Родителското Настоятелство в детските градини и ясли

  • 12 625
  • 69
  •   1
Отговори
Моля  ви да споделите вашият опит ,ето го моя:днес платих таксата за яслата на синът ми и се оказа че им дължа още 5лв. за текущи разходи ,строителни,ремонтни,ето сега им протекло нещо си ,така заяви домакинката ,която ми показа квитанция с напечатано на нея име на синът ми и срещу сумата -членски внос за м. 10.2008г.Приготвена преди моето влизане в стаята да си платя.
След като се реших да питам защо им дължа 5 лв. се оказа че:
Настоятелстовото в градината още мин. година решило да събират всички родители по 5лв. месечно да подпомагат одз-то, и сега е реда да си платя .

Просто блокирах защото усетих че синът ми е станал член на нещо или може би аз съм член на нещо но с неговото име и съм длъжна да плащам щото щели да страдат децата.

Настоятелството по своят устав е доброволен избор както и  неговите решения ,поне по устав  от закона за народната просвета чл.46 а .Там са записани и формите за подпомагане на градините ,а финансовата е една от многото други.

Мили родители  само това ли е начина да се подпомагат градините  на децата ?

# 1
  • Мнения: 6 443
Лошото е,че не са те уведомили за това,иначе не виждам нещо нередно в това да се събират някакви малко суми от родителите,за играчки,ремонти и други такива текущи нужди.Таксата не е толкова висока и непосилна за родителите.А и няма кой да се сети от общината,че децата си играят с играчки от преди 10 -15 години....
Незнам дали има нещо общо,но и на мен ми съобщиха за някакви 5 лв,които се водели като такса за яслата,а останалите пари са дневни.

# 2
  • Мнения: 58
Хо, хо.
На вас ви събират 5 лв, на нас - 20.
Хубавото е че поне се съобразяват и ако имаш две деца в градината - плаща само едното.
Бих казала също, че парите се събират доброзорно.
Като вземем в предвид и сумите, които се събират по групи, градината ми излиза доста солено.
Нямам нищо против да дам пари за материали и учебни пособия, но да се купуват пердета, килими, щори или пък да се организира празника на ДЗ не съм съгласна. Да си търсят спонсори. Не всеки може да отдели толкова средства. А в нашата група родителите се натискат едва ли не нова градина да построят.
Тази година въпреки забраната от кмета на Варна, пак се заформиха едни сумички. Щом има пари от незнам какъв си бюджет, нека директорите да му ги поискат на кмета. Да го видя тогава какви ще ги разправя.

# 3
  • Мнения: 2 232
5лв. е нормална такса, има градини в които искат 6 пъти по 5 на месец за материали уж...

# 4
Аз продължих и досега  разговарях с родители на които децата им ходят в одз-то  и се оказа че настоятелството е закупило с такива пари  готварски печки на градината.Ох ,чудно ми какво става в този свят !Директорка успяла да се пребори с N-стотин родитела да спонсорират градината и неуспяла да се пребори с 2-ма кмета за пари за текущи нужди,подмяна и поддръжка .

Както се сетихте несъм за 5-те лева, а за това че е решено ,аз незнам, но пък съм вече длъжна .

Да си призная  вече няма да ги плащам ,дори да е идеална целта на похарчването им.

 Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

# 5
  • Мнения: 1 062
Аз също се дразня от такива неща. В нашата градина редовно се събират пари за нещо си. Изключвам материалите, като естествено за боички фулмастри и т.н. родителите нямат право да закупят сами на децата си, а трябва да дадат определена сума. Този месец е 25 лв.  Rolling Eyes. Уж за материали, е по-добре е, миналата година септември дадохме по 40лв. Отделно все си измислят по нещо. Миналата година събираха пари, защото нямало ксерокс при домакинката. После купуваха СД, после огледало за групата, че се преместили в друго помещение и нямало. Всяка година купуват нови играчки, а всяка Коледа, коледна украса, струва ми се, че купуват еднократна коледна украса, защото вече три години подред купуват. Миналата година решиха, че децата ще се мият вече с течен сапун, купуваха машинките с пари от родителите, естествено текущите консумативи са от нас. Вода, сапуни, тоалетни принадлежности също. Преди две години имало нужда от балатум за музикалния салон. Ядосвам се, но нямам избор. В крайна сметка си казвам, че всичко е за детето, но понякога ми идва в повече.

# 6
  • Germany
  • Мнения: 7 959
Ох, защо така се захващате за най малкото нещо бе хора. Ами нали за вашите деца се прави? Няма ли да ви е по приятно детето ви да ходи в чиста и подновена дет. градина? На всички ни е ясно, че пари за тези неща в нашта държава, поне за момента няма и не разбирам, защо да не подпомагаме сами мястото, в което децата ни прекарват целият си ден. 5лв. нищо не е на месец за празник в градината или за нови килими, масички и т.н. Не разбирам хората, които са готови децата им да ходят всеки ден в мизерията и мръсотията, вместо да отделят 5лв. просто защото не са ги питали....

# 7
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
И аз предпочитам да давам всеки месец някаква сума, но да знам, че отива за децата. Защото видях какво беше, когато всеки понеделник ни искаха по 1-2 лв. от всяко дете за закупуване на месо, и после, когато под натиска на някой си спряха да ги искат. В първия случай дъщеря ми почти никога не даваше зор да вечеряме - явно в градината тогава са се насищали децата. Откакто навикаха директорката за тия пусти 2 лв., защото някой беше пошушнал, където трябва, и тя нареди да не се дават повече така пари, детето вечно си идва гладно от градината.

# 8
  • Мнения: 46 535
Само учебниците й плащам.
В натура нося 3-4 пъти в годината тоалетна хартия, мокри кърпи и пакет салфетки.

Останалото - ремонти, препарати, ток, вода и т.н. е задължение на директорката, нашата също е на това мнение. Всичко ремонтира осовно, смени легла, шкафчета, играчки. Щом една може, другите също, въпрос на желание. Но пък да, най-лесно е да кажеш - дайте по 5 лв.  Peace

Moni, а като идеш в болницата плащаш ли за смяна на плочките и т.н.

# 9
  • Мнения: 1 062
Не разбирам хората, които са готови децата им да ходят всеки ден в мизерията и мръсотията, вместо да отделят 5лв. просто защото не са ги питали....

Изобщо не е така. Едва ли има родител на това мнение.
Само, че си плащам регламентираната такса всеки месец, а останалите при са не регламентирани. Утре когато дъщеря ми тръгне на училище, може би, би било редно и там родителите да се задължат да обновяват базата, така ли? А когато отидем в поликлиниката трябва ли да обновим кабинета на педиатъра, да купим чаршафчетата на които преглежда или балатум за кабинета, компютър? Едно е да дадеш дарение, ако имаш възможност и желание, друго да изискват от родителите подобно нещо, почти ежемесечно. И как в някой градини не се събират пари и децата не са в мизерия и мръсотия, а в други трябва родителите да купят ксерокс на домакинката?

Последна редакция: чт, 09 окт 2008, 15:29 от Пълнолуние

# 10
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 403
Плюс всичко казана - явно нещата опират и до това колко оправен е директора на детското заведение. Защото в някои градини почти всичко има, отремонтирани, а в други събират пари от родителите и за щори и за пердета..Аз също нямам нищо против да дам пари допълнително, ясно е че бюджета на градините е малък, обаче не съм съгласна да ставам дойна крава, само защото директора не може да си свърши работата като хората и му е по-лесно да настъпи родителите по чувствителната струна - "дайте, все па детето ви ще живее в тези условия.."

# 11
  • Мнения: 4 784
На вас ви събират 5 лв, на нас - 20.

По 20 лв. месечно ли ви искат?!! Това за мен си е обирджийство! Пет как да е, давам ги, щом е за удобството на децата, но пък и редовно бих се интересувала от това как, къде и за какво се харчат парите и не бих се съгласила, ако са за удобство на домакинята или готвачките. Като не им е удобно, да сменят работното място.

