Изненадани ли сте от новите разкрития за агенти на ДС?

  • 4 330
  • 107
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2 018
          Книгите и те бяха ужасно евтини, не помня книги с връзки да сме купували, вкъщи имаше много книги, ...

Освен всичко друго по това, което си казала, това вече ме разсмя с глас. Joy Аз работех в книжарница и единственото, което беше без връзки /из под щанда/ бяха томовете на Т. Живков, партизанската литература и тем подобни. Всичко останало беше под бройка. Дори за нас беше трудно да си купим, защото /спомням си/ от Екатерина Велика ни дадоха 10 бройки, а ние бяхме 12. Дори хубавите книги /имаше и такива/ на руски автори бяха кът. Клиентите знаеха в кой ден ни докарват стока и се редяха по опашки от преди да сме отишли на работа.

Спомням си и една случка от детските ми години. Аз с баща ми до книжарницата - гледам по витрината томовете на Т Живков и казвам на баща ми. "Тате, ти да не си мислиш, че Тодор Живков ги е писал всичките тези книги?". А той - "Тихо, тихо. По-тихо говори."
Интересно защо ли?

Абе, вие дето сте нямали проблеми и всичко ви е било наред, що не вземете да се позамислите малко.

# 91
  • Sofia
  • Мнения: 336
Не са истина тези неща! Ходили сме из цяла Западна Европа чрез СБА и не е имало нищо такова! Какъв доклад да пишем и за кого? Тръгваме само с нашата кола, обикаляме, гледаме катедрали, музеи и кой се интересува от това? Къде е интригата? Направо се чудя как ви стига въображението да ги съчинявате такива!!!
Не че искам да те обиждам, но очевидно родителите ти не са били агентурно интересни - т.е. е нямало какво ценно да кажат
Идеята на постинга ми беше, че никой 20 години след промяната не прави разлика между разузнаване и контразузнаване (т.нар. първо и второ главно) и шести отдел на шесто управление - съответно и затова е абсолютно нелепо всички "агенти" да