Отговори
# 30
  • Мнения: 489
Val , благодаря.  Blush  Hug

Biba Sparrow,    _ШоШи_  ,    bouquet

Значи, ако реша да го пусна по-късно, не си губи мястото и няма нужда да чака наново, така ли? А ако реша изобщо да не го пускам на ясла, а да си го гледам, ще трябва ли да плащам неустойки?  Thinking

# 31
  • Германия
  • Мнения: 8 102
Val , благодаря.  Blush  Hug

Biba Sparrow,    _ШоШи_  ,    bouquet

Значи, ако реша да го пусна по-късно, не си губи мястото и няма нужда да чака наново, така ли? А ако реша изобщо да не го пускам на ясла, а да си го гледам, ще трябва ли да плащам неустойки?  Thinking

Няма, споко. Първо правиш Antrag auf Kinder(garten/krippen)platz. Могат да ти кажат, че имат мястото от 1.1.2009 (примерно) но ти отговаряш, че ще го дадеш от 1.3.. Действителните ти финансови задължения текат от датата в договора (него ще го направиш като ти потвърдят мястото) Най-тъпото, което може да се получи е да ти кажат или 1.1. или чак след половин година и за да си запазиш мястото до 1.3. да плащат месечната такса за полудневна градина. Поне тук е така.
 Peace

# 32
  • Мнения: 4 399
То се видя, Че обърнахме темата само в посоката на детските градини, така Че пак ще питам нещо в тази връзка.  Wink Татяна, за уЧилищни бусове бях Чувала, но за детска градина, никога. Затова ми е много любопитно как се возят децата вътре. Сами или с придружител? Всъщност ти къде изпращаш/посрещаш детето: на спирката или в детската градина? Или може би има 1 възпитател който придружава децата? А връзват ли ги по някакъв наЧин с колани? Имат ли специални столЧета? Извинявай, Чисто любопитство, ама силно ме заглозга.  Wink

# 33
  • Мнения: 7 605
Вяра, автобуса воzи само децата от ДГ, в смисъл, 4е друг 4овек не може да се ка4и. Аz Ще я иzпратя на спирката тук в селото, и от там Ще я вzема. С децата пътува един придружител от ДГ. За колани и стол4ета не zнам оЩе, преz април мога да ти кажа, като тръгне на градина  Wink

# 34
  • Германия
  • Мнения: 8 102
Да добавя и аз за транспорта, защото в  нашата градина има такъв за децата-инвалиди. Тези, които са в стол, ги возят със специални бусчета, пригодени за целта. Останалите ги превозва или такси или градинското бусче. Възпитателките от "късна смяна" получават списък кое дете от кой шофьор ще бъде взето, съответно шофьорите също имат документ от родителя, че имат право да вземат детето. Без столче/седалка и колан не мърдат.

# 35
  • Мнения: 4 399
Благодаря, Татяна!  bouquet
Успех и бърза адаптация ви желая!

# 36
  • Мнения: 2 641
ей супер тема, дано още мами се вкючат , а не да ходим от тема в тема и да питаме. много добре сте написали, ама къде са другите мами от другите държави, моля ви включете се с някакви цифри че израза дупе знае 2 и 200 няка не е сериозен, когато човек реши да смени държавата и в началото нищо не му е ясно.

# 37
  • Belgium - BG
  • Мнения: 238
Ами аз ще се включа с инфо за Белгия, само не се стряскайте Laughing Майчинството е 3 месеца (плаща се на около 80% от заплатата Twisted Evil). После ясли, или жена която гледа 5-6 деца в кьщи. Заплащането и на двете места е според дохода, но ако и двамата работите се стига на 500 Евро на месец, частните ясли са 26 Евро на ден. Записваш се още преди за забременееш, поне белгийките така правят. На 2,5 години децата отиват на училище  - там се плаща за храната и за занималнята след 15.30 часа (излиза около 100 Евро на месец).
Детски - за пьрво дете 82 Евро, за 2-ро, 3-то и т.н. се увеличават
Храна за 3-членно семейство  - 150 Евро на седмица
Ток - 50 Евро на месец, отопление - 1000 на година, вода - 700 на година средно разбира се.

