредица скучни и фантасмагорични истории в поредица La courte échelle http://www.courteechelle.com/ или пък друга поредица за магьосници/вещици/мистични злодеи и убийци La Chaire de poule.

А, как можах да забравя Хари Потър  Tired

# 1
  • Мнения: 3 491
Roald Dahl например - прекрасен класически писател, децата тук го четат, включително в училище. Не съм чела всичко, но това, което съм чела изключително ми допадна. Как ми се иска да съм на 8 години, и да чета "Матилда"! Струва ми се, че никоя друга героиня не би ме трогнала така, аз не съм ни Пипи тип, ни тип принцеса. А "Пипи ..." ми се струва остаряла, да. При съвременните отношения между родители и деца на моите хлапета им се струва странно какво удоволствие е да живееш без родители. При съвременния тип училище - как може на едно дете да не му се ходи на училище. Опитах преди време да я чета на децата, но нищо не се получи. На самата мене ми беше досадно.
Поредицата Magic Tree House - за едни деца, които пътуват из пространството и времето във вълшебна къщичка.
"Пинокио" продължава да бъде класика.
Dr.Seuss, макар че той е за по-малки деца.

Последна редакция: нд, 27 юли 2008, 02:02 от блажка

# 2
  • Мнения: 3 932
Нямам впечатление все още по този въпрос, но би ми било интересно... Peace и полезно.

# 3
  • Мнения: 2 093
За Канада ми прави впечетление че си имат популярни американски автори и като цяло не са запознати с европейските. Сина ми е още мальк и книгите които родителите копуват за като неговата вьзраст са от автори като Robert  Munsch и Dr.Seuss, които определено минават за класика. На мен ми подариха две книги с разказите на Robert  Munsch, но след като прочетох пьрвите два разказа малко се поразочеровах защото изобщо не ми стана ясно поуката в тях. Има една история от сьщия писател- Love You Forever, която всяка втора майка чете на детето си. Написана е в стиготворна форма и става вьпрос за една майка, която непрекснато повтаря на дететето си от бебе до голям човек колко много го обича. Малко е налудничева, но както казах доста популярна. Все си мисля да попитан някой какво толкова му харесват.
greendream може би проблема е че децата не четат толкова, колкото ние на времето и за това не са запознти с писателите които спомена. Вкусовете се променят и с времето едни книги стават популярни, а други избледняват. Според мен ако една книга е интересна винаги ще се чете. Аз например си донесох от Бьлгария Карлсон на покрива. Тук изглежда, че книгата е цензурирана и не може да се намери нито в библиотеката, нито в книжарницата. Гледах че на Amazon се продава старо издание за $100, което е абсолютна лудост.

Аз си мисля че докато децата са малки, си зависи предимно от родителите какво ще четат, така че ако имаш любими писатели можеш винаги да ги препорьчаш или четеш на детето ти. Аз страшно харесвам Ерих Кестнер и определено ще му чета на моя като стане по голям. Мисля че дори бях попадала на негови книги в книжарницата. Интерсно е дали всички тези споменати заглавия от greendream могат да се намерят в библиотеката, защото поне това ще е показателно дали децата имат достьп до тях.

Темата е интересна и се надявам повече хора да се включат и дори да споменат книги и писатели. Аз сьщо се  интересувам за книги за племеничката ми, която е на 15. Изпращам книги от тук, хем да си упражнява ангийския, хем да се запознае с различни автори.

# 4
  • Мнения: 3 491
За Канада ми прави впечетление че си имат популярни американски автори и като цяло не са
Темата е интересна и се надявам повече хора да се включат и дори да споменат книги и писатели. Аз сьщо се  интересувам за книги за племеничката ми, която е на 15. Изпращам книги от тук, хем да си упражнява ангийския, хем да се запознае с различни автори.
На английски за 15-годишни деца, от известните на нас книги, са популярни "Дневникът на Ане Франк", романите на Александър Дюма, "Фермата" на Оруел, може би също "Повелителят на мухите" (това се сещам на прима виста). В горния курс четат също "The House on Mango Street", Хемингуей, Ремарк, "Да убиеш присмехулник" , "Мадам Бовари" ...
Летните списъци за четене по възрастови групи са добра ориентация, има ги често публикувани на сайтовете на дистриктите.
Ето примерен за тази възраст:
http://jw.prs.k12.nj.us/jwreadinglist.pdf
На мене веднага ми се набиха на очи "Пътеводител на галактическия стопаджия" и "Гъливер".  Simple Smile

