С коси от златни есенни листа към ПАЗАРДЖИК пристъпва есента(27)

  • 15 463
  • 290
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 134
Специално за Ванчето и Верчето!
„Изкуството да бъдеш родител” от д-р Фицхю Додсън (световноизвестен американски психолог, преподавател и писател), издателство „Колибри”

МАЙКИТЕ И ТЕХНИТЕ ЧУВСТВА
Повечето от ръководствата за отглеждане на деца най-напред обясняват що е бебе и как да се грижим за него. Те пренебрегват чувствата на майката. Според мен това е голяма грешка.
Майките, с които разговарям от години като пациентки – а също и като приятелки и колежки – ми казват, че когато се роди първото им дете, когато се приберат от болницата и започнат да се занимават с него, не са никак сигурни в себе си. Както се изрази една от тях: „Никога не съм се чувствала толкова не на мястото си!”
Колкото и трудове по отглеждане на деца да сте изчели и колкото и курсове на Червения кръст да сте изкарали, за да се подготвите за тези изживявания, те си остават съвършено непознати за вас. Не ги схващате като нещо реално, докато не се върнете от болницата и не останете насаме със съвсем новото същество, което живее и диша – вашето новородено. То е там, в дома ви, двайсет и четири часа в денонощието, окончателно и завинаги.
Налага ви се да направите страхотно усилие, за да се приспособите към новата ситуация. Никога досега не сте се изправяли пред такава отговорност. Повечето от майките са ужасени, когато си дадат сметка, че животът на малкото човече изцяло зависи от тях. Пред тази отговорност, която така брутално се стоварва отгоре им, те определено започват да се чувстват некомпетентни.
Случва се някоя млада майка до такава степен да се усъмни в себе си, че да започне да се тревожи за всичко. Тя няма достатъчно опит с бебетата, за да изтълкува правилно различните случки от живота им. Ако бебето е дълбоко заспало, има чувството, че не диша. И се спуска да проверява дали е живо! Друг път й се струва, че бебето се задушава или че млякото й не му понася. Всеки инцидент се раздува до неузнаваемост. Младата майка е голям специалист в изкуството да прави от мухата слон. Тя се бои, че всяко отклонение от нормите на храненето и спането на бебето й е знак за тежка болест. Затова именно толкова често телефонира на преуморения педиатър по всяко време.
Най-лошото при тази млада майка е, че не смее да признае своята некомпетентност на никого. Та нали уж е надарена със способността да разсъждава? Ето, сега е майка и това е върхът в живота й на жена, а не я бива за нищо. Как реагира тя на тези свои първи впечатления? Ами представя си други майки, които вещо се грижат за бебетата си. Струва й се, че е единствената, която изживява подобни страхове. Затова би предпочела да умре, но да не ги признае. Ако само знаеше, че и другите майки мислят като нея, това много би я успокоило. А, повярвяйте ми, с всички е така!
Защо ли? Защото младата жена е получила всякакъв вид послания от нашата култура, някои открити, други неизречени, които са й втълпили, че майката е надарена по магически и вроден начин с „майчина любов” и с „майчински инстинкт”, автоматично правещи я способна да отгледа бебето си и да го обича. Проблемът е, че не се изпитва нищо подобно. Не се чувства особено годна да се грижи за новороденото. Тогава започва да си мисли, че другите майки са природно надарени с майчинския инстинкт, от който е лишена единствено тя. Толкова е заета да се безпокои и да си повтаря, че е некадърна, че не намира време да се вразуми и да схване едно важно нещо: разликита между майчината любов към новороденото и умението й в грижите за него е от земята до небето.
Обичта към бебето ви ще дойде съвсем естествено. Някои жени може би изпитват неудържима майчина любов още с раждането на рожбата им. За други любовта се развива постепенно. Но не съществува съвкупност от готови знания за новороденото и грижите за него, която майката да притежава инстинктивно само защото е жена. Тази съвкупност е плод на опита. И до първото раждане е напълно възможно жената да не знае какво означава да живееш с дете.
Към чувството, че е неспособна да се грижи за детето си се прибавя и още едно, което не по-малко я безпокои – раздразнението. Много майки усещат, че ги е яд на бебето им заради този двайсет и четири часов режим, който им е наложило. Както се оплакваше веднъж една от тях: „Никой никога не ми е казвал, че ще бъде така!”
Целият живот на младата майка сега сякаш гравитира около малкото в люлката и тя съвсем откровено му се сърди. Това е напълно в реда на нещата. За беда никой не я подготвил да изпитва този яд. И тя често се чувства виновна, че се дразни от новороденото, което иначе обича.
Младата майка трябва да разбере, че първоначалното раздразнение спрямо бебето й е съвършено нормално. След определен период на приспособяване към тази необичайна отговорност ядът ще изчезне и ще бъде погълнат от неустоима обич към малкото.
