Ипотека, брак-а със собствеността какво се случва???

  • 11 494
  • 46
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 112
Ей на това му викам аз жена на място. Основният проблем който я вълнува преди брака това е как да докопа 50 % от имота на мъжът си. Браво, браво  Hug Обичам такива жени. Поне са искрени и си признават основната причина за да сключат брак. А не като другите ми говорят тук за любов и т.н. глупости.

Е...не Борис,ще си остане не подсигурена!
Тази къща сигурно има и довършителни работи по нея,трябва и обзавеждане и т.н.,да не е плитко ума да  работи и да вкарва пари в нея без да има част от имота!?

Миличко, когато прочетеш тази тема, ще научиш, че имаш плиткоумен мъж, защото вкарва парите си в обзавеждане на апартамент, който е изцяло твоя собственост  Joy

# 31
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Добро утро!
При нейния случай ,едва ли ще е честно да поемат и двамата разходите относно ипотеката  и жената на практика да няма нищо,приятелството си е приятелство ,сиреното си с пари,предполагам знаеш? Wink
 Достатъчно случаи има в които жените години наред са градили дом заедно с мъжа и накрая остават не подсигурени,а жената трябва да си знае не само задълженията ,но и правата.

Последна редакция: чт, 14 авг 2008, 10:57 от k.a.l.i.

# 32
  • Мнения: 4 300
Хайде да не съдим хората кой с кого как си дели куклите и парцалите, жената иска юридически и практически съвет.
Иначе е ясно че всички обичаме половинките си, не им изневеряваме, те на нас също и старостта, раздялата и смъртта никога няма да ни застигнат. Бедността също.

# 33
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
На кой го казваш? Rolling Eyes

# 34
  • Мнения: 4 965
Аз съм юрист и като такъв ще ти дам съвет - иди при адвокат, но не да му разказваш както тук нещата, а с всички документи по кредита. Само така може да се даде конкретен съвет и да се вземе вярното решение.
Като адвокат ще ти кажа и още нещо - имай доверие само на проесионалисти. Тук те съветват за брачни договори ( такива в България не съществуват и не са валидни), съветват те за покупка след брака ( а семейната общност е неделима и той докато сте в брак каквото и да ти продаде то ще става обща собственост), съветват те да пазиш платежни бележки ( а те доказват принос към плащане, но не и собственост върху къщата)
А и, извинявай - ти не можеш да обясниш какъв е случая. И при добро желание  - просто не можеш. И аз доста се посмях на това за дивидентите:))))))) Затова всички документи в ръката - и при адвокат. И още нещо - каквото и да измисли адвоката след като къщата е на приятеля ти ще ти трябва и неговото съгласие и воля.

1. Аз лично я съветвах за покупка/прехвърляне или каквото и да е преди брака.
2. Съветвах я и за договор пак преди брака (нали не са хукнали да се женят утре, а се очаква промените в СК да влязат в сила 2009 г.) - може да поизчакат, ако държат всичко да им е ОК.
3. За вносните бележки - така е.
А за адвокат - 100% правилен съвет.
 Peace

# 35
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Купували сме имот с кредит,като кредит получателя беше половинката,но при нотариуса се изповядва сделката и въпросното жилище беше и на двамата на името,банката нямаше нищо общо с назоваване на собствениците,но пък в документите по кредита бях посочена като солидарен длъжник на кредита,при евентуално не погасяване на вноските от негова страна.

# 36
  • Мнения: 1 081
Аз съм юрист и като такъв ще ти дам съвет - иди при адвокат, но не да му разказваш както тук нещата, а с всички документи по кредита. Само така може да се даде конкретен съвет и да се вземе вярното решение.
Като адвокат ще ти кажа и още нещо - имай доверие само на проесионалисти. Тук те съветват за брачни договори ( такива в България не съществуват и не са валидни), съветват те за покупка след брака ( а семейната общност е неделима и той докато сте в брак каквото и да ти продаде то ще става обща собственост), съветват те да пазиш платежни бележки ( а те доказват принос към плащане, но не и собственост върху къщата)
А и, извинявай - ти не можеш да обясниш какъв е случая. И при добро желание  - просто не можеш. И аз доста се посмях на това за дивидентите:)))))))

Atenan, много ви благодаря за включването, но е добре да четете целите теми, преди да се включите с адекватен отговор. Случаят е ясно, че не може да бъде обяснен на 100%, тъй като това означва да постна копия от всички документи, а е невъзможно. Опитала съм се да нахвърля най-важните моменти, за да получа НАСОКА какво мога да искам от адвокат, с какъвто вече имам уговорка, а не да получа СЪВЕТ какво да направя, или пък оценка какво мога и какво не мога да направя. Каквото и да реша, така или иначе през адвокат и нотариус ще мине, и няма да избягам от таксите. Най-малкото ми е ясно, че никой юрист няма даром да си раздава знанията, най-евтината консултация тук е 50 лв. Само не разбрах кое му е смешното за дивидентите, но както и да е. Или може би да очаквам като ида на консултация да ми се смеят ли?