Последна редакция: нд, 27 юли 2008, 06:58 от блажка

# 5
  • Мнения: 1 199
Нашата библиотека е с много богата колекция, включително детската секция, и останах изумена когато изобщо не намерих в каталога "Пипи" Shocked Понеже през социализма книгоиздаването в Бг беше централизирано и изборът беше сравнително ограничен... току "пускаха" по някоя хубава книга на пазара, като решенията за това кои книги точно да се издават са били взимани неизвестно как и от кой чиновник... Знам ли Ерих Кестнер доколко е бил известен по света. Знам ли дали не е имало и по-добри автори. Ние обаче четяхме това което ни "пускаха" да четем, избор не сме имали никакъв. Не е имало пазарна среда със здравословна конкупенция в книгоиздаването. Получило се е така че един затворен кръг чиновници с власт са сформирали вкусовете, представите за класика на цял народ...
Интересно ми е дали Джани Родари е известен и в други страни? Надявам се че поне в Италия е известен Laughing

# 6
  • Мнения: 3 491
Нашата библиотека е с много богата колекция, включително детската секция, и останах изумена когато изобщо не намерих в каталога "Пипи" Shocked
В нашата библиотека има "Пипи", и "Карлсон", и тук-таме нещо друго на Астрид Линдгрен. Мисля, че "Пипи" не е непозната тук, чувала съм родители да говорят за нея. Филмчетата с Пипи също ги има. Но "Карлсон" не е популярна книга, поне при нас. Не се и търси особено. Аз се опитах да представя Карлсон но моите деца, но те не го харесаха. Как така уж приятел, пък подяжда бонбоните ...  Laughing
Конкретно по тази тема, за приятелството, популярна и свежа поредица тук е "Henry and Mudge", за приятелството между едно момченце и едно куче. Подходяща е за 6-7 годишни деца, особено ако могат вече да четат сами.
А що се отнася до класика за деца, има една поредица Classic Starts Series, там доста от произведенията са ни познати. Адаптирани са обаче, както се практикуваше и при нас. 7-8 годишни деца могат спокойно да ги четат сами.

Последна редакция: нд, 27 юли 2008, 07:41 от блажка

# 7
  • Мнения: 1 062
И моето дете е още малко, но имам някои наблюдения. По разбираеми географски причини Пипи, Карлсон, Емил са много известни тук. Семейството на съпруга ми беше впечатлено, че и аз знам кои са Mr. Green А пред музея на Пипи в Стокхолм имаше такава опашка от желаещи да влязат, че се отказахме. Андерсен е известен също тук. Братя Грим не чак толкова. За Шарл Перо не бяха чували.

# 8
  • Мнения: 871
Много интересно, блажка, благодаря   bouquet Уж сме на един континент, а такива разлики. В Канада и между отделните провинции и градове съществува огромна разлика в книгочетенето, че на моменти се същиствам  newsm78

heureuse, Пипи я има в нашата библиотека, но не е била взимана от години. Иначе успяхме да купиме всичките филми на ДВД на френски език. Търси като Fifi Brindacier. Разбрах за Карлсон, че станал популярен покрай руското анимационно филмче, обаче познайте в кои страни се е разпространявал ... В днешно време няма да намериш никаква интерпретация ни на английски, ни на френски, а децата не разбират шведски и руски  Sad

Пропуснала съм, че тук е известна, поради естествени причини  Mr. Green, Ан от фермата Грийнгейбъл  bowuu В училище по-големите деца /начинаещи тийнейджъри/ учат романи на Агата Кристи, една сага в стил "откриването на Америка" - Жан, дъщерята на краля, гръцка митология. Тъй като се смятат франкофони, кебекуата гледат и съвременната френска детска литература. Популярна е една научно-фантастична книжка май в 3 поредици Le destin de Linus Hoppe. Напомня Оруел 1984  Joy Въпреки това, Жул Верн им е мътен и нищо не четат от него в училище. Добре че беше филмът, за да научат нещо за романите му. Поне такива са моите впечатления. Александър Дюма изобщо не е на мода и младежите не са го и чували, камо ли да го учат в училище. Каква глупост, пък били франкофони! Виктор Юго е популярен покрай световно известния мюзикъл "Парижката света Богородица", където участва един виден певец кебекуа - Гару  #Crazy

Такова нещо като задължителна литература за лятото, което е пуснала блажка, просто не съществува. Някой да го е срещал в Канада независимо за каква възраст деца ?