# 38
  • Мнения: 2 641
да за белгия разпитахме вече и недоумяваме още как едно семейство може да се иждтржа с една заплата само която е около 2000 евро средно  Crazy ама то с този отпуск от 3 месеца е ясно де Wink

# 39
  • Мнения: 2 641
момичета ако имате линкове към страници или теми където се е обсъжадало това в вашите държави ще ги пуснете ли тук?

# 40
  • Мнения: 1 132
да за белгия разпитахме вече и недоумяваме още как едно семейство може да се иждтржа с една заплата само която е около 2000 евро средно  Crazy ама то с този отпуск от 3 месеца е ясно де Wink
А може ли в България едно семейство да се издъжа само с една средна заплата? България също е в ЕС все пак, нека не я изключваме от темата. Някой да сподели.

# 41
  • Мнения: 3 098
Към написаното от Вал да допълня,4е еднократната помощ от 2500? при раждане и осиновяване е от 2007 година и е под въпрос дали ще остане.Бащите от 3 дни при раждане на детето им,сега имат право по закон да по4иват 7 дни.Имат опция и да излизат в май4инство,пак от 2007 год.
Държавни детски градини във Валенсия не съм 4ула да има.По съседните град4ета и села има,но пък са мизерия.
цените в 4астните варират много.Зависи в коя зона са,какви са възпитателите,какво предлагат...Колкото по_реномирана е една градина,толкова таксата е по_висока.
Общината отпуска като най_много 90?/месе4но на дете за таксата.
Ние плащахме 145?(последно,тъй като в на4алото бе по_ниска) за 5 4аса дневно.На обяд има по4ивка.Тези,които остават,плащат по 165? за храна и за сън.
Нашата градина имаше страхотен у4ителски колектив,психолог и домашна кухня.
На всеки 3 месеца се плащаха 36? за материали,а в на4алото на годината 55? за у4ебници.

Има и лудотеки,където се плаща на 4ас,за да си оставиш детето.

Транспорт към детските градини няма.Има такъв за у4илищата,който се плаща от родителите.

Данъ4ни облек4ения има.

Застраховка здравна ако решиш да си правиш,си я поемаш цялата.Има разбира се фирми,които застраховат служителите си.В такъв слу4ай  тази застраховка дава право на годишни прегледи и поема ле4ението при инциденти на работното място.Децата могат да се застраховат,ако единият родител има застраховка в дадена компания.Не може да бъде застраховано единствено детето и също така не застраховат хрони4но болни.

Разходите са разли4ни.Особено за храната варират много.
Тока за нашето семейство е около 80? за два месеца.Газ_има месеци,когато плащам над 100? и такива,в които сметката е 34?.Водата идва винаги с една и съща сума 34? за два месеца,незнам как веднъж нямаше промяна.
Общо взето най_големите ни фактури идват,когато ни няма вкъщи. Shocked Принципа е колкото пове4е използваш,толкова по_малко плащаш.
Но освен тези разходи има и много други задължителни,като например поддръжка на блока,данъци,застраховки на коли,жилище,живот...много са,а трябва да се имат предвид.

# 42
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 668
За Франция не видях някой да се е изказал. Моите наблюдения са от Париж и предградията.

