Въпрос за детегледачките и разходите?

  • 5 934
  • 84
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 147
Тук (САЩ), детегледачките са много скъпи, затова някои семейства се комбинират и две деца от различни семейства се гледат от една жена. По този начин разхода за семейството пада, децата си правят компания и си играят заедно, детегледачката получава повече пари. Чудя се доколко това е разпространено в България и дали хората от двете страни (детегледачката и семействата) са склонни на този вариант?

# 1
  • Мнения: 2 149
Тук не бих казала, че е разпространена практика, но скоро и това ще навлезе, имайки предвид липсата на места в градините и липсата на свободни финанси в семейните бюджети.
Нещо подобно се явяват детските клубове, където децата могат да прекарват и цял ден, вече с преспиване на обед и храна.

# 2
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 502
За САЩ нямам никаква информация, но знам, че в някои страни от Европа е популярна т.нар. "дневна майка". Гледа няколко деца, на различна възраст, обикновено 4 или 5. Готви за тях и като цяло вариантът е по-скъп от ДГ. Можеш обаче да оставиш детето и през уикенда, ако решиш. Необходим е лиценз, жилището/мястото да отговаря на опр. стандарти и да се ползва Само с тази цел.
В БГ това не съществува, въпреки че идеята беше лансирана. Всяка потенциална "дневна мама" тр да инвестира много преди за започне / за среден стандарт /. По-висок естествено търси персонална за детето.
Как е в САЩ?

# 3
  • Мнения: 1 147
В САЩ практически няма държавни детски градини. Всичко е частно ( с изключение на много малък брой държавни детски градини  за социално слаби).
Виаринтите за гледане на дете са няколко.
Жената остава вкъщи, не работи и си гледа детето (тук майчинство реално няма, повечето жени се връщат на работа най-късно 12 седмици след раждането).
Детска градина като център, на която се плаща месечна такса, и като цяло наподобява детските градини в България - много деца, разпределени в групи, по 1-2 учителки на група, задължителна учебна програма след определена възраст.
Частна "домашна" детска градина - това, за което ти говориш. Жена, която в къщата си гледа определен брой деца, лицензирана. Има определени изисквания към възрастта и броя на децата в зависимост от броя на гледачите. Обикновено са 10-тина деца на възраст от няколко месеца до 3-4г, с две жени.
Детегледачка, която гледа едно дете, или децата в семейството. Много е скъпо. Прави ми впечатление, че все повече хора искат да пряват някакъв тип "nanny share",  точно за да си намалят разходите. Две семейства наемат една гледачка, за да гледа едновременно двете деца, или две семейства наемат една гледачка да гледа децата по различно време (удобен вариант, ако работят почасово или с намален работен ден, или нефиксирани дни).

При всички варианти става въпрос за гледане през деня, в рамките на работното време, или малко удължено ( примерно от 7 до 6 вечерта). Нощем не остават да спят никъде.

Затова, като гледам ситуацията с детските градини в България, се чудех дали този вариант не става популярен, и ако не - защо?!

Чаено момиче, в детският център липсва персоналната грижа и познаването на детето. Или се бъркам?

мама Саня, дори и да имаш по-висок стандарт, пак има смисъл, според мен. Или не?  Simple SmileДетето се социализира, а и не виждам защо е нужно жената да е вторачена само в едно дете, вместо в две.. а и те учат едно от друго, научават се да делят, играят заедно..  А с повечето пари, хората могат да си позволят да наемат по-квалифициран човек, или да изискват допълнителни занимания (по език, или нещо друго)... знам ли, разсъждавам си тук...

Последна редакция: нд, 24 авг 2008, 00:26 от Зора

# 4
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 502
Зора,
всичко, за к пишеш е логично, но в БГ точно тази "средна класа", за съжаление, не съществува.
Хората /значителен процент/ не разполагат с достатъчно средства, стремят се по всякакъв начин да се "докопат" до определено детско заведение, в к детето стои от 8 до 17ч. примерно. Плащат 40 или 50 лв. за това и заедно с др "екстри" тоталът е макс 100лв. на месец. В частните детски заведения /към настоящия момент почти на пълен капацитет/ 300-400 евро, без транспорт.

Прилична детегледачка - 5 лв. на час, плюс храна и транспорт /това все пак е малък процент от сем в БГ/. Някои плащат и мн повече /имат възможност/.
Да не забравяме все пак и исконната БГ традиция - баби и дядовци, стринки, вуйни и пр.

При нас все още го няма усещането за това, к пишеш. А и нужната инвестицията е почти равна на тази за частно детско заведение, за мн повече деца.

# 5
  • Мнения: 1 147
Това, което казваш за детегледачките ме изненадва. Ако говорим за пълен работен ден от 9 часа (примерно), това са 45 лева на ден, т.е. за месец ( от средно 21 работни дни) заплатата става близо 1000 лева...дори не говорим за допълнително гледане, закъсняване, уикенд. Това ли е средната заплата за детегледачка?! Ако да, няма ли сметка заплатата да е даже по - висока, да се дели на две,  и да се гледат две деца..

Аз не говоря за home based daycare, разбирам, че за това се изисква лицензиране, средства за помещение, оборудване, играчки, т.н... Говоря за детегледачка, която да идва у дома, да гледа моето и твоето дете, а ние двете да си делим разхода.

Иначе, напълно съм съгласна и разбирам това, което казваш за липсата на средна класа.
Просто се опитвам да разбера доколко е манталитет, и осъзнаване..


И още един въпрос. Няма ли майки, които са склонни да гледат още едно дете, докато са в майчинство?

# 6
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 502
На детегледачките /персонални за 1 дете/, дори тези, които ти осигурява Агенция /на к се плаща 300 лв. само за подбор, при допълнителни претенции 700-900 лв./ никой родител, съответно работодател, не плаща осигуровки. Те от своя страна не плащат данъци. Всичко това, все още /и неизвестно до кога/ е в Сивия сектор. В този смисъл отг на твоя въпрос е - да една персонална Мери Попинз получава неразумно мн пари, но тя в същото време не е в състояние да изтегли кредит, з няма доказани доходи /проблемът с кредитите го има при вас, рефлектира и в/у Европа, в частност БГ/ т.е. масов е, а тази жена не е в състояние да се "възползва". Банките отдавна не пасат трева и в БГ. Няма здравни осигуровки и пр. Т.е. тя рискува и знае защо.

Второто за к питаш - не е осъзнаване, нито манталитет /Лично мнение/. Бабите играят все още основна роля в бита на българите. Това е светоусещане, ние все пак /предполагам и ти в частност/ сме славяни. Детето тр да се отгледа, изучи и т.н.! Въпрос на чест и достойнство!

Третия ти въпрос - вероятно има майки, к са склонни да гледат, но със сигурност никоя Нормална БГ майка няма да го допусне! Освен при КРАЙНА нужда. Все пак при нас сега мамите 9 м. получявят доста значителен процент от възнаграждението си. А "майчинството" се води платено до навършване на 2г. възраст на детето.

Доста се вълнуваш, какво всъщност имаш намерение да правиш?
Кога за последно си била повече от 6м. в БГ?

# 7
  • Мнения: 1 147
 Simple Smile
За последно преди месец. За последно за повече от 6 месеца, преди по-малко от 3 години. В България нещата се променят бързо и искам да съм в час.  Simple Smile за намеренията си не казвам нищо! Laughing

Мислех си, че сивият сектор изчезва, или поне има някакви стъпки в тази посока. За манталитета, обясненията ти са напълно рационални  Grinning и разбираеми. Втори въпрос, че аз бих наела детегледачка, вместо да разчитам на бабата, най- малкото заради възможността да имам изисквания. Въпрос на възможности и разбиране.

# 8
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 502
Сивият сектор вече не е така осезаем. Бабите също вече са от др поколение и при образованите сем все още работят. /пенсионната възраст е завишена, а и вишистките не си плащат осигуровки за годините на следването т.е. губят точки/
Светоусещането обаче остава и детето се гледа "с цената на всичко". "какво ще кажат хората" все още е аргумент, макар и не основен.

А това какво би направила ти самата е въпрос на личен избор. Аз съм го направила за себе си и съм щастлива, че мога да си го позволя. Да не забравяме все пак, че България не е София - в някои региони има голяма безработица и средната РЗ е от порядъка на 350лв.

До утре, темата ми е интересна.

# 9
  • Мнения: 7 821
Само да вметна, че повечето детегледачки не са съгласни да гледат по повече от едно дете или искат повече пари за повече деца, те също не пасат трева  Wink. В семейства с 2 деца едното, от които например е в 1 -ви клас, се търси някоя баба допълнително или голямото се записва на занималня независимо, че малкото е в къщи с детегледачката.

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Така като чета направо си е на далавера една жена да е детегледачка. Не зная какви заплати трябва да получават майките, че да плащат по хилядарка на месец. Излиза, че единият родител трябва да работи само за заплатата на детегледачката. Какъв е смисълът тогава? Някаква чужда жена влияе върху детето по 8-9часа на ден в продължение на месеци и то във възрастта, когато му се определят навиците и мирогледа, вместо майката да си е вкъщи и тя да положи основите и да го гледа. Честно, не разбирам защо трябва да работя за детегледачката и да си гледам часовника да не закъснея да я освободя. А на всяко закъснение тя да ме "наказва" в пари, все едно тя на мен ми е началник, а не аз на нея. Много объркано и нелогично ми изглежда всичко.

И това с първокласника на занималня, а детегледачката с малкото вкъщи е за мен вече връх на нелогичността. Все едно голямото дете е наказано с живот извън дома по цял ден, че на детегледачката да й е по-лесно. Не зная аз ли се побърквам или нещо не е съвсем наред в цялата ситуация.

# 11
  • Мнения: 5 103
Не виждам, защо ще се съгласи детегледачката да гледа 2 деца, като може за същите пари да гледа 1 newsm78
Колко се плаща на детегледачка в САЩ?
Радостина, напълно съм съгласна с тебе, детегледачката ще взима 1000лв, заплата, + разхода з отиване до работа на майката, обяд, кафе, вестник и цигари на месец ето още 500лв, значи майката трябва да работи минимум за 2000 и нещо за да има смисъл.
Има детегледаки и детегледачки - едно бабе гледа детето на една приятелка за 500лв на месец по 8 часа.
Друга моя приятелка плаща твърда заплата 870лв+осигуровки за 8 часа, всеки допълнителен час по 5 лв, вечер ако закъснеят такси. Около 1200-1500лв им излиза на месец.

# 12
  • Мнения: 2 885
Доста време ще мине, докато се промени начина ни на мислене конкретно по темата. Има непенсионирани детегледачки, които държат точно да бъдат осигурявани поне на минималната заплата, за да им се трупат точки за пенсия. Заплащане от 1000 лв. са единици, масово е за 500 лв. месечно целодневно, с договор, транспорт и разходи за мобилен телефон. За същата услуга 2005 г заплащането бе ~300-350 лв.
Но за мен е важно, ако се намерят 2-3 детегледачки, при какви условия ще става отглеждането. За това си мисля, че горе-долу детските клубове в момента покриват минималните изисквания. Но не съществуват по-добри такива за съжаление - голяма къща с двор, на чист въздух, отделни помещения за игра и спане. Иначе за храната в частните ДГ масово се използват услугите на детските кухни или кетъринг.
В сгъчканите кубчета, наречени апартаменти /за Сф конкретно/ не виждам как може да стане. Интересувала съм се по въпроса и за съжаление е голяма бюрокрация. Максимум 2-3 деца на договорка м/у родителите, повече като бройка надали?! Затова масово бабите се използват в случая, много малко са навити на гореспоменатият варианти и то поради липса именно на баби.
Иначе да си дам детето да се отглежда в апартамент с още 9 деца и да играят на кварталната площадка, вместо 22 деца на доста повече кв.м и хубав самостоятелен двор - предпочитам второто с разход 40 лв. месечно.