Едно време много четях индиански книги, но явно не са били от американски автори /Карл Май, Майн Рийд, Луизе-Лоте Велскоп Хенрих/, а сме били под влиянието на немските /източна Германия/ автори. Тук нищо не намерих за детето, а се чудя какви са популярните романи които разказват за индианските времена. Навремето, като учех първите месеци френски език, учителката ни не беше чувала за Джек Лондон !!! А го има в библиотеките. Тоже, Едгар Алън По - има го в библиотеката, ама никой не го беше взимал от години ... Нас ни гледат малко странно като го взимаме  hahaha

Нищо не съм виждала/чувала от Фенимор Купър, Джейн Остин, Уолтър Скот, Марк Твен (Принцът и просяка) ... Те също ли остаряват  Confused Също така за книгата с феноменална слава у нас "Чичо Томовата колиба"  Mr. Green

В същото време героите на Уолт Дисни са окупирали всички фантазии на малчуганите, а Хари Потър "беснее" при по-големте. Мен лично ме притеснява монополът върху въображаемия свят на децата. Иначе много четат, всяка седмица си сменят книгите в училищната библиотека, но четат някакви "бози" с картинки, колкото да се научат да четат.

Последна редакция: нд, 27 юли 2008, 15:51 от greendream

# 9
  • Мнения: 3 491
Едно време много четях индиански книги, но явно не са били от американски автори /Карл Май, Майн Рийд, Луизе-Лоте Велскоп Хенрих/, а сме били под влиянието на немските /източна Германия/ автори. Тук нищо не намерих за детето, а се чудя какви са популярните романи които разказват за индианските времена.
И аз си задавала този въпрос, и все се каня да си питам колегите (работя в библиотека), и все се отплесвам и забравям. Ще опитам най-после да не забравя. Laughing Между другото открих някаква нова поредица Classic Western Series , "Винету" там го има.
Но не са популярни и според мене тези автори тук, макар че подобна поредица ме кара да се замисля дали не се прави опит да се напомни за тях. Преди време на едно хелоуинско мероприятие видях организаторите да представят Конника без глава, така че явно тук-таме има представа за него.
"Чичо Томовата колиба" я знаят и ми се е случвало ученици да я търсят.

# 10
  • Мнения: 2 786
Едни от най-хубавите ми детски спомени са свързани с библиотеката вкъщи и многото книги, които имахме.
Голяма част от тях бяха класики, но имаше и доста детски книжки.
Колко часове съм прекарвала в четене и препрочитане ...  Crazy
Майн Рид, Карл Май, Пипи, Мечо Пух, Малкия принц, Емил от Льонеберя, Марк Твен, Шарл Перо, Братя Грим, Йордан Йовков, Елин Пелин, куп енциклопедии ...
Самата аз винаги съм обичала да чета книги и немалка "вина" за това имат родителите ми, които постоянно купуваха нови и нови книги, които "изяждах" за часове, и майка ми, която ми четеше приказки като малка.
С повод или без повод, редовно получавах по някоя книга и това беше истински празник за детската ми душа  Grinning
Решила съм моите деца също да имат богат избор книги, току виж развият любов към четенето.

От разговорите ми с норвежци стигнах до извода, че тук младите не четат чак толкова ... дори и да са чували за някой автор, не са запознати с творчеството му.

# 11
  • Мнения: 11 317
Moга да говоря само за Германия, не знам как е по другите европейски страни.
Тук се държи на класиката, поне на тази, която ние познаваме. От втори клас зададоха на децата да четат "Пипи", оттам дъщеря ми се влюби в стила на Линдгрен и е подкарала всичките и книги, къде на български, къде на немски. Успя да прочете "Питър Пан" също, по собствено желание.
За детска класика в момента влизат книгите на Корнелия Функе, която има издадени голяма поредица за по-малки деца и серията за "Мастиленото сърце".
Друго, което е много популярно и се препоръчва от учителите е "Хари Потър".
Аз исках да купя на щерката "Мастилено сърце", но като видях обема на книгата и се уплаших, та реших да поизчакам малко, както и с "Хари Потър".
Отдавна четем за лека нощ на Родари приказките, които аз лично намирам за не толкова малки деца заради силния подтекст. Те го намират за изключително забавен, а на мен на моменти ми се схваща гърлото.