# 12
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Вени, писали сме заедно  Laughing


...На вас ви събират 5 лв, на нас - 20.
...

Всеки месец ли по 20лв.?
Защото това са си доста пари /извън таксите/ и би трябвало да се отчитат много точно за какво ги харчат?

# 13
  • София
  • Мнения: 2 437
Реших, че в темата пише нещо за родителското настоятелство по принцип, а то за допълнителните пари.

Нямам против да дам допълнително пари, стига после да има ясна отчетност на разходите и за какво са отишли.

В крайна сметка съм плащала огромна сума за частна ясла и сега тази смешна такса в градината...ще дам 5лв отгоре. Правя го за нашите деца. Така, както не питам кога ще дойде чистачката да измете улицата пред къщата, а си я мета аз.
Не знам защо някои хора все още живеят с илюзията, че управляващите мислят за хората  ooooh!

# 14
  • София-Дружба 2
  • Мнения: 1 192
Хо, хо.
На вас ви събират 5 лв, на нас - 20.
Хубавото е че поне се съобразяват и ако имаш две деца в градината - плаща само едното.
Бих казала също, че парите се събират доброзорно.
Като вземем в предвид и сумите, които се събират по групи, градината ми излиза доста солено.
Нямам нищо против да дам пари за материали и учебни пособия, но да се купуват пердета, килими, щори или пък да се организира празника на ДЗ не съм съгласна. Да си търсят спонсори.

А има ли някакво отчетност за тези пари ?
Защото 25 деца х 20 лв. =500 лв. на месец.
Това са 5000 лв. за 10 учебни месеца , и то за една група ,
която се помещава в две стаи...
Не ме разбирайте погрешно , аз също съм съгласна да давам някаква разумна сума месечно , за да не разчитам на бюджета , който отпускат за градината .
5 лв. ми се струва уместно...
Но парите трябва да се контролират точно от настоятелството и да има реална отчетност пред всички родители . Иначе малко "мижи да те лажем" ми се струва.

# 15
  • Мнения: 2 197
В нашата ясла плащам таксата и всяка седмица нося по една минерална вода и по пакет салфетки. Еднократно дадох едни 20 лева, които бяха по желание - т.е. казаха ми, че ако нямам възможност мога да не ги давам.
За мен събирането на тези неща не е нито обременително нито притеснително. Даже и да имат договор с някой магазин да им ги изкупува пак нямам нищо напротив. За мен честно казано парична такса допълнителна по ми се връзва, но явно така са решили.
Аз харесвам състоянието на яслата - направен е ремонт, тази година смениха леглата. Играчките на децата са си много хубави и не са стари. На двора си имат достатъчно люлки. Така че не недоволствам защо са решили така и кой точно го е решил. Ако не ми харесва нещо съм в правото си да си отпиша детето.

# 16
  • Мнения: 4 841
Това е трета тема за родителското настоятелство за последната седмица... Очевидно обаче на различните места нещата не се правят както трябва, затова и има въпроси и неясноти...
1. Решението дали да се формира родителско настоятелство, в какъв състав да е и кой да влиза в него, трябва да се вземе на обща родителска среща.
2. За формирането на настоятелството, както и за взетите решения трябва да има съставен писмен протокол.
3. Родителското настоятелство работи по ясно определени правила, и основните са ЗАКОНОСЪОБРАЗНОСТ и ПРОЗРАЧНОСТ.
Не може някой просто така да ви каже - дай пари. Редно е, ако не сте присъствали на учредителното събрание, да бъдете подробно запознати с дневния ред на събранието, с взетите решения и т.н.
Като цяло това е една отлична идея, с помощта на която родителите могат да подпомагат и да УЧАСТВАТ активно в живота на детската градина. Да, ама не, както казваше един журналист преди време... По моите наблюдения нещата просто не се правят както трябва, и затова родителите вместо да съдействат, ще контрират иначе добрата идея...
Жалко, наистина.

(В нашата детска градина настоятелството работи, но за това писах вече в другите теми и не ми се повтаря пак...)

# 17
Плюс всичко казана - явно нещата опират и до това колко оправен е директора на детското заведение. Защото в някои градини почти всичко има, отремонтирани, а в други събират пари от родителите и за щори и за пердета..Аз също нямам нищо против да дам пари допълнително, ясно е че бюджета на градините е малък, обаче не съм съгласна да ставам дойна крава, само защото директора не може да си свърши работата като хората и му е по-лесно да настъпи родителите по чувствителната струна - "дайте, все па детето ви ще живее в тези условия.."


Да, зависи САМО и ЕДИНСТВЕНО от директорката. Както писах в темата за 1 група - има и от единият и от другият вид.
Защото съм свидетел как директорка на едно ОДЗ си търси парите от кмета на район Слатина и градината и филиала са след пулен ремонт. А друга директорка чака да й дадат. Че й дадоха тази година - резултата е налице. Ама едни се борят, другите чакат благословията на кмета на района.
Аз съм член на родителското настоятелство. Чувала съм за такава такса в други ДЗ, но не съм плащала. Нито ми е искано.

# 18
  • Мнения: 455
Плюс всичко казана - явно нещата опират и до това колко оправен е директора на детското заведение. Защото в някои градини почти всичко има, отремонтирани, а в други събират пари от родителите и за щори и за пердета..Аз също нямам нищо против да дам пари допълнително, ясно е че бюджета на градините е малък, обаче не съм съгласна да ставам дойна крава, само защото директора не може да си свърши работата като хората и му е по-лесно да настъпи родителите по чувствителната струна - "дайте, все па детето ви ще живее в тези условия.."
Peace
Директора на градината, в която е големия ни син, е невероятна - страшно оправна жена, нахъсана и пр. Шапка й свалям - почти всичко в градината е отремонтирано и то не благодарение на дарения а благодарения на нейната нахдчивост да успее да се пребори с бюрократите в общината.
В групата му в началото на годината се събират пари за книжки и консумативи и ... толкова. Повече пари през годината никога не са ни били искани. Нито пък някой носи тоалетна хартия, сапуни и пр. неща. Плащаме си месечната такса и единственото за което доплащаме е за някаква охрана, която се е заела да охранява градината извън работно време.
Никой не ни е налагал "парични" правила и на всеки родител е ясно, че ако има възможност да помогне по някакъв начин - то е единствено и само по негово желание. Никой не е насилвал никого.
Не разбирам защо е нужно постоянно да се събират пари за каквото и да било през годината?!  newsm78
Как нашата градина успява да снабдява децата ни с необходимите консумативи - от хигиенна гледна точка и как успява да нахрани добре децата ни и да не им липсва храна? Сина ни след градина почти никога не е гладен и винаги се караме, че трябва да се вечеря у дома/странични неща в нашата къща не се дават - сладки и т.н. преди основното ядене/.  Naughty

# 19
  • Germany
  • Мнения: 7 959
Само учебниците й плащам.
В натура нося 3-4 пъти в годината тоалетна хартия, мокри кърпи и пакет салфетки.

Останалото - ремонти, препарати, ток, вода и т.н. е задължение на директорката, нашата също е на това мнение. Всичко ремонтира осовно, смени легла, шкафчета, играчки. Щом една може, другите също, въпрос на желание. Но пък да, най-лесно е да кажеш - дайте по 5 лв.  Peace

Moni, а като идеш в болницата плащаш ли за смяна на плочките и т.н.


Плащам си навсякъде и се моля и за напред да мога да си го позволя. Отдавна не живея с илюзията, че нашата държава ще отдели достатъчно средства за училища, дет. градини, болници и т.н. Там където мога да ползвам частно - ползвам, там където не мога - нямам нищо против да помагам за подобряване на обстановката.