# 13
  • Мнения: 2 885
Така като чета направо си е на далавера една жена да е детегледачка. Не зная какви заплати трябва да получават майките, че да плащат по хилядарка на месец. Излиза, че единият родител трябва да работи само за заплатата на детегледачката. Какъв е смисълът тогава? Някаква чужда жена влияе върху детето по 8-9часа на ден в продължение на месеци и то във възрастта, когато му се определят навиците и мирогледа, вместо майката да си е вкъщи и тя да положи основите и да го гледа. Честно, не разбирам защо трябва да работя за детегледачката и да си гледам часовника да не закъснея да я освободя. А на всяко закъснение тя да ме "наказва" в пари, все едно тя на мен ми е началник, а не аз на нея. Много объркано и нелогично ми изглежда всичко.

И това с първокласника на занималня, а детегледачката с малкото вкъщи е за мен вече връх на нелогичността. Все едно голямото дете е наказано с живот извън дома по цял ден, че на детегледачката да й е по-лесно. Не зная аз ли се побърквам или нещо не е съвсем наред в цялата ситуация.


Зависи, не го намирам за нелогично. Свидетел съм именно на такава практика при колежка - дете на 7 г на училище, малката на 1.5 г с детегледачка. Договорката за допълнително пари /след определен час/ е нещо много относително и зависи и от двете страни. Малцина са майките, които като наемат детегледачка знаят точно какво търсят и дали могат да си го позволят. Т.е. не са направени разчети, не знаят как да комуникират с една детегледачка и подбират същите доста емоционално. / това от опита ми с детегледачката ни след като я освободих и помогнах да си намери след нас други дечица за гледане/. После си скубят косите и реват по форумите. Според възгледите жена с изградена кариера и на добра професионална позиция да седи вкъщи до 3 години и да си гледа детето, само защото детегледачката взима еди колко си, е смешно. Всеки си преценява според своята си гледна точка и финансови възможности. Аз съм доволна от нашата детегледачка, която доста положително е повлияла на моето дете, живот и здраве след година пак ще я наема  Sunglasses А, и не работя само за заплатата на детегледачката, тя ми е като роднина и официално е обявена за третата баба на синът ми.

# 14
  • Мнения: 3 367
Не виждам, защо ще се съгласи детегледачката да гледа 2 деца, като може за същите пари да гледа 1 newsm78
Колко се плаща на детегледачка в САЩ?

плащам 120 долара на дете/ седмица; имало е пероиди в к гледа само 2 деца,други в к са били 6 ( това е градина с дома на лелята,не частна гледачка). Не е голяма къща,гледа ги в мазе с процорец,спят,ядат и играят на 1 място,извежда ги на двора си който съвсем не е голям когато и е кеф,съвсем не всеки ден. Навярно звучи кошмарно за бг стандарти  Laughing
*
Когато викаме някой да гледа децата у дома плащаме 5/7 на час за 1 дете,7/10 за 2 (зависи от разни неща)
*
О пеърите гледат до 4 деца,150 /седмица,живеят/ядат у семейството, 40 часа на седмица.
*
Близки имат гледачка у дома,взима 12$/час независимо от броя деца,за поне 40 часов ангажимент (средните щати)
*
Когато още учех моята стипедния отиваше точно за да покрие гледачката/храни и пр. за ния..имаше смисъл за мен,и тогава,и сега-та това кой родител за какви пари работи и за какво ги дава е съвсем друга тема

# 15
  • Мнения: 1 147
няма ли сметка заплатата да е даже по - висока, да се дели на две,  и да се гледат две деца..

Ellypr, Мирела, никъде не съм казвала, че става въпрос за същите пари, даже напротив. Нямам за цел експлоатация, и не, не мисля, че детегледачките пасат трева.  Simple Smile Всеки труд си има цена, а този труд е сред висококвалифицираните и много ценените лично за мен.
Разсъждавах, че е добре да са повече деца, за повече пари за гледачката, просто ми се струва по-логично. Обясненията и рационализацията ми са малко по-горе.

Колко се плаща за детегледачка в САЩ няма съществено значение, защото стандарта и заплатите в България за различни, и сравнението не е коректно. Другото нещо е, че разликите между отделните щати са драстични. Ние плащаме 1300 долара за детска градина  ( храната не е включена) в къщата на една жена, при която има помощничка, децата са между 7 и 11-12. Детската градина е на долния етаж на къщата й, две стаи - дневна и спалня. Малък двор с пързалка и люлка, извеждат ги няколко пъти в седмицата, но не всеки ден.
Вечно ще съм й благодарна, защото започна да гледа детето, когато беше на по-малко от 3 месеца и никога не съм се притеснявала дали всичко е наред.

# 16
  • Мнения: 2 149
Чаено момиче, в детският център липсва персоналната грижа и познаването на детето. Или се бъркам?
Защо да липсва?Просто помещението е наето, или предназначено за тази цел. Децата е добре и обикновено са едни и същи, родителите се познават и т.н.

Така като чета направо си е на далавера една жена да е детегледачка. Не зная какви заплати трябва да получават майките, че да плащат по хилядарка на месец. Излиза, че единият родител трябва да работи само за заплатата на детегледачката. Какъв е смисълът тогава? Някаква чужда жена влияе върху детето по 8-9часа на ден в продължение на месеци и то във възрастта, когато му се определят навиците и мирогледа, вместо майката да си е вкъщи и тя да положи основите и да го гледа. Честно, не разбирам защо трябва да работя за детегледачката и да си гледам часовника да не закъснея да я освободя. А на всяко закъснение тя да ме "наказва" в пари, все едно тя на мен ми е началник, а не аз на нея. Много объркано и нелогично ми изглежда всичко.
И това с първокласника на занималня, а детегледачката с малкото вкъщи е за мен вече връх на нелогичността. Все едно голямото дете е наказано с живот извън дома по цял ден, че на детегледачката да й е по-лесно. Не зная аз ли се побърквам или нещо не е съвсем наред в цялата ситуация.
Много отрицателно си настроена към детегледачките. Сега да ти кажа какво мисля. Мисля, че ако гледам едно дете на 1г и 6м примерно, а баткото е на училище, за мен няма да е кой знае какъв проблем да гледам и баткото следобед. Малкото ще спи, той ще си пише домашните. Да, но остава един основен проблем - лошо време, дъжд , виелица - хайде едното на количката, да ходим да взимаме другото от училище. Защото по-голямото дете не може да чака по коридори и фоайета да спре да вали и гърми след 2 часа примерно. А ако у-щето е в друг квартал, в центъра , какво правим?
Естествено е, че ще се доплаща за отговорността да гледаш и още едно дете, да го взимаш от у-ще, да му слагаш ядене, да му провериш домашните. Ти ако работиш като преводач, а отделно изпълняваш и секретарска длъжност няма ли да получаваш по-голямо възнаграждение? Или ще бачкаш за едната чест? Laughing И какво, ако си с работно време до 17 часа, то ще стиш и до 17,30 и до 18? Ами смятам, че е редно извънредния труд да се заплаща. И няма да те наказва, а просто ще е поела задължения, които са ТВОИ, за което ти ще си платиш и още как. Изобщо големи дяволи стават хората като трябва да платят, но като е да взимат са на друга позиция.

Като започнат детегледачките да взимат 1000 лв заплата за гледането на едно дете, + осигуровки+храна+транспорт, моля ви се , сетете се за мен, може и да се навия, имам образованието, но и опит имам също Wink Това са нереални заплащания, те са в изключително нисък процент.
Масово взимат около 400-500 лв залпата без никакви договори и пътни, най-много да могат да извадят нещо от хладилника за обяд. Даже мисля, че не е нужно детегледачката да яде вкъщи на всяка цена, обаче...всъщност тя няма да има обедна почивка, има резон в това да обядва и да пие кафе в къщата ми, да. Peace Но нали не смятате това за + към заплатата, понеже трябва да сметнете и този - че няма час обедна почивка, да й почине главицата, докато всички ние си пием кафето с колежки и обсъждаме какво сме прочели в някакво си там списание в същото това време.
------------------------------------
И най-важното - едно е да боравим с документи, едно е да сгъваме дрехи и продаваме обувки, да имаме магазини и имоти отдадени под наем, да шием модни облекла и т.н., друго е някой да гледа най-свидното ни, което диша и е супер зависимо, за да оцелее. А това трябва да не се забравя!
Вярно е, че на всеки професията и паричките са му важни, но има по-отговорни професии, това е факт.

Последна редакция: нд, 24 авг 2008, 20:33 от Чаено момиче

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
За някои неща си права, но за други не мога да се съглася.
Например за обедната почивка. Бебетата и малките деца спят поне един път на ден и обикновено този сън е поне час, че и два часа. През това време детегледачката каква работа има, че да не може да си почине? И никоя детегледачка не се занимава непрекъснато с детето. Със сигурност има моменти, когато то се занимава самичко и единственото, което тази жена трябва да прави е да стои в същата стая.

Друго нещо - за да може ти да вземаш заплата 1000 лева  + осигуровки (сигурно върху хилядата лева) + храна и транспорт (кой работодател ти ги осигурява в други професии) майката трябва или да работи само за твоята заплата, или да взема поне двойно. Като смятам на око заплатата ти ще бъде около 1500 лева минимум с всички социални придобивки. Значи, майката трябва да взема поне 2000 лева или повече, че да остава нещо и за нея. Малко икономика и добавена стойност, сещаш ли се?

За извънредния труд - според теб в колко фирми в София (а за останалата част на БГ сигурно е по-зле) извънредните часове се заплащат? Като им каже началникът хората работят и толкова. Да не мислиш, че някой им брои извънредните и чинно им ги плаща?

За второто дете - не е задължително детегледачката да му проверява домашните, дори не става въпрос за вземане от училище. За яденето може да си права, но едно притопляне на готово ядене в печката не е тежък физически или интелектуален труд. Останалото голямото дете може да свърши и самичко. за него е достатъчно, че не е самичко вкъщи. Него не трябва нито да го преобуваш, нито да го водиш на разходка, нито да му миеш дупето като се изака.

Малко преувеличаваш и в двете посоки. На много детегледачки не им се иска да има по-голямо дете вкъщи, защото не могат да си правят каквото искат, да си гледат сапунки, да си четат или да си шият гоблените и т.н. Чувстват, че трябва да внимават какво и как правят, защото има още един човек в къщата. А ако детегледачката закъснее сутринта за работа дали ще е съгласна да й се отреже от надницата за това време? Щом закъснението от родителя се плаща наказателна такса, би трябвало да е така и за закъснение на детегледачката. Ама познай колко детегледачки ще се съгласят.

С написаното нямам за цел да изпадам в конфликти. Просто не може нещата да се извъртат и преувеличават. Заплатите на останалите хора не са космически, че на детегледачките, дори и най-подготвените да ги изпреварват.

# 18
  • Мнения: 5 103
Радостина на 100% подкрепям поста ти Peace

п.с. голяма част от познатите ми плащат над 1000лв за детегледачки, но детегледачките им са коя с език, коя с медицинско образование, възпитани и доста интелигентни жени / разговаряла съм с тях/.А колко от търсещите работа като детегледачки могат да се похвалят със същото?

Аз също плащам доста на моята, но знам за какво ги давам парите Wink нямам забежки към нея.

# 19
  • Мнения: 9 814
Радостина на 100% подкрепям поста ти Peace

п.с. голяма част от познатите ми плащат над 1000лв за детегледачки, но детегледачките им са коя с език, коя с медицинско образование, възпитани и доста интелигентни жени / разговаряла съм с тях/.А колко от търсещите работа като детегледачки могат да се похвалят със същото?