# 12
  • Мнения: 3 638
Нашата библиотека е с много богата колекция, включително детската секция, и останах изумена когато изобщо не намерих в каталога "Пипи" Shocked Понеже през социализма книгоиздаването в Бг беше централизирано и изборът беше сравнително ограничен... току "пускаха" по някоя хубава книга на пазара, като решенията за това кои книги точно да се издават са били взимани неизвестно как и от кой чиновник... Знам ли Ерих Кестнер доколко е бил известен по света. Знам ли дали не е имало и по-добри автори. Ние обаче четяхме това което ни "пускаха" да четем, избор не сме имали никакъв. Не е имало пазарна среда със здравословна конкупенция в книгоиздаването. Получило се е така че един затворен кръг чиновници с власт са сформирали вкусовете, представите за класика на цял народ...
Интересно ми е дали Джани Родари е известен и в други страни? Надявам се че поне в Италия е известен Laughing

Напълно съм съгласна с heureuse за формирането на вкусовете ни в миналото. Само да добавя, че докато моето поколение в БГ четяхме на поразия, защото просто нямаше други развлечения и телевизията беше "Сънчо", "Синьо лято", "Детство мое" и още няколко филма, които се повтаряха постоянно (с голямо удоволствие ги гледах всичките  Laughing), съпругът ми който е израстнал в Италия по същото време си е просто чедо на телевизията и на разни други "западни" герои Flutter Много е интересно понякога как аз се учудвам, че той не е чувал за някои неща, а той се учудва как аз не съм чувала за други  Simple Smile  Така поне има равновесие...
И да, Джани Родари е известен в Италия, но може би не толкова, колкото би ни се искало на нас българите  Simple Smile. За "Приключенията на Лукчо" не са чували кой знае колко, иначе е познат като деец на левицата и с други произведения за деца. Нещо любопитно, в биографичните му данни в Уикипедия пише, че в СССР е направен анимационен филм за Лукчо, който после е преведен и разпространен и в Италия  Simple Smile
Иначе на моите госпожици поне "Двойната Лотхен" трябва да им прочета  Simple Smile Много ми се иска да възпитам в тях любов към четенето, аз като малка постоянно висях над книжките и всъщност се научих да чета, защото някои от любимите приказки ги знаех наизуст и като понаучих буквите един ден те просто се подредиха в думи пред очите ми...

# 13
  • Мнения: 871
Гледайки днес Гугъл се сетих, че Беатрикс Потър не беше класика от моето детство, но затова пък с огромно удоволствие прочетох приказките й на децата си. Тук също са много популярни Зайчето Питър и приятели   jumpuu  jumpuu  jumpuu

# 14
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Гледайки днес Гугъл се сетих, че Беатрикс Потър не беше класика от моето детство, но затова пък с огромно удоволствие прочетох приказките й на децата си. Тук също са много популярни Зайчето Питър и приятели   jumpuu  jumpuu  jumpuu

Изпревари ме,тъкмо бях тръгнала за нея да пиШа.ДъЩеря ми много харесва Зай4ето Питър (и на анимационен филм го имаме ). Simple Smile Не знам ти кой набор си,аз съм 75 и имам от детските си години книжката на Беатрикс Потър. Wink
Интересна тема,записвам се да я следя. Peace

# 15
  • Мнения: 2 907
Аз се питам дали сегашните българчета четат това, което ние сме чели навремето.
Хари Потър и Дисни са точно толкова популярни и в България.

Вярно е, че тук малко хора са чели братя Грим, Андерсеновите приказки и Шарл Перо. Но е доста трудно да се заключи за цяла една нация. Срещала съм изключително ерудирани хора, както и такива, които никога не са чели нормални за нас неща.

Например във Франция се четат басните на Лафонтен, но не и Шарл Перо. Такава е програмата в училище.

# 16
  • Мнения: 3 491
Аз се питам дали сегашните българчета четат това, което ние сме чели навремето.
Хари Потър и Дисни са точно толкова популярни и в България.


За най-сегашните не знам, но от учителския  ми опит с българчета от техникум през 90-те се сещам, че Марк Твен нищо не им говореше.
По темата за Хари Потър - аз едва дочетох първата книга, но в никакъв случай не я отричам. Ако бях на подходящата възраст, сигурно щеше много да ми хареса. Не бих имала нищо против децата ми да го четат и харесват, даже съм опитвала да ги поощрявам, но те не искаха, страшно било. А и са малки все още, може би.

# 17
  • usa
  • Мнения: 2 113
не знам дали са класика или не, но през годините моите деца са чели и трайно харесвали dr seuss, jack prelutsky, shel silverstein, roald dahl, the series of unfortunate events, harry potter, харесват също книгите на louis sachar. това без да се замислям... марк твен за мое най-голямо съжаление не харесват, много се надявам това да се промени, защото на мен ми е един от най-любимите автори. в момента четат някакви еднодневки, които вземаме от библиотеката с килограми, но не ги коментирам, трая си, важното е, че за разлика от приятелките си четат.