# 20
  • Мнения: 9 814
Освен таксата в нашата ДТ или по-точно в групата на детето ми се събират през тази учебна година по 35 лв.
От тези пари ще се купят учебник за всяко дете, химикалки, моливи, пастели и пр. консумативи нужни за обучението на децата, символичен подарък, който се дава на РД, коледни подаръци, тоалетна хартия, мокри кърпи и салфетки за цялата учебна година, както и съобразени с възрастта на децата играчки.
Не виждам нищо лошо в това. Във всяка ДГ трябва да има освен родителски актив на всяка една група и избрано родителско настоятелство, което може да гласува събирането на допълнителна символична сума пари + месечната такса.
Какво ви притеснява толкова много? Не е приятно да се дават допълнително пари, но когато опира до 2-5 лв. на месец не смятам, че трябва да се прави на проблем. За тези събрани допълнително пари задължително се издават фактури, а контролът на разхода на средствата се осъществява от родителското настоятелство. В много градини с допълнителни пари се купуват пресни плодове, които се дават на децата плюс следобедната закуска.
За съжаление държавата не дава почти никакви пари за децата ни.
И след като никой не се сеща за тях и ние ли родители трябва да ги оставим на произвола?
Разсъжденията, че тези пари не са нужни и т.н. според мен са неправилни. Все пак децата ни прекарват по цял ден в детските заведения и би трябвало да обитават нормална среда.

# 21
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...В много градини с допълнителни пари се купуват пресни плодове, които се дават на децата плюс следобедната закуска...

Това звучи прекалено хубаво, за да е истина  Rolling Eyes
За първи път чувам, че с допълнително събраните пари се купуват плодове.

# 22
  • Мнения: 96
  Eee, само в нашата ли искат по 70лв на дете и отделно всеки месец консумативи - тоал. хартия, мокри кърпи, салфетки, сапун и левче за вода  #Crazy ? На мен ми се струват доста пари, ама си мислех, че навсякъде е горе-долу същата сума.

# 23
  • Мнения: 2 232
 linco -тук става въпрос за на месец, а не една сума за цяла година.

На големият син събирахме по 60лв. но за целият сезон за чаршави, обучителните книжки и  за материали ако останат, ако не ще се събират отново....Мисля е нормално такава сума за цяла година  + - още някой лев.
За малкият е по-фрапиращо обаче-30лв.  на месец, но ще я проверя аз тая и ще искам аз да му купувам необходимите материали..., когато свършат отново ще ги взема, но така всеки месец по 30 уж за материали...те да не ги ядат, като направиш груба сметка 20 деца по 30лв. и се получава една добра сума от 600лв. на месец, които всеки месец да отиват за материали не ми се вижда възможно...нямам нищо против да подпомагам  нуждите на градината за да живеят децата в по-добри условия и имат нужните играчки, материали за развитие, но в рамките на умереното.

Последна редакция: пт, 10 окт 2008, 09:47 от Deja Vu

# 24
  • Мнения: 6 206
Да, с допълнително събраните пари може да си правиш каквото си искаш - и плодове и сокове и каквото се реши.
Аз също съм в родителско настоятелство -ами онзи ден от 26 деца на родителска среща бяха 12 човека.
И после някоя майка ще пише по форумите, е, не съм за 5то лева, а че не ме питаха
Не е вярно, че държавата не дава пари за детските градини, дава и то не малко. Просто това е много скъпо удоволствие.
Издръжката на едно дете, гледах разчети преди две години е възлизала на сума между 160 и 250 лв, сега 100% е различна.
И всички си мислят, държавата ми е длъжна за всичко. Щом си плащам 20 лв, всичко трябва да ми е подредено и наредено.
Не всички директорки са оправни, не всички могат да се вредят.
Много интересно, че като се отиде на ресторант се хвърлят десеторни суми и нищо не се коментира, а когато е за децата ни, изведнъж ни става много неприятно.
Мен лично ми е жал на нашите госпожи, точно от страх от такива умници, където се чудят какво да правят, всичко се купува най-евтино, обикаля се за оферти, стискат се парите, дори съм виждала как си дават от техните си пари... Вече втори път. Наясно съм, че може би са изключение. Аз съм за събирането на повече пари, за да им е комфортно на децата, но не мога да се изхвърлям, защото все ще се намери някой да се възмути. Затова и сега и миналата година, като ми хареса нещо, купувам си с мои пари и хич не търся да се обяснявам на някоя възмутена госпожа как са й обрали последните пари.
Хем не им се занимава, хем пари не им се дават, обаче много знаем да говорим и да се възмущаваме по форуми.  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 4 465
Мда. И аз се оказах в родителско настоятелство. Парите минават и през мен. Който иска, разбира се, дава - някои не са дали, но не смятам да ги гоня. За цяла година парите са 40 лв. за материали и обновяване на играчките. Някои родители дадоха и повече. Няколко човека сме се разбрали, че ако се налага ще посъберем и още, без да натискаме останалите родители.
А иначе ако нещо се закупи без мен (налагат се и спешни разходи) ми показват закупеното и разходните документи. Разбрали сме се с госпожите да пазаруваме основните неща заедно.
Иначе за повече и по-качествени санитарни материали и минерална вода се събират още по 5 лв. на месец. На родителската среща никой не възропта. Но и някой да не даде - не е болка за умиране. Все пак всичко е на доброволни начала и няма да се отрази на детето.

А иначе Каспър е права - гледането на деца е много скъпо удоволствие, независимо дали е в къщи или в ДГ. Парите за издръжка не са актуализирани скоро. В момента за храна трябва да влязат в рамките на 1,75 лв. на дете на ден, но много се надяват да увеличат парите на 2 лв. Голяма цифра, няма що. И най-оправния директор ще издъхне при подобни разчети (ако вече не го е направил).

# 26
  • гр.София
  • Мнения: 4 157
 Открих в себе си странно противоречие. В градината държах детето ми да е в много добри битови условия.Смятам,че за много малко дете (на 1.6г),което чак към 4 години проговори добре, беше много важно за развитието на интелект и умения да е в светла,цветна среда,с хубави играчки,легла,завивки,пердета,храна...
 За училището сега,напротив, достатъчно е да е чиста и светла стаята, ама че чиновете били стари-голяма работа.  Основната задача на децата сега е да учат. Т.е. много по-малко придирям за обстановката.
 Не знам ,защо очаква авторката "двама кмета" да обзаведат градината им. Няма да стане,пари не стигат и родителите ще има да си чакат съответния кмет да им отпусне точно на тяхната градина пари.
 В детската ни градина още при записването ти връчват лист-декларация,в който пишеш,колко пари месечно ще даваш за инициативите на род. настоятелство. Някои пишеха 7лв,други 15, трети 50. Всеки месец трябва да ги даваш,срещу бележка.
 После залепват по групите отчет,какво точно е купено.
 Сигурна съм,че е имало и изхвърляния и ненужни в моите очи покупки,но всичко е отивало за градината.
 Имало е месеци,когато 15-те лева ми се опираха доста,но си правиш сметката, примерно записвах моя на всички спортове,но му спестявах английския.
 Вариантът с твърда сума месечно по-ми допада,вместо да се носят води,сапуни,тоал. хартия.
 Чудя се,тези които са против събирането на пари,биха ли участвали с доброволен труд-да боядисат люлките, или да участват в купуването на материали или в организирането на тържествата?!
 Всички бягат,като чуят.

# 27
  • Мнения: 4 465
А аз не бягам. Много обичам да боядисвам, но в групата на малката миналата година много хубаво са боядисали и сега не се налага. Догодина ще видим дали ще се наложи. Пък може и люлките да боядисам ама в момента ми е много студено. Вирея при температури над 20 градуса.

# 28
  • гр.София
  • Мнения: 4 157
 Ели( Хриса),знам,ти си печена.
 Наистина трябва да дадат възможност на родителите,които не искат или не могат да дават пари да участват с личен труд.

