От какви плодове мога да давам сок на 3 месечно бебе

  • 17 349
  • 71
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 960
Не давай сок ,много сте малки.Аз започнах след годинката чак да давам и смятам ,че така е правилно Peace

# 61
  • София
  • Мнения: 4 590
Не бих дала никакъв сок на 3-месечно бебе. Синът ми пи за първи път след годинката.

Докторката ми препоръча по-късното захранване и изобщо не ме е съветвала да давам сокове толкова рано. Аз бях на същото мнение. Peace

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
 Peace И аз не бих дала никакъв сок на толкова малко бебе.

# 63
  • София
  • Мнения: 17 592
Всички сокове съдържат киселини, които не могат да се усвояват от стомашно-чревния такт на бебето! Отгоре на всичко могат да причинят анемия с липса на желязо, както и кървене в основата на червата... Дано не прозвучи прекалено компетентно от моя страна, тези неща ги чета от настолните ми сайтове - СЗО (Световна здравна организация) и УНИЦЕФ! Как само в Бг тия педиатри не си "ъпдейтват" инфото не ми е ясно - вчера моята педиатърка ме заклейми като поредната интернет откачалка, защото й обясних защо не давам сок на бебе на 2,5 месеца...  Naughty
Сори, поотплеснах се малко...  Blush

В действителност звучи доста некомпетентно.
Стомашният сок, в основната си част, представлява концентрирана солна киселина.
А сокът на доста от плодовете - примерно боровинките - е особено богат на желязо, в лесноусвоима форма.

Внимавай, когато четеш нещо, което не разбираш особено - най- добре потърси някой, който го разбира, за да ти го "преведе".
Още повече внимавай, когато съветваш по въпрос, по който не си компетентна.

Мисля, че дьо Решальо (ма може и да греша и друг да беше...) беше казал, че може да вкара всеки човек в Бастилията, цитирайки негови изказвания, без да вкара ни една допълнителна дума, като само вади част от фразите и ги цитира извън оригиналния контекст... Уви, същия ефект има и преразказване с неразбиране.

# 64
  • София
  • Мнения: 2 734
В интерес на истината,соковете съдържат плодови киселини,проблемът с които не е в усвояването им,а в това,че дразнят нежната стомашна лигавица.Проблемът с усвояването идва оттам,че до 4-6 мес. стомахът на бебетата не произвежда ензими,които да преработват друг вид храна,освен млякото.От плодовете неможе да се усвоят нито витамини,нито желязо и др. минерали.Всичко се изхвърля така,както е прието.Затова е безсмислено да се дава каквото и да е преди 5-6 мес с цел набавяне на витамини и др.

# 65
  • София
  • Мнения: 17 592
Абе, хора, "нежната" стомашна лигавица е проектирана да издържа на солна киселина!!!

Изобщо някой чете ли, освен, че пише?

За интересуващите се - ето малко анатомия за 8ми клас:

"
Устройство и функции на стомаха.

    Гълтач. Гълтачът е разположен в областта на врата. Горната му част е само въздухоносен път, в средата се пресичат пътя на храната и пътя на въздуха, а през долната му част преминава само храната. Средната му дължина е 12-15см.

   След оформянето на хапката, пропита от слюнка, тя попада в задната част на езика, след което мекото небце се повдига и затваря отворите на носната кухина. Едновременно с това се повдига и гръклянът и входът му се затваря от надгръклянника. По такъв начин въздухоносните пътища се затварят и предпазват от попадане на храна в тях, след което хапката се гълта. Важно е да се помни, че при човек, изпаднал в безсъзнание, този гълтателен процес е нарушен и в трахеята могат да навлязат течности и храна. Ето защо на припаднал човек никога не трябва да се дават течности. След попадането на храната в гълтача неговите мускули над хапката се съкращават и тя се придвижва към хранопровода.. Гълтачът преминава в хранопровода без рязка граница. Хранопроводът е тясна тръба, дълга 22-25см,  която заедно с трахеята навлиза в гръдната кухина, преминава през диафрагмата и се отваря в стомаха. Лигавицата му е многослоен плосък епител. След като хапката попадне в началото на хранопровода, мускулите му се съкращават и я изтласкват в стомаха. Твърдите храни преминават за 6-8сек, а течностите за 1-2сек.