в училище не ми харесва какво четат. албена миналата година трябваше да чете старогръцки класици, древноримски автори, агата кристи, древнокитайски мислители, за което според мен са още малки и сега като не ги разберат, може и никога да не се върнат към тях.

блажка, присмехулникът в много училища е забранен, расистки бил...

допълвам, че пропуснах да спомена, че харесват и carl hiaasen, имаме няколко негови книжки в библиотеката.

Последна редакция: пн, 28 юли 2008, 20:54 от миз

# 18
  • Мнения: 3 491

блажка, присмехулникът в много училища е забранен, расистки бил...

Миз, явно  зависи ... Ето го включен като лятно задание в един от дистриктите около нас:
http://www.ltps.org/files/21433/Eng%20IH%20-%202008.pdf

# 19
  • usa
  • Мнения: 2 113

блажка, присмехулникът в много училища е забранен, расистки бил...

Миз, явно  зависи ... Ето го включен като лятно задание в един от дистриктите около нас:
http://www.ltps.org/files/21433/Eng%20IH%20-%202008.pdf

аз не оспорвам твоето мнение, възмущавам се на някои тесногръди решения Simple Smile. иначе и в нашия скул дистрикт се чете.

# 20
  • Мнения: 3 491

блажка, присмехулникът в много училища е забранен, расистки бил...

Миз, явно  зависи ... Ето го включен като лятно задание в един от дистриктите около нас:
http://www.ltps.org/files/21433/Eng%20IH%20-%202008.pdf

аз не оспорвам твоето мнение, възмущавам се на някои тесногръди решения Simple Smile. иначе и в нашия скул дистрикт се чете.
А, мерси! Аз останах с впечатление, че при вас не го дават. Ето на - още един показател, по който да избираме училище за децата си.  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 7 091
Записвам се и аз, че ми е много интересна темата, по-късно ще се включа, сега отивам да чета Simple Smile

# 22
  • Мнения: 871
Сетих се да ви питам  Crazy
Чели ли сте истинският вариант на приказките на Шарл Перо  Peace
Аз се запознах едва преди няколко месеца с тях, покрай покупка на
книжката на френски език за едното от децата ми. Доста различно
от обикновените интерпретации, които познаваме от детството си.
На места доста зловещи и реалистични  smile3555

# 23
  • usa
  • Мнения: 2 113
Сетих се да ви питам  Crazy
Челили сте истинският вариант на приказките на Шарл Перо  Peace
Аз се запознах едва преди няколко месеца с тях, покрай покупка на
книжката на френски език за едното от децата ми. Доста различно
от обикновените интерпретации, които познаваме от детството си.
На места доста зловещи и реалистични  smile3555

да, чела съм ги. но на децата си няма да ги прочета Simple Smile

# 24
  • Мнения: 3 491
Сетих се да ви питам  Crazy
Чели ли сте истинският вариант на приказките на Шарл Перо  Peace
Аз се запознах едва преди няколко месеца с тях, покрай покупка на
книжката на френски език за едното от децата ми. Доста различно
от обикновените интерпретации, които познаваме от детството си.
На места доста зловещи и реалистични  smile3555
Не съм. Но по описаното си представям нещо като един сборник с автентични, сурови приказки от времето на немския романтизъм, който трябваше чета за изпит. Още си спомням екзекуцията на една котка и котетата й - толкова натуралистично и емоционално подробно описани. И аз на децата си такова нещо не бих представила. Всъщност, ходът навремето е направил добра цензура.

# 25
  • usa
  • Мнения: 2 113
Не съм. Но по описаното си представям нещо като един сборник с автентични, сурови приказки от времето на немския романтизъм, който трябваше чета за изпит. Още си спомням екзекуцията на една котка и котетата й - толкова натуралистично и емоционално подробно описани. И аз на децата си такова нещо не бих представила. Всъщност, ходът навремето е направил добра цензура.

прочети поне спящата красавица, тя ми е любимата...

# 26
  • Мнения: 3 491
Не съм. Но по описаното си представям нещо като един сборник с автентични, сурови приказки от времето на немския романтизъм, който трябваше чета за изпит. Още си спомням екзекуцията на една котка и котетата й - толкова натуралистично и емоционално подробно описани. И аз на децата си такова нещо не бих представила. Всъщност, ходът навремето е направил добра цензура.

