Ученици от 1 до 4 клас какво да правим?: Занималня- частна, държавна, или баби.

  • 9 116
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • на майната си
  • Мнения: 425
Винаги съм била против "гледането" от баби.
Предпочетох ясла, градина, а сега частна занималня.
Не зная за тези в у-щата, но доколкото ми е известно в повечето частни децата учат на малки групи от под 10-ина и никой не може да ме убеди, че аз/или бабата/ можем правилно да поднесем материала на едно 7-год. дете.
Имам се за средно интелигентна, разбирам си от работата, но нито мога, нито имам нерви да обяснявам.
А на всички, които са решили, че работата на педагога може да се свърши от майката/бабата с помощта на интернет thumbsup

# 16
  • Мнения: 7 723
ако имате баба пенсионерка е по добре тя да се занимава с детето ние сме така
Имаме....

Не съм съгласна, обаче, че е по- добре.
Нито може да й обясни уравнението по математика,
нито какво е синоним, омоним, глагол и прилагателно,
нито Симпъл ненамкво си по английски... Simple Smile

# 17
  • Мнения: 2 708
Зависи, кой с каква баба разполага Peace

При баба, дългогодишен директор (основател )на детска ясла, а по късно преподавател на медицински сестри, с педагогическо образование естествено, че съм разчитала на нея и съм благодарна за всеки миг, в който е била до мен и децата. И не само знае какво е омоним, ами знае и прилагателните, съществителните и глаголите, когато са части от изречението, демек сказуеми, определения и подлози с какво се подчертават, когато се прави разбор на изречение.
Като прибавим и дядо инженер, говорещ 3 чужди езика, който пък се включва и след 4ти клас, не се оплаквам ама никак, и няма сила, която да ме убеди, че някоя си лелка, е по-добра от тях. Ееее има и изключения, разбира се има прекрасни преподаватели и в градините и занималните, но не се прескачат и вероятността да ми се падне някоя с определен диалект никак не е малка. Всеки сам избира за себе си Wink

# 18
# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз не оспорвам мнението ти cool_witch Grinning. Явно ти си имаш грижовна баба, която може да обясни на детето че думичка се състои от МОРФЕМИ КОИТО СЕ ПРЕВРЪЩАТ В ЛЕКСЕМИ ,но моите баби нямат възможност за подобна отговорност. Не смятам също така че рано съм се замислела по въпроса защото след 2 години и аз ще имам първолаче. Пак и аз съм на принцип че се мисли от рано,  за да не правиш в последен момент каквото дойде.  Peace


И това за морфемите и лексемите в първи клас ли се учи според теб? Нямам спомени за такова нещо при моите деца, а те бяха първи клас преди няколко години.

Накратко по темата. Много се шашкаш отсега, а още не ти е дошло до главата. Материалът какъвто и да е в първи клас не се изисква да му наемаш учител, че да се справя. Първият срок пишат предимно чертички и ченгелчета, а по математика решават елементарни задачи.
Занималнята наистина не е мястото, където всяко дете може да се справи качествено с подготовката. Причини - много деца, шум, умора след изкаран вече половин учебен ден или просто не им се пише. А това с допълнителните занимания на мен ми се струва твърде амбициозно, поне за моя вкус. Занималнята е основно място, на което остава детето докато родителите му са на работа и няма кой да го прибере. Ако бях на твое място щях да предпочета да наема някого, достатъчно е да е грамотен и да не говори очевидно на диалект да ми прибира детето от училище и да стои с него докато се върна от работа. Педагозите в занималнята са хубаво нещо, но все пак си остават педагози. Ако родителят е грамотен и успешно е изкарал гимназия с четворка би могъл да обясни няколко задачи по математика или да направи диктовка на детето в първи клас.
Като цяло ми изглежда доста истерична тази история. Сякаш не тръгват в първи клас, а отиват в Кейбридж.

Последна редакция: нд, 28 сеп 2008, 23:04 от RadostinaHZ

# 20
  • Мнения: 472
Аз записах моя второкласник на частна занималня и за жалост изобщо не съм доволна. Детето много се изморява.Прибира се вечер много изнервен и избухлив, а се налага да пишем в къщи домашните по английски(в занималнята госпожата-пенсионерка не разбирала английски). Подготовката не е това което очаквах,много деца са (о/ло 10 второкласника и 2-3 по-големи деца в другата стая-с една преподавателка). Не знам какво да правя.

# 21
Ами докато е време го спри от тази занималня или говори с управителя/управителката от какво не си доволна като си даваш парите. Аз плащам по 10 лв./ден (200 лв. месечно), но още преди да започнем имаше дни на отворените врати да се запознаем с персонала. Ако не става промяна - има и други места, предполагам, в твоя квартал. Недей да си мъчиш детето.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 199
Майка съм на второкласничка.
Миналата година за да кандидатстваме за държавната занималня, писахме някакви молби, в които обяснявахме защо се налага децата ни да имат надзор следобеда.
Точно моят случай беше, че и двамата с мъжа ми сме на работа, а баба и дядовци нямаме на разположение в радиус от 100 км.
Тъй.. не ни одобриха.  Joy
Записах детето на частна занималня, провеждаща се в училището срещу 3 лв на ден.
Изкарахме месец и тя се разпадна поради липса на кворум.
И тогава разкриха втора група към държавната занималня, но детето вече не искаше да ходи.
Прецених нещата и реших да я водя по обяд в къщи, да обядва и да я оставям сама.
Тя беше добре подготвена и мотивирана. Справяше се чудесно с домашните си през деня. Вечер ги проверявахме и рядко се е налагало да дописваме нещо. Освен диктовките де. Wink
Та, мисълта ми беше, че ако възможностите на детето позволяват, е добре да се подтиква към самостоятелност от малко.