   Стомахът е торбесто разширение на хранителния канал, в което се натрупва храната и се подлага на действието на стомашния сок и във вид на каша преминава в тънкото черво. Стомахът по форма прилича на круша, разположен е под лявата част на диафрагмата. Формата му се мени в зависимост от положението на тялото, възрастта, пола, степента на напълненост. Обемът на стомаха е около 3 литра. Отворът на хранопровода в стомаха се нарича кардия, средната му част – тяло, а срещуположния край на кардия, където е връзката му с дванадесетопръстника се нарича пилор. В края на пилорната част има пръстовиден гладък мускул, който образува сфинктер /стегач/. Свиването и разпускането на пилорния сфинктер и перисталтичните движения на стомаха регулират излизането на храната от стомаха. Перисталтичните вълни са периодично свиване и отпускане на мускулите на храносмилателния път, при което съдържимото се придвижва по посока на ануса. Стените на стомаха имат устройство, подобно на останалите отдели на храносмилателния канал. Характерна е силната мускулатура, съставена от три слоя. Лигавицата е нагъната и съдържа голям брой жлези, които отделят стомашен сок. Стомашните жлези произвеждат солна киселина, ензими и слуз, които влизат в състава на стомашния сок. Интересно е, че солната киселина не уврежда тъканите на стомаха. Установено е, че най-вътрешня слой на лигавицата се състои от киселинноустойчиви клетки. Освен това има клетки, които произвеждат слуз, която предпазва стомашната стена от действието на солната киселина.

 

Постъпващата от хранопровода храна се наслоява в стомаха. Пълният стомах създава усещане за ситост. Храната престоява в стомаха от 2 до 6 часа в зависимост от нейните физични качества и химичен състав. Най-малко престояват течностите, а най-дълго престояват храните богати на мазнини. Когато хапката попадне в стомаха, в нея постепенно прониква стомашен сок. Под влиянието на ензима пепсин започва разграждането на белтъците – най-напред до по-ниско молекулни съединения /пептиди/, а след това до аминокиселини. Пепсинът се отделя в неактивна форма. Активирането му зависи от солната киселина. Освен това солната киселина осигурява набъбването на белтъците и пресича белтъка на прясното мляко, което улеснява действието на ензимите. Тя има и бактерицидно действие и предпазва стомаха от възникване на инфекции.
"

Взето е от http://anatomia8.pgimkn.com/hran.htm
Всеки, който е забравил част от гимназиалния курс, може да си го припомни - напълно безплатно!

# 66
  • София
  • Мнения: 23 098
Абе, хора, "нежната" стомашна лигавица е проектирана да издържа на солна киселина!!!

Изобщо някой чете ли, освен, че пише?

За интересуващите се - ето малко анатомия за 8ми клас:

"
Устройство и функции на стомаха.

Всеки, който е забравил част от гимназиалния курс, може да си го припомни - напълно безплатно!

Ха-хахахаа... еййй голямо четене е паднало, голямо нещо  Wink
Благодаря, че ми припомни учебникът от 8-ми клас! От близо 10 години работя в издателство, знам как и от кого се пишат учебниците, така че не пробутвай на старо куче кокал  Peace
Аз чета и то много, не само си драскам тук просто така, понеже си нямам друга работа! И предпочитам да чета статии от реномирани и доказани източници в съответната област, писани от компетентни и кадърни автори, учили в едни от най-престижните университети в света!
Ти си давай солна киселина, ако щеш щом така пише в нашите страхотни учебници по анатомия, написани тази година, а иначе реално преписани от такива отпреди 40 години  Mr. Green (защото знам, имам преки наблюдения).
Прилагам линка по-долу за тези, които предпочитат скромното мнение на Световната здравна организация, УНИЦЕФ  и пр., пред компетентното такова на наши светила отпреди 100 год!
Ти предполагам четеш ШОК и ШОУ и вярваш на 100% от написаното там?!  Joy

