Консултации с адвокат/Темата на Пела!!!- продължение

  • 75 133
  • 696
  •   1
Отговори
# 45
zdravei. Bix iskala da me posavetva6. Razvedena sam ot 2003g. Biv6iat mi do sega e vijdal deteto koeto e ve4e na 6g. pone 6 pati. Namalix my rejima na 1 4as prez nedelia, no e i lejal v zatvora. Bix li mogla da my otnema pravata za vzimane po 1 mesets sled kato e bil v  zatvora i vaob6te ne poznava deteto si. Blagodaria ti predvaritelno

# 46
  • Мнения: 23
Здравей,Пела!Направила съм всичко необходимо,за да си получа издръжката от общината,но на последната ми молба до държавен съдебен изпълнител получих следния отговор : "Молбата ви е без движение.Същата следва да бъде адресирана до "Община Бургас чрез ДСИ Бургас" и трябва да съдържа декларация за какъв период не сте получили издръжка и каква е общата сума,която ви дължи длъжникът."
Как трябва да постъпя.Да напиша молбата и декларацията и да ги дам на държавен съдия изпълнител да ги внесе в общината или направо там да си внеса аз молбата.
И аз сама ли трябва да си изчисля лихвите по издръжката или да опомена само чистата сума.Издръжка изобщо не ми е изплащана откакто е влезло в сила решението (преди три години).

# 47
  • Мнения: 2 655
Здравей,Пела!Направила съм всичко необходимо,за да си получа издръжката от общината,но на последната ми молба до държавен съдебен изпълнител получих следния отговор : "Молбата ви е без движение.Същата следва да бъде адресирана до "Община Бургас чрез ДСИ Бургас" и трябва да съдържа декларация за какъв период не сте получили издръжка и каква е общата сума,която ви дължи длъжникът."
Как трябва да постъпя.Да напиша молбата и декларацията и да ги дам на държавен съдия изпълнител да ги внесе в общината или направо там да си внеса аз молбата.
И аз сама ли трябва да си изчисля лихвите по издръжката или да опомена само чистата сума.Издръжка изобщо не ми е изплащана откакто е влезло в сила решението (преди три години).
ОТГОВОР: МОЛБАТА се подава
ЧРЕЗ ДЪРЖАВЕН СЪДИЯ ИЗПЪЛНИТЕЛ
ДО ОБЩИНА-БЪРГАС
ГРАД БУРГАС

Трябва да я подадете до съдия-изпълнителя. Той служебно ще я предвижи.
Сумата ще я напишете цялата( например: от месец януари 2005 до месец декември 2008 ощбо24 месеца и сума в размер на 2 400 лева, без лихви и разноски).

КЪм молбата се прибавя и декларация, аз лично карам клиентите ми да я заверяват нотариално, не зма какви са изискванията при Вас. Пишете ми на меий за да Ви изпратя текста  на документите.

# 48
  • Мнения: 2 655
Поразходих се из страниците, но не мога да намеря отговор на моя въпрос. А си мислех, че има куп други майки, които имат подобен проблем. Разведена съм от година и половина, по взаимно съгласие. Имам присъдена издръжка от 60 лв. Обаче тези пари вече не стигат за нищо. Детето тръгна на училище. Само за обяда в стола давам над 40 лв. на месец. Пробвах да се разберем нещо по човешки, нали за това се разведохме уж по цивилизован начин по взаимно съгласие, но сега таткото и дума не дава да се обели за повишаване на издръжката - били достатъчно, той имал разходи. По принцип заплатите ни са горе-долу еднакви, но все пак аз си гледам детето сама, без никаква помощ от негова страна, за нищо. Мога ли да заведа дело и имам ли някакви шансове да бъдат присъдени повече от 60 лв? Виждам, че има нещо предвидено по въпроса за долната и горната граница на издръжките в новия семеен кодекс, но не намирам нещо по-конкретно. Може би не знам къде да гледам. Дали ще е по-разумно да изчакам да се промени кодекса или нищо още не може да се каже ?
ОТГОВОР: За да Ви присъди съда по висока издръжка, трябва да са налице нараснали нужди на детето и възможност на родителя да дава исканата издръжка.
Към момента издръжките са нормативно определени от 39 до 80 лева, има решения и за по висока издръжка над 100 лева, но трябва да докажете, че детето Ви има изключителни нужди.