 Така наричаните "оправни" директори се справят чрез някой голям спонсор,който все пак е родител на дете в тази градина. Защо пък всички да не помагат,с по малко?

 Само да добавя,от тези ежемесечни суми е имало и добавки към заплатите на учителките за някои празници. Не знам,как точно е уредено това нормативно.

Последна редакция: пт, 10 окт 2008, 09:48 от blanc

# 29
  • Мнения: 9 814
Неприятно е наистина, когато се организира родителска среща и от група от 30 деца се появят родителите само на 10-12.
И след това се почва с коментарите, че събираните пари са твърде много, за какво са щели да се харчат и други такива.

...В много градини с допълнителни пари се купуват пресни плодове, които се дават на децата плюс следобедната закуска...

Това звучи прекалено хубаво, за да е истина  Rolling Eyes
За първи път чувам, че с допълнително събраните пари се купуват плодове.

Ами със събраните пари може да се купи всичко.
Тези пари са контролирани от родителското настоятелство и те са основният фактор, който решава за какво да бъдат изхарчени парите.

# 30
  • Мнения: 4 841
Наистина трябва да дадат възможност на родителите,които не искат или не могат да дават пари да участват с личен труд.

Тц, ще те разочаровам. Точно тези, които не дават пари и мърморят за най-малкото, не дойдоха и на организираните "трудови дни". За мен това са хора, напълно незаинтересовани от това в каква среда са децата им и все чакат някой (разбирай "държавата") нещо да "даде" и нещо да "направи"...
Не правихме кой знае какво - боядисвахме помещението за игра и спалнята, почистихме двора и пооправихме съоръженията. Две съботи, по около 3 часа. Време, през което родителите имахме възможност и да пообщуваме, и да се поопознаем, и да се видим в една по-неформална среда, отколкото петминутното "засичане" сутрин и вечер... И най-странното е, че дойдоха например майки, които сами отглеждат децата си, но са намерили на кого да ги оставят за малко, за да се включат. А не дойдоха хора с пълни семейства и баби в наличност, които си водят децата в 9.00 и си ги взимат в 16.00...

И пак да се върна на темата за "родителското настоятелство" - идеята трябва да се популяризира и разяснява. За себе си съм убедена, че е добра, но явно трябва да стигне до хората, така че да не я възприемат като "там, дето даваме едни пари, ама не е ясно за какво"...

# 31
  • Мнения: 804
Ако за събраните пари има ясна отчетност как не ви е срам да правите проблем за 5-20 лв. на месец?  ooooh! Не стига, че някой (настоятелството) се занимава с проблемите на вашите деца, ами и много ви били парите, не ви били попитали. Ами поискайте и вие да се включите в настоятелството.
Сега дъщеря ми тръгва на ясла и се възмутих, че събират само по 10 лв. допълнително, и то не всеки месец. Ми какво ще вземат със събраните пари - те за нищо не стигат. Но явно са се появили доста бедни и разорени родители като вас, или пък такива с принципи: Щом не съм го аз решила - няма да дам, ми това са цели 5 лв. не е шега работа. Каузата ви е сбъркана. Значи може за едно левче да се товарите като добитък в мръсен, нередовен и студен градски транспорт - мълчите си, а петте лева за градината са кауза която си заслужава. Интересни приоритети имате  ooooh!

# 32
  • Мнения: 1 265
Имате ли случай при който са останали пари от миналата година -примерно около 300 лв и сега отново се събира по 30 лв. на калпак/за моливи и фулмастри/.
Не е ли редно първо да се изразходват миналогодишните пари и тогава да се събират нови за материали.

# 33
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
В нашата група "останали" пари нямахме, защото преди да се събират миналата година, беше направена точна сметка за какво ще се използват и колко точно са нужни. Не сме събирали пари "по принцип да има". Гласувахме една сума в началото на годината, а след това за каквото се е налагало сме събирали отново.

# 34
  • Мнения: 9 814
Имате ли случай при който са останали пари от миналата година -примерно около 300 лв и сега отново се събира по 30 лв. на калпак/за моливи и фулмастри/.
Не е ли редно първо да се изразходват миналогодишните пари и тогава да се събират нови за материали.

Да и при нас има останали пари от миналата година-140 лв., което прави по 5 лв. на дете.
Само учебникът е около 20 лв.
Защо си мислите, че с тези пари се облагодетелстват учителите и родителите?!
Нали за всяка дори и най-дребна покупка вземам касова бележка и държа да ми сложат и печат на фирмата и обикалям, за да намеря възможно най-евтиното и качествено нещо за децата, за да не бъдат похарчени за глупости техните пари.
Лошото е че, от родителите на 28 деца 3-ма сме ентусиастите, които са навити да отреагират на всяка молба на учителите.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 437
Не е ли редно първо да се изразходват миналогодишните пари и тогава да се събират нови за материали.

Моето дете е 1-ва група, така че няма останали пари от предишният випуск. В тази връзка да ви попитам, със събраните пари купувате ли подаръци на учителките, напр. за Коледа или друг празник?

Тези въпроси се задават на касиерката. Тя ще даде информация за това колко пари са похарчени, колко остават и какво ще се прави  с тях.

Вероятно има причина да се събират тези пари, само трябва да попиташ който трябва.  Peace


# 36
  • Мнения: 1 265
За учебниците вече дадохме по 28 лв. /3броя/, но при нас учителкат препоръчва да се взимат материали Кохинор-фулмастри, моливи , а не китайски.

Извън темата , но колко ви струват учебницит,  за трета група?

# 37
  • Мнения: 2 232


Извън темата , но колко ви струват учебницит,  за трета група?

Толкова-28лв. някъде.На издателство ,,Просвета".

# 38
  • София
  • Мнения: 1 062
Интересни изказвания има. Значи, ако трябва да се купи всеки ден на детето зрънчо, солети, играчка, шоколадово яйце и там кой каквото купува - може. Но 70 лв. за учебната година - не може. 70 лв. за 8 месеца учебни се пада по 8.75 на МЕСЕЦ. Или по 44 стотинки на ден в градината. Извинете, но родителите, които не могат да си позволят тези 44 стотинки за мен са малко. Повечето биха могли. Да, има и такива, но те обикновено се знаят кои са и от тях пари никой не иска. Или ако се искат, то то е когато могат да дадат. Моля ви се. Звучи доста абсурдно да смятаме, че общината ще направи всичко, което искаме, за да е градината в добро състояние. Няма да направи, поне в близките 20-30 години. Няма да си мръднат и пръста дори. Пресен пример - водих направо епична битка с общината, за да сложат спящи полицаи пред детската. Продължи 1 (ЕДНА) година. А тук говорим за въпрос от първостепенна важност - безопасност. Още се боря за пешеходна пътека, ама нейсе. А вие очаквате да купят играчки??? Килимче? Шкафче? Ха-ха-ха.

# 39
  • Мнения: 247
Да направя отчет за градината, в която голямата ми дъщеря ходи 4 год.

    - първоначална дарение от 50лв. до 150лв. Изуми ме това "от 50лв."
    - Гражданска отговорност за кола по Нова година. Парите щели да отидат за терасата на детската градина. Още не е готова.
    - Средно по 40 лв. на година за учебници и консумативи (блокчета, моливи и т. н.)
    - Средно по 20 лв. на година за играчки
    - Телевизор
    - В трета група ни искаха по 30лв. на дете за товарен асансьор за храната. Така и не им дадоха разрешение от общината и се наложи да ни върнат парите.
    - Подмяна на теракот и фаянс в тоалетните на първия етаж- 20лв.
    - Подмяна на дюшеме на спално помещение + боядисване -30лв.
    - Всяка година за освежаване на стаята- 20лв.
    - Последната година дадохме по 5 лв., тъй като при направената инвентаризация в ДГ имало липси на вилици, лъжици, купички алпака.Трябва да уточня, че моето дете за 4 год., веднъж не се е върнало вкъщи нито с една вилица, лъжица или купичка.
    - По 2лв. на седмица за театър.
    - По 2лв. на месец за консумативи (тоал. хартия, сапун и т.н.)


