Отговори
# 615
  • Мнения: 2 860
Здравейте д-р Чавдаров,
Детето ми на 3 год. с лека форма на ДЦП атаксична. Били сме на преглед при вас 2 пъти. Когато беше на 1 месец започна да получава епилептични пристъпи, за което 2 години се лекуваше с конвулекс. От месец октомври 2011 г. конвулексът е напълно спрян и слава Богу сме без пристъпи. Въпросът ми е, може ли да се направи барокамера, защото детето не говори и все пак е с двигателен проблем. Ако искате на лични ще ви изпратя имената на детето.

# 616
  • София
  • Мнения: 798
Гала,

Ако детето е лекувано  продължително време за гърчове, не бих Ви препоръчал хипербарната оксигенация (ползването на баро-камера).
Двигателните проблеми може да подобрите чрез стимулиране на вестибуларния апарат
Говорът трябва да се стимулира с логопедични занимания.

# 617
  • Мнения: 24
Здравейте, доц. Чавдаров,
Синът ми е на 3 месеца и преди дни забелязах, че държи главичката си винаги само на една страна - надясно. Всъщност така е от самото раждане - роди се с лека лицева деформация, която отдадоха на позата му в утробата и за която ме успокоиха, че ще се оправи с времето (факт е, че вече почти не си личи). Прочетох за тортиколис и още на следващия ден вече бяхме във вашата клиника за преглед. Описанието на обективното му състояние е: "При оглед по гръб изразени позиционни нарушения - главата с наклон към дясно рамо, ротирана на ляво. Лицева асиметрия, с по-тясна очна цепка вдясно, лек енофталм, асиметрични ушни миди. Фиксира, проследява неубедително. По корем персистира асиметричната позиция на главата и трупа. Пасивни движения - тонусова асиметрия, хипертонус на екстензори на шията. Рефлекси - персистира стъпален екстензорен, аддукторен, асиметричен Галант. Постурална реактивност - главата изостава от линията на трупа при тракционна проба, напрегната екстензия на свободния крак." Бяха ни препоръчани ТФЕ при доц. Ралица Георгиева и консултация с офталмолог, както и кинезитерапия. ТФЕ не показа никакви изменения, а офталмологът също установи, че е очно здрав и без отклонения. У дома аз също правих т.нар. тракционна проба и той в повечето случаи си държи главата на едно ниво с тялото, както и проследява играчка (чудя се дали не се е разсейвал по време на прегледа  newsm78). Въпросът ми е какво конкретно означава описанието на състоянието му и какви са прогнозите в подобни случаи. Питам, защото в кабинета бях доста стресирана, а впоследствие прочетох за ранни признаци на ДЦП и оттогава нямам покой  Sad Възможно ли е пълно възстановяване и наваксване на двигателния дефицит? Описанието значи ли бъдеща ДЦП?
Той си държи главата изправена, макар и не съвсем устойчиво, по корем също се изправя на лакти и задържа - изглежда стабилен. Има опора на краката, макар и на моменти десният му крак да е на пръсти. Смуче си пръстите на двете ръце, много е социален - усмихва се, гука и е доста активен - рита, размахва ръце...
Роден е в 38 г.с. с ниско тегло - 2400 гр, секцио, изплака веднага, изписаха ни в стандартните срокове. Като причина за хипотрофията прецениха по-малката плацента и по-тънка пъпна връв. В последните месеци на бременността обаче, често ми бе правен доплер на пъпна връв и кръвотокът бе в норма.
Очаквам Вашия отговор с голямо притеснение и ви благодаря предварително! Извинете ме за дългия пост!

Последна редакция: нд, 23 сеп 2012, 10:50 от nouvelle_vague

# 618
  • София
  • Мнения: 798
nouvelle-vague

Описаните от Вас симптоми във възрастта 3 мес. не са нещо особено притеснително.
Асиметричният "Галант" би могъл да доведе до тонусова асиметрия на мускулите на тялото също !!!
Позиционните нарушения в тази ранна възраст имат преходен характер.
Детето Ви като недоносено попада в т.н. "рискова група", където са възможни известни отклонения в двигателното му развитие, а асиметрията на мускулния тонус подчертава необходимостта от провеждане на кинезитерапия и апаратна физикална медицина, насочени към стимулиране на двигателното развитие на детето.
Липсата на отклонения в ТФЕ е позитивен маркер.

Диагнозата "Централно координационно смущение", която вероятно са поставили на детето Ви, е с преходен характер и показва степента на риск за двигателни проблеми, които биха могли да се фиксират след възрастта 1г6 мес.
Разбира се РИСКЪТ НЕ Е ПРИЧИНА ЗА НИЩО !!, просто развитието на детето трябва да се следи и ако е необходимо да се стимулира.

Отговорът ми не е конкретен и най-общо Ви информира относно позваната терминология !!!

# 619
  • Мнения: 24
Благодаря ви най-сърдечно за отговора  Simple Smile! Всъщност като основна диагноза в листа от прегледа е записано "Специфични разстройства в развитието на двигателната функция", но се надявам това да не променя нещата.

# 620
  • София
  • Мнения: 798
Да, нещата не се променят.
СРРДФ (F82). Централно координационно смущение (от 1 до 4) ст.
Координационното смущение и степента му само допълват цитираната от Вас диагноза.

# 621
  • Мнения: 24
Благодаря Ви!  Simple Smile

# 622
# 623
  • Мнения: 7
Вижте каква интересна статия сподели едно момиче от форума:
http://fakti.bg/zdrave/50295-stvolovite-kletki-pravat-chudesa

Препращам мнения една нова тема, която се опитваме да заформим http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=683073.new

Ако имате материали и наблюдения, включвайте се активно Wink

# 624
  • София
  • Мнения: 798


""Прогнозите в аванс са обнадеждаващи – от близо 400 деца в САЩ с церебрална парализа, след трансплантация на стволови клетки, около 95% от тях са били или изцяло излекувани, или са със значително подобрено състояние, коментира проф. Дейнти.