http://karmene.greatnow.com/sokove.html

# 67
  • София
  • Мнения: 2 734
 katiABV ,а ти защо вместо това описание на анатомията на стомаха не пусна научни доказателства за това колко добре се отразява прясно изцеденият сок на 1-2-3 мес. бебе и колко е важен за стомаха?Защото в това е въпроса всъщност,а м-у функциите на стомаха при бебетата и при възрастните има планина разлика.Описанието на функциите на стомаха при възрастните съвсем не е еквивалентно на това при малките бебета.

# 68
  • София
  • Мнения: 17 592
tonkabonka, май си сбъркала подфорума. В линка, който си дала, се говори за изключително кърмени бебета. Този подфорум е за изкуствено хранени такива. 

# 69
  • София
  • Мнения: 23 098
tonkabonka, май си сбъркала подфорума. В линка, който си дала, се говори за изключително кърмени бебета. Този подфорум е за изкуствено хранени такива. 

Не съм сбъркала - аз не кърмя! И на началната страница е уточнено, че освен за кърмени бебета, се отнася и за тези на АМ! Но както казват някои - трябва да се чете  Peace Аз обаче вече се отдръпвам от този безсмислен спор, кой каквото иска да дава на децата си - та ако ще и кока-кола вместо сокчета.  Stop Повечето жени са достатъчно интелигентни да преценяват кое е най-добро за бебетата им  Hug

# 70
  • Варна
  • Мнения: 1 817
От никакви  Simple Smile
Пресни плодове и фрешове - след 6-ти навършен месец се дават.
Праскова, кайсии - след годинката.
Има много информация за захранването, прочети. И спри започнатите сокчета  Peace

 Peace

# 71
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
tonkabonka, май си сбъркала подфорума. В линка, който си дала, се говори за изключително кърмени бебета. Този подфорум е за изкуствено хранени такива.
Искаш да кажеш, че има разлика между кърмените и изкуствено хранените деца Laughing И че начинът на хранене определя разлики във физиологията, а вероятно и други разлики Laughing Или някак неправилно те разбрах Mr. Green
Както неведнъж е писано, има много съществени разлики във функционирането на бебешките органи и системи и тези на възрастния човек. Така че ако ще търсиш инфо, остави учебника по биология за 8 клас и потърси неонатология или педиатрия Peace
Бебешкият стомах започва да отделя някакво количество стомашни киселини дни след раждането - при самото раждане стомашното pH на бебето е алкално, а няколко часа по-късно е неутрално. В следващите дни има колебания в реакцията, които не е известно защо и откъде идват - по-съществена продукция на стомашните киселини и ензими започва едва в края на първия месец, а клетките тепърва се диференцират и изменят нататък, за да започнат бавно да се приближават към модела, който наподобява този при възрастните. Така че стомахът на бебе на месец-два все още далеч не е способен да издържи на киселини като този на възрастния. А добавянето на още киселини към вече съществуващата прави проблем даже и при възрастните и може да дразни стомашната им лигавица твърде силно.
Неслучайно на бебе примерно не се дава мед - евентуално съдържащите се в меда ботулинови спори не могат да оцелеят в стомаха на възрастен заради силно киселинната реакция, но в бебешкия стомах се чувстват много добре и няма достатъчно киселинност да възпре растежа им. Същото важи и за множество други бактерии - ниската киселинност в стомаха на бебето няма все още нужния интензитет, за да го защитава от инфекции.

Общи условия

Активация на акаунт