    На всяка родителска среща или открит урок си ги знаехме- мин. 20лв. Ами нали все пак е за нашите деца. Така се започваше.  Twisted Evil
    За друго в момента не се сещам. 

    Елексир    може да направи сметка по колко пари на ден. Mr. Green

# 40
  • Мнения: 1 062
Да, на чужди пари, сметка лесно се прави. Аз пък не разбирам, как някой може да се опитва да ме убеждава, колко са минимални и абсолютно нищожни сумите. За мен пък не са. Нито някой да казва, как вместо плодове ( защото зрънчо, шоколадови яйца и т.н. купувам веднъж на месец или два) или посещение в зоопарка примерно, трябва да сменя плочките в банята на градината. И това е напълно в реда на нещата...! Или вместо да купя играчка на детето си, по-оправдано е да дам парите за ксерокс на домакинката. На мен лично не ми се спори. Само дето хич не ми харесва тона с който се казва "как не ви е срам да се циганите за 50-60-100 лв. допълнително".

# 41
  • София
  • Мнения: 1 062
    Елексир    може да направи сметка по колко пари на ден. Mr. Green

То всеки може. Мисля достатъчно ясно е аз за какво говорех. Или пак да поясня?

Моето дете прекарва 8-9 часа в градината. На ден. Не знам вашите по колко стоят. Зоопарк - евентуално събота и неделя. Хранене в къщи - само вечер през седмицата. През останалото време - в градината.

Мда, и на мен вече не ми се спори  Tired

# 42
  • Мнения: 3 715
Добре де, аз пък не мога да разбера защо давате пари, когато не сте съгласни. Казвате, че не сте съгласни и толкова. Насила не могат да ви вземат парите. Все пак сме големи хора.
Аз дадох пари за разхода, за който съм съгласна, но за този, за който не съм, не дадох. В крайна сметка това са моите пари и аз решавам за какво да ги давам.

# 43
  • Мнения: 9 814
Да, на чужди пари, сметка лесно се прави. Аз пък не разбирам, как някой може да се опитва да ме убеждава, колко са минимални и абсолютно нищожни сумите. За мен пък не са. Нито някой да казва, как вместо плодове ( защото зрънчо, шоколадови яйца и т.н. купувам веднъж на месец или два) или посещение в зоопарка примерно, трябва да сменя плочките в банята на градината. И това е напълно в реда на нещата...! Или вместо да купя играчка на детето си, по-оправдано е да дам парите за ксерокс на домакинката. На мен лично не ми се спори. Само дето хич не ми харесва тона с който се казва "как не ви е срам да се циганите за 50-60-100 лв. допълнително".

Парите в нашата ДГ се събират не за факс на домакинката, а конкретно за децата.
А ако сумата от 2-5 лв. на месец ви се виждат много, това пък на мен ми се вижда смешно.
Да, лесно е. Старшно е лесно, да се ядосваш да негодуваш, да мърмориш и да плюеш по онези взели решението да се събират допълнително пари и в същото време да те няма на нито една родителска среща, за да си кажеш мнението.(
Е тук във форума всички са много силни.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 437
Разсъжденията от рода, че парите за ДГ не ги давам за моето дете са ми чужди   Peace
Въпросът е принципен.

И, да, предпочитам да сменят плочките в банята и детето ми да посещава чиста и нова баня с тоалетна.

Предпочитам и да има ксерокс в градината, отколкото да ме разкарват да си ксерокопирам един куп молби, декларации, списъци и т.н и т.н.

Никой не иска тези пари за лична облага, наистина трябва да си го избием от главата. Защото нашите деца прекарват там повече време, отколкото с нас. Ние трябва да вярваме в тези хора и да направим вторият им дом по-приятен, по-уютен и по-красив.

Преди години, когато беше комунизъм, за тези неща мислеха управляващите. Сега можем само да поддържаме базите със собствени сили и желание.

Колкото до зоологическата градина, играчките...това за мен са неоправдани разходи. Мога да го направя щастлив и като му пусна филмче за животните, като му ушия кукла или му изработя играчки с подръчни материали. Дали сега си играе с купените колички или с тази, която изработихме от кестени и пръчки?

Всичко опира до това, че когато има желание, има и начин.


Изивнявам се за словоизлиянието, но ми дойде отвътре Crazy

# 45
  • Мнения: 3 336
И аз се включвам с опит по темата, при нас всяка година се взима решение във всяка група дали и по колко пари да се съберат от родителите, като парите отиват за учебни помагала и играчки. Играчките наистина имаха нужда от основна подмяна, много беше зле положението, стари, изпочупени и много малко. Миналата година директорката беше намерила начин да снабдява с вода, но предполагам, че от тази година ще се наложи да включим и водата в тези пари, за да не мъкнем бутилки с минерална вода всяка седмица, както е в момента. Та това решение за парите се взима на родителската среща, избират се родители да отговарят за покупките, те със сестрите решават от какво най-много имат нужда децата и купуват и носат в градината.

Иначе в първите дни на всеки месец всеки си носи по един пакет мокри кърпи, по един салфетки и по едно руло тоалетна хартия за детето. Нищо не ни се иска извън таксата Peace

В това отношение нямам забележки, за мен така е редно, самите родители в групата да се споразумеят по колко да се събира и това да става веднъж годишно. Между другото сестрите казаха миналата година, че имат наблюдения че в групите на градината - ние сме в ОДЗ, родителите са по-склонни да дават, тъй като децата им ще са в тези стаи до училище, а в яслата само за една година / в моя случай за две, понеже сме януарчета/. Ние миналата година събрахме еднократно по 50 лв. от дете.

# 46
  • Мнения: 481
Темата е малко от общия към конкретния случай, но да споделя при нас как е:

Има някакво родителско настоятелство, но по групи. И се решават проблемите на групата, не общо на градината. Събират се пари за материали и играчки за децата от групата. Като учителката изрично каза че е съгласна да се купят нови играчки, но образователни. Към материалите се включват едни тетрадки, съобразени с възрастта на децата, по които работят всеки ден, страхотни са. Като съберем паричките се хващаме с госпожата и още 2 мами родителки и на пазар... Отчитаме се пред останали с касови бележки закичени на таблото...
Всичко останало е от градината, освен месечната такса  Mr. Green
Ремонтират я вече трета година и става все по-хубава (лятото)  Grinning

п.п. mishlentze, изпревари ме, да не сме в една градина  Laughing

# 47
  • Мнения: 3 336
Рени, в 8-мо ОДЗ сме, вие къде сте?

# 48
  • Мнения: 1 062

Парите в нашата ДГ се събират не за факс на домакинката, а конкретно за децата.
А ако сумата от 2-5 лв. на месец ви се виждат много, това пък на мен ми се вижда смешно.
Да, лесно е. Старшно е лесно, да се ядосваш да негодуваш, да мърмориш и да плюеш по онези взели решението да се събират допълнително пари и в същото време да те няма на нито една родителска среща, за да си кажеш мнението.(
Е тук във форума всички са много силни.