Има и една друга причина, поради която майката често я е яд на бебето й. Тя е склонна да мисли, че то ще я свърже по-тясно със съпруга й. Нали са правили това дете заедно. Въобразявала си е, че щом се роди детето, тя, съпругът й и то ще образуват една много сплотена тройка.
За съжаление обаче много жени забелязват, че става точно обратното. Вместо да ги сближи, детето действа психологически като преграда между двамата. Майката вижда, че съпругът й често я ревнува от вниманието, което обръща на новороденото. Той се държи повече като съперник, отколкото като баща. Случва се освен това съпругът да не поема активно и ефикасно своята част от моралната отговорност за бебето. Тогава у майката се създава впечатление, че отговорността е само нейна. И тя се сърди на малкото, че е предизвикало тази ситуация.
Младата майка трябва да знае как да посрещне раздразнението си и да се научи да го приема като неразделна част от нагаждането на двамата към идването на бебето. Така тя ще намери своя начин да превърне семейството си в нова единица.
Ако пък случайно съпругът ви се окаже способен наистина да сподели с вас моралната отговорност за бебето, знайте, че имате голям късмет. Използвайте съпруга си, за да проучите чувствата си на некомпетентност и раздразнение. Разберете добре, че тези чувства са напълно нормални и не се колебайте да ги обсъдите с него. Ако съумеете да си поговорите за тях, ще почувствате, че отговорността за новото дете не тежи само на вашите плещи. Това само по себе си ще ви донесе огромно облекчение.
Спомнете си, че от хиляди години майките са се борили с двете чудовища, наречени некомпетентност и раздразнение. Вие също можете да ги победите. В началото ще ви е трудно. Ще преживеете мъчителни моменти и несъмнено ще си поплачете. Но колкото по-честна сте със себе си и с чувствата си, толкова по-бързо ще преодолеете периода на приспособяване. Рано или късно, като хиляди майки преди вас, ще преминете през тресавището на трудностите и ще стъпите на твърда почва. Едва тогава майката и детето могат да поемат ролите си в новите отношения на „нас двамата”. Междувременно ще трябва още много да се учите от собствения си опит.
Бебето ви току-що се е родило. То ви изглежда миниатюрно и много крехко. Придавате извънмерно значение и на най-малката аномалия и виждате в нея знак за сериозно произшествие. Младите майки понякога изпитват такава паника, че нито интелигентността, нито здравият разум им позволяват да анализират ситуацията. Една от тях ми призна веднъж: „Необходими ми бяха четири часа, за да запомня какво трябва да свърша, а без проблеми си бях взела изпитите в университета. Съмнявах се в способностите си и започнах да се питам дали изобщо имам капка мозък в главата.”
При подобни обстоятелства майката може да забрави, че притежава здрав разум и отчаяно да започне да търси някой авторитет, който да й посочи как точно да постъпи – ако не успее незабавно да се свърже с педиатъра си, тя ще се втурне към телефона и ще извика съседката.
Майката трябва добре да разбере, че всички тези тревоги са нормални. Неумение, паника, яд – такава е съдбата на всяка млада майка. Мисълта, че новороденото не е нито толкова мъничко, нито толкова крехко, колкото ви се е сторило отначало, ще ви споходи постепенно. От милиони години бебетата знаят как да преодоляват несръчността и незнанието на младите си майки. И вашето новородено ще преживее и едното, и другото. С опита самоувереността ви ще расте – ще го държите по-удобно, ще го кърмите по-лесно и когато навърши месец, ще си дадете сметка, че има сериозни шансове да оживее.
Добре е през първите седмици след завръщането ви вкъщи да си осигурите помощ от някой член на семейството. Но дори ако го направите, психологическата отговорност за детето ви ще принадлежи изцяло на вас. Всяка млада майка трябва да преживее това „бойно кръщение” през първите месеци от живота на детето. Никой не може да го стори на нейно място.
Разбира се, голяма утеха е да се поговори с други майки и да се види, че и те изпитват същите чувства. Ще откриете, че вашият случай не е единствен. Споделянето на дълбоките ви чувства с другите е добро лекарство за вас. Така че говорете с други майки, зе предпочитане опитни.
Но не правете грешката да се отнасяте към съседката или към друга майка като към висш авторитет. Така именно постъпват много млади майки, когато се паникьосат. Майка, на която не би хрумнало да накара съседката да определи дали детето й има заушки, очаква от нея категорично мнение по въпроса за кърменето. Опитвайте се да устоявате на този вид изкушения. Използвайте мненията на другите майки като лакмус, за да проверите собствените си чувства. Но не ги смятайте за пророчици. И никога не забравяйте, че детето ви е единствено по рода си. Това, което е било полезно за съседката и бебето й, не важи задължително и за вас.