прочети поне спящата красавица, тя ми е любимата...
Това е за "дом и семейство", да осъзнаят до каква еволюция е стигнал моралният прогрес на свекървенството и да спрат да се оплакват (включително и аз).  Crazy

# 27
  • Мнения: 7 091
Блажка, направо се търкалям от смях в момента ей така Joy

# 28
  • Мнения: 35
Аз съм 72 набор и много харесвах като дете приказките на Беатрикс Потър-имаше една книжка,която още пазя.Илюстрациите,които писалтелката сама е рисувала са страхотни.Опитах се да намеря по-ново издание,защото моята вече е в окаян вид,но не можах за съжаление.Това ме натъжи,защото днешните деца се лишават от толкова хубави приказки...и така реших да ги кача в интернет-направих сайт и по-лека лека ги качвам-ето адреса за всички любители на Беатрикс Потър      http://beatrix-potter.hit.bg/index.html     

# 29
  • Мнения: 35
Ех,няма вече такива автори!Сами се убедете- http://beatrix-potter.hit.bg/

# 30
  • Мнения: 35
Забравих да спомена,че децата направо могат да я слушат,защото съм направила филмче,а за по-големите да я четат!

# 31
  • Мнения: 871
Gret, много ти е хубав сайта   bouquet

Аз не съм имала възможност като дете да я чета, но попаднах случайно на приказките на Потър, когато дъщеря ми беше малка - втората половина на 90-те години и тогава купихме всички нейни приказки на български език. Ако потърсиш на бг пазара ще ги намериш. В Канада също са доста популярни и във всяка библиотека има и френските, и английските им издания. Има също филмчета (разкошни са) и СД-та.

Друга книжка, която се сетих е Малкият Никола bowuu

http://www.petitnicolas.com/

# 32
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Друга книжка, която се сетих е Малкият Никола bowuu

http://www.petitnicolas.com/


Преди година я търсих из он-лайн книжарниците, но на български... Беше ми любима книга и исках да я купя и на племенницата ми, но намерих само някакви електронни варианти. Ако някой я е виждал за продажба в печатен вариант, ще съм благодарна за информацията  Peace

# 33
  • Мнения: 871
В България е излязло съкратеното й издание през 1982 г. в библиотека Смехурко на изд. Отечество и не е преиздавана. Може би ще се намери в антикварните книжарници или на Славейков.

# 34
  • София
  • Мнения: 255
За "Малкия Никола".
 Любима ми е! Чела съм я 10000000 пъти.
Има я на пл. Славейков. Сергия срещу Макдоналдс.
През 1995г. изд. "Златоструй" я преиздават в 5 книжки, като добавят и нови, не превеждани на БГ разкази за Никола. Аз се сдобих с 3 от петте книжки. Другите две са изчерпани.
1."Малкият Никола" - 19,90лв. - има я.
2. "Ваканциите на малкият Никола" - 9,90лв. - има я
3. "Междучасията на малкият Никола" - 9,90лв - има я
4. "Малкият Никола и приятелчетата" - изчерпана
5. "Малкият Никола си има неприятности" - изчерпана

# 35
  • T"A
  • Мнения: 2 515
greendream, това ще а е изданието, което аз съм имала като малка... Peace За съжаление в България съм за малко време и винаги с доста задачи и не намирам време за дълги търсения и обикаляния по антикварните книжарници и магазини...

kari, мерси и на теб   bouquet Не знаех за новите издания! Дано успея да се добера до някои от тези книжки октомври месец - явно се купуват като топъл хляб Grinning

За да не съм съвсем не по темата, ще допълня, че "Малкият Никола" се продава и в Израел, но нямам впечатления дали и доколко е популярна...

# 36
  • Мнения: 871
А какво ще кажете за "Бай Ганьо" - вашите, деца родени/поотраснали в чужбина, знаят ли кой е тоз герой ? Смятате ли, че би било важно да прочетат и да научат повече за събирателния образ на българина така духовито претворен от Алеко Константинов или по-скоро не бихте ги насочили, за да не се комплексира националното им съзнание  Rolling Eyes На каква възраст е подходяща за разбиране тази книга, според вас ?

# 37
  • Мнения: 6 390
О Малкият Никола е номер 1  Mr. Green
и аз съм я чела мноооого пъти, и винаги ме е размивала  Mr. Green

# 38
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Беатрих Потър ми беше любимата книжка. Все още си спомням, когато баща ми ни я купи (един от малко положителните спомени свързани с него от детството ми). Тук има доста продукти с картинките (дрехи, чашки, играчки), но самата книжка трудно се намира.

За съжаление, холандските деца много малко четат от световната класика  Cry. Почти нищо не се преподава и в училище.  Понякога, когато споделям нещо за някоя книга и ме гледат като извънземно.