Франческа, няма как да знаеш на колко родителски срещи съм присъствала Simple Smile. Освен това не плюя, просто изказвам мнение. Другото, което е 2-5 лв. на месец си ги давам, за минерална вода, сапун и т.н. Но за мен не е редно да се събират суми за ремонти и оборудване на счетоводството. Както и споменах вече украси за Коледа се купуват абсолютно всяка година. Не мисля, че за седмица на година, новите украси се похабяват и е нужно всяка година да има нова. Също така смятам, че е редно да се даде възможност на родителите да закупят материали на децата си, дори и да има изисквания за марката. Тези пари, които дадох сега -25 лв, за боички, фулмастри и т.н, няма да разбера примерно как точно са оползотворени. А не ми се струва и редно, всеки родител да трябва да ходи персонално да се интересува, какво точно е купено с тях, защото ако искам да разбера трябва да отида при домакинката и да кажа "покажете ми разписки, какво е купено на детето ми за парите, които съм дала." Но, както казах, не ми се спори.  Simple Smile

# 49
  • Мнения: 4 465
Франческа, няма как да знаеш на колко родителски срещи съм присъствала Simple Smile. Освен това не плюя, просто изказвам мнение. Другото, което е 2-5 лв. на месец си ги давам, за минерална вода, сапун и т.н. Но за мен не е редно да се събират суми за ремонти и оборудване на счетоводството. Както и споменах вече украси за Коледа се купуват абсолютно всяка година. Не мисля, че за седмица на година, новите украси се похабяват и е нужно всяка година да има нова. Също така смятам, че е редно да се даде възможност на родителите да закупят материали на децата си, дори и да има изисквания за марката. Тези пари, които дадох сега -25 лв, за боички, фулмастри и т.н, няма да разбера примерно как точно са оползотворени. А не ми се струва и редно, всеки родител да трябва да ходи персонално да се интересува, какво точно е купено с тях, защото ако искам да разбера трябва да отида при домакинката и да кажа "покажете ми разписки, какво е купено на детето ми за парите, които съм дала." Но, както казах, не ми се спори.  Simple Smile
Защо да не можеш да се интересуваш - нещо повече можеш да поискаш да участваш в цялата организация по закупуване на каквото трябва. Ние сме в първа група и аз нямам никакъв опит. Много съм доволна от предложението на ръководството на ДГ. Парите се събират (който даде). Внасят се в касата на ДГ, заедно със списъка на дарителите и срещу протокол за дарение, в който пише за какво точно е предназначена сумата (това се уточнява на родителската среща). Когато се вземе решение да се пазарува, парите ще се изтеглят от банката и госпожите с един или повече родители отиват и купуват каквото трябва срещу фактура, издадена на ДГ.
И понеже аз се оказах и касиер и ще ходя да пазарувам - всички документи минават през мен и аз си оставям копия, ако не мога да задържа оригиналите. На родителската среща си дадох телефона на всички присъстващи родители. Ако някой желае, би могъл да ми се обади и да прегледа какво, защо и как е направено с парите на групата. За сега сме само в началото, но след месец ще имам пълна и точна информация къде са отишли парите.
Парите за санитарни материали и вода се събират и изразходват от госпожите и документите също са на разположение при необходимост.
Само че има една подробност - отнема ми време и си е отговорност да събираш, пазиш и отчиташ чужди пари. Затова и предполагам нямаше много желаещи да се захванат. А и винаги има вероятност, въпреки усилията, да ти скочи някой, защото си одобрил този и този разход, който лично на него не му харесва, а не си одобрил нещо, което му се е струвало абсолютно необходимо.

# 50
  • Мнения: 1 062
Ели (Hrisa), не че не мога да разбера, казвам, че трябва всеки персонално да ходи да се интересува, а не смятам, че е редно така. Просто за всички пари, които се събират е така, когато се събират пари се прави родителска среща и се искат на всички заедно, когато се похарчат, който иска да ходи да се интересува. В родителско настоятелство не мога да се включа, защото имам бебе, а съпругът ми работи на две места и се прибира вечер късно, нямам баби на които мога да разчитам. Просто физически ми е невъзможно да се включа. Пък и казах, че просто за мен е неоснователно да се събират определени суми за определени неща. За водата, която пие детето ми - ок, за другите неща, които ползва и консумира - ок. Но най-големите суми са за нещо съвсем различно. Ако решат да събират седмично някаква сума за плодове примерно, ще се радвам, ако знам че наистина детето ми яде тези плодове, но за удобството на персонала примерно - не съм съгласна. Ето, събирахме пари за машини за водата, чудесно, само че в един момент се оказва, че машините стоят в стаята на лелята и вода се дава на децата ( госпожата им налива), след закуска, след обяда, и след следобедната закуска. Ако ожаднее някой през другото време - не се разрешава, дъщеря ми редовно пие вода от чешмите в тоалетната с ръчичка. И? За какво бяха тези машини, за да е удобно на госпожата. Децата са големи - 6г. нима не могат да си налеят вода, когато са жадни, уж това беше идеята. Ей такива работи пробуждат негодуванието ми.

# 51
  • Мнения: 539
Абе хора, не ви ли стана ясно вече, че ако ние сами не си помогнем да подобрим живота на децата си в детската, няма кой. Хайде стига вече сме чакали държавата, общината и т.н.

Нека някоя майка от чужбина да се включи, и да каже какви са условията в техните детски градини и колко плащат месечно!
Тогава ще видите малко ли прави държавата в това отношение. За 40 лв. на месец детето ви се храни, занимава, ползва вода и парно, въпреки че тези неща се вдигнаха 100% в последните години.
А ако трябва да го гледате в къщи - колко ще Ви излизат на месец - книжки, списания, боички и т.п.?

А пък и почти никой от нас не взима 220 лв., нали?

Просто ми е смешно и жалко как някои от вас могат да се "циганят" за 5 лв.
Въпрос на манталитет - "длъжен ли ми е някои или не".

# 52
  • Мнения: 9 814
Пълнолуние, парите събрани за децата обикновено стоят при касиера на групата, член на родителския актив, а не при домакинката. Персоналът на ДГ няма право да събира пари от родителите. За това за тази цел има касиер на всяка група.
За да може да разбереш дали парите на детето не съм ги похарчила случайно за себе си за всяка една покупка, освен че, може да я видиш, получаваш фактура и/или касова бележка.
Защо е по-добре да се купува на един път за всички деца, след като родителите са дали по 25 например? Първо, учителите знаят най-добре какво е нужно за децата /моливи, боички, тетрадки и пр./, второ, редно е децата да имат еднакви учебни помагала. Едва ли вашата кутия с моливи ще оцелее неразпиляна из ДГ. Децата ни все още не са ученици със собствена раница,от която вадят и после прибират, а пък не ми се и вярва едно 3-5 годишно дете да може да опази вещите си. И след това ще започне родителското мрънкане:"Ма аз купих моливи и блокче на детето, а те са разпилени и ги ползват и другите."
А пък като не искате да давате пари, не давайте никой не може да ви накара насила.
Но, пък и никой от нас, даващите пари родители не е длъжен да дава за вашите деца.
В групата на дъщеря ми сме около 5-ма тези, които носим тоалетна хартия, мокри кърпи и салфетки за всички деца, да но се бършат и останалите. А пък на родителите им е лесно.
От почти 30 деца в групата само родителите на 7 бяхме дошли в ДГ, помолени от директорката да почистим площадката, на която играят децата ни.
Е, да ще ме контрирате това е работа на държавата. Но все си мисля, че за тези 20 години демокрация на всички стана ясно, че държавата я няма. За това оставаме ние родителите да помогнем децата ни да имат нормални условия в ДГ.
За ремонт никой в нашата ДГ не ни е събирал пари, дори и когато беше в окаян вид. Пари сме събирали конкретно за децата.
А пък и който не е доволен да отиде в частна ДГ- там и цените и условията /поне на места/ са други. За държавните ДГ 40 лв. такса на месец толкова.


..........
Просто ми е смешно и жалко как някои от вас могат да се "циганят" за 5 лв.
Въпрос на манталитет - "длъжен ли ми е някои или не".

Еднократната сума от 25-35 лв. на учебна година не мисля, че е фатална за никой родител

# 53
  • Мнения: 1 062
Нека някоя майка от чужбина да се включи, и да каже какви са условията в техните детски градини и колко плащат месечно! - хайде да не правим сравнения с чужбина а? Или пък да се включи и да видим, колко от тях взимат 120 евро месечно. Отвратително е това- да видим в чужбина, ами да видим, ама не само кое колко струва, а и кой, колко получава.