Аз също плащам доста на моята, но знам за какво ги давам парите Wink нямам забежки към нея.



Така, прави сте.
Това е отговорност и лично аз не желая посредствена лелка, бивша продавачка около 50-ина годишна да възпитава дъщеря ми.
Има доста теми за ранното развитие на децата и затова как човекът, които го отглежда оказва огромно влияние върху формирането на личността му.
Е, само и само за да се намеря кои да пази детето ми от 8 до 18 часа не съм съгласна да рискувам да го възпитава човек, които няма елементарна култура.
А, че половината детегледачки нямат никаква квалификация, а другите направо ти бъркат в джоба, едва ли някой може да отрече.

# 20
  • Мнения: 2 885
Но това си зависи от изискванията на майката. За всяко нещо се заплаща.
Искате педагог, медицинска сестра и чужд език - заплаща се.
Имаш по-високо от средното образование - заплаща се.
Ако не можеш - не ползваш услугите им.
Компромисите да няма образование на педагог, но да й идва отвътре да се занимава с детето и да не гледа сапунки, докато детето спи може да ти струва по-малко от 1000 лв.
Това е пазара, който е недоволен, сам си търси начина.

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Като каза, че всяко нещо се заплаща и зависи от изискванията се сетих за една ситуация, дори ми изглежда логична и сравнително често срещана.

А какви са цените за децата в училищна възраст? Например 2 деца в началното училище или малко по големи (но не достатъчно, че да се прибират сами от училище), да ги прибира на обяд от училище, да им стопли яденето и да стои с тях докато си дойдат родителите. И ако има някакво допълнително занимание да ги води и прибира като не става въпрос за кръстосване на града, а максимум на 3-4 спирки?
Като се замисля, това е един много лек вариант - няма проверяване на домашни, няма домакинска работа. Иска се ходене напред-назад. Не се изисква нито образование, нито квалификация. Само да има здрави крака, да пресича правилно и да си отваря очите на улицата.
Много ми е любопитно. Сетих се, защото една позната в чудо се видя. Търсеше човек, но все се появяваха разни понсионирани учителки, които просто искахь да си стоят 6 часа на ден на топло и сухо и да висят на главите на децата за домашните. А жената нямаше нужда от висококвалифициран човек.

# 22
  • Мнения: 2 018
Тук (САЩ), детегледачките са много скъпи, затова някои семейства се комбинират и две деца от различни семейства се гледат от една жена. По този начин разхода за семейството пада, децата си правят компания и си играят заедно, детегледачката получава повече пари. Чудя се доколко това е разпространено в България и дали хората от двете страни (детегледачката и семействата) са склонни на този вариант?


Не е много разпространено - тук във форума една жена си предложи услугите да гледа няколко деца. Повечето отговори бяха в стил - от къде на къде, защо във вашия дом... съскаха, че съскаха! Сега не мога да намеря темата! Както и да е!

Ето тук може да видиш не само цените в България а и да си извадиш и други изводи!! http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=251156.0

# 23
  • Мнения: 24 467
Все още практиката у нас по този въпрос е малко и разнообразна. Няма по- общовалидни правила в такива отношения. Българинът по принцип е по- консервативен /и в това отношение/ и не е много широко скроен.
Моята бавачка гледа дете до 3 годишна възраст по програма, като ние само доплащаме, т.е. не мога да кажа изобщо, че ни е скъпо. При това положение не бих се съгласила самата аз тя да гледа паралелно и друго /други/ дете /деца/. Занимава се само с детето и не върши никаква домакинска работа. Не му готви, само го храни.
Големият ми син не се нуждае от това бавачката да полага за него каквито и да било грижи. Още в края на І клас баба му го водеше у нас и го оставяше там. Той сам си подготвяше домашните. Миналата година във ІІ клас вече сам се прибираше, сам си стопляше и сервираше храната. Но, пак ще кажа, живея на спокойно място, в нормален и спокоен град и умишлено съм го избрала, в полза на децата ми. Ако не живеех на такова място щях да наема друга жена само да го прибира от училище. Останалото едно дете може да свърши и само, когато в къщи така или иначе има възрастен човек /въпросната бавачка на малкото дете/. Така имам и надзор за голямото дете. То също се чувства по- добре- има възрастен човек в къщи, свикнало е с жената, харесва я, даже споделя, че ще му липсва, когато брат му тръгне на ДГ.
Освен това тук, за разлика от САЩ си има ясли и градини и майките имат избор дали да оставят децата си там за символични месечни такси или да ползват други варианти.
Жената /моята бавачка/ получава осигуровки и МРЗ от държавата, а ние доплащаме месечно по- малко от една МРЗ, включително и когато жената си ползва отпуск. Няма допълнителни часове, ако ни е нужно /много рядко се налага/ първо питаме и ако има време ще си ги доплатим, тя самата дори не желае доплащане, но "чисти сметки..." и т.н. Мога да си го позволя съвсем спокойно. Преди тази програма сами сме поемали цялата й заплата и сме я осигурявали.
Въобще не е нужно бавачката да е педагог, медицинско лице и т.н. Който счита, че му е нужен човек с такива квалификации- ще си потърси и ще си плаща допълнително за претенциите си, това е нормално. Имам опит с бавачки и при двете си деца до навършване на около 3 годишна възраст с големия и сега- с малкия ми син. Предпочитам моята неквалифицирана бавачка пред една изнервена госпожа, занимаваща се с 20 и горница малки деца и бебета на куп.

# 24
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 502
Заплащането на детегледачките "хвръкна" именно, когато реално се видя невъзможността на държавните ДЗ да поемат всички желаещи деца. Има логика - нещо к липсва на пазара да е скъпо. Не казвам, че е съвсем "редно", но са налице всички причини за реалното му съществуване.
А алтернативата, за к пита Зора я няма в БГ или поне аз не съм чувала. Със сигурност не е масова практика и няма регламент за това.

# 25
  • Мнения: 2 149
Това, за което говорите го направихме. В моят дом идваха още 2 деца +братовчедката на сина ми понякога само, заедно 4 деца на възраст около 2г. За да ги гледам се наложи да викам жена, която в обедните часове да ми помага, да взима детската кухня и да ги слагаме да спят. На родителите им излизаше по 250 лв на месец + 20 лв за храната+ на няколко седмици да осигуряват закуската. Въртяхме се родителите дежурни относно закуските.
Аз подсигурявах топлина, вода, ток, помещения, каквото се чупеше бе в моя дом.
Това е удачен вариант за родителите, но не и за мен, така прецених като теглих чертата. Защото аз плащах на жената, която ми помага.
Според всичките ми познати и непознати съм обявила смехотворна цена, но идеята ми беше да върша работа, докато гледам детето си, а на родителите да им е в помощ.
Без помощник не е редно да стои човек с 3-4 деца - ако едното се задави, а другите са се сбили какво правим? Или не дай боже да е нужна бърза медицинска помощ, а имаш още 3 деца в ръцете. Не си е работа.
Сметнете 250*2 /да имате 2 деца платени/ =500 - 150 лв поне за помощничката - подсигуряването на закуската в някои дни-разходите по базата /нали не мислите че са малки/ и ще разберете как сте поели отговорност за има-няма 150-200 лв, а сте предоставили дом, мебели и всичко вътре. Добре, че сме ларж, та нарисуваните стени в детската не ме притесняват, а това че по новия ламинат се караха коли също го преглътнах Joy

Това за 1000 лв заплата го написах по повод казаното, че се дават такива заплати. За 1000 лв на месец не бих гледала и минута сапунки, да не говорим, че интелектуалното ми ниво не го позволява, лично на мен. И такава жена, която гледа "Три сестри" не бих позволила да гледа детето ми. Затова и моето притеснение - да оставя детето на жена с/у сума, за която знам, че няма да работи спокойна и удовлетворена.

Извънреден труд - хайде да не ставаме работодатели-фашисти. Не е редно да се работи извънредно без заплащане, това че е пълно с продажници, които се мазнят и подбиват останалите, които си искат и търсят правата - това е друг въпрос. Не е редно да се закъснява за работа, както и да се закъснява с тръгването. И тук не говорим за инциеднтни случаи, с по 5-10 имн, или дори и половин час, хора сме и ни е ясно че има неща, които не зависят от нас, а говорим за това как моя приятелка се уговаря за 17,30 краен час и в продължение на 2 седмици детето го взимат в 18-18,30 - е, сори, но това е некоректност.

Естествено, че нямаме за цел да се заяждаме  Peace Просто си обсъждаме!







# 26
  • Мнения: 3 367
Без помощник не е редно да стои човек с 3-4 деца - ако едното се задави, а другите са се сбили какво правим? Или не дай боже да е нужна бърза медицинска помощ, а имаш още 3 деца в ръцете. Не си е работа.
tuk po zakon 1 жена може да гледа до 6 деца,от които 2 новородени (явно е преценено,минават през курс и комисия по одобряване на дома за безопасност). Нашата леля гледа 4.6, 2.6,1.6 и 4 мес. в момента-по-спокойна къща няма,ходила съм по всяко време на деня,как го прави не знам,но 2 от тия 4 са наши и у нас е бая по-хаотично Laughing
Търсенето определя предлагането,ние сме в абсол.патова позиция и правим редица компромиси (за моите разбирания приемливи) които не са нужни при наличие на широки алтернативи (майчинство,баби,лели,болнични и пр)
Ползата децата да не са гледани 1:1 за мен лично е огромна!
*
Чаено момиче-2 часа закъснение тук струват много пари,жалко за лошия ти опит,но браво че сте пробвали,мисля че този вид дете-гледане в много добър вариант,но както със всичко си иска времето (и нуждата)

# 27
  • Мнения: 1 147
Малко се измести темата, нямам за цел да си говорим за и против гледачките, и да си разменяме обиди и сарказми.

Благодаря на тези, които дават обосновани и рационални мнения.

Чаено момиче, за нещо подобно говорех и аз. И за мен 250 лева са малко, но така си преценила, така си го направила. Има ли вариант, в който имаш целодневна помощничка и повече деца. В нашата детска градина има 2- ма възрастни, и 10-тина деца, на възраст от 6 месеца до 4 години. Никога не съм виждала по-организирана къща, но според мен е въпрос на възпитание от страна на детегледачката - правила за прибиране на играчки, дисциплина, не-повишаване на глас. За рисуване по стените и драскане на паркета и дума не може да става. Имат програма, знам във всеки момент какво правят, и организацията на времето и правилата създава дисциплината у децата.

И за мен, както за Анет, ползата от социализацията е гигантска, затова още в началото на темата казах, че предпочитам детето ми да се гледа с други деца, а не самичко. В този смисъл, това жена в майчинство с дете на същата възраст да гледа и моето, ми се струва перфектния вариант в България, но нещата наистина са въпрос на манталитет.

За извънредния труд - след 10-тата минута закъснение започвам да дължа пари, при това не малко. Като се случи два пъти, човек си прави сметката. Като се случи три пъти и започнеш да търсиш ясла отново, защото са ви изключили, точността започва да става важна. Въпрос на правила и спазването им.