Вашето бебе е толкова единствено по рода си, колкото са пръстовите му отпечатъци.
Никога няма да престана да повтарям, че бебето ви е единствено по рода си и непрекъснато ще се връщам на тази тема.
Няма нито едно същество на света, чиито пръстови отпечатъци да съвпадат с тези на детето ви. И това, което е вярно за отпечатъците му, е вярно и за цялото му същество, физиологическо и психологическо. Начинът, по който са разположени гените му, не е съществувал преди и няма да се възпроизведе никога вече. Не забравяйте това. Може би следващото сравнение ще направи нещата по-ясни. Да си представим, че всяко дете се ражда със свой собствен цвят на кожата. И че не съществуват на света две деца с един и същи цвят. Прилики, разбира се, ще има. Оранжевото бебе ще прилича повече на друго оранжево бебе, отколкото на зелено бебе. Но всяко оранжево бебе ще има собствен оттенък. По същия начин всяко ваше дете ще е различно от другите.
Когато казвам, че детето ви е единствено по рода си, разбирам, че то не отговаря на нито едно от общите описания, давани в книгите за отглеждане на децата. Ако и вие установите същото, не бързайте да заключавате, че в него има нещо анормално. Начинът, по който се храни и спи, си е негов собствен. Наистина. Не се опитвайте насила да го нагаждате към някакъв идеален образ, взет от книгите. То е това, което е, и толкова!
Вашето бебе „пише” историята на собственото си развитие, докато расте. Позволете му да го прави. Всяко дете има собствен стил на живот, който възприема още при раждането си. Моите три деца например са напълно различни. И тези разлики проличаха още в най-ранното им детство.
Бих искал да поспрем за момент и да се опитате да разберете колко прекрасно е, че никой на света не е като детето ви. Че то е абсолютно уникално. Научете се да цените тази уникалност. Представете си, че някой велик художник е нарисувал специално за вас единствена по рода си картина. Няма ли особено да заобичате тази картина? Но, разбира се, това сравнение е слабо, за да предаде точно съвършената оригиналност на прекрасното детенце, което кротко спи в люлката си.
Като настоявам на тази оригиналност, не искам да кажа, че майчината ви роля е излишна. Точно обратното. Детето се нуждае от вас именно за да развие своята изключителност. То не може да се справи само. Има нужда да го насърчавате при всяка стъпка по този път. Ще се опитам по-нататък да ви обясня как да помогнете на детето си да развие блестящо всички страни на личността си.
Индивидуалността на детето трябва да се уважава още от раждането му. Ако съумеете да приемете начина му да се храни и спи, темперамента му и настроенията му, докато е бебе, ще ви бъде по-лесно да се нагодите към стила му на живот през следващите етапи от развитието му.
Всъщност, искате или не, детето ми ще бъде единствено по рода си. Това ми напомня анекдота за Маргарет Фулър и Карлайл. Веднъж в момент на въодушевление Маргарет Фулър протегнала ръце и възкликнала: „Приемам света такъв, какъвто е!” Карлайл отговорил: „Бога ми! Че как иначе!”
Същото е и с детето ви. Не можете истински да му попречите да бъде това, което е дълбоко в себе си. Защо тогава да се опитвате? Да се действа срещу естествения стил на живот, е все едно да пъхнете гаечен ключ в зъбния механизъм на машина. В стремежа си да му наложите собствения си модел на съществуване вие ще успеете само да го превърнете в изопачена карикатура на самото него. Голям товар ще падне от раменете ви, ако се откажете от опитите да създавате дете по свой образец. Оставете го да се развива естествено и свободно.
Основната задача на тази книга е да покаже, че най-прекрасният ви подарък ще бъде да му осигурите свободата да се разгърне напълно. То е единствено по рода си. Дайте му възможност да остане такова.”


.................................

# 31
  • Мнения: 134
КЪМ РОДИТЕЛИТЕ

Съвременното общество не предлага практически никакво обучение за професията родител. Никому няма да хрумне да си назначи секретарка, която не владее машинопис и стенография, като само й каже: „Вие сте секретарка, действайте!” Когато обаче една жена стане майка, обществото сякаш изведнъж й заявява: „От днес нататък сте родител. Не сме ви научили кой знае колко на този занаят, но опитайте, постарайте се!”
Да си родител означава да си психолог и преподавател от особен вид.
Вие, майката, сте детски психолог, защото ви е необходимо да разберете психологията на детето си. Може да сте добър детски психолог или среден, или дори слаб. Все едно дали това ви харесва или не. Тъй или инак, госпожо, вие сте детски психолог! И най-влиятелният преподавател, който децата ви някога ще имат.
Вие сте първият им учител. Нещата, на които ги учите (дори тези, на които ги научавате, без да си давате сметка), ще бъдат „уроци”, далеч по-важни от уроците на всички възможни училища.
Но ако сте като повечето жени, вие несъмнено имате твърде малко знания и опит, за да упражнявате добре този занаят. Положително много сте научили в училище, но – освен ако не сте имали изключителен късмет – вероятно твърде малко знаете от онова, което би ви позволило да разбирате бебета и малките деца.
Детските психолози и учителите работят средно по осем часа на ден. В края на деня и в края на седмицата те редовно си почиват. Всяка година си взимат отпуск. Не и вие. И това стига, за да направи професията ви къде-къде по-мъчителна. Освен това детските психолози и преподавателите работят с много деца. Чувствата, които изпитват към тях, са далеч по-безметежни от майчините, защото са разпределени върху повече от едно дете. А и тези деца не са техни, така че когато трябва да ги разбират и да решават проблемите им, те не се обвързват емоционално.
Няма по-трудна професия в обществото ни от тази на психолог и учител, упражнявана двайсет и четири часа в денонощието – тя е единствена по рода си и се нарича родител.

Да си родител означава непрекъснато да се учиш
За всички нас да си родител означава непрекъснато да се учиш. Когато усвояваме нова техника – шофиране, свирене на музикален инструмент или гледане на дете – ние напредваме, като се учим от грешките си. Само че самотното прилагане на системата проба-грешка е най-неефикасният начин на обучение.
Да предположим, че никога през живота си не сте играли бридж и че решавате да се научите. Можете в краен случай и сами да го сторите, макар и с неохота и скърцайки със зъби. Но колко мъчително е това! Колко излишни ядове ще си докарате, опитвайки се с всички сили да проникнете в тънкостите на анонсирането и в стратегията на играта. Много по-лесен и резултатен начин е да помолите някой компетентен и опитен играч да ви обясни правилата.
Намерението ми е да споделя с вас онова, което съм научил от над двайсетгодишната си професионална практика и от личния си опит като родител.
За да има една книга шанса да установи контакт между автор и читател, тя трябва да бъде нещо като диалог. Ето защо съм се опитал да изпреваря въпросите ви и да предугадя случаите, в които някои научни факти могат да ви се сторят изсмукани от пръстите.
Постарах се да придам на книгата характер на приятелски разговор, сякаш вие и аз си бъбрим на чаша кафе. Затова от време на време давам примери и от опита със собствените ми деца. И макар текстът ми да се основава на експерименталната и клинична дейност на много специалисти по човешко поведение, не съм подкрепял отделните факти с всичките им научни доказателства. На места съм цитирал някои основополагащи трудове, но съм свел този вид аргументация до минимум. Знам, че повечето читатели не обичат книгите да изобилстват от учени бележки и препратки към научни опити.
Интересували са ме главно две категории от майките, които биха прочели тази книга: първата е майката, която още не е имала дете. В някои отношения тя ще прочете книгата в най-благоприятния момент. Ще научи много неща, които ще й послужат, преди да й се наложи да решава проблемите, свързани с грижите за истинското й бебе.
Не може обаче човек да отгледа детето си само като прочете една книга, както не може да се научи да шофира по учебник. Прочетеното трябва да се пренесе върху детето ви, което съществува реално. А то няма да прилича на никое друго на света. Ще е истински уникално същество.
По отношение на детето ви тази книга, както и коя да е друга, посветена на възпитанието, може да бъде само едно най-общо ръководство. Майката познава бебето си по-добре от всеки; ето защо, ако някои пасажи противоречат на майчинските ви чувства, забравете какво пише там и следвайте инстинкта си.
Когато усвояваме нови знания, всички ние имаме склонност да се съмняваме в себе си и да искаме някой друг да формулира строги правила, за да ни научи какво да правим. С натрупването на опит ставаме по-самоуверени. Започваме да различаваме случаите, в които строгите правила трябва да бъдат видоизменени, за да се нагодят към някоя по-особена ситуация.
Облягайки се на собствения ми опит на родител, мога да ви уверя, че ще се чувствате по-сигурна в себе си, когато отглеждате второто или третото си дете, отколкото докато се грижите за първото. Една от причините, поради които сме по-уверени в себе си с второти и трето дете, е, че първото ни е научило на определени неща. Грешим, но и ни спохождат моменти на вдъхновение. По всичко личи, че с него правим малко повече грешки, отколкото със следващите. Когато разберете, че сте реагирали несръчно спрямо детето си, ще осъзнаете, че наистина принадлежите към групата на „гафьорите”, наречени родители. Е, добре дошли в клуба!
Така стигаме до втората категория майки, които ще прочетат тази книга. Те имат дете под пет години, но и дете или деца над пет години.
Не един пасаж ще ги накара да възкликнат: „Да бях прочела това по-рано! Чак сега си давам сметка за всички глупости, които съм вършила още преди Джени да проходи. Направих еди какво си и виждам, че това не е било най-доброто решение.” Възможно е в този случай те да започнат да се чувстват виновни и да се самоукоряват.
Надявам се това да не стане. Никой родител не заслужава порицание. Ние всички се опитваме да отгледаме децата си възможно най-добре. Като се знае, че повечето от нас нямат абсолютно никакъв опит в занаята, ние вършим според мен забележителна работа! Имайки предвид, че ни липсва всякаква подготовка, цяло чудо е, че потомците ни все пак добре се оправят в живота. Затова се надявам, че ще бъдете снизходителни към себе си, особено към грешките, които смятате, че сте допуснали с най-голямото ви дете.
Колкото до мен, моят често пъти трудно постигнат опит ми позволява да ви кажа, че дори да сте доктор по психология, пак можете да грешите, докато отглеждате детето си. За щастие това ще става все по-рядко с второто и следващите деца.
Личният ми опит ме подсеща за историята с психолога, който в началото на кариерата си имал шест теории и нито едно дете, а накрая се оказал с шест деца и нито една теория! Тъй като аз имам три деца, лесно можете да заключите, че са ми останали три теории. Родители са ми казвали, че при петото или шестото дете започват по-малко да се безпокоят, че могат да сбъркат. Аз обаче си мисля, че майка на четири или повече деца заслужава автоматично да й присъдят кръст за обществени заслуги, а ако четирите деца са момчета, би трябвало към кръста да се добави и орденът на Почетния легион!
Чувството за вина не подпомага доброто упражняване на родителския занаят. Всички ние трябва да смятаме, че правим най-доброто, на което сме способни. Колкото до вас, майките, дори фактът, че отделяте време, за да прочетете моята книга за отглеждането на детето, показва, че наистина ви е грижа за него. В противен случай не бихте си дали този труд.”


.................................

Надявам се, че ви беше интересно и полезно.

# 32
  • Мнения: 2 336
коя е Верчето? newsm78

# 33
  • Мнения: 1 938
Мери Попинз,  Hug!

# 34
  • Мнения: 1 938

С червената нощница е Верчето, а до нея е Гери. Grinning
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=7790653

# 35
  • Мнения: 2 214
Днес ходих при Ванчето.
Георги  щасливо спеше в красивото си зеленичко легълце, влезнах само от края, не исках да го притеснявам. Изглеждаше ми щаслив от мисълта че избрал за себе си най хубавата мама.
Ванчето много лъчезарна и доволна от свършената работа:)
Каза че днес ще и оправят компа и ще са включи.

За тези които ми поставиха задача, да знаете че съм я изпълнила, Ванчето е много доволна.

# 36
  • Пазарджик
  • Мнения: 712
Момичета, трогната съм от подаръка - такъв голям жест наистина не съм очаквала  Hug  Hug  Hug !!!
Благодаря на всички, които ме посетиха и в болницата   bouquet   bouquet   bouquet !!!
Нямам думи за вниманието !!!  Heart Eyes

Ива, много хубава статия още веднъж  Peace !

 

# 37
  • Мнения: 2 577
Ванче, много си скръннзда от към думи - ние, дето не можем никъде да мръднем без чааветата седим и тръпнем за новини от теб. Разказвай, разказвай Heart Eyes Heart Eyes

Как е бебчо, хапва ли, ти да си почиваш повече, ей  bouquet

Мери Попинз, ти си моята феичка, нали знаеш Heart Eyes

Иве, тази книга ми отвори на мен очите, взех си и другата на Додсън и съм впечатлена.
Отговорих си на много неща -  успокоих се, мисля, че станах малко по-добър родител.

# 38
  • Мнения: 2 214
Айде пак ще съм на друго мнение Mr. Green
Ама хич не ми харесва тоя Додсън, ако някой поне малко е учил психология знае защо съм на това мнение Peace

# 39
  • Мнения: 2 214
Момичета знам че си имаме  отделна тема за благотворителната дейност, затова тук само ще поканя желаещите да присъстват на детското парти ще празнуваме рожден ден на децата  в бебешкия.
Партито ще бъди тази събота. Чакаме се всички в 9.30 часа пред дома.

# 40
  • Мнения: 227
С ДЪЖДА

    От спуканите вени на небето
    потича неспокоен и студен,
    съзира ме, заглежда се във мен,
    с езици хладни близва ми лицето.

    Той ту се свива в локва пред нозете,
    треперещ като коте от вода,
    ту бяла електрическа звезда
    във него се оглежда като цвете.

    Заслушвам се и чувам как над мене
    със капки черни като вишнев сок
    той удря по циментовия блок
    и нещо му говори със звънтене.

    Във тази нощ сама съм в тъмнината,
    но нищо не навява самота,
    защото е изкуство под дъжда
    да можеш да говориш със водата.
                                    П.Дубарова


   Утрото,добро да е   Hands Thumbsup !

# 41
  • Мнения: 2 336
Добро утро Hug

нека денят ви е изпълнен с усмивки

# 42
  • ПАЗАРДЖИК
  • Мнения: 652
Времето ме предразполага към мързелуване. Аз мисля да му се отдам напълно  Laughing

# 43
  • Мнения: 131
Здравете и от нас. Да се запишем в новата тема. Честито на Ванчето за мъжката и рожба , да и е жив и здра и много да я радва.
 Ние сме добре , Георги е на градина , с Евгений се гледаме в къщи. Времето е много гадно,но за едно кафе със сигурност ще излезнем , че не ми се затваря още от сега цял ден у нас. Това е от нас , пожелавам ви лек ден.

# 44
  • Мнения: 941
Ванче разказвааааай .....с подробности  Praynig

Нелка, като ходя на 4Д-то след седмица, ако още ги раздават ще ти взема, но трябва да се разтърся в къщи, мога да имам една поизмачкана  Peace

За събота - ще ми се да дойда...ма малко нещо ме е страх - налегнала ме е една фобия от болести.
Вчера Никол се закашля от една сладка и аз докато разбера, че се е задавила, скочих веднага със спрея за гърло и я натиснах  Blush ....

При Верчето как са минали нещата, Нелка знаеш ли?

Общи условия

Активация на акаунт