Родителското Настоятелство в детските градини и ясли

  • 12 628
  • 69
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 197
В нашата ясла плащам таксата и всяка седмица нося по една минерална вода и по пакет салфетки. Еднократно дадох едни 20 лева, които бяха по желание - т.е. казаха ми, че ако нямам възможност мога да не ги давам.
За мен събирането на тези неща не е нито обременително нито притеснително. Даже и да имат договор с някой магазин да им ги изкупува пак нямам нищо напротив. За мен честно казано парична такса допълнителна по ми се връзва, но явно така са решили.
Аз харесвам състоянието на яслата - направен е ремонт, тази година смениха леглата. Играчките на децата са си много хубави и не са стари. На двора си имат достатъчно люлки. Така че не недоволствам защо са решили така и кой точно го е решил. Ако не ми харесва нещо съм в правото си да си отпиша детето.

# 16
  • Мнения: 4 841
Това е трета тема за родителското настоятелство за последната седмица... Очевидно обаче на различните места нещата не се правят както трябва, затова и има въпроси и неясноти...
1. Решението дали да се формира родителско настоятелство, в какъв състав да е и кой да влиза в него, трябва да се вземе на обща родителска среща.
2. За формирането на настоятелството, както и за взетите решения трябва да има съставен писмен протокол.
3. Родителското настоятелство работи по ясно определени правила, и основните са ЗАКОНОСЪОБРАЗНОСТ и ПРОЗРАЧНОСТ.
Не може някой просто така да ви каже - дай пари. Редно е, ако не сте присъствали на учредителното събрание, да бъдете подробно запознати с дневния ред на събранието, с взетите решения и т.н.
Като цяло това е една отлична идея, с помощта на която родителите могат да подпомагат и да УЧАСТВАТ активно в живота на детската градина. Да, ама не, както казваше един журналист преди време... По моите наблюдения нещата просто не се правят както трябва, и затова родителите вместо да съдействат, ще контрират иначе добрата идея...
Жалко, наистина.

(В нашата детска градина настоятелството работи, но за това писах вече в другите теми и не ми се повтаря пак...)

# 17
Плюс всичко казана - явно нещата опират и до това колко оправен е директора на детското заведение. Защото в някои градини почти всичко има, отремонтирани, а в други събират пари от родителите и за щори и за пердета..Аз също нямам нищо против да дам пари допълнително, ясно е че бюджета на градините е малък, обаче не съм съгласна да ставам дойна крава, само защото директора не може да си свърши работата като хората и му е по-лесно да настъпи родителите по чувствителната струна - "дайте, все па детето ви ще живее в тези условия.."


Да, зависи САМО и ЕДИНСТВЕНО от директорката. Както писах в темата за 1 група - има и от единият и от другият вид.
Защото съм свидетел как директорка на едно ОДЗ си търси парите от кмета на район Слатина и градината и филиала са след пулен ремонт. А друга директорка чака да й дадат. Че й дадоха тази година - резултата е налице. Ама едни се борят, другите чакат благословията на кмета на района.
Аз съм член на родителското настоятелство. Чувала съм за такава такса в други ДЗ, но не съм плащала. Нито ми е искано.

# 18
  • Мнения: 455
Плюс всичко казана - явно нещата опират и до това колко оправен е директора на детското заведение. Защото в някои градини почти всичко има, отремонтирани, а в други събират пари от родителите и за щори и за пердета..Аз също нямам нищо против да дам пари допълнително, ясно е че бюджета на градините е малък, обаче не съм съгласна да ставам дойна крава, само защото директора не може да си свърши работата като хората и му е по-лесно да настъпи родителите по чувствителната струна - "дайте, все па детето ви ще живее в тези условия.."
Peace
Директора на градината, в която е големия ни син, е невероятна - страшно оправна жена, нахъсана и пр. Шапка й свалям - почти всичко в градината е отремонтирано и то не благодарение на дарения а благодарения на нейната нахдчивост да успее да се пребори с бюрократите в общината.
В групата му в началото на годината се събират пари за книжки и консумативи и ... толкова. Повече пари през годината никога не са ни били искани. Нито пък някой носи тоалетна хартия, сапуни и пр. неща. Плащаме си месечната такса и единственото за което доплащаме е за някаква охрана, която се е заела да охранява градината извън работно време.
Никой не ни е налагал "парични" правила и на всеки родител е ясно, че ако има възможност да помогне по някакъв начин - то е единствено и само по негово желание. Никой не е насилвал никого.
Не разбирам защо е нужно постоянно да се събират пари за каквото и да било през годината?!  newsm78
Как нашата градина успява да снабдява децата ни с необходимите консумативи - от хигиенна гледна точка и как успява да нахрани добре децата ни и да не им липсва храна? Сина ни след градина почти никога не е гладен и винаги се караме, че трябва да се вечеря у дома/странични неща в нашата къща не се дават - сладки и т.н. преди основното ядене/.  Naughty

# 19
  • Germany
  • Мнения: 7 979
Само учебниците й плащам.
В натура нося 3-4 пъти в годината тоалетна хартия, мокри кърпи и пакет салфетки.