Последна редакция: пн, 25 авг 2008, 19:08 от Зора

# 28
  • Мнения: 2 149
Опитах, сработи системата и така 6 месеца. Вече нямам възможност. Бас ловя, че за някои и 250 лв са много. И е нормално в нашата обстановка да е така.
Малко бях обидена, че едната майка си е правела сметка как взимам повече от нея. Не беше права /не бе мислила за разходите по мероприятието/, а и  защото тя си има своите плюсове в работата, аз своите, и всяка си има минусите, но това е друга тема. Криви й бяха сметките, оказа се че българката винаги гледа на другата в паницата, и все по-сладка й се вижда чуждата гозба - това е обидно, затова и малко остро реагирам на жени, които искат с трици маймуни да хранят.
Само където е неправилно да се смята така - аз взимам 500 лв, значи на нея ще дам 200, за да има смисъл да работя. Не е така. Защото това е жена, която работи, за да изхранва семейство, а не за да си плати маникюра да ме прощавате Naughty И щом са нужни 600-700 лв за детегледачка, значи аз трябва да изкарвам 1200-1500, за да мога да си я позволя и да има смисъл моето работене. Някой бе казал, че не само парите са от значение - да, има професии, които не позволяват да не си на сцената няколко години. Peace Ако нямаш такъв доход, значи искаш скъпи ботуши, които не можеш да си позволиш, това е. Wink

Да, и аз това харесвам на гледането на няколко деца поне - има връзка по-широка от детето<-> гледачката, това е много важно. Peace Peace Не знам обаче при вас чужбинските майки как е, но тук има проблем с отсъствията от работа по повод болното дете. И затова финансово се явява по-изгодна детегледачка за едно дете, което и да е болно майката/бащата/ пак ходи на работа. Това е проблемът на бг родителите - искат да са на работа, независимо колко са зелени сополите на децата им. И има защо - такива са работодателите!

# 29
  • Мнения: 3 367
Не знам обаче при вас чужбинските майки как е, но тук има проблем с отсъствията от работа по повод болното дете.
и тук има подобен,та смея да твърдя и по-голям (има средно 10 дни общо на година,за ваканция,болнични за мен,децата и близки ако се наложи гледане); когато се случи-наемам 2ра гледачка почасова (докато си плащам 1та )к седи у дома с болното дете или баща им си обръща деня и работи нощем (аз не мога)
Абсол.съм съгласна че сметката с 250 лева е неправилна,определени услуги си имат цена и толкоз (независимо от заплатата на тъсещия услугата). Това е бизнес като всеки друг,аз мисля че това в 1 от проблемите,че на този тип работа се гледа отгоре и "колко му е едно дете да нахраниш", всъщност е работа тежка,отговорна и аз лично бих била много подозрително настроена ако някой не иска конкурентна сума

# 30
  • София
  • Мнения: 62 595
Чаено момиче,

За парите не е така. С малки изключения детегледачките не са от най-добре платените професии. Каквото и да си говорим, има и исторически особености - в никое време и при никое социално разделение детегледачката не е била на едно ниво с адвоката или лекаря. Детегледачките винаги са пренадлежали към обслужващия персонал, а не към членовете на семейството. Зна, че написаното от мен ще се подразни, може и да те обиди, но не аз съм написала историята. Както се казва, не убивай вестоносеца. Затова и не виждам как ще се променят нещата ,защото са били винаги така.

И това, което казваш за гледането в паницата е вярно - болшиноството детегледачки не правят изключение. Получава се странен парадокс. От една страна една детегледачка (най-общо казано) иска да е в добро и платежоспособно семейство, но от друга се чувства ощетена от по-доброто материално състояние на същото това семейство и започва да прави сметка какво си позволята хората, какво има за децата и т.н. И нещата стават още по-болезнени, защото работното място е в дома на семейството, а не в някой безличен офис.

Представи си, че работиш в една фирма. Много е лесно да се види как живее началника или собственика и каква заплата ти дават на теб. Пак изглежда несправедливо. Е, несправедливо е. И на мен не са ми плащали толкова, колкото искам и съм смятала че заслужавам, но това е капитализЪма. Няма как да стане. Добавената стойност винаги остава за работодателя, защото той точно затова е наел работника. Иначе ще фалира. Затова и има смисъл твърдението, че ако заплатата на майката, особено ако е висококвалифицирана е Х лв, то след като заплати на детегледачката или на който и да е друг, когото е наела в дома си, се очаква, че ще й остане някаква сума. Иначе се получава така, че няма смисъл от начинанието. Елементарна икономика. Може да не ни харесва, но това е положението.

# 31
  • Мнения: 9 990
Интересно, да.
Никоя от познатите ми не плаща 1000 лв за детегледачка.До 600 лв.Аз самата ползвам услугите за малката.Голямата е на градина.Да, често тичам след работа с голямата от градината, за да не и закъснея, но това е временно.И е нормално да и тичам, тя сутрин тича за мен пък.Когато започнах работа и я наех, малката беше бебе.Заплащането, което можех да предложа беше равно на моето собствено.За няколко месеца аз успях да го направя в друго съотношение-и вдигнах нейната заплата и оставаше за мен.Реално, за 10 месеца вее заедно аз съм и вдигнала заплатата почти двойно, като половината от моя доход си остава за мен.
Малко е да кажа, че съм доволна от нея.В момента е в платен отпуск, като всеки нормален човек.

# 32
  • Мнения: 3 367
Жалко за този който оставя децата си 8 + часа на ден в ръцете на "обсужващ персонал". Ние нашите сме ги доверили на жена на която съм безкрайно благодарна всеки ден, която уважавам и ценя и се стремя да го знае. Не в ? в парите,а в душите като гледам...

# 33
  • Мнения: 9 990
Нашата детегледачка е като част от семейството, не е обслужващ персонал.Отгледа ми детето, не разбирам... Confused

# 34
  • София
  • Мнения: 62 595
Тогава защо си говорим за пари? Да си говорим за красивите души и да се разплащаме в топли слова.
Единствената детегледачка, за която ми е известно да е високопоставена на членовете на семейството е Мери Попинз, но това е художествен образ. В действителност няма да намериш такава. Така че харесва - не харесва, това е положението. В компаниите секретарките са обслужващ персонал, освен ако не са лични секретарки с много високопоставени функции.
И моля, замислете какъв оксиморон се получава. Няма как да са намесени йерархични отношения работодател-работник и да са като членове на семейството. Просто няма как да стане. Винаги и двете страни знаят къде е линията. Обаче, горко му на този, който я прекрачи - всичко се разбутва.

# 35
  • Мнения: 9 990
Така е, права си-има една линия, която не прекрачваме.Вслушвам се в съвети, споделям и аз често, доволна съм от грижите по малката, съответно-давам заплащане, което смятам за достойно за това, така, както аз искам да получавам пари за труда си.
Но не я третирам като обслужващ персонал, защото не е точно в тази си роля в семейството.

# 36
  • Мнения: 844
Здравейте момичета!
Като ви чета и не мога да не се намеся в темата. Гледам и не вярвам на очите се - какви 1000 лева, какви транспорти, осигуровки, храна и пр? За извънредни и допълнителни часове? За медицинско и педагогическо образование? Явно много са ми занижени изискванията ли? Аз заплащах на моята до скоро 220лева на дете, ако ги гледа и двамата 400лв. Отделно 100 лева за храна. Транспорт нямаше никакъв, защото и ги водя у тях на село всяка неделя вечер и си ги вземам в петък вечер. Излиза, че ги гледа денонощно. Осигуровки не плащам, защото е пенсионерка. Храната споменах или и носех или заплащах. Това за летните месеци докато са във ваканция. Жената познавам от 6 години, тя гледа дъщеря ми от 2 годишна. Като втора майка ми е, вършим си услуги една на друга. Със средно образование е, пенсионерка по болест. Обича децата и има страхотен подход към тях. Направо я обожават.
Не мога да си представя да отделям толкова пари за жена, явно София е друга България, аз заплата от 1000 лева не съм получавала.
Извинете ме за рязкия коментар, но при тези цифри нямаше как да не отреагирам.
П.С. Забравих да кажа, че това с гледането на две деца сме го пробвали с нея. Тогава, преди 3 години и плащахме аз и още една майка вече не си спомням колко точно , но беше нещо от рода на 150-200 лева + отопление за дърва, та на нея и се получаваше доход колкото моята тогавашна заплата. Много добре беше за децата, научиха се да са търпими един към друг, да играят заедно, да се хранят заедно. Бяха с разлика една година. Гледаше ги у тях разбира се и ние ги водехме с колите. Абсолютно всички бяхме доволни от този вариант.

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма нищо обидно в обслужващия персонал. Това не означава непременно лошо отношение. Напротив, един нормален, добре възпитан човек се държи добре с хората, с които работи, за които работи или които работят за него. Няма как да избегнем йерархията и всеки от нас е в някакво положение - къде подчинено, къде висшестоящо. Но това не означава, че началникът дава заплата на подчинения си като своята или да го смята за пръв приятел и другар. Това имах предвид - границата.

На мен тези цени ми се виждат доста преувеличени, да не кажа че са пожелателни. Ако на мен някой ми дава хилядарка на месец за 8 часа на ден да гледам малко дете и да не пипвам никаква домакинска работа, веднага се наемам. На работа ще съм по-отпочинала, отколкото вкъщи да гледам две деца + цяло домакинство по 24/7 без заплата, транспорт, осигуровки и отпуска. Уха, ще имам и 2 часа почивка докато детето спи. Море, до него на катерушката ще стоя за тези пари. И да довърша саморекламата - и образования имам колкото щеш, че и езици зная, пиша грамотно...  Laughing Като се замисля, защо изобщо да се прибирам вкъщи? На мен ще ми е по-добре на работа.

Последна редакция: пн, 25 авг 2008, 22:29 от RadostinaHZ

# 38
  • Мнения: 9 990
Да, така е, Радостина.И сумите са преувеличени.Според мен.Аз не плащам толкова, а търсих детегледачка в апогея на стачките от миналата година на учителите.И както казах-вдигнала съм заплатата почти двойно за това време и пак не гоня тези цифри.

# 39
  • Мнения: 5 103
Аз разбирам нещата така:
Детегледачка гледа- за пари.
Родители, баби, дядовци - от любов.

По повод пост по надолу - хората които дават по 1000лв заплата, не ги устройва детето им да се гледа на село от пенсионерка, те търсят жена с език и образование.Детегледачката е по 24 часа на разположение и се е случвало да остава и да спи там и да си тръгва след 1-2 посред нощ.


аз също много ценя моята, без нея би ми било трудно.

# 40
  • Мнения: 844
Само не разбирам, какво му е лошо гледането на село - двор, зеленина, прохлада, не много животни, люлка, басеййн надуваем - ние сме го донесли - правят си плаж, палатка - пак наша - правят си лагер. Вкусна храна, тя готви превъзходно, къса от градината зленчуци и плодове, месото е домашно. Деца има други, карат колелета - по-големите. Ходят си на гости или им идват на гости - почти всяка вечер.
Иначе що се отнася до образованието, считам, че във възрастта до 3 години, това не е от значение. Важно е да има любов към децата. За по-нататък съм върл привърженик на ДГ и детегледачките одобрявам само в краен случай - ваканции, болести и пр. ангажименти на родителите.

# 41
  • Мнения: 1 147
Стойността на един продукт не се определя от това колко можеш да платиш за него, а от това колко той струва. В този смисъл, в реплики от типа на "ако моята заплата стига само за заплатата на гледачката, значи тя взима скъпо" има нещо дълбоко погрешно. Бих се отнасяла с недоверие към човек, който взима драстично по-евтино за същият труд от това, което предполага пазара.

nezistratieva, при вас нещата като че ли са поставени на друг принцип, говорим за почти семеен тип гледане, реално децата живеят там през седмицата, а уикенда са при теб, за мен това не е детегледачка, а баба  Simple Smile, просто имате и финансови взаимоотношения. Имаш голям късмет, чувството, че децата се гледат от някой, който ги обича е чудесно.

Чаено момиче, обикновено отсъствията от работа тук по болест на детето са много сложни. Зависи от фирмата, но често е голям проблем, искат да ползваш от отпуската си (обикновено 10 работни дни в годината). Почти всяко семейство с малко дете има резервна гледачка, на която се обажда, ако детето е болно, защото отсъствията от работа могат да имат тежки последици.