# 39
  • Мнения: 382
Много интересна тема Naughty
Аз имам син на 11г.,който обича да чете много.Вече е изчел,почти всички мои любими книги от детството.
Както са написали, другите момичета живеещи в Норвегия,по обясними причини Астрид Линдгрен и Андерсен са най-известни тук.Когато дойдохме, учителката на сина ми,му паръча в библиотеката на български "Пипи дългото чорапче".Беше изумена,че той е чел не само нея,а и Емил и Карлсон.
За съжаление,децата тук не четат книги.В у-ще се изучава по два предмета,житието и битието на Дейвид Бекам,но класически  книжки не newsm78. Според мен,това дали едно дете ще чете или не, зависи от родителите.Ако ние ги насочим към книгите,и им препоръчаме интересни,те ще се научат да четат,и ще обикнат книгата.
За мен до ден днешен,това си остава най-приятния релакс.

# 40
  • Мнения: 2 093
Аз попаднах на една много забавна книга за деца 9год и нагоре. Прочетох я преди два три месеца и определено я препорьчвам на тези които имате по големи дечица. Казва се The Mysterious Benedict Society-ето го линка. http://www.chapters.indigo.ca/books/The-Mysterious-Benedict-Soci … oks%3a+CWBAB+Hero
Книгата има и продьлжение. Оказа се че е доста забавно да четеш детски книги на стари години.

Като говорите за Беатрикс Потьр, разказите и са в листа на книги, които искам да взема на сина ми. Дори видях книга, колекция с всичките и истории и ще я купя, когато той е на 4-5 години. Дори си имаме една книжка, от тези с твьрди корици и скрити картинки, сьс заека Питьр.Аз като дете имах една книжка и си спомням разказите за 3-те котенца, картицата..... Бях забравила, че разказите са от нея и преди известно време се сетих за писателката. Гледах филм, за живота на Беатрикс Потьр и тя е била доста интересна личност. Невероятно за времето в което живее, тя се издьржа  от книгите, които публикува и става доста заможна. С парите които прави, тя купува земи в провиинцията в която живее, с цел да ги спаси от индустриализиране. Явно е била доста социално-отговорна личност. 

Мисля си, много от книгите, които се споменават тук са класика за нас, но това не означава че трябва да се ограничаваме само с познатите ни заглавия. Има много книги, които са вероятно класика за хората тук, а ние никога не сме ги чували. Някой вече беше писал в тази тема, чели сме само това което е минало през соц цензурата и за  останалото не сме имали никаква представа.

 greendream да си призная срам не срам Embarassed, никога не ми е харесвала Бай Ганьо, дори не ми беше много смешна, едва ли ще настоявам сина ми да я чете.

# 41
  • Мнения: 3 988
Прекрасна тема!   bouquet
За мен не е актуална, но пък е безкрайно интересна. Върнахте ме годииииини назад.

Никой не е споменал The Chronicles of Narnia by C. S. Lewis. Не си спомням в кой клас съм била - 3ти, 4ти  newsm78, но вече ми разрешаваха в нашата градска библиотека да взимам (някои) книги от отдела за възрастни. Едната библиотекарка беше приятелка на майка ми и с нейна благословия имах достъп.
Един ден открих една книга без корица и първа страница. Взех я. И останах очарована.
Беше първата от поредицата - The Lion, the Witch and the Wardrobe. Тогава изобщо понятие нямах, че има още 6 след нея. Години по-късно разбрах. Не съм ги чела. Все не намирах време.  Embarassed

В България " Хрониките от Нарния" не са се смятали (поне по мое време) за класика, но в западния литературен свят - да.

Chrisimommy, и аз не харесвам "Бай Ганьо". Чела съм я няколко пъти, но не ми пасва на естетиката. Може би в друго време...

Защо Карлсон е бан-нат в Канада???  Whistling Това много ме учуди.

Беатрикс Потър съм я чела като по-голяма вече. Беше актуална по времето на брат ми. Много ми харесва. Спомням си, че се прехласвах тайно, защото по това време явно се момеех.  4470

# 42
  • Мнения: 871
А спомняте ли си Сандокан на Емилио Салгари ? Рафаел Сабатини ? Книги като  Тигърът на 7-те морета, По границите на Дивия Запад, Черният Корсар, Капитан Блъд ... Или за по-големите деца - Джек Лондон Сияйна зора, на Хагард - Рудниците на цар Соломон и Тримата мускетари на Дюма  остарява ли и тя  Rolling Eyes

# 43
  • Мнения: 3 988
Четях ги в авантюристично-пиратско-разбойническия ми период.  Mr. Green Както и "Роня, дъщерята на разбойника". Не помня автора.  Blush