А пък и почти никой от нас не взима 220 лв., нали? - Така ли мислиш наистина? Да ти кажа, не е почти никой, но пък си има и поговорка за тая работа. В моя град, заплата над 250-300лв. жена трудно може да вземе.
 
Просто ми е смешно и жалко как някои от вас могат да се "циганят" за 5 лв. - Това пък няма да го коментирам, защото на мен пък ми е смешно и жалко от подобни коментари. А между другото 5 лв. за някой може да са за кутия цигари, за някои дневни.
Въпрос на манталитет - "длъжен ли ми е някои или не".

Всъщност се оттеглям, защото не ми е приятно вече.
Франческа, никъде не съм споменала, че това, което е за моето дете, трябва някой да го купи вместо мен, само че ако прочетеш по задълбочено постовете ми, ще видиш, че моите "негодувания" са за съвсем друго нещо. Помагала и консумативи, естествено е родителите да купят на децата си, това изобщо не го оспорвам, но за другите неща никой не може да ме убеди,че трябва аз да отделя. Ако ще и да се струвам на някой стисната и, че се циганя. Ами циганя се, и аз искам принтер и много други неща, ама няма.
Ох, написах и още неща, но навлязох много в личния си живот, та го изтрих.


За ремонт никой в нашата ДГ не ни е събирал пари, дори и когато беше в окаян вид. Пари сме събирали конкретно за децата.
А пък и който не е доволен да отиде в частна ДГ- там и цените и условията /поне на места/ са други. За държавните ДГ 40 лв. такса на месец толкова.



Ето, това е една огромна разлика между вашата и нашата градина. А за частната градина - ами който може да си го позволи, ще може и да отделя ежемесечно за ремонти и оборудване на държавната, без това да води до лишения нали?

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
В яслата на дъщеря ми събират дарения само за Коледа и 1 юни. Даренията са изцяло доброволни и всеки участва със сумата с която реши да се включи. Малко вповече според мен идва един поименен списък който виси на вратата на групата до края на кампанията. Давайки една сума хич, ама хич нямам нужда да зная, колко са дали родителите на останалите деца. По някое време след приключване на кампанията лелите ни казват за какво са ползвани парите. Това за мен е разумно и компромисно решение на проблема с "дофинансирането" на детските заведения.
Родителското настоятелство - нямаме такова, но мисля че е добра идея. Скоро съвсем случайно разбрах, че лелите в нашата ясла месили тесто за да занимават децата, правейки им фигурки, защото нямали пластелин. Лятото децата се връщаха нахапани от комари, защото нямат машинка за комари. Не ми се струва нормално в днешно време това. Съмнявам се че който и да е уведомен родител ще откаже да плати една символична сума месечно, за да осигури подобни елементарни нужди за детето си.

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ето, събирахме пари за машини за водата, чудесно, само че в един момент се оказва, че машините стоят в стаята на лелята и вода се дава на децата ( госпожата им налива), след закуска, след обяда, и след следобедната закуска. Ако ожаднее някой през другото време - не се разрешава, дъщеря ми редовно пие вода от чешмите в тоалетната с ръчичка. И? За какво бяха тези машини, за да е удобно на госпожата. Децата са големи - 6г. нима не могат да си налеят вода, когато са жадни, уж това беше идеята. Ей такива работи пробуждат негодуванието ми.
И ние събрахме пари за машини за вода. И аз очаквах, че стоят в групата и кой когато иска ще си налива, но не е така. Стоят в стаята на лелката. Детето ми казва, че сега им разрешавали да пият когато им се допие а не под строй под определен час. Наливала лелята вода в чаши и ги оставяла на масата. Кой когато искал ходел да пие. До скоро не беше така обаче. А и ние си плащаме по 3 лева на месец от тази година, а миналата година беше по 2.50.

# 56
Прочетох много крайни мнения  по темата и в някои случаи просто се шокирах.
Да кажа че има дъщеря на 6 г.в 4та група в друга градина различна от тази на синът ми и за 4-те години там ,такова безцеремонно събиране на пари не е имало.Присъствала съм на всяка родителска среща,събирали сме пари за книжки,играчи, правили сме ремонт на групата стени, тавани ,боядисвали сме железните играчки в двора на градината,ремонтирали са бащите легла .....но това е по инициатива на родителите, на нас самите.
Но в градината на синът ми е чисто изнудване,говорейки за начина на събиране ,не толкова за сумата .Въпреки че 5 лева са си 5 лева и небива да се умаловажават.

Ще продължа да обяснявам че говорейки с мед. сестри на сина ми се оказва,че  мин. година те точно с нищо не са подпомогнати от настоятелството ,неговоря само финансово .

Убедена съм ,че всички ще се съгласите че с пари не е единствения начин на помощ за градината.

Защо помощ  = пари в градината ?

Нямаме ли време да измислим друго?

Да споделя още опит от градината на дъщеря ми.

Децата от градината изнесоха за коледа един скромен концерт от няколко песни в кварталната черква  ,един родител доброволно ги записа и така CD-тата бяха подарък за родителите за коледа .Много от тях пожелаха да си ги "закупят "  и така спонсорираха по свое желание градината ,всеки с колко иска и без да поставя в кофти положение по-неплатежоспсобния родител до него.
 
И да си призная дадох n-пъти повече от 5 лева ,но идеята......... newsm78

# 57
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 730
В нашата градината изнасят списък какво и за каква сума е закупено, стои на таблото в коридора. Също и списък с дарените играчки беше изнесен, хич не беше удобно последното според мен, все пак е по - желание не мисля че е редно, но пък от друга страна се знае какво има в групата.

# 58
  • Мнения: 27
Стигам до извода, че при нас се действа с най-голям размах.
На родителската среща бяхме информирани, че всеки месец ще плащаме по 3лв. за хигиенни материали, по 7лв. за нощна охрана, еднократно по 70лв. за учебни материали. Тези суми не са подлагани на гласуване и не се коментират. Така било решило настоятелството. Същото апелира да станем негови членове и да плащаме членски внос 20лв., с които да подпомогнем усилията за подряване на битовите условия, включително закупуването на климатик за музикалния салон и осигуряване на допълнителни приходи за персонала, защото били напуснали 20 души. Все пак това решение са оставили на нас. На фона на лошите битови условия директорката заяви, че миналата година са шили шопски костюми и балетни пачки по 150лв.
С нетърпение очаквам да чуя следващите суми, които за мен се умножават по две, защото имам две деца в първа група.
И аз имам дъщеря в 4 група в друга градина. Там се гласуват сумите от родителите и е ясно за какво се употребяват. Става дума за 20-30лв. Условията са много по-добри.
Не мога да се съглася, че ролята на настоятелството е да се рекетират родителите.

# 59
  • Мнения: 3 576
Май сме в една и съща детска градина като гледам сумите Simple Smile

Тази година основния проблем е как да се задържат учителките на тези ниски заплати.
Искат по 20лв - ОК, няма проблем, давам ги, и повече бих дала щом е за доброто на детето.
Проблемът конкретно при нас е, че нямаме никаква информация как точно тези пари ще стигнат до госпожите.
Няма нужда от материални подобрения, смятам че базата е добра, децата ще минат и без климатик в музикалния салон.
Най-ценния ресурс на тази градина са възпитателките, заради това съм записала детето си там и всички усилия трябва да се насочат към тях, а не разни измислени ремонти.
За ремонт винаги могат да се съберат еднократно пари, като кажат конкретно за какво трябва...

И след като се искат от нас пари трябва да ни информират за какво ще се изразходват!

# 60
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Утре когато дъщеря ми тръгне на училище, може би, би било редно и там родителите да се задължат да обновяват базата, така ли?