Тези резултати са били постигнати в университетите Дюк в САЩ и в Мелбърн, Австралия. Предстои тяхното публикуване в края на годината, обяви д-р Дейнти. Той уточни, че при пациентите се наблюдава значително подобряване на техните умения и движения, не трябва да се забравя и подобряването на качеството им на живот. Тук става дума за използването на собствени стволови клетки.""

Лично предпочитам, да изчакам публикуването на резултатите от лечението на ДЦП със стволови клетки.

Статията ми прилича повече, като реклама на тъканна банка за стволови клетки, които са модерно направление в съвременната медицина и намират приложение.

При ДЦП опитите за лечение започнаха още през 2000 г., ако не и по-рано и резултатите за съжаление са  скептични, а за 95% излекуване..... т.е. без остатъчни симптоми.... ????.... #Crazy

# 625
  • Мнения: 61
Здравейте др Чавдаров аз съм нова в форума   можете  ли да разчете резултати те от еег на детето ми от 01.10 2012 г на 10 септември от температура 38,5 направи фебрилен  гърч след което поискаме да му бъде направено еег и скенер и това са резултатите детето ми и на 2 г и 2 м и все още не ходи напълно самостоятелно пи което ходи на пръсти и невроложката която го прегледа му постави диагнози дцп спастична квадрипареза изразена огнищна пароксизмална актовност центро фронтално генерализация при хв и фс основна активност нормална за възраста и резултати от кат на скенираните нива не се изобразяват огнища инфлантирани лезии в мозъчния парнехим вентрикурни отдели на ликворната система със средино разположение и запазен капацитет липсва компресиионо-дислокационен синдромбазални ядра мозачни стволове и околостволови цистернис нормален кат образ вермис ималко мозъчни хемисфери б.о понтоцеребрални ъгли свободни свободни субрахноидни пространства заключение нормален кат мозъчен статус лекостепено външна хидроцефалия                                                                                                                                 П.П детето ми е осиновено с направена операция на диафрагмална херния веднага след раждането няма оплаквания от стомашно чревния тракт до момента но от дългия период на възстановяване изостава НПР осиновихме го на 9 м възраст при което още не можеше да държи главичката стабилно не се заглеждаше в абсолютно нищо не хващаше играчки след около месец -два започна да хваща играчки да се обръща от корем по гръб и обратно,на 1 г каза баба и до момента говори малко баба мама та та де де ай де кака  не да , на 1г и 2 месеца седна самостоятелно без опора и на 1 и4 м сам се изправи в кошарката и започна да върви в нея на 1,5 м започна вървенето по мебелите и стените което и до момента го прави още лази изправя се сам без опора може и да върви сам без опора но не много залита и пада след 10-15 крачки

Последна редакция: вт, 16 окт 2012, 12:38 от el@80

# 626
  • Мнения: 7
Д-р Чавдаров, точно това търсим и в другата тема - експертно мнение, защото в мрежата намерих всякакви неща и е много трудно човек да се ориентира кое е истина, кое добри пожелания.  Simple Smile

# 627
  • София
  • Мнения: 798
el@80

Резултатите от ЕЕГ-то и КАТ са разчетени, аз бих могъл само да ги коментирам, но и самият процес на разчитане крие голяма степен на субективност, което прави коментарът ми доста относителен.

ЕЕГ-то: "огнищна пароксизмална активност центро-фронтално, с генерализация при хипервентилация" - подсказва висок риск от повторение на гърчовете.
При 40-60% при  ДЦП във възрастта между 2 и 4 години се отключва епи-симптоматика с последващо противогърчово лечение.

КАТ - "нормален кат мозъчен статус лекостепено външна хидроцефалия" - изписаната терминология си противоречи и нямам коментар !!

ДЦП - ако детето Ви ходи, дори и на пръсти, нестабилно, пада след 10-15 крачки, то диагнозата не е "ДЦП.Квадрипареза", защото тези деца не могат да ходят самостоятелно и нямат контрол на тялото, а често и на главата.

ДЦП има няколко основни форми и разнообразна клинична картина, в зависимост от степента на изразеност и засегнатите крайници, проблеми с говора, поведението, финната моторика и други съпътстващи заболявания, като гърчове, перцепционни увреждания, зрителен и когнитивен дефицит и други.

Каква е формата на ДЦП на Вашето дете, немога да отговоря.

# 628
  • Мнения: 26
Здравейте доц.Чавдаров,

Моят син се роди в 35 г.с.Все още е в интензивно ННО в гр.Велико Търново.Беше една седмица в кувьоз ,но сега вече не е.Неонатолозите всекидневно ми съобщават,че е с понижен мускулен тонус ,като за 14 - дневното си съществуване  тонуса се е подобрил ,но не е достигнал нивото ,което трябва да е.Раждането беше секцио по спешност поради частично отлепване на плацентата.При раждането е изплакал веднага и е имал ясни сърдечни тонове.Очаквам до 3-4 дни да го изпишат и ни съветват да направим консултация с невролог.Моля да ме посъветвате кога най-рано можем да направим въпросната консултация и с какво мога да помогна на сина си за повишаване на мускулния тонус до датата на консултацията.
Благодаря ви!

# 629
  • София
  • Мнения: 798
Фийби,
Определянето на мускулния тонус е нещо твърде субективно.
Как да подобрим мускулния тонус..... немога да Ви отговоря конкретно, защото има различни възможности, зависещи от невро-моторното състояние на детето.... !!!

Общи условия

Активация на акаунт