Cazaril, нещо не разбирам поста ви?!  newsm78

mdonkova, това е най-доброто решение, и най-правилното за нашия случай, но не мога да разбера защо от банката се дърпат. Лично не съм ходила, говорих по телефона с кредитната инспекторка, но или тя не разбира за какво й говоря, или има нещо в договора, което ми е убягнало, и затова не става.

нади-миши, и аз го четох това за 5те години владение и собственост след това, но не знам дали е приложимо за нашия случай. Надявам се адвокатката да ми разсясни всичко, поне я сочат като най-добрата по бракоразводни дела в околията.

# 37
  • Мнения: 4 300
Деси, пак ти казвам- за банката е важно да имат подписите на всички собственици на имота. Т.е. ако приятелят ти прехвърли половината следва да сключите анекс към договора си за кредит, в който ти да фигурираш като ипотекарен длъжник.
Според мен просто не сте се разбрали. Аз лично съм виждала такива случаи ( работя в банка).

# 38
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Покрай твоя  случай се замислих за нас. Апртамента ни е придобит по време на брака, нотариалния акт е на името на мъжа ми ,но кредита е на мое име,както и месечната вноска се взима от моята сметка. Какво ли би се случило при евнтуален развод?

# 39
  • Мнения: 1 081
Да, Рокси, ясно ми е, че за да стана съсобственик, трябва да съм и съ-длъжник(така ли се казва  newsm78 )-нямам нищо против. Половинката ням апротив и да стана само съсобственик  Mr. Green и против това не съм. Но въпреки това тия от Уникредит не щат. Не знам защо. Пак звънях, и ми обясни, че предоговарне на кредита не означавало смяна на собствеността и нова нот.сделка. Или попаднах на най-"куция кон" в Уникредит, или приятелят ми е теглил най-"куция кредит". Ще видим.

Еееее, нади-миши, съжалявам че темата ми провокира такива мисли у теб. Не мога да дам адекватен отговор...

# 40
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
По прицип собственик е този,който е записан в натариалния акт. Банката не може да промени собствеността на кого да бъде. Аз не съм сигурна,че ако си солидарен длъжник ,това ще доведе до съсобственост,даже си мисля,че не няма нищо общо. Просто ще те търсят,ако той не внася парите.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 1 594
Моят съвет е да се обърнете към юриста на банката от която сте теглили заема не просто да отидете при адвокат със всички документи Кредитните инспектори не се занимават с правната страна на нещата Кредитен инспектор ще ви трябва при предоговарянето на новата лихва и новия погасителен план тоест те се занивамат с икономическата страна на казуса За правната страна се грижи юриста на банката

# 42
  • Мнения: 4 965
А и защо си мисля, че няма значение кой се води собственик на имота и кой е кредитоискател и платец. Единият ни апартамент е купен с ипотека, като аз бях вписана като кредитоискател и платец (мъжът ми не фигурираше изобщо в договора), а апартаментът го записахме на имената на децата ни (т.е. те дори не са и пълнолетни, нито могат реално да са платци). Ами ако искам да купя апартамент на името на друг и да го изплащам аз? Не виждам проблем - ако не се изплати, така или иначе остава на банката или тя си взема дълга от имуществото на платеца.  newsm78

# 43
  • Мнения: 10 638
Свържи се с юристите на банката.
Аз така направих след като кредитния инспектор /на Уникредит Булбанк/ ревна "АУУУУ, ама как така ще прехвърляте половината от ипотекирания имот, ами че той е на банката".
Няма законова пречка да ти прехвърли половината имот без да ставаш съкредитополучател. Всеки юрист ще ти го потвърди.

# 44
  • Мнения: 332
Още едно включване - давност между съпрузи не тече...

Общи условия

Активация на акаунт