# 49
  • Мнения: 2 655
здравейте!детето ми не е припознато от баща си,нямаме брак.аз не желая да го припознава.въпросът ми е-може ли противно на волята ми да припознае детето и как - дело ли се води или само едностранно той попълва декларация?а може ли това да стане без моето знание? в акта за раждане пише за бащата-няма данни,малката носи имената на баща ми.освен това никъде в Семейния кодекс не виждам има ли срок за това припознаване или трябва да треперя цял живот,че след известно време може да реши да го припознае и да се намеси в живота ни?БЛАГОДАРЯ!
ОТГОВОР: Бащата може всеки един момент да отиде в Общината с декларация.
ПРИПОЗНАВАНЕ
Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
ФОРМА НА ПРИПОЗНАВАНЕТО
Чл. 36. (1) (Предишен текст на чл. 36 - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението, в което се е родило детето.
(2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е пълнолетно, и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършването му.
ОСПОРВАНЕ НА ПРИПОЗНАВАНЕТО ОТ ДРУГИЯ РОДИТЕЛ И ОТ ДЕТЕТО
Чл. 37. (1) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Родителят или детето може да оспори припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние в 3-месечен срок от съобщението. Ако припознаването не бъде оспорено, то се вписва в акта за раждане.
(2) Когато припознаването се оспори, припознаващият може в тримесечен срок от получаването на съобщението да предяви иск за установяване на произход.
(3) Ако при припознаването детето не е навършило пълнолетие, то може да го оспори до изтичането на три години от навършване на пълнолетието или от узнаване на припознаването, ако това узнаване е станало по-късно. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане.
ОСПОРВАНЕ НА ПРИПОЗНАВАНЕТО ОТ ТРЕТИ ЛИЦА
Чл. 38. (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Извън случаите по предходния член припознаването може да бъде оспорено от всяко лице, което има правен интерес, чрез иск, предявен в едногодишен срок от узнаването. Припознаването може да бъде оспорено и от Агенцията за социално подпомагане, както и от прокурора.
УНИЩОЖАВАНЕ НА ПРИПОЗНАВАНЕТО
Чл. 39. Припозналият може да иска унищожаване на припознаването поради грешка или измама в едногодишен срок от припознаването, при заплашване - в едногодишен срок от прекратяване на заплашването, а при недееспособност - в едногодишен срок от придобиване на дееспособността.


На Вас са длъжни да Ви съобщят, а Вие да оспорите припознаването. Няма срокове, но аз съветвам клиентите си, да уведомяват още с раждането на детето другият родител за факта, че е станал баща и да го приканват да извърши припознаване. Все пак не може след 10 години да припознае, а да е получил такова уведомление 10 години назад.

# 50
  • Мнения: 2 655
  Момичета,много ми е тъжно...бившия спечели делото за намаляване режима на свиждания,което водех от 1 година...Имах някаква надежда,че ВКС ще отмени решението на ОС (аз печелих на първа инстанция),но уви....Много  ми е тежко,не знам как да убеждавам вече детето да ходи при баща му(по-скоро при родителите му,щото той не го гледа,сега има нова приятелка,а преди това беше в Испания).Той е вече голямо момче и понякога даже го заплашвам да иде там...водя го до ъгъла на къщата им,щото той никога не идва да го взима и всеки път ревем...
  Тъжно ми е,тежко мие...объркана съм,а така се надявах...Де факто той ходи всеки уикенд там и ние нямаме никакво време да сме заедно през почивните дни,да е заедно със сестричката си.
 Пела,до колко годишна възраст се осъществяват така разпоредените от съда свиждания?
ОТГОВОР: Момичето тук съм аз. Благодаря Ви за обръщенито.
А какво Ви съветва Вашият адвокат за нежеланието на детето?
Нека аз да си напиша, че ме е яд на такива колеги, дето водят предварително обречени дела...
Пускате жалба до ДСП-АЗД по местоживеене. Добре е да е написана от адвокат, тъй като ние знаем как да пресеем информацията и да им предадем сбит вид, за бърза консумация. Описва се подробно, как детето не желае да ходи при баща си и т.н. Молите директора, да разпореди присъствие на социален работник в деня и часа за предаване.
Кой Ви е казал ВИЕ да го водите?
АЗ ВИ ЗАБРАНЯВАМ. ВИЕ НЯМАТЕ ТАКОВА ЗАДЪЛЖЕНИЕ.
Бащата е длъжен да дойде у дова в 10:00 часа и да го вземе, ако дойде в 10:30 можете да му откажете да го предадете, тъй като не се е явил на часа. Нека винаги у Вас да има свидетел, които да не е роднина (приятелка или комшийка). След жалбата Ви ще има и социален работник. Ще помолите служителя да разговаря предварително с детето Ви, с Вас и други свидетели как се дърпа и не сика да ходи при баща си. Нека след срещата да състави и протокол. После ще си запишете час при психолог, ако е възможно да е от списъка към съда с вещи лице и ще водите детето, колкото пъти психолога прецени, докато Ви даде документ, че срещите между детето и бащата са нежелателни.
ЕТО ТОВА е трябвало да направите преди да заведете дело за намаляване режима на лични контакти с родителя.
И последно: НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ЗАДЪЛЖИ (ИЛИ ПРИНУДИ, ИЛИ НАКАРА ДЕТЕТО ВИ НАСИЛА ДА СЕ ВИЖДА С БАЩА СИ. И ВИЕ НЕ ГО НАСИЛВАЙТЕ, ЗАЩОТО НОСИТЕ ОТОГВОРНОСТ ЗА ТОВА. БОРЕТЕ СЕ ЗА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО СИ, защото един ден то може да се обърне срещу Вас.
И си вземете някой добър адвокат. След като му разкажете за проблемите си и това какви съвети съм Ви дала аз тук, той ще знае какво друго да направи.