Радостина, както казах изместваме темата. Въпросът беше за алтернативи на детегледачките и стойността им, и начини за решаване на проблема с детските градини. Няма нужда от самореклами, въпреки, че оценявам желанието ти да стоиш до катерушката 24/7 за 1000 лева. Simple Smile

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
Не ми се задълбава в икономика, но не е вярно това, което пишеш. Една стока струва толкова, колкого са готови да платят клиентите при определени нива на предлагане. Ако за стоката се плаща толкова, колкото струва всички щяхме да живеем в реки от мляко и мед, направо в комунизЪма. Нямаше да има печалби, нямаше да има загуби Peace Да, няма идеален пазар, но и не всички пазари са манипулирани. Детегледачки винаги ще има, както ще има и хора, които да се възползват от услугите им. Но все пак, не са толкова много детегледачките с такива качества и квалификация, че да са на доста по-високи заплати от тези на потребителите. Повечето са просто обикновени жени, които мислят, че като са отгледали своите деца могат да гледат всяко друго дете.

# 43
  • Мнения: 3 367
Преглагането се определя от търсенето.
Докато има кой да плаща 270$/седмица за ясла,ще я има и яслата. Има обаче и алтернатива-120$/седмица. Или 0 ако аз си седя у дома. Или 150$ ако имам о пеър. Всеки от вариантите има - и +,за всяка уста има лъжица.
Нито един от горните не зависи обаче от моят доход,от него зависи кое ще избера аз,конктерно.
Зора,мисля,питаше защо сякаш в Бг няма толкова опции колкото,например,тук.

# 44
  • Мнения: 1 147
Радостина, факт. Това, което исках да кажа е, че не може нещо да бъде евтино, просто защото ти не можеш да си го позволиш.  Grinning Буквоядка!
Какво е твоето обяснение за това защо майките (и техните деца) не желаят да делят детегледачка? Или защо една жена в майчинство, не би искала да гледа още едно дете, за да си докарва допълнителни пари?

Зора всъщност пита, защо аджеба, при толкова възможни алтернативи (като например описаните по-горе) , хората виждат нещата само в черно и бяло (държавни детски градини или лични детегледачки).
 

# 45
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 502
Няма нищо обидно в обслужващия персонал. Това не означава непременно лошо отношение.  Абсолютно съм съгласна

Няма как да избегнем йерархията и всеки от нас е в някакво положение - къде подчинено, къде висшестоящо. Но това не означава, че началникът дава заплата на подчинения си като своята или да го смята за пръв приятел и другар. Това имах предвид - границата. И това е вярно.
На мен тези цени ми се виждат доста преувеличени, да не кажа че са пожелателни. Ако на мен някой ми дава хилядарка на месец за 8 часа на ден да гледам малко дете и да не пипвам никаква домакинска работа, веднага се наемам. Готова съм да тествам

На работа ще съм по-отпочинала това няма как да е вярно, отколкото вкъщи да гледам две деца + цяло домакинство по 24/7 без заплата, транспорт, осигуровки и отпуска.  Опа, не бих наела детегледачка с две малки деца, независимо от квалификацията - винаги съм имала това изискване, независимо от ценз и пр. Уха, ще имам и 2 часа почивка докато детето спи. Моето дете не спи през деня от 3 м. възраст.  Море, до него на катерушката ще стоя за тези пари. И да довърша саморекламата - и образования имам колкото щеш, че и езици зная, пиша грамотно...  Laughing Като се замисля, защо изобщо да се прибирам вкъщи? На мен ще ми е по-добре на работа.

Имаме и още изисквания и не се "водим" претенциозни родители. 1000 лв. за персонална детегледачка в настоящия момент, в БГ, не е изключение.

# 46
  • София
  • Мнения: 62 595
Например, аз не бих се навила детето ми да го гледа постоянно жена заедно с нейното си дете. Инстинкт -и мой, и неин. Винаги ще се чудя дали всъщност отделя внимание на моето, колкото и на нейното. Като в приказката за най-хубавото пиле. Ако децата са на бебешка или до 3 годишна възраст, според мен нейният инстинкт ще я тегли към нейното и това за нея ще е справедливо. Но няма да е справедливо за мен. Няма да ми хареса да живея в такава дилема.
Друга причина са традициите - в БГ или има държавни или частни ясли, където учителките са неутрални, или майката си го гледа, или баби и дядовци или детегледачка. Щом бабите и дядовците не мога иили няма места в яслите, или родителите не искат да си пращат детето там, значи остава детегледачката.

А като има мераклии за детегледачки, които никой не наема заради високите им цени, те рискуват да седят без работа и така са на загуба. Ако никой не е съгласен да наема при тази цена детегледачката също трябва да вземе решение - да си търси друга работа, да стои без работа и да чака да я наемат по нейните условия или да промени условията и да смъкне цената.
Някои детегледачки знаят, че родителите се притесняват заради детето, започват при едни условия, а после, когато детето се привърже вземат, че сервират нещо инфлационно.

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
Мама Саня,

говоря за времето, когато моите деца бяха на малка възраст и се въртях като пумпал денонощно покрай тях и къщата. И детето ти няма как да не се закроти за поне един час. Майстор съм в приспиването (точно от опит с моите).
 А доколкото се отнася за "претенциите" на работодателя към семейното ми положение ще има много здраве от мен. Още малко ще поискаш и жената да е с вързани тръби, че да не вземе да забременее без да те предупреди. И претенциите на работодателите имат някакви граници, независимо от заплащането, което са готови да дадат. Та, накратко, не сме един за друг.  Wink

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 00:13 от RadostinaHZ

# 48
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 502
Ради,
съвсем очевадно е това за , к пишеш. ОК  Peace
Работодател изисква и дава. Човек сам избира дали приема.
Много работодатели в БГ предпочитат мъже като потенциален кадрови ресурс, именно з те не ползват отпуск за "бременност и раждане" и пр. отсъствия след него. В 2008г., предполагам и в 2012г. това няма да откаже БГ Мамите да раждат.

 Въпросът е защо нещо все пак се случва? И как да се отглеждат БГ-децата по нЯкАкъв добър начин?

 Как си представящ, че ще отглеждате внуците напр.?

# 49
  • Мнения: 3 367
Zora,моето мнение на Не - живееща в Бг(т.е вероятно неправилно) е че 1.има много алтернативи (баби и сие) и няма истинска нужда нито майката от екстра доход,нито потенц.работодател от човек к да му гледа детето 2.хората не се престарават,като може А,не мислят Б непременно и  3. липсва култура на "наемна помощ" за дете-гледане, все още се гледа не добре на майка "зарязала" детето си , за да работи (по-горе е ясно написано -ще предпочита своето дете пред моето и ред подобни),и оттам кръга се затваря.

# 50
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 502
3. липсва култура на "наемна помощ" за дете-гледане С ТОВА СЪМ АБСОЛЮТНО НЕСЪГЛАСНА,ДОРИ СЕ  ПРИТЕСНЯВАМ от квалификацията

все още се гледа не добре на майка "зарязала" в БГ "Зарязала" е идентично с малцинства", тук опираме до расизъм детето си , за да работи (по-горе е ясно написано -ще предпочита своето дете пред моето и ред подобни),и оттам кръга се затваря.
 

Кръг има, но в Република България е друг.

# 51
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 502
Българските мами обичат децата си - и не само, личното ми мнение е Че дори Живеят/Същесвуват/ понякога само заради тях.

# 52
  • Мнения: 3 367
мама САННЯ ,навярно не съм се изразила правилно (моля за извинение за което,затова бяха и кавичките)
*
Чета тук от 5 години, има редица теми колко не-добре за децата е майка им да не ги гледа по 24 часа до поне 4 год.възраст,та това е мнението ми,да,че не се гледа,все още,с добро око на работеща майка,наела някой да се грижи за детето  (поне от голяма част от аудиторията в този форум); изчела съм и по-груби думи от зарязала между впрочем

# 53
  • Мнения: 2 149
Радостина, имаш погрешно мнение за жената и майчиният й инстинкт, поне спрямо себе си мога да съдя. Аз 6 месеца буквално отритнах детето си, заради другите.  Подложих го на хреми, кашлици, нередовни прегледи, липса на внимание и т.н., за да може да са всички доволни. А и поемайки отговорност да си гледачка на други деца, то трябва да имаш такова мислене - това не е природата и някаква си там патица, която  отхвърля грозното пате, щото не може да е нейно. Ние не сме патици, нали разбираш?! С него бях най-строга, него най-малко гушках - той ме виждаше и "нямаше" нужда да бъде утешаван може би....грешка! След месец сам проговори и още месец след това вече се отключи да плямпа, което за мен бе показателно.
В ДГ вярвай ми, положението ще е същото с децата ти - ако са симпатични и си паснат с учителката - ще бъдат гледани по-различно. Не сме робти, имаме чувства. Ако някое дете е антипатично, невъзпитано иили родителите му са темерути, това рефлектира в/у взаимоотношенията учител-дете. И пак въпрос е на професионализъм това да се тушира, но не е възможно напълно.

НезиСтратиева, това, че е имало пенсионерка, която живее на село, не е лошо. Че ви е гледала децата добре-също. Лично аз смятам, че човекът не само е социално животно на думи, а и на практика. Децата трябва да бъдат обичани, но в най-ранна възраст се отключват аспекти от личността им - не мога да си позволя да нямам контрол и да не виждам всеки ден детето си, да не формирам тази личност и да се откажа от това да го стимулирам в дадена насока. Ако е в училищна възраст, и лятото ходи някъде така - ок, особено ако е при моята майка или свекърва, но дори да е при гледачка от село - хубаво, чист въздух и т.н.
Само където от такива ваканции са се връщали деца с възможно най-плачевен речник, научили диалектни думи и леко казано подивели. Е, въпрос и на обстановка де, и на обстоятелства.

Анет, ама къде са тези баби и лели? Моите да са живи и здрави милите - на по 50-53 години, как я виждате тая да гледат децата ми? Това е възможно само при по-възрастни родители на майката и бащата, или самите майка и баща да са хванали последния влак за бебе, иначе възрастово няма как да се получи майка ми да гледа малките.
Покачва се искането на българите да живеят добре, да теглят кредити за мебели, жилища или там каквото си искат, което води до желанието и нуждата да се работи. Не е въпрос, че някоя е "зарязала" детето си, просто приоритетите й са различни. Като започне моята приятелка да ми разправя, как в тяхната фирма шивачките раждат и след 3-4 месеца са на работа ми става жал. Не може да ме убедиш, че няма как да изкараш и по-скромно година поне.
От друга страна тези, които се бият в гърдите как са се отдали, как няма да работят и до второто пришествие едва ли не, те са псевдо добри в отглеждането и не смятам, че обичат повече. Птичките имат нужда от мама и после лека-полека се учат да летят, за да могат в един момент да са независими и свободни, а не някакви хленчещи и неспособни да вземат решения създания.

# 54
  • София
  • Мнения: 2 298
Да се намеся и аз. Ние на нашата жена от миналата година плащаме 300 лв. за 8,5 ч. работен ден + храна. Гледа детето вече над две години, в началото заплатата беше по-ниска. Плащам и 1/2 от тази сума за летен отпуск докато ние сме в отпуск, т.е. по 10-15 дни. Сега детето ще тръгва на градина, ако беше останала щях да увелича на 350 лв.
Няма специална квалификация, пенсионерка. Не съм търсила жена с педагогическо образование, ако искам да се учи от малко на език, това и аз можех да го правя вечер. Но я оставих да навърши 3 години и сега вече ще мислим и за езици и за други обучения.
Вярно, че отговорността е голяма (то зависи човек и какво отношение има, не винаги може да се "провокира" с пари), но отговорността на учителките в яслите и градините също не е по-малка. Детето спи на обед по 2,5-3 часа, а тя през това време си гледа сериали, през останалото време детето поне едно филмче на DVD изглежда - тя пак е свободна още един час, до тук станаха около 4 часа, останалото е малко разходка и основно игра на детска площадка - детето играе с приятелчето си в градинката, а двете (нашата и неговата) детегледачка си приказват сладко на пейката и наблюдават децата. В лошо време събират двете деца у нас или у тях.