Останалото - ремонти, препарати, ток, вода и т.н. е задължение на директорката, нашата също е на това мнение. Всичко ремонтира осовно, смени легла, шкафчета, играчки. Щом една може, другите също, въпрос на желание. Но пък да, най-лесно е да кажеш - дайте по 5 лв.  Peace

Moni, а като идеш в болницата плащаш ли за смяна на плочките и т.н.


Плащам си навсякъде и се моля и за напред да мога да си го позволя. Отдавна не живея с илюзията, че нашата държава ще отдели достатъчно средства за училища, дет. градини, болници и т.н. Там където мога да ползвам частно - ползвам, там където не мога - нямам нищо против да помагам за подобряване на обстановката.

# 20
  • Мнения: 9 814
Освен таксата в нашата ДТ или по-точно в групата на детето ми се събират през тази учебна година по 35 лв.
От тези пари ще се купят учебник за всяко дете, химикалки, моливи, пастели и пр. консумативи нужни за обучението на децата, символичен подарък, който се дава на РД, коледни подаръци, тоалетна хартия, мокри кърпи и салфетки за цялата учебна година, както и съобразени с възрастта на децата играчки.
Не виждам нищо лошо в това. Във всяка ДГ трябва да има освен родителски актив на всяка една група и избрано родителско настоятелство, което може да гласува събирането на допълнителна символична сума пари + месечната такса.
Какво ви притеснява толкова много? Не е приятно да се дават допълнително пари, но когато опира до 2-5 лв. на месец не смятам, че трябва да се прави на проблем. За тези събрани допълнително пари задължително се издават фактури, а контролът на разхода на средствата се осъществява от родителското настоятелство. В много градини с допълнителни пари се купуват пресни плодове, които се дават на децата плюс следобедната закуска.
За съжаление държавата не дава почти никакви пари за децата ни.
И след като никой не се сеща за тях и ние ли родители трябва да ги оставим на произвола?
Разсъжденията, че тези пари не са нужни и т.н. според мен са неправилни. Все пак децата ни прекарват по цял ден в детските заведения и би трябвало да обитават нормална среда.

# 21
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...В много градини с допълнителни пари се купуват пресни плодове, които се дават на децата плюс следобедната закуска...

Това звучи прекалено хубаво, за да е истина  Rolling Eyes
За първи път чувам, че с допълнително събраните пари се купуват плодове.

# 22
  • Мнения: 96
  Eee, само в нашата ли искат по 70лв на дете и отделно всеки месец консумативи - тоал. хартия, мокри кърпи, салфетки, сапун и левче за вода  #Crazy ? На мен ми се струват доста пари, ама си мислех, че навсякъде е горе-долу същата сума.

# 23
  • Мнения: 2 232
 linco -тук става въпрос за на месец, а не една сума за цяла година.

На големият син събирахме по 60лв. но за целият сезон за чаршави, обучителните книжки и  за материали ако останат, ако не ще се събират отново....Мисля е нормално такава сума за цяла година  + - още някой лев.
За малкият е по-фрапиращо обаче-30лв.  на месец, но ще я проверя аз тая и ще искам аз да му купувам необходимите материали..., когато свършат отново ще ги взема, но така всеки месец по 30 уж за материали...те да не ги ядат, като направиш груба сметка 20 деца по 30лв. и се получава една добра сума от 600лв. на месец, които всеки месец да отиват за материали не ми се вижда възможно...нямам нищо против да подпомагам  нуждите на градината за да живеят децата в по-добри условия и имат нужните играчки, материали за развитие, но в рамките на умереното.