Не знам дали остаряват?  newsm78 Надявам се не... Но с приключения като Хари Потър... кой знае?!
Властелинът на пръстените класика ли е? Извинете за въпроса.  Embarassed

# 44
  • Мнения: 11 317
Четях ги в авантюристично-пиратско-разбойническия ми период.  Mr. Green Както и "Роня, дъщерята на разбойника". Не помня автора.  Blush

Не знам дали остаряват?  newsm78 Надявам се не... Но с приключения като Хари Потър... кой знае?!
Властелинът на пръстените класика ли е? Извинете за въпроса.  Embarassed
Роня е на Линдгрен. За Хари Потър не знам дали е вече класика, но Властелинът при всички положения е.
Дори си спомням навремето в театралната академия, докато учехме детска литература, беше включен в списъка за четене.

# 45
  • Мнения: 2 093
Като споменахте за Хари Потьр, аз се замислих дали след 10-15 години все още ще се чете и дали изобщо ще се смята за класика. Спомням си че когато книгите излязоха сьм виждала големи хора да ги четат в метрото. Интересно дали тези хора ще ги купуват за децата им или порасналите вече деца, ще ги четат на техните деца. Само времето ще покаже.

greendream според мен си зависи от теб, какви книги децата ти ще изберат, независимо дали те са популярни или не. Повечето от книгите, които споменаваш са наистина много интересни и си струва да се прочетат. Както вече писах преди, аз ще взема на сина ми приказките на Беатрис Потьр и ще избягвам книги от рода на Дора, Томас и др. популярни детски тв предавания. Той много обича книги и сьм сигурна че ще прояви интерес кьм книгите, които купувам.
Сетих се още нещо, не е сьвсем по темата, но е свързано с четене. Бяха направили проучване, че децата ще четат повече, ако видят родителите им да четат и не зависи от това дали ще купуваш много книги.

# 46
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Сетих се още нещо, не е сьвсем по темата, но е свързано с четене. Бяха направили проучване, че децата ще четат повече, ако видят родителите им да четат и не зависи от това дали ще купуваш много книги.

Това напълно го вярвам. Същият книжен плъх съм, като майка ми и сестра ми също.  Мисля, че също от значение е дали родителите предлагат качествена литература на децата си или не.

# 47
  • Мнения: 11 317
Сетих се още нещо, не е сьвсем по темата, но е свързано с четене. Бяха направили проучване, че децата ще четат повече, ако видят родителите им да четат и не зависи от това дали ще купуваш много книги.

Това напълно го вярвам. Същият книжен плъх съм, като майка ми и сестра ми също.  Мисля, че също от значение е дали родителите предлагат качествена литература на децата си или не.
Мога само да потвърдя. Аз съм ужасен книжен плъх, с поне 3 книги под мишница, които се размотават в спалнята, тоалетната и на масата в хола. Забелязвам същата тенденция при щерката. А синът ми вече си прави преразкак по картинки на любими книжки на двата езика. Няма търпение да се научи да чете милия!

# 48
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Ох станала съм както казва майка дърта магарица но още съм с детските книжки.В Бг бях започнала да си купувам наново всички книжки от детските ми години.Любимата ми е Роня-дъщерята на разбойника.Много обичам също български народни приказки и Хитър Петър.Харесвам и Хари Потър....аз харесвам май всички приказки и фентъзита.Чела съм и индийски народни приказки.Не бях чела Хрониките на Нарния,но имах Лъвът,Вещицата и дрешника.Предпочитах детските книжки пред учебниците.Отварях си учебника и в средата си слагах детската книжка майка и татко да си мислят че уча пък аз си четях.Обичам и руската класика за Кашчей безсмъртни Simple Smile.Интересно дали в Бг все още дават летни планове на децата с книжки за прочитане?Аз имам в формат за компютара много детски книжки но не е същото като да вземеш хартиената в ръце.Все пак ако някой иска електронния формат да даде е-майл и ще ги пратя.Имам Емил от Льоняберя,Жив ли е още Емил,Новите пакости на Емил.Карлсон,Мечо Пух,Тримата мускетари Simple Smile ,Пипи дългото чорапче.  bouquet

# 49
  • Мнения: 7 605
За актуална класика не мога да кажа ниЩо, поне не zа посо4ената въzрастова група  Wink , но да ви кажа аz какво 4етох като дете в 4ужбина  Wink
По4ти вси4ки иzброени книги/автори ги 4етох и аz, Ерих Кестнер, Линдгрен, Михаел Енде,.... Но по мое време беШе много популарна Enid Blyton .....4ела съм поне 30 нейни книги  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт