"ЗА" и "ПРОТИВ" религиите?

  • 8 322
  • 65
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 372
krassi2 отдавна религията не е това което е била по време на пет вековното ни робство и преди това, която ни е съхранила като народ. Сега ако се огледаш малко ще видиш колко е опорочено всичко, как пратениците на Бога - поповете алчнеят, хулят и обиждат. Кажи ми кой да води часовете по вероучение? Преди няколко дни беше пусната тема по статията за попа, който ударил плесница на бебе за кръщенето му.... може би този поп да учи децата??? Защо могат да бъдат кръстени само децата, чиито родители могат да си позволят това и имат излишни 50, а другите?? Отдавна религията и църквите не са свързващото звено между човека и Бог. Ще науча детето си да вярва, да обича, да бъде добро и толерантно спрямо другите, но ще му спестя пошлостта на църквата и поповете. Нека разбере, че на всяко място можеш да се докоснеш до Бога, не е нужно църквата да ти е посредник.

# 46
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Извинявай Lia,но въпреки,че всеки има право на собствено мнение по въпроса,не мисля, че трябва да слагаш всички свещеници под един знаменател!Как така трябва да имаш 50 лв. за да си кръстиш детето?Таксата е по-малка,а парите не са за да алчнеят поповете,а си има църковна такса за документа.Мисля,че и в държавните институции си има навсякъде такси при издаването на даден документ,нали?!

# 47
  • Мнения: 372
Ок съгласих се нека има такси, колкото искат да ги направят не ме интересува, докуметът ти не важи за никъде, но няма да заоравам в това. Сигурно си права не всички са такива, но ще ти кажа едно и повече няма да пиша по въпроса. На погребението на скъп за мен човек милият поп ме върна да си купя църковни свещи от църковния магазин, че тези (най-обикновени, бели от магазина, да не си помислиш че съм взела за торта) не ставали. Кажи ми ти тогава какво значи "Не стават", не мога да погреба човека с такива свещи??????????????? Много извинявай ако съм обидила някой твой близък свещеник, който сигурно не е такъв изрод, но след подобно нещо просто не искам и да си мисля за тях.

Какво значи 35 лв такса за документ за кръщене? ти за акт за раждане на дете коко плати?
10 лв. за да снимаш с фотоапарат

# 48
  • София
  • Мнения: 5 828
Моето мнение е, че в нашите условия, според манталитета ни и имайки предвид огромната "каша" с учебните програми по училищата, часовете по религия могат само да доразмътят и без това неясните цели във възпитанието на децата ни. Точно както е казала Тони - в крехката възраст на едно дете, което възприема света с чистотата и наивността на истината, може да се получи обратен ефект.
........
Това за празниците и обичаите ни , наистина е нещо различно, и смятам, че децата ни трябва да знаят и изучават, но това е по-скоро история, народност, отколкото религия.
Вярата е моторчето което ни кара да израстваме като хора, но според мен, няма по - силна вяра от тази която се изписва в преживяванията ни, която ни кара да се чувстваме полезни и живи, която ни показва и кара възможностите ни непрекъснато да се развиват и растат, а не онази, която ни прави добри "послушници" и нищо повече. Много философски ще прозвуча, но според мен, религиите в по-голяма си част са отживели времето си отдавна, не носят нищо ново, и не смятам, че е грешно да изискваме и там развитие. Всеки има нужда от вяра, от мотиви да бъде по-добър, да бъде обичан и да може да обича, но ако нещо което е било характерно за периоди преди стотици години, едва ли е полезно и сега. За това ни е даден разумът, мисълта...за да търсим и намираме различното, по-прогресивното, за да вървим напред, за да оставим наистина едно по-добро бъдеще на децата си.
Така че лично аз предпочитам децата ми да изучават религията като част от историята, от философията и да могат да изразяват мнения, да разсъждават, а не да бъдат насочвани и рамкирани. Ако едно дете осъзнае смисъла от това да се стреми към добро не чрез нещо друго , а чрез собствените си дела, да вярва че именно То е в основата на всичко хубаво което му се случва, че То единствено може да преодолее трудностите ако е упорито и не се предава, то това е полезното което може да научи от историята на религията. Всичко останало е просто приказка. Аз не искам децата ми да живеят в заблудата на ничия приказка, искам те сами да се научат да творят тази приказка.



 newsm10 newsm10 newsm10
Много ми хареса постинга на Ина и изобщо много хубава тема.
Бързам да кажа, че аз не съм от кой знае колко религиозно семейство и може би затова не бързам да запознавам дъщеря си с религията.
Колкото до изучаването на религията в училище мисля, че трябва да става поне след 5-ти клас, когато децата вече са по-големи и разбират за какво става дума. Не е редно на съвсем малки деца в първи клас примерно да се падне някакъв "фанатизиран преподавател" - не се знае докъде може да стигне и какво може да стане .......
Мисля също, че по-скоро трябва да се изучава история на религиите, и то на ВСИЧКИ религии, като изучава най-характерното за тях - философия, кое е общото и различното, от кого са проповядвани, как са възникнали, и т.н.  Да не се НАЛАГА по никакъв начин никоя религия - да не учат молитви и канони.
Мисля, че е задължение на семейството е да запознае детето с религията, която се изповядва в самото семейство, и най-вече с обичаите и традициите на тази религия.

# 49
  • Мнения: 6 315
В цял свят има чсове по религия, в които се изучават различните видове религии и основите им. Мисля, че това е полезно за развитието на един човек като личност, дори и само за обща култура. Не виждам нищо лошо в това детето ми да знае що е то християнство, ислям или будизъм и какви са идеите им.

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 4 577
Аз не съм много наясно, но в часовете по религия в училищата не изучават ли нещо като едновремешното вероучение или ги запознават с всички видове религии? newsm78

Ако е така, мисля, че това са твърде малки деца, за да осъзнаят разликите и схаванат философията на различните вярвания...

# 51
  • София
  • Мнения: 5 828
Аз не съм много наясно, но в часовете по религия в училищата не изучават ли нещо като едновремешното вероучение или ги запознават с всички видове религии? newsm78

В момента в държавните училища не се изучава религия, доколкото знам само в еврейското се учи  newsm78

# 52
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Искам да обясня нещо по повод последните коментари на LIA.Много съжалявам,че точно в такъв тъжен момент за теб си била допълнително огорчена!Сигурно купените от вас свещи не са били за торта както сама казваш,но има наредба според която в църковните храмове всички треби и церемонии се извършват със закупени от храма църковни свещи!Щом  си в църква мисля ,че е повече от естествено да използваш църковна свещ-те си имат и специални щемпали отстрани.Църквите са на самоиздръжка,а и не е редно да се влиза с тия купени от магазин или циганки свещи,които са с лошо качество и съмнителен начин на производство.По цял свят,влизаш в храма и си вземаш свещ,даже някъде няма и продавач,а всеки съзнателно си оставя монетите и си взема свещичка.Трябвало е да ви се обясни вместо да оставате с лошо чувство!

Не е вярно,че кръщелното свидетелство не важи за никъде-това си е официален документ и можеш да го предсавиш вместо акта за раждане.

В таксата за кръщенето влиза църковната такса за документа и марката и възнаграждението на свещеника.
За таксите при снимането в храмовете и Peace аз не ги одобрявам,но  Sadсъществуват.
В ДЕЛФИНАРИУМА в сладкарницата ,ако искаш да влезеш плащаш такса на човек заради гледането на делфините докато си пиеш кафето,не снимаш защото е забранено,и си плащаш отделно консумацията.Ако я няма тая такса много по-вече хора ще посещават сладкарницата,повечето се възпират заради излизнишните пари,които трябва да дадат.Това беше само за сравнение че има около нас толкова неща с които не се съгласяваме но ги приемаме

Вярно е ,че има и сред свещениците за жалост недобросъвестни хора,но болшинството си гледат съвестно задълженията,въпреки,че са оставени без заплати и всякакъв вид осигуровки!
Дано следващият път попаднеш на такъв свещеник Hug

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 4 577
Не знам откъде имаш такава информация, но се опитай да си вземеш детските с кръщелно или да си запишеш детето на градина с него, да видим дали ще ти го признаят...

НЕ СТАВА!

# 54
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Със сигурност знам,че при издаването на лична карта става!Много хора,които по една или друга причина са изгубили актовете си раждане и кръщелните свидетелства, са идвали да им направим препис от кръщелното.
В детските градини защо пък да отказват?!Не не съм записвала детето си там с кръщелното ,а занесох акта за раждане.Но ако тази тема беше малко по-рано разисквана,определено щях да пробвам newsm78
Незнам по каква причина,но вече в кръщелните свидетелства се записват и трите имена на детето + ЕГН.Явно има някакво развитие по тежеста на документа в бъдеще време,знам ли?!

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Категорично ПРОТИВ съм изучаването на религия в училище!!!!! Въпросът е много по комплициран: каква религия да се преподава, има толкова много религии и вярвания!? Ако бъде възприета една това ще бъде грубо и недемократично по отношение на другите.

Ако си спомняте преди около 1 година във Франция беше възприет закон за СВЕТСКИЯ ХАРАКТЕР на училищата и бяха забранени всякакви религиозни символи, кръстове, забратки и т.н. АБСОЛЮТНО поддържам това решение. Който иска да бъде религиозен има това право но не може да се натрапва и още повече да се ОБУЧАВА в религия децата.

Историята и философията са дисциплините, които ще обучават децата ми за различните религиозни системи.

Момичета много ми е приятно да установя че една по-гома част от участниците във форума са прогресивно настроени. Не искам никой да засягам, но региозните схващания са личен избор и моля никой да не натрапва собствените си религиозни схващания, войстванщия ФУНДАМЕНТАЛИЗЪМ възниква като понятие свързано с християнството, а не с друга религия. Мисля, че някои от вярващите имат неприятната черта да са доста НЕТОЛЕРАНТНИ и ограничени в схващанията си.

# 56
  • София
  • Мнения: 172
Категорично съм "ЗА" изучаването в училище като задължителен предмет "Вероучение"  - от първи клас. Уроците да са съобразени с възрастта на децата, разбира се. Но преподаването му като начин на живот и светоусещане, запознаване с и възпитаване в христянска вяра ,благочестие и добродетели, а не само суха теория и тежки философски постановки. Повярвайте  в това време на безразличие, егоизъм, безнравственост, престъпления, безпътство, омраза между хората и т.н., добре би се отразило на децата ни да намерят сигурност, опора и знание за живота, да бъдат възпитани как да живеят смислено, пълноценно, с вяра и надежда, обичайки Бога и ближния си.
Категорично съм "ПРОТИВ" изучаването на предмет "Религия" от първи клас, защото с това само ще ни се "замажат очите", че сме направили нещо за възпитаването на децата в горепосочените добродетели. "Религия" би могло да се включи като част от учебния материал по философия (например отделен раздел в учебника), предвиден за по-горните класове.

# 57
  • Мнения: 1 014
Аз съм твърдо ПРОТИВ!!! alegra, доста добре го е казала и няма да я повтарям. Нека се спомене за различните религии в някои учебници, но да има отделен предмет изобщо не съм съгласна. Дано не се пораждат дразги между децата, защото е твърде елементарно според мен да се спори за това в 21 век.

# 58
  • Мнения: 1 014
Повярвайте  в това време на безразличие, егоизъм, безнравственост, престъпления, безпътство, омраза между хората и т.н., добре би се отразило на децата ни да намерят сигурност, опора и знание за живота, да бъдат възпитани как да живеят смислено, пълноценно, с вяра и надежда, обичайки Бога и ближния си.
Според мен, това са доста остарели методи на възпитание  Simple Smile

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Категорично съм "ЗА" изучаването в училище като задължителен предмет "Вероучение"  - от първи клас. Уроците да са съобразени с възрастта на децата, разбира се. Но преподаването му като начин на живот и светоусещане, запознаване с и възпитаване в христянска вяра ,благочестие и добродетели, а не само суха теория и тежки философски постановки. Повярвайте  в това време на безразличие, егоизъм, безнравственост, престъпления, безпътство, омраза между хората и т.н., добре би се отразило на децата ни да намерят сигурност, опора и знание за живота, да бъдат възпитани как да живеят смислено, пълноценно, с вяра и надежда, обичайки Бога и ближния си.
Категорично съм "ПРОТИВ" изучаването на предмет "Религия" от първи клас, защото с това само ще ни се "замажат очите", че сме направили нещо за възпитаването на децата в горепосочените добродетели. "Религия" би могло да се включи като част от учебния материал по философия (например отделен раздел в учебника), предвиден за по-горните класове.


Какво предлагаш да включват часовете по вероучение: основи на будизма!? Някои родители, които са мюсюлмани или христиани дали ще са съгласни с това!? За атеистите да не говорим Simple Smile Всички религии претендират че са хуманни и милосърдни, как да изберем от толкова много!? А тези като мен, които са атеисти и категорично са против подобно обучение тяхното мнение няма ли значение!?

Много е жалко ако разчитаме само на религията за това да създадем ценностна система за децата си.

Общи условия

Активация на акаунт