Така. И в у-ще се събират пари за ремонт и др. чудеса. В градината събирахме пари за консумативи еднократно, докато сега в у-ще се събират по 15лв на срок. Не протестирам-благодарение на тези пари се обновява базата постепенно. Миналата година са ремонтирани тоалетните, на малките е направена отделна компютърна зала с плоски монитори. Ако разчитам на държавата, която се прави, че помага(целевите помощи и "закуските+топло мляко"(такова чудо нЕма при нас)), децата ще си вадят очите на допотопни монитори и ще ходят да пишкат в кимизарник. Отделно, че учат на нови чинове, пак благодарение на тези дарения.

# 61
  • Мнения: 27
Не мога да не мисля, че парите ми не отиват за децата, когато никой не ми дава обяснение за какво точно ще се изразходват. Хвърлят се разни общи приказки, но нищо което да ме убеди, че няма злоупотреби. До момента не съм получила отговор за охраната например. Отговор от сорта "То си е така тук." не ме задоволяват. Госпожата от настоятелството дори не знае от коя фирма е охраната и защо им е като има СОТ. Не мога и да приема, че за два дни посещение миналия месец децата ми са изразходвали хигиенни материали за 6лв. Тези пари се събират на касата и отиват в общия кюп и после...Мисля, че по стар обичай се използват за показни цели, а не пряко за децата.
Чудно ми е как при тези суми, които явно не се събират от тази година в помещенията, които обитавт децата всичко е толкова вехто и защо кърпите, които си прибрах е петък миришат на белина, а пижамите на спарено.
От госпожите не мога да съм недоволна засега.

# 62
  • Мнения: 282
В нашата детска градина /сина ми е в предучилищна/ също събираме по 2 лв. на месец членски внос, а също и в началото на учебната година дадохме по 20 лв. за дете. Аз съм съгласна ди ги давам, защото виждам, че иначе държавата не прави нищо за тази най-уязвима група - децата. Играчките са от преди 10-15 год, завивките са горе долу от около 20 год., даже събирахме пари и за кърпи и спално бельо ...ами как да не събираме...всеки иска детето му да е добре...Политиците ни говорят, че има достатъчно заделени средства в бюджетите на общините, ама май са само обещания по политически кампании за избори.

# 63
  • Мнения: 66
Миналата година в ясленската група събирахме 2 пъти по 20 лв. + 2 по 2 лева за минерална вода и др. дребни неща. Никой от родителите не се възпротиви и даде парите. Направихме нови и достатъчно на брой шкафчета, купихме нови чаршафи и пердета с детски мотиви, съвременни играчки. Това са трайни подобрения, който през следващите години ще се ползват от други деца, чийто родители ще си казват, че госпожата или директорката ги рекетира като ги моли за малко помощ.

Извинете, но не се стърпях, толкова е трудно да се влезе в държавна градина, където в повечето случаи базата е от наше време... Някой от вас помисли ли, че ако води детето си на частна детска градина, не градината, а държавата го рекетира, че едновременно плаща данъци и голяма такса, за услуга ,която трябва да му е достъпна почти за без пари. Какво са 20, 40, 50 лв на година, след като държавата е глупава и не прави нищо за децата ни, ние родителите да не сме по-глупави от нея, та това са нашите деца.

Родители, който не са склонни да подкрепят родитело-учителско настоятелство с пари, дейности или предмети, смятам за безотговорни и незаинтересовани за децата си. Те пречат и на останалите, които имат желание да направят нещо за това децата да не са в пълната мизерия, в която ги поставя държавата.

Тази година пак ще дам пари, нищо че градината е излязла от ремонт за 100 хиляди само преди седмица, в момента е по-зле и от миналата година...

# 64
  • Мнения: 9 814
Съжалявам за това, че на места парите, които дават родителите първо са така безочливо събирани, и второ са харчени за всичко друго, но не и конкретно за децата.
За това и разбирам, че доста родители не искат да дават пари в ДГ. Прави са.
Независимо дали сумата е 5 или 55 лв. Никой не е длъжен да купува факсове и пр. офис консумативи на директорки, домакинки и др. градински кадри.
А иначе родителското настоятелство само по себе си е благородна и много добра инициатива.
Само че, когато парите стоят в родителите и те решават за какво да ги похарчат.
Останалото си е чиста проба изнудване и кражба.

# 65
  • Мнения: 66
Родителското настоятелство е работа на родителите. Но ясно си спомням как миналата година учителката каза, че й трябват 3-ма родители за родителски съвет и желаещи едва се събраха. Родителите са си виновни, първо не искат да участват в инициативи, не искат да поемат отговорност, не им се дават пари, а после само критикуват и все не им е ясно къде отиват парите, като че ли са безкрайни суми...
Който не е доволен, ми да се запише в родителското настоятелство, а после да помисли кого ще критикува...
Ако родителите бяха по-организирани и по-загрижени за децата си, няма да се стига до харчене на пари за други неща, а щяха сами да определят къде отиват парите.

# 66
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Тази година ни събраха по 50 лв. ooooh!
 Когато чух сумата се хванах за главата,много ми се стори.
 Но после казаха,че 25 лв. отиват за терадките ,по които пияат,оцветяват и т.н
 Останалите за за моливи,ножички,лепило,гланцови блокчета и всякакви такива консумативи.
 Също така за кофички и лопатки,които от личен опит знам,че наистина много се чупят.
 Нямам време за училищно настоятелство.При условие,юе сутрин излизам в 7:30 за да водя малкото на градина,после голямото на училище,после вечер се прибирам към 18:00 часа.Не мога дори да сваря домакинката на работа за да платя таксата.Така,че нямам право да съм с претенции. Peace

# 67
  • Мнения: 7 396
                       Прочетох мненията ви и УСТАНОВИХ ,че бъркате РОДИТЕЛСКОТО  НАСТОЯТЕЛСТВО с родителските тройки на групите / или както искате така ги наричайте/. Настоятелството е регистрирано юридически  и е сдружение на родители с цел подпомагане на ДЗ или училище.Няма да чета лекция за настоятелствата само ще ви припомня ,че в БГ преди и особено след Освобождението тези настоятелства са дали тласък за развитието на образованието в страната.Справка - история на образованието.Така,че в някои учебни заведения родителите регистрираха настоятелства и те се подчиняват на всички финансови закони-фискални апарати,банкови сметки,булстад и т.н. финансистките мами ще кажат всичко изисквано от подобни сдружения.Членовете се избират на общо събрание и т.н.
                       Родителските тройки се избират в групите и подпомагат дейността на групата,но не са регистрирани юридически,избират се на родителска среща на групата.И не са " родителско" настоятелство.

# 68
  • Мнения: 9 814
Didia , така е.
В тази тема настоятелството се бърка с т.нар. от теб "тройка родители" или по-точно казано родителски актив.
Този "актив" на всяка една група от своя страна може да създаде родителско настоятелство, на което може да бъде член всеки един родител от ДГ, ако си плаща членски внос. Родителското настоятелство избира Управителен съвет, председател, заместници, секретар, касиер и пр. Само дето не знам кои ще са тези родители, които ще се занивамат с тази дейност, защото за това се изисква доста време.
А иначе родителският актив е от трима до петима души, които събират и отговарят за парите на самата група.

Иначе ето в общи линии какво представлява дейността на едно родителско настоятелство:
http://druzba.dir.bg/_wm/library/?df=599202&GDirId=1e354a14b … e3c5d42b4b0726896

# 69
  • Мнения: 550
При нас нещата стоят по следният начин.Родителите имат задължение да заплащат навреме таксата за детската градина,пари за провеждащи се мероприятия,като куклен театър ,но само при условие,че детето ще присъства.Пари събирани за играчки,ремонти или за каквото там се сетите ,родителите могат да откажат да дадат,т.е. са абсолютно доброволно събирани.До сега сме събирали еднократно по 15лв. за играчки,покривки и нови чаршафи и завивки!А като чувам в една друга съседна градина какво "смучене "пада... newsm78

Общи условия

Активация на акаунт