За тези пари на някои хора им "вадят душата" по минимум 12 часа на ден.

На другата детегледачка плащат по 500 лв, но тя е на "неопределено" работно време - седи вечер докато се приберат родителите - обикновено доста късно, 20; 21;22ч., колкото стане; когато пътуват родителите сами в провинцията понякога се грижи по няколко денонощия сама за детето им и спи у тях, когато се налага идва и събота и неделя ...

# 55
  • Мнения: 24 467
Ще опитам да се върна на конкретно зададени от авторката въпроси- защо, напр., лично аз не предпочитам моята бавачка да гледа едновременно с други деца моето собствено.
Първо, както вече казах въобще не ми излиза скъпо да я ползвам само за нас.
Второ, ако исках детето ми да се отглежда цял ден с други деца щях да ползвам градина /у нас си има такива и това, че в София са налице неуредици, не означава, че в останалите населени места е по същия начин, при нас, напр., места има/.
Трето, решила съм да сме с бавачка до навършване на 3 години на детето, а не до училищна възраст, защото лично на мен ДГ ми допадат, имам положително отношение към тях още с голямото ми дете. Ако нещата са се променили до неузнаваемост и не ми харесва вече варианта ще си върна отново детето в къщи с бавачката. До тази възраст, 3 години, лично аз предпочитам персоналната грижа за детето, 2/3 от периода то е бебе, последната година е преходен период. Има си собствен режим, начин на хранене, игри, занимания, които сме установили и не желая да променяме. Контакт с други деца си има достатъчно- излиза редовно при всяко налично хубаво време, а на площадката има достатъчно деца. В къщи идват деца- и малки и приятелчета на големия ми син, с последните също играе. Ако, обаче, реша да ползвам бавачка след навършване 3 години на сина ми бих се замислила и опитала именно този вариант- една жена с 3 до 4 хлапета, която определено ще получава и по- високо възнаграждение като цяло. Никак не е зле, дори съм си го мислила вече.
Четвърто- бабите и дядовците, колкото и добри и обичащи да са, са си баби и дядовци и не следва да полагат ежедневен труд по отглеждането и възпитанието на децата. Предпочитам да запазят с внуците си чистите си отношения именно на баба/дядо/ и внуци, а не да им възлагам полагане на труд /често за българина добре дошъл безвъзмезден, което аз лично не разбирам и не приемам за нормално/. Самата аз не се каня да "гледам" внуци. Всеки си има свой живот. Ако децата ми имат деца ще ги виждам, ще им се радвам, ще поддържам контакти с тях, ще ги взимам вероятно при себе си, но не ежедневно и не за по цял ден. Това си е работа, за която определено следва да се плаща. Обичам чистите отношения. Затова и, вече писах, не си позволявам да закъснявам и ако се наложи допълнително часово натоварване го компенсирам задължително парично.
Пето- българинът масово все още не може да приеме много нови и ефикасни методи на живот /бавачката е един от тях само/ поради скрупулите си, поради тесногръдието си /често е налице/, поради робуването на стари правила и обществено мнение. Понякога и поради редовно срещаната у нас мисъл, че никой друг не би могъл да се справи по- добре от нас във всичко /Не коментирам, оценката на тази позиция е ясна/. Затова и у нас още няма установени социални правила в тази насока. Такива се изграждат в настоящия момент.
Нито стоящата си в къщи майка е по- добра, нито ходещата на работа и печелеща добри пари такава. Въобще на тази плоскост- стоене в къщи/ на работа не правя изводи за качеството на родителството. Това са крайно остарели и неверни схаващания. Животът е много по- сложен.
Шесто- заплатата от 1000.00 лв. за бавачка у нас въобще не е правило.

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 10:25 от Judy

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
Чаено момиче,

Съчувствам ти. Според мен ти си попаднала в другия капан (нали знаеш, ако не е един риск ще е друг  Peace) - пренебрегвала си твоето за сметка на другите деца. Аз  имам подобно отношение към другите деца и затова избягвам да се обвързвам и на едно място да гледам и смесено - мои и други деца. Дори като  ги чакам да  ги взема от училище докато  играят се хващам, че гледам не само моите, а и съм помагала, а понякога и разтървавала други деца в двора. За съжаление по-често срещам другия вариант - гледа си само нейното, а чуждото може някой да го прегази и хич не й мига окото на жената (добре, не е дръжна, но е човещина все пак). Затова съм далеч от мисълта да те упреквам или подозирам, а споделих моята лична нагласа, за съжаление до известна степен и от опит.
Иначе като възможност е добре, стига да няма дрязги и подозрения. Но все пак мисля, че това е добре за друга култура, но не и за нашата. Може след 20 години като се сменят поколенията да стане, но засега не съм оптимист.

За внуците - изобщо не съм се замисляла, защото децата още не съм отгледала и ще се наложи да изчакам докато завършат училище. Предполагам, че ще помагам, ако има възможност и са някъде наблизо (ама кой знае като пораснат накъде ще ги завее вятъра). Моите си ги гледах като малки сама, винаги с баща им сме се оправяли сами, а бабите ги вземат през лятото. Друг път съм казвала - ходиха малко на градина, колкото да оценя предимствата и недостатъците, да ударя чертата и да зная, че съм им дала възможност. И в края на краищата ги отгледах сама, почти без помощ. Реших, че най-малкото това мога да направя за тях, защото са мои деца, аз съм им майка, и ако аз не ги гледам кой друг ще го прави вместо мен с повече желание, любов и всеотдайност? В известна степен плащам цената на това удоволствие, но няма как.

# 57
  • Мнения: 1 761
Има много хора, които обичат децата и имат подход към тях.Аз имам такава приятелка, която понякога гледа сина ми.Тя е учителка по професия,но в момента не работи.Никога не ми иска пари и не знам дали би се навила да гледа други деца.Но аз винаги и плащам,колкото и да не иска.Много съм доволна,сина ми я обожава и плаче,когато тя си тръгва.Рускиня е.

Тук детегледачка на 2,че и 3 деца на месец струва 500 евро.Живее с теб,част от семейството е.Като слушам за 1000 лева заплата на детегледачка в Бг,чудя се да се смея ли или да плача.

П.С.Тук семейството дава на детегледачката колело и плаща здравна застраховка.

# 58
  • Мнения: 700
Аз разбирам нещата така:
Детегледачка гледа- за пари.
Родители, баби, дядовци - от любов.

Детегледачката обича детето ми като свое внуче, за съжаление няма свои. Все по-рядко я викаме, но постоянно си ходим на гости, подаръци си правят, изненади. Малката й казва Бабо и постоянно я търси. Тя е част от семейството ни и това, че в края на седмицата й давам 100 лева (ако я гледа 5 дни по 9 часа) по никакъв начин не накърнява отношенията ни. Нямам впечетление да го прави за парите, а и не мисля, че иска други деца да гледа, просто си паснахме и я улучихме в момент. И се привързахме.

Едната баба на детето ми почти не го е виждала от раждането, а живее на 2 преки. Каква любов, а?

Не мисля, че любовта и отношението имат нещо общо с роднинската връзка. Така е по подразбиране, но на практика доста често се срещат мърморещи жени, хванатаи в капана на "бабинството" и доста добри "баби под наем".

Ако трябва да давам по 1000 лв. на месец бих се замислила да деля разходите, но при много уговорки за мастото, другите деца, броя деца. Но тогава направо на частна градина/ясла, ако възрастта позволява. При 400 лв. на месец предпочитам да сме 1:1.

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 11:40 от lo

# 59
  • Мнения: 3 268
1000 лв за детегледачка си е чисто изхвърляне.И аз имам детегледачка,от която знам какви са заплатите в сектора.Далеч надолу са.Явно тези твои приятели,Мирела, просто искат да дават тези пари,друго обяснение нямам.
По темата-детегледачката гледа само моето дете и не искам да се комбинирам с никой.Категорично.Ако не ми отърва,няма да я викам.

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 13:21 от stefani6

# 60
  • Мнения: 3 367
Чаено момиче, absol. съм съгласна че контекстът се променя,затова и казах че мисля че този вид грижа за децата има бъдеще в Бг.
*
И последно от мен-този вид дете-гледане- леля-ясла,1 гледачка за 3 деца и пр. е много популярен за деца до 4,защото тук майчинство няма хич и това е опция да се избегне яслата  (т.е да се шофира в сняг 3м дете на 6 седмици и да се остави с още 6 подобни 10 часа на ден)и да боледува по-малко дете (евентуално) за по-приемливи пари (аз лична гледачка не бих могла да си позволя,но и да бих-предпочитам повече деца по ред причини). Няма реална нужда в Бг-няма толкова много варианти.

# 61
  • Мнения: 7 392
                     Доста интересна темичка и ..... разбира се всичко в нея е по български.Отхвърлят се мнения,други се издигат в култ,а истината е някъде по средата.
                     Моето мнение /ако изобщо ви интересува  Laughing/:
                     Деца на различна възраст се гледат многократно по-трудно от същия брой деца на една възраст.За това оправдавам нежеланието на някои родители да се комбинират и да поверят децата си на една детегледачка.
                     Детегледачката в Бг е една "детеслугиня" и то доста ниско платена.За 1000 лв е направо в сферата на фантазията.Може и да има , но не повече от 1 % от работещите като детегледачки.Няма никакъв регламент,лиценз или въобще някакви правила.Всеки родител възлага и изисква различни неща за еднакви пари /300-500 лв на месец/.Имам наблюдения и често присъствам на следната картинка от родната действителност:Детегледачката и детето + баба,дядо или мама и се чува :Днес да сготвиш...,изпереш,, и ред други команди - докато детето спи.Бабата крещи от другия край на градинката - дай му вода,падна,вдигни го и хич не си помества д...то да помогне.Питам се защо изобщо върви след детегледачката.Като нямаш доверие хич и не наемай човек за тази дейност.
                     За "младите" баби /50-55/ Аз съм такава работеща баба и понеже съм квалифициран педагог в свободното си време гледам внуците си 4 броя на различна възраст.Никой не ми е поставял условия да гледам децата му,но аз сама съм преценила,че вместо някоя префърцунена "интелигентна" детегледачка да ми учи детето на превзетост и псевдодобродетели по-добрия вариант е аз да помагам.Не понасям детегледачките дето не го оставят да играе на пясъка за да не се изцапа или да не играе с определено дете защото не употребява "вълшебните" думички,както и когато е по-малко да не бъде изваждано от количката за да не падне / още веднъж повтарям,че имам възможност ежедневно да следя работата на поне 7-8 детегледачки докато разхождам внуците/ .Мога да изреждам и още ,включително и коментари относно родителите и други клюкини от семействата ,в които работят,но предпочитам да не спамя темата.
                     Действително в нормалния свят услугата на детегледачката е скъпа и не е достъпна за всички,но тук "видяла жабата,че подковават коня и вдигнала крак"  Laughing Имам приятелки,които работиха в български семейства в САЩ,Англия и Белгия като детегледачки.Заплатата в САЩ-минимум 1500$ + храна и квартира,в Англия 2000 паунда за 1 дете и 3000 паунда за две деца,Белгия 1800 евро + храна и квартира.Не зная какви са цените на детегледачките в тези странви,не съм ги видяла,но и двете казаха,че са им плащали сравнително малко.Сега пак ги викат,но тъй като имат вече внуци предпочетоха да помагат на младите.
                     Както и една неоспорима истина - не винаги скъпоплатената услуга е най-добрата.Не винаги многото пари и претенции определят качественото отглеждане на детето.За това търсете алтернативите,но никога не казвайте "никога"  Laughing Има и добри общински ДЗ и лоши ЧДЗ,както и нископлатени добри детегледачки и високоплатени префърцунени псевдодетегледачки.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 952
И последно от мен-този вид дете-гледане- леля-ясла,1 гледачка за 3 деца и пр. е много популярен за деца до 4,защото тук майчинство няма хич и това е опция да се избегне яслата  (т.е да се шофира в сняг 3м дете на 6 седмици и да се остави с още 6 подобни 10 часа на ден)и да боледува по-малко дете (евентуално) за по-приемливи пари (аз лична гледачка не бих могла да си позволя,но и да бих-предпочитам повече деца по ред причини). Няма реална нужда в Бг-няма толкова много варианти.
Анет, ти сама и накратко отговаряш на въпросите, които дотук се обсъждаха.
Само корекция от мен за Бг риалити - майките стоят в къщи да речем 10-18 месеца, не защото имат да ползват майчинство, а защото така избират, такова е очакването на обществото, толкова издържат и т.н. Аналогично това, че майчинството при вас е кратко не означава, че няма жени, които могат и остават по-дълго в къщи. Както и че вероятно съществува разлика между условно казано образована българка, живееща в САЩ и местна жена със формално сходно образователно и кариерно минало. Казах го сложно в опит да съм коректна.
Аз не бих се комбинирала с друг, защото трябва или да откарам детето си в друг дом или да приема друго дете у дома и да бера допълнителни грижи. Опростенчески казано в Бг детегледачка се наема от семейство, което  може да си позволи персонална такава, ако не може - има ясли, баби, лели и по-дълъг престой у дома. Периодът, за който се ползва детегледачка тук е да речем от 18 месеца до 2.5 или три години - зависи от месеца на раждане. За 12 или 18 месеца не е такава грижа да плащаш цяла заплата. По-дългосрочно тук се ползва жена за прибиране от ДГ и изчакване на родителите да се приберат, както и за гледане, когато детето е болно. Това е услуга, която масово се ползва поне в Сф за деца от 3 до 10 години на работещи родители.
Писах схематично, защото подробностите са много и обсъждани многократно - плс, не се хващайте за отделни думи  Simple Smile
Имам две вече поотраснали деца и винаги съм смятала, че трябва да имаш много сили, за да ги оставиш на 1 месец на грижите на друг.