Последна редакция: пт, 10 окт 2008, 09:47 от Deja Vu

# 24
  • Мнения: 6 206
Да, с допълнително събраните пари може да си правиш каквото си искаш - и плодове и сокове и каквото се реши.
Аз също съм в родителско настоятелство -ами онзи ден от 26 деца на родителска среща бяха 12 човека.
И после някоя майка ще пише по форумите, е, не съм за 5то лева, а че не ме питаха
Не е вярно, че държавата не дава пари за детските градини, дава и то не малко. Просто това е много скъпо удоволствие.
Издръжката на едно дете, гледах разчети преди две години е възлизала на сума между 160 и 250 лв, сега 100% е различна.
И всички си мислят, държавата ми е длъжна за всичко. Щом си плащам 20 лв, всичко трябва да ми е подредено и наредено.
Не всички директорки са оправни, не всички могат да се вредят.
Много интересно, че като се отиде на ресторант се хвърлят десеторни суми и нищо не се коментира, а когато е за децата ни, изведнъж ни става много неприятно.
Мен лично ми е жал на нашите госпожи, точно от страх от такива умници, където се чудят какво да правят, всичко се купува най-евтино, обикаля се за оферти, стискат се парите, дори съм виждала как си дават от техните си пари... Вече втори път. Наясно съм, че може би са изключение. Аз съм за събирането на повече пари, за да им е комфортно на децата, но не мога да се изхвърлям, защото все ще се намери някой да се възмути. Затова и сега и миналата година, като ми хареса нещо, купувам си с мои пари и хич не търся да се обяснявам на някоя възмутена госпожа как са й обрали последните пари.
Хем не им се занимава, хем пари не им се дават, обаче много знаем да говорим и да се възмущаваме по форуми.  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 4 465
Мда. И аз се оказах в родителско настоятелство. Парите минават и през мен. Който иска, разбира се, дава - някои не са дали, но не смятам да ги гоня. За цяла година парите са 40 лв. за материали и обновяване на играчките. Някои родители дадоха и повече. Няколко човека сме се разбрали, че ако се налага ще посъберем и още, без да натискаме останалите родители.
А иначе ако нещо се закупи без мен (налагат се и спешни разходи) ми показват закупеното и разходните документи. Разбрали сме се с госпожите да пазаруваме основните неща заедно.
Иначе за повече и по-качествени санитарни материали и минерална вода се събират още по 5 лв. на месец. На родителската среща никой не възропта. Но и някой да не даде - не е болка за умиране. Все пак всичко е на доброволни начала и няма да се отрази на детето.

А иначе Каспър е права - гледането на деца е много скъпо удоволствие, независимо дали е в къщи или в ДГ. Парите за издръжка не са актуализирани скоро. В момента за храна трябва да влязат в рамките на 1,75 лв. на дете на ден, но много се надяват да увеличат парите на 2 лв. Голяма цифра, няма що. И най-оправния директор ще издъхне при подобни разчети (ако вече не го е направил).

# 26
  • гр.София
  • Мнения: 4 165
 Открих в себе си странно противоречие. В градината държах детето ми да е в много добри битови условия.Смятам,че за много малко дете (на 1.6г),което чак към 4 години проговори добре, беше много важно за развитието на интелект и умения да е в светла,цветна среда,с хубави играчки,легла,завивки,пердета,храна...
 За училището сега,напротив, достатъчно е да е чиста и светла стаята, ама че чиновете били стари-голяма работа.  Основната задача на децата сега е да учат. Т.е. много по-малко придирям за обстановката.
 Не знам ,защо очаква авторката "двама кмета" да обзаведат градината им. Няма да стане,пари не стигат и родителите ще има да си чакат съответния кмет да им отпусне точно на тяхната градина пари.
 В детската ни градина още при записването ти връчват лист-декларация,в който пишеш,колко пари месечно ще даваш за инициативите на род. настоятелство. Някои пишеха 7лв,други 15, трети 50. Всеки месец трябва да ги даваш,срещу бележка.
 После залепват по групите отчет,какво точно е купено.
 Сигурна съм,че е имало и изхвърляния и ненужни в моите очи покупки,но всичко е отивало за градината.
 Имало е месеци,когато 15-те лева ми се опираха доста,но си правиш сметката, примерно записвах моя на всички спортове,но му спестявах английския.
 Вариантът с твърда сума месечно по-ми допада,вместо да се носят води,сапуни,тоал. хартия.
 Чудя се,тези които са против събирането на пари,биха ли участвали с доброволен труд-да боядисат люлките, или да участват в купуването на материали или в организирането на тържествата?!
 Всички бягат,като чуят.

# 27
  • Мнения: 4 465
А аз не бягам. Много обичам да боядисвам, но в групата на малката миналата година много хубаво са боядисали и сега не се налага. Догодина ще видим дали ще се наложи. Пък може и люлките да боядисам ама в момента ми е много студено. Вирея при температури над 20 градуса.

# 28
  • гр.София
  • Мнения: 4 165
 Ели( Хриса),знам,ти си печена.
 Наистина трябва да дадат възможност на родителите,които не искат или не могат да дават пари да участват с личен труд.

 Така наричаните "оправни" директори се справят чрез някой голям спонсор,който все пак е родител на дете в тази градина. Защо пък всички да не помагат,с по малко?

 Само да добавя,от тези ежемесечни суми е имало и добавки към заплатите на учителките за някои празници. Не знам,как точно е уредено това нормативно.

Последна редакция: пт, 10 окт 2008, 09:48 от blanc

# 29
  • Мнения: 9 814
Неприятно е наистина, когато се организира родителска среща и от група от 30 деца се появят родителите само на 10-12.
И след това се почва с коментарите, че събираните пари са твърде много, за какво са щели да се харчат и други такива.

...В много градини с допълнителни пари се купуват пресни плодове, които се дават на децата плюс следобедната закуска...

Това звучи прекалено хубаво, за да е истина  Rolling Eyes
За първи път чувам, че с допълнително събраните пари се купуват плодове.

Ами със събраните пари може да се купи всичко.
Тези пари са контролирани от родителското настоятелство и те са основният фактор, който решава за какво да бъдат изхарчени парите.

Общи условия

Активация на акаунт