- дават ли се детски, кой ги дава, какъв размер
Детските са в зависимост от доходите. До навършване на 3 години - по 172 евро/месец при условие, че доходите не надвишават определена сума (напр. 32 300 евро за родители с едно дете). При същите условия има и еднократна помощ преди раждането на детето (в 7ия месец от бременността) - 863 евро. Дава ги държавата (под формата на т.нар. "Каса за семейни разпределения" - Caisse d'allocations familiales).
Платеното майчинство e 16 седмици (4 месеца) за първо и второ дете, 6 месеца за трето или близнаци;16-те седмици са разпределени така - 6 седмици преди термина и 10 след раждането, като от 6-те седмици преди термина можеш да "пренесеш" 4 след раждането (т.е. си задължена да излезеш по майчинство 2 седмици преди термина). Към тях могат да се добавят 2 седмици преди термина, по лекарска преценка, както и 4 седмици след (също по лекарска преценка).
След като се върнеш на работа, ако кърмиш, може да се договориш с работодателя за 1 час намалено работно време. По време на майчинството получаваш 80% от заплатата си, ако имаш определен брой (мисля че бяха 220) часове изработени през последните 6 месеца. След като ти изтече майчинството, можеш да вземеш т.нар. "отпуск по родителство", до навършване 3 години на детето, през който получаваш 360 евро месечно (560, ако нямаш право на други помощи).

- какви са таксите за градини и училища, работодателите или община/държава подпомагат ли за тези такси
Държавните градини (тук ги наричат "училище") са безплатни и се поемат от общината. Заниманията са от 8ч30 до 16ч30 (часовете варират в зависимост от региона), с пауза от 11ч30 до 13ч30 за обед. В някои общини има забавачница преди и след училище, която се плаща допълнително. В нашата община месечната такса е 10 евро. Обедът е или на стол, или вкъщи. При двама работещи родители, обикновено е на стол. Таксата за стола се изчислява в зависимост от доходите. В нашата община варира от 1.80 до 3.80 евро на ден. Oстатъка се поема от общината. В сряда не се учи (до прогимназия). За децата има дневни центрове (при наличие на достатъчно места). Плаща се на ден. Дневната такса в нашата община е 11 евро.
- има ли данъчни облекчения за семейства и за семейства с деца. Примерно ако само единият работи и накрая на годината ще му върнат ли данъци от сумарното семейно облагане след като другия не получава приходи?
Има - данъците се изчисляват на "части" - в смисъл семейство без деца се брои за 2 части, с дете частите стават 2.5, така че ако имаш дете плащаш по-малко данъци. Има данъчни облегкчения и ако плащаш на бавачка - могат да се приспаднат до 6500 евро от данъците.
- както стоят нещата с медицинските застраховки, каква част се плаща от вас самите, колко е месечно например за нещо нормално?
Основната медицинска застраховка (при която разходите за лечение се поемат на базата на тарифите на Здравната каса) + още един тип застраховка "солидарност" (която е задължителна) е малко над 7.5% от брутната месечна заплата на месец. В повечето случаи, ако искаш по-добро покрите на разходите, имаш допълнителна здравна осигуровка. Във фирмата, където работя, допълнителата здравна осигуровка е задължителна. Тя ми струва около 30 евро на месец.
- децата включват ли се в тези застраховки или трябва отделни за тях.
Децата могат да се включват към застраховката на родителите, но трябва да направиш постъпки, не е "по подразбиране". Моята дъщеря е включена към допълнителната ми здравна осигуровка за 15 евро на месец (допълнително към основната).
- какви разходи вървят за 3-4 членно семейство за храна и отделно за ток, вода , газ, .... без наема където е доста различен навсякъде.
3-членно семейство. Храна + консумативи около 600 евро/месец (без да са включени храненията навън, алкохол и при пазаруване от хипермаркет + екологично чисти плодове и зеленчуци, т.е. разходите може и да са по-малко). Токът ни е "на абонамент" - плащаме по 100 евро месечно (отопляванме се на ток) и в края на годината се прави уравновесяване. Водата ни е включена към общите разходи за кооперацията - около 80 евро/месец. Интернет + телефон + кабел - около 40 евро на месец. Допълнително има - застраховка на апартамента, местни данъци, данък за собственост (собственици сме, ако бяхме наематели, има данък по местоживеенe)...

# 43

Общи условия

Активация на акаунт