# 63
  • Мнения: 5 710
Причината за липсата на алтернативи е у хората.  Не е прието.
Прието е детето ти да е в държавна детска градина ( където всички са наравно), т. е евтин вариант,  или някакъв вид частна алтернатива (скъпа), при която детето ще е единствено и неповторимо за 'обслужващия персонал'.
Аз лично бих дала детето си на друга майка в майчинство, както и бих гледала повече от едно дете на драго сърце срещу заплащане, както и бих се включила във всякакви схеми, които спестяват разходи ( и гарантират сигурност за детето и спокойствие за мен). Виждам много по-голяма полза в това едно дете да бъде отглеждано с други, отколкото само.

# 64
  • Мнения: 844
Причината за липсата на алтернативи е у хората.  Не е прието.
Прието е детето ти да е в държавна детска градина ( където всички са наравно), т. е евтин вариант,  или някакъв вид частна алтернатива (скъпа), при която детето ще е единствено и неповторимо за 'обслужващия персонал'.
Аз лично бих дала детето си на друга майка в майчинство, както и бих гледала повече от едно дете на драго сърце срещу заплащане, както и бих се включила във всякакви схеми, които спестяват разходи ( и гарантират сигурност за детето и спокойствие за мен). Виждам много по-голяма полза в това едно дете да бъде отглеждано с други, отколкото само.
[/quo  newsm10

# 65
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 230
Didia, как ги измисли тези заплати??
не съм чувала детегледач да взема по 2000 паунда, честно.
айде погледнете тук, моля:
http://www.newaupair.com/nanny_jobs_salary_guide.aspx
аз ползвам жена по програма към Социални грижи. парите, които и дават са смешни, но и аз на този етап няма как да я подпомогна допълнително. изключително доволна съм.

# 66
  • София
  • Мнения: 62 595
А в Англия ще вземат ли всяка емигрантка от улицата за детегледачка? Имам познати студентки, които така отидоха да учат в Германия преди години по програма за о`пер. И то с нивон на немския от старите, едновремешните езикови гимназии и отличен успех. Разказвали са ми, че са били не само детегледачки, но и са се занимавали с цялото домакинство. Не помня за какви заплати е ставало въпрос, но бяха малки и имат право на храна и стая. Гледат колкото деца има в семейството, а не само едно.

# 67
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 230
аз лично в моминските си години съм се интересувала от подобен вид работа. отблъсна ме ниското заплащане и липсата ми тогава на опит с деца. общо взето навън това си е хамалогия за малко пари.

# 68
  • Мнения: 2 757
Какви 1000 лв бе хора. Верно не съм си била в БГ почти година, ама не вярвам стандартът през това време да е станал по-висок от тукашния. Стандартната заплата на една Оперка в Дания е към 650 лв. За тях прави кво ли не, не само деца да гледа (др е въпросът, че не е редно това де ама на мой му пука, всеки гледа макс да използва за мин пари). А вие плащате космически суми и имам чувството, че изобщо не се замисляте дали тази заплата е реална, просто имате парите и ги давате. Това е мнооого глупаво. И как може учител с висше образование да взема 350 лв, а някаква си детегледачка - 1000 + екстри. Верно че учителската заплата е ниска, ама пък 1000 лв за детеглачка е смешно висока. Ми то си е далавера учителите да вземат да се преквалифицират като бавачки, че и ще вземат повече пари щото са интелигентни и с опит в работа с деца  Laughing Честно ви казвам, който плаща повече от 400 лв за 8 часов раб ден само за гледане на едно дете се самопрецаква много мощно. И преди съм казвала, вашето буйно и трудно за вас дете е съвсем различно с бавачката. Няма да го познаете. Послушно и безпроблемно (почти винаги е така, сигурно има и изключения). Особено ако голяма част от времето гледа детето в къщи. Ми много ясно че ще си гледа ТВ, това е задължително просто. Тя просто няма какво да прави през голяма част от времето. Да не говорорим когато детето спи - как да няма обедна почивка, това какво е? Не само почивка ами направо може да легне на дивана и тя да си поспи. А вие се главоболите че може да си пусне ТВ. Че то добре и за детето да чуе някой друг да му говори и да му каже нещо различно. Много са наивни тези дето си мислят, че бавачката занимава и учи детето на разни неща през цялото време. Ми нали и тук даже в детските градини ги гледам кво правят даскалките - децата си играят, а те седят и тъпеят. Направо си умират от скука щото и ТВ не могат да си пуснат. Кажат им по някоя дума чат пат иначе само седят и ги наблюдават. И това при положение че имат колежки, пред които уж трябва да симулират работен процес. А вие си мислите, че бавачките не спират да се трудят. Па аз дето съм им майка и дето искам най-доброто за децата си не мога да мелям нон стоп. А и те не ми обръщат внимание през цялото време. Стига ми да седя на пода с тях и чат пат да им покажа някоя играчка или аз да се заиграя. Тогава ТВто е задължително да работи щото ще умра от скука. Та щом една майка толкова не се поти кво остава за детегледачка, дет не и пука за детето. Още повече, че е сама с него и никой не я наблюдава. Стига пред родителите да направи добро впечатление, а като ги няма - шапка на тояга. Вие кво си мислите. Па плащайте по 1000 лв като имате излишни пари. Мнооого наивно

# 69
  • Мнения: 2 757
Didia, това дето казваш за скъпоплатените детегледачки на запад е така. И то е просто защото стандартът е висок и се плаща по много на час без значение какво работиш. Но.... ако някой плаща почасово на бавачка да му гледа детето цял ден това са единици. Аз лично не познавам такива, въпреки че познавам доста заможни датчани. Дори един адски богат световноизвестен датчанин си е взел филипинка да му гледа децата като Опер за да и плаща малко. Сега не знам колко и плаша, но едва ли повече от 700 - 750 лв. Това е максимумът, обикновено плащат по 650 лв. И всички така правят без значение колко пари имат. Просто не искат да ги дават. Така че не е много по-различно от БГ, всеки гледа да му излезе по-евтино, нормално е. Учудвам се на 1000-та лева дето някои ги плащали.  За мен това е велика глупост, човек, който не  цени труда си. Писах в предния пост колко е "тежка" работата на една бавачка на малко дете. И пак за сравнение стресът на който са подложени примерно учителите в училище с 30 дивака в клас, които не можеш да надвикаш. Цял ден с тях, а вечер приготвяш уроци, проверяваш контролни по цяла нощ и т.под. за 350 лв на месец. Българската действителност е пълен потрес, нямам думи направо  #Crazy

# 70
  • Мнения: 1 147
Момичета, за десети път, моля ви не измествайте темата!  Целта на темата не е да коментираме стандарта в България, много или малко са 1000 лева, кой има възможност да ги плаща, и подобни..

Коментираме алтернативни начини за осигуряване на грижа на детето и защо те не се възприемат в България.

# 71
  • Мнения: 2 018
Аз съм склонна да поверя детето си на жена, която се занимава и с други деца. Ако детето ми все още не може да говори /както малкия/, щях да гледам дали мога да се доверя на тази жена. Въпрос на интуиция. Преди да го запиша в ясла, търсих такава жена, но във Варна не открих.

Давала средния ми син на частна занималня - 5-6 деца в предучилищна и училищна възраст - лятната ваканция в близост до морската градина - излизаха на разходки, игри, занимания на компютър, басейн, храна. Целодневно. Говоря ви за преди 10 години. Струваше около 100 долара на месец.
Точно набора на сина ми, имаха изпити за първи клас /ако някой си спомня - 92 набор/ - те /жената с мъжа И/ го подготвиха с тестовете и ми дадоха материали за подготовка и у дома. Приеха го.
Работното им време беше от 8-17 часа. Много бях доволна и детето също.

# 72
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 502
Момичета, за десети път, моля ви не измествайте темата!  Целта на темата не е да коментираме стандарта в България, много или малко са 1000 лева, кой има възможност да ги плаща, и подобни..

Коментираме алтернативни начини за осигуряване на грижа на детето и защо те не се възприемат в България.


Подкрепям :peace;
ЗАЩО на практика алтернативите са малко?

Имах възможност по-горе да напиша мнението си.
Дори установих, че някои практики са съществували.
Има ли нещо практично в тази идея след  определен брой години? Кои са пречките за осъществяването й?

# 73
  • Мнения: 3 367
[Има ли нещо практично в тази идея след  определен брой години?
Дъщеря ни има хрон,кръвна болест; ако е сред много деца-боледува много,висим по болници и пр.За нас най-добрия вариант беше хем да е сред деца,хем да са органичен брой (до 6),затова и сега,на почти 5 ходи на леля-ясла вместо на "истинска" градина(от 3м е в този сценарий,смени 2 лели-ясли)

# 74
  • Мнения: 2 757
Зора, аз не мисля, че алтернативни начини за гледане на дете не се възприемат в БГ. Познавам хора, които се комбинират в гледането на деца. Но повечето българи като че ли не са практично настроени, не се замислят за по-евтини варианти за гледане на дете, а правят като всички - който няма пари дава на детска и ясла, който има  - плаща на бавачка и се хвали с това, колко много плаща, колко добре е гладоне детето му  и т.н. Тази комплексарщина на запад не е разпространена, хората си разменят инфо къде е най-евтино, а не да се перчат кой каква скъпа вещ или услуга си  е позволил. Малко офф от темата за пример - тук още не съм виждала някой да си дава последните пари за скъп GSM и да си ги сменя всяка година за да има най-скъпия и нов модел. Хората купуват най-евтиното само от промоция и си го ползват докато се не строши

# 75
  • Мнения: 2 149
Да, това с леля-ясла е добра идея и според мен може да бъде осъществявана. Моя приятелка каза, че ще гледа дете заедно с нейното, но не намери такова. Реши, че ще отворя детски център, отвори го - сега не може да набере деца. Очевидно българите предпочитат или 40 лв за държ. заведение, или 600 за частна градина. Или пък 500 лв за детегледачка, а за да минат по-евтино казват да е пенсионерка - те и за 400 лв се навиват.
Но не ги вълнува алтернативата малка група деца за по 400 лв на месец, включително да им и храна, т.е. не си правят правилна калкулация.
------------------
Добре е да е наето помещението, за да се събират дейностите на място, където вечер няма да живее семейство. Добре е жената да е на работа, а не да е с детето си. Ако е с детето си, трябва да е само още едно за гледане, или ако са повече да са 2 жени.
6 месеца пазаруване, готвене кога?!, чистене след малките и все пак поддържане на домакинството бяха немислими. В БГ не може да се очаква, че мъжа ще се прибере и ще пазарува, ще готви той и т.н. Нашите нрави са такива, че щом жената е в къщата, значи тя я върти. Това с още няколко деца няма как да стане.