# 23
  • Мнения: 8 999
В училището на моите деца от тази година няма вече безплатна занималня. Алтернативата е частна занималня, която поема децата след последния звънец и се грижи за техния обяд /не се подсигурява от занималнята/, игри, учене на уроци и т.н. до 6 часа вечерта. Помещава се в училището и струва 80 лв. на месец.
Ако в учебната подготовка е включен и чужд език, то 200-300 лева не ми се виждат много.
Вариант с баба най не ми харесва.

# 24
  • Мнения: 526
сина ми ходи на занималня, в училището и е държавна. Не  мие много по сърце но и двамата с баща му сме на работа и няма кой да е с него в къщи, естествено в къщи пак пишем вечер домашни но какво да се прави такъв е живота

# 25
  • Мнения: 121
  Здравейте и от мен, аз съм майка на трима ученика, реших проблема със занималнята, според мен много добре. И аз като вас не бях доволна нито от държавната, нито от частната занималня. По образование съм начален педагог и затова реших да подготвям децата си вкъщи. Големият ми син е 6 клас и вече се справя сам, малките са 3 и 2 клас. Сформирах малка групичка от ученици, които прибирам от училище, обядват вкъщи /аз приготвям храната - основно и супа или основно и десерт/, към 4 часа имаме малка закуска, която обикновено е плодове. Подготвяме уроците за следващия ден и ако остане време докато дойдат родителите играем. Всеки родител  идва, когато му е удобно.
 Така реших аз проблема със занималнята и мисля, че помогнах и на родителите, които водят децата си при мен. Децата са в домашна среда с квалифициран педагог, това е недобре вариант.
  Успех на всички при намиране на неудачния вариант за всеки.

# 26
  • Мнения: 29
моят опит показва, че частната занималня, ако можеш да си го позволиш финансово, е най-доброто решение. И детето е доволно и родителите са спокойни. Ако ли пък не и бабите, стига да ги има, са си универсално решение.

# 27
  • Мнения: 7 263
Лично аз бих искала моята майка, да беше такава баба каквато имах аз навремето. Но ....
Фактите - големият ми син посещаваше частна занималня от 2-ри до 4-ти клас. Напълно подкрепям казаното от cool witch, че занималнята за жалост не е място в което децата учат. Тя е място, в което децата на заетите родители пребивават в повечето случаи. Някои учат, някои не - но това в повечето случаи се дълже на самото дете. Ако е старателно, изпълнително и ученолюбиво - учи, ако не - просто преседява там.
Именно заради това за малкия се спрях на друга форма на обучение - неописана в заглавието Simple Smile Нещо като домашна занималня. Детето си е в къщи с една пенсионирана учителка - много фина и мила дама. Написват, научават каквото има да се учи и след това ни остава свободно време да се радваме един на друг вместо вечно недостигащото преди време и нервите да се мъчиш да обясняваш привечер на умореното мъниче, това което не е разбрало и не е направило.

# 28
Какви са тия глупости, някой да учи домашните с детето ти? За какво ще го пращаш на занималня? Какви гледачки след 6-годишна възраст?! На 7 и отгоре, детето може и само да се грижи за себе си за тези 4-5 часа след училище докато мама и тати си дойдат вкъщи. Оставете детето да се прибира след училище, да си пише само домашните и да си почива, вместо да му наемате златни, смисъл цената, бавачки и всякакви ненужни хора и занимания. Никога децата ми не са ходили на занималня, самички се прибират от 1 клас, учат си домашните самички, никой не им виси на главата и се справят чудесно, а не разчитат на някой си да им оправя грешките после, затова сами гледат за грешки в домашните. От 1 клас си седяха, и все още си седят, след училище вкъщи и си правеха каквото искат, играеха си, учеха си, гледаха си телевизия, по-големите излизаха - и в сегашно време-  докато се приберем и никога не е имало проблеми. Големите винаги се прибират 3-4 часа след малките, защото си излизат с приятели след училище и малките се научиха да се справят самички много добре и им харесва.

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Джордан,

Има обстоятелства, при които едно дете може да се прибира самичко от училище и такива, при които не може. Ако живеете в малък град и разстоянието до училището е малко и по тихите улички, където минава кола на петилетка не би имало плоблем. НО ако живеете в голям град до натоварен с трафик булевар или детето трябва самичко да пресича няколко оживени кръстовища, много ще си помислиш преди да го пуснеш самичко. Не видях да си указала в кой град живеете. В София има тихи квартали с вътрешни ненатоварени улички или училището е съвсем близо - да, нека детето да ходи самичко. Но не разбирам кой отговорен родител би оставил детето си само да пресича натоварени булеварди, освен ако не иска да стане част от лошата статистика на ПТП.

Общи условия

Активация на акаунт