# 51
  • Мнения: 2 655
Ох, вече съвсем се отчаях, нормално ли е това един развод да се точи толкова време.... или бъдещия ми бивш върти някакви номера  newsm78. Днес беше второто заседание, на първото ни върнаха за удостоверения за семейно положение и родствени връзки. Днес пък ново 20 - декларации че не сме придобивали никакво недвижимо имущество и коли по време на брака освен тези за които сме предоставили документи и становище от соц.грижи агенция за закрила на детето....  Shocked
Не мога вече, кому са нужни тия глупости, нали уж е по взаимно съгласие и сме се разбрали за всичко извън съда, защо само трябва да си късаме нервите и да обикаляме институциите като малоумни. А когато попитах най-учтиво уважаемата съдиика защо необходимите документи не ги поискат още на първото дело и да се приключат нещата бързо, защото ходим на работа, гледаме дете и т.н. бях заплашена с глоба  #Cussing out
Нали уж се стремим към бързо приключване на делата, защо трябва да се разтакаваме до догодина. Да не говорим, че следващото дело е насрочено за след 7 дни, а от закрила на детето казаха, че становището се изготвя за минимум 14 работни дни  #2gunfire
Извинявам се за малко грубия тон, но съм бясна просто...
И всъщност исках да попитам Пела, дали може мъжът ми да изисква някакви неща за протакване на делото без аз да знам. Адвокатът е един и за двама ни.
ОТГОВОР: Ако някой иска то това е адвоката Ви. Ако някой не разбира то това е адвоката Ви. Тези дела са елементарни, по тях има само едно заседание и толкова. Всички документи са стандартни и без тях не може. Просто говорете със соц. работник или накарайте Вашият адвокат да говори, за да изготвят доклада бързо. Информирайте се кой е соц. Ви работник в ДСП-АЗД. Окажете му съдействие, вземете го и го заведете в домът Ви и т.н. Помолете го да изготви бързо доклада, за да сте готови за делото.

# 52
  • Мнения: 2 655
Здравейте, бих желала да попитам мога ли да сменя бащиното и фамилното име на детето си?
Нямаме брак, разделени сме от дълго време, детето е препознат  без мое съгласие. Просто в деня на раждането ситуасията беше такава, че баща и отиде и я записа на неговите имена, въпреки че аз не бях съгласна на това.Има ли начин да сменя имената на детето?
ОТГОВОР: Изчакайте детето след като навърши 18 години само да реши. Не вземайте решение вместо него.

# 53
  • Мнения: 2 655
Здравей, Пела! Развеждаме се по взаимно съгласие. Имаме апартамент, закупен по време на брака с ипотечен кредит от банка, двамата сме съсобственици с равен дял. Аз бях основен кредитоискател, той - съкредитоискател. Съпругът ми вече не живее в апартамента. Той движи нещата по развода, т.е. той е намерил адвокат, донесе ми и споразумение за подпис. В него пише, че апартаментът остава "в обикновена съсобственост между страните при равни идеални части". Той твърди, че веднага след излизане на решението за развод ще ми прехвърли своя дял и няма да има никакви претенции за изплащане на неговия дял от моя страна. Аз обаче на неговите обещания вяра вече не хващам. Говорих с адвокатката, която е намерил, и тя ми обясни, че ако прехвърлянето се направело преди развода, щяло да бъде по-скъпо, трябвало да се търси вещо лице за оценяване, че после споразумението за развода щяло да служи като нотариален акт и други подобни. Накрая ми предложи да направим предварително споразумение за прехвърляне след развода.
Въпросите ми:
1. Възможно ли е той впоследствие да наруши такова предварително споразумение и да претендира за собственост? И изобщо - приемлив ли е този вариант?
2. Ако не изпълни предварителното споразумение, как мога да го принудя да ми прехвърли своя дял, макар и срещу заплащане? В момента сме изплатили около 4000 лв. главница, с лихвите - доста повече. Ако се стигне до плащане от моя страна, какво трябва да му платя - половината от погасената главница, от главницата плюс лихвите, или (не дай боже) - половината от оценката на апартамента?
Благодаря предварително.
ОТГОВОР: Има начин да се направи всичко по време на развода (след като му нямата вяра), колкото и да струва. Сега той не може да Ви прехвърли дела си, тъй като СИО е неделима, но можете двамата да прехвърлите жилището на детето Ви  или на Ваш близък и да махнете жилището от СПОРАЗУМЕНИЕТО. Не подписвайте нищо. Наемете си адвокат.

# 54
  • Мнения: 2 655
Здравейте и предварително благодаря за отговора на въпросите ми!

Разведена съм по взаимно съгласие през 2005 година. От брака ни имаме две деца, съответно сега на 19 и 13 години. За голямото, което сега е студент вече не получавам издръжка, а за малкото 120 лв/ при развода съпруга ми имаше заплата 5000 лв/. Аз упражнявам родителските права и режима на виждане с малкия е свободен, след предварително уведомление на майката и по 1 месец 2 пъти в годината да живее с него/ това не е пожелал никога да ползва/ако това не пречи на училищните му ангажименти и не съвпада с моя отпуск. Моите въпроси са:
1. Какво е правното съдържание на термина родителски права? Вече години тормози и мен и децата със скандали на тема защо не го питат за всичко, защо не взима решения за тях, говори им, че има същите права да управлява живота им, т.е той иска да решава всичко, но аз да ги гледам, издържам, възпитавам, а когато му скимне да се прави на баща. Бълва против мен измислици и обиди пред децата. Малкия ми син е депресиран от тези непрекъснати скандали и претенции, стана свит и плах.
Какви права имам аз, като родител определен от съда да упражнява родителските права? Редно ли е училищния психолог, която му е приятелка да го уведомява лично за всичко свързано със сина ни, въпреки моето и на детето изразено нежелание за това?
2. Как мога да променя този режим от свободен да стане с определени дни и часове и кое е по добре? През тези години съм длъжна, когато той реши да се вижда с децата, уведомява децата лично за срещите им, не счита за нужно изобщо да ме информира лично/ независимо, че в решението е записано" след предварително уведомление на майката", дава издръжката на сина ми, а не на мен и прави това, когато се сети, на 2 месеца, на 3 месеца, когато има пари. На мен тези пари са ми необходими всеки месец и без това са малка част от месечната издръжка на 13 годишно момче. Мога ли да направя нещо и за това?
Изобщо подложени сме на огромен психически тормоз и непрекъснати претенции, особено детето, което е в пубертета. Имам второ семейство и малко дете, всички сме много щастливи, баткото обожава сестричката и се разбира със втория ми съпруг, но незнам как да го защитя по законен начин от биологичния му баща?
ОТГОВОР: Проблемът Ви е сериозен и Ви трябва адвокат, които да се запознае продробно и да направи стратегия за действие.
Аз бих действала по следният начин:
1. Завеждам делото за издръжка от името на 19 годишното дете. (по чл. 82, ал. 2 от СК Родителите дължат издръжка и на своите навършили пълнолетие деца, ако последните не могат да се издържат от доходите си или от използване на имуществото си, когато учат редовно в средни, полувисши и висши учебни заведения за предвидения срок на обучение, до навършване на 20-годишна възраст при обучение в средно и на 25-годишна възраст при обучение в полувисше или висше учебно заведение.);
2. Завеждам изпълнително дело за присъдената издръжка на малкото дете, тъй като в ИЛ е записано, че трябва да Ви я дава на Вас, а не на детето. И ще го осъдите да я плаща всеки месец от както я дължи. Той е длъжен да Ви я превежда по банков път с указания, че е издръжка, по пощата със запис или на ръка срещу разписка подписана от Вас лично.
3. Голямото дете да пусне ЖАЛБА до ДСП-АЗД и да опише тормозът от страна на бащата.
4. Вие като майка и законен представител на малкото дете също ще подадете жалба до ДСП-АЗД.
5. Дело за намаляне режима на лични контакти. Там детето ще го изслушат лично. Ако адвоката Вие добър ще знае каво да прави.

# 55
  • Мнения: 2 655
zdravei. Bix iskala da me posavetva6. Razvedena sam ot 2003g. Biv6iat mi do sega e vijdal deteto koeto e ve4e na 6g. pone 6 pati. Namalix my rejima na 1 4as prez nedelia, no e i lejal v zatvora. Bix li mogla da my otnema pravata za vzimane po 1 mesets sled kato e bil v  zatvora i vaob6te ne poznava deteto si. Blagodaria ti predvaritelno
ОТГОВОР: Пишете на кирилица и първо прочетете указанията за писане.

# 56
Пела, искрено ви благодаря за отговора. Извинявам се, но имам още един доуточняващ въпрос за родителските права. След като ми е присъдено да ги упражнявам, той същите права над децата ли има, да взима решения, да бъде уведомяван за всичко, дори и за най-малката подробност - нещо, което той непрекъснато им говори - че правата не са му отнети и той на равни начала с мен решава всичко за бъдещето им. Как е според закона?

# 57
Здравей, Пела.

Със съпруга ми сме в развод по вина. Той живее извън страната от шест месеца и от близо година не полага никакви грижи за детето си и не го вижда.
С детето на 2 години и половина живеем в семейното жилище, което е собственост на баща му от преди брака.

В близките дни ни предстои ново дело и той е в България за няколко дни. Каза, че щял да мине през апартамента да вземе разни неща и да види детето за няколко минути по време, когато мен ме няма там. Бравата е сменена преди време. Длъжна ли съм да му давам ключ и осигурявам достъп? Опасявам се, че ще вземе мои лични вещи и ще предостави ключовете на негови роднини и приятели, на които нямам доверие.

Възможно ли е да заминем с малкия при баба му и дядо му на гости за дните до делото и да оставим заключения апартамент?

Благодаря предварително.

# 58
  • Мнения: 2 655
Здравей, Пела.

Със съпруга ми сме в развод по вина. Той живее извън страната от шест месеца и от близо година не полага никакви грижи за детето си и не го вижда.
С детето на 2 години и половина живеем в семейното жилище, което е собственост на баща му от преди брака.

В близките дни ни предстои ново дело и той е в България за няколко дни. Каза, че щял да мине през апартамента да вземе разни неща и да види детето за няколко минути по време, когато мен ме няма там. Бравата е сменена преди време. Длъжна ли съм да му давам ключ и осигурявам достъп? Опасявам се, че ще вземе мои лични вещи и ще предостави ключовете на негови роднини и приятели, на които нямам доверие.

Възможно ли е да заминем с малкия при баба му и дядо му на гости за дните до делото и да оставим заключения апартамент?

Благодаря предварително.
ОТГОВОР: А какво Ви посъветва Вашият адвокат?

# 59
  • Мнения: 66
моя приятелка в момента  ще се развежда  с детенце на 1 год и 3 месеца е, живеят на квартира преди седмица бащата се е изнесъл от квартирата, детенцето в момента се гледа от бабата -свекърва на която е прехвърлено майчинството/полагаемият се отпуск  и обезщ /е съответно за отглеждане на дете до 2 години/ , а майката се е върнала на работа , към момента бабата още два дни ще гледа детето в квартирата където с  живеят към момента заедно с майката , но след  това е съгласна да го гледа само ако вземе детето при себе си в  грСевлиево, където е постоянният  и адрес и къща и откъдето е родом мъжа , Приятелката ми се притеснява че може да не и дадат повече детето или да обърнат това при делото в нейна вреда и не иска да го дава , а и е много трудно в момента да намери и да плаща на детегледачка . Има ли опасност това да се обърне срещу нея в делата , развода определено ще е  сложен  много са им лоши отношенията, мъжа е озлобен и постоянно и прави мизерии , Бащата и майката ще останат във Варна дори и да отиде в Севлиево детето , поне така се предполага защото мъжа има добре платена работа тук която едва ли ще остави и от която се предполага че не може да отсъства . В същото време преди година те теглиха жилищен кредит с ипотекирано ново жилище гарсониера  по документи кредита " без доказване на доходи "е на името на мъжа в жилището не се живее и не е живяно защото е пред акт 16 , ще има ли тя някакво право върху това жилище до момента тя и баща и са изплащали кредита ,но това не фигурира никъде по документи , единствено ако се видят семейните им доходи за последната една година , мъжа има доход едва последните 3 месеца , а преди това единствен официален и доказан доход на семейството е нейното обезщетение  90% от РЗ / а преди това и заплатата мисля че е била единствен доход на домакинството/От значение ли е дали ще изпрати детето при баба му/свекърва / за евентуалните и права върху ипотекираният имот .

Общи условия

Активация на акаунт