Даже съм мислила дали сега като оставам вкъщи с корема, после с бебето, и пролетта ако се наема да правя нещо, то ще е да гледам дете в училищна възраст - примерно да го взимам от у-щето и да си готви уроците с мен. Така бебето и детето ще са на много различни възрасти и няма да си пречат взаимно. А моят син ще е на ясла., пък дори и да се налага да е вкъщи ще се спогаждат.

# 76
  • Мнения: 2 757
Чаено момиче, точно това казах и аз малко преди теб. Освен това искам да добавя, че не ми е много ясно как един човек ще гледа качествено 6 деца примерно, 2 от които около годинката на възраст. Понеже в момента гледам 2 такива на годинка и едва се справям с извеждането им. Непрекъснато си вземат играчките и се бият и реват. Повече от това не знам как може да понесе нормален човек. Стават 3 вечер като си дойде брат им и почва и той да ги млати и да им взема всички играчки. Добре че е мъжът ми, сама не бих се справила. Пък по едно време бяха 5 в нас - моите 3 плюс двете на сестра ми на 3 и на 4.5 години. Начи трите големи не спираха да се бият - нон стоп трябваше някой да ги разтървава. Моите бебета в същото време и те реват или правят опити за самоубийство... ooooh! Като ги изкарвахме 5те на двора бяха нужни минимум 2ма души. Та от личен опит казвам, че е лудост сам човек да гледа 5 деца и ако случайно не се е случило нещо лощо то си е било наистина жива случайност. Лично аз не бих си пуснала децата на такова място.

# 77
  • Мнения: 2 018
NikiFin - в държавните как мислиш, че е? Стигат и до 40 деца на две жени - не преувеличавам бройката!

# 78
  • Мнения: 24 467
... Освен това искам да добавя, че не ми е много ясно как един човек ще гледа качествено 6 деца примерно, 2 от които около годинката на възраст. ...
Точно заради това лично аз съм отхвърлила идеята за подобно отглеждане поне до навършване 3- годишната възраст на децата. Писах го по темата. След това също предпочитам като ще се отглежда с други деца, то те да са на сходна възраст. Не бройката, съставът е от значение. А в ДГ с деца над 20-25 в група не бих пуснала детето си. Това не е нормална среда за отглеждане и възпитание дори на по- големи деца.
Нещо друго- западен модел не е равно на добър и успешен модел.

# 79
  • Мнения: 2 757
Бо_, знам как е в БГ и там не бих си пуснала никога децата на ясла и да се заблуждавам, че ми ги гледат като хората. Тук са по 3 жени на 12 деца и пак ги гледам как се мъчат, особено сутрин като оставят децата и те реват. Имаше в нашата ясла една дребна слабичка женица - ами тя едва удържаше Давид като го оставяхме - той голям и силен и се бореше с него като с мечка - той я млати, мята се и тя едва го държеше. През това време и водят друго и него трябва да поеме. Тази същата беше казала, че никога не би си дала детето на ясла. Представи си за какво иде реч. От как ги гледах няколко дни седях там докато Давид свикне в началото се зарекох, че ще умирам от глад ама няма да работя в ясла  ooooh!

# 80
  • София
  • Мнения: 2 952
Вчера темата ми беше в главата и в един момент се запитах, дали няма връзка между по-малко разпространената практика в Бг жените да работят почасово и алтернативите на ДГ и бавачка? Тук практически ако не си с някоя от феминизираните професии с кратко работно време и ниска заплата, които не споменавам, за да не ме изядат с парцалките  Laughing няма как да редуцираш работния ден. Поне в Сф в момента той е много над 8 часа, ако искаш заплатата да ти бъде добра и от опит мога да споделя, че и бавачки с толкова свободни часове трудно се намират. И да имат желание жените, повечето си имат деца, внуци и трябва да отмятат и към тях ангажименти.

NikiFin - в държавните как мислиш, че е? Стигат и до 40 деца на две жени - не преувеличавам бройката!
В никоя градина или ясла толкова деца не са заедно в едни момент. При записани 33 деца в групата на дъщеря ми, не съм виждала и 15 накуп. Ретроспекции по колко деца ходеха, когато записваха по 22 по времето на сина ми, няма смисъл да правя - една шепа бяха  Simple Smile. Освен ако във Варна нещата не следват някаква логика, която на мен ми убягва.

Даже съм мислила дали сега като оставам вкъщи с корема, после с бебето, и пролетта ако се наема да правя нещо, то ще е да гледам дете в училищна възраст - примерно да го взимам от у-щето и да си готви уроците с мен. Така бебето и детето ще са на много различни възрасти и няма да си пречат взаимно. А моят син ще е на ясла., пък дори и да се налага да е вкъщи ще се спогаждат.
Децата ми са със 7 години разлика и гледах малката докато баткото вече бе ученик. Определено се получава конфликт в режимите на децата. Малкото заспива, ти трябва да прибереш голямото, навън се излива дъжд или е -15. Отиваш пред училището, децата се бавят 7-8 минути, през които едва успяваш да влезеш във фоаето, за да не сте на дъжда. В 7 вечерта разбираш, че за утре трябва червена хартия, а бебето вече е вкиснато. Много мога да изпиша при положение, че аз го водех и прибирах с кола и част от неудобствата успявах да спестя. Но на моменти ми е било мъка за майките с колички - а пред Бг училища те са много. Имаше едни набори, от които е и сина ми, когато рядко някой раждаше второ и повечето повторихме с голяма разлика. Ако загледаш темите за 3, 4, 5, 6 клас ще решиш, че е обичайно да се ражда през 7-12 години  Joy Бях на доста години и определено не ставаше дума за лоша организация.

който има  - плаща на бавачка и се хвали с това, колко много плаща, колко добре е гладоне детето му  и т.н. Тази комплексарщина на запад не е разпространена, хората си разменят инфо къде е най-евтино, а не да се перчат кой каква скъпа вещ или услуга си е позволил. Малко офф от темата за пример - тук още не съм виждала някой да си дава последните пари за скъп GSM и да си ги сменя всяка година за да има най-скъпия и нов модел. Хората купуват най-евтиното само от промоция и си го ползват докато се не строши
Със странни хора общуваш и на запад и в Бг.

# 81
  • Мнения: 2 018
NikiFin - в държавните как мислиш, че е? Стигат и до 40 деца на две жени - не преувеличавам бройката!
В никоя градина или ясла толкова деца не са заедно в едни момент. При записани 33 деца в групата на дъщеря ми, не съм виждала и 15 накуп. Ретроспекции по колко деца ходеха, когато записваха по 22 по времето на сина ми, няма смисъл да правя - една шепа бяха  Simple Smile. Освен ако във Варна нещата не следват някаква логика, която на мен ми убягва.

Имало е, чувала съм и за повече, но аз съм видяла само до 40. Като отвориш вратата, вътре е каго зверилник. Врат накуп, кое кого прескача, кое реве, кое ... Не мога да ти опиша, каква е гледката и глъчта. Това е в отделни периоди от годината. Сега са по-малко - около 20-25. Не ми се мисли, като дойде септември и приемат и новите. Две са жените, които ги гледат.

/няма да оспамвам повече темата  Embarassed/

# 82
  • София
  • Мнения: 2 952
Не съм виждала такова нещо, Бо - при две деца, посещавали общо 3 градини. Сега се усещам, че ти сигурно пишеш за ясла - децата ми такова нещо не са посещавали  Naughty, там наистина не могат да обгрижват добре децата в повечето случаи.
Съжалявам и аз за спам-а  Embarassed

# 83
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 502
Ето част от едно интервю на човек, който би следвало да се занимава с проблема като част от служебните си задължения. Показателно е за мисленето на българите на този етап.


- Какво се случва с идеята за създаване на семейни забавачки като алтернатива на детските градини?


- В етап сме на анализ на възможностите за развитието на алтернативни форми на обучение в предучилищна възраст. Създадена е работна група начело със зам.-кмета Йорданка Фандъкова, в която участват представители както на изпълнителната власт, така и на родителските и неправителствените организации. След приключване на анализа и получените резултати ще имаме ясно изразена позиция. Лично моето мнение като човек, който работи в образователната сфера е, че трябва да бъдем много внимателни по отношение на семейните забавачки. Защото невинаги хората, които гледат децата ни, са обучени специалисти. В повечето случаи това са родители, но понякога, ако се включат външни хора, които да помагат на родителите, съществува реална опасност за живота и здравето на децата. Да, семейните забавачки със сигурност биха помогнали за осигуряването на повече места в детските градини. Не е нужно обаче това да става на всяка цена. Ако се случи така, че сред децата попадне педофил, това ще бъде фатално за всички ни. Трябва да проучим всички опасности в това отношение и да бъдем много предпазливи. Но семейните забавачки са форма, която съществува и работи добре в някои страни - в Англия например. Тя обаче не е предпочитана, това е една от последната възможност, която родителите избират за децата си.


Ето интервюирания и цялото интервю   http://www.novinar.net/?act=news&act1=det&stat=center&am … sql=MjY2MTszMg==/

# 84
  • Мнения: 2 757
bib.bib, и на мен са ми странни, ама като няма други...  Sad Има разбира се изключения, но те са по-скоро изключения. Освен това тук на фона на чужденците българската комплексарщина прави още по-силно впечатление. Понеже тук имат шанс да изкарат повече пари и ела гледай кво става - отпускат се и харчат като бесни. Накрая все не им стигат парите и реват. А имат повече от порядъчни доходи. Просто не могат да си разпределят практично финансите и после другите им виновни. Това е истината за съжаление. Типична и всеизвестна българска черта е да си купиш с последните пари скъп телефон или кола и нещо друго с което да се праскаш пред хората, само с цел да се изпраскаш. Иначе да не смее човек да ти влезе в къщата - всичко старо, изпотрошено, плаче за ремонт... Ама от къде пари за ремонт като си похарчил всичко за пошибалки с единствената цел да се изпраскаш пред хората.
Чужденец още не съм чула да се хвали с колко много пари е похарчил. Хвалят се (но доста скромно, просто го съобщават като факт, което всъщност може би значи, че не се хвалят,а просто споделят) къде са били на почивка и с хубавите си къщи, дворове примерно. Но никога не казват колко им е струвало освен ако не ги попиташ изрично.  Абе изобщо техните хвалби ако и да ги наречем така не са дразнещи и натрапчиви като нашенските. При нас даже често единствената цел на общуването с другите е или да се похвалиш или да се оплачеш. Национална черта си ни е. Е тва си беше жив спам, ама реших да ти обясня все пак личните си впечатления

Общи условия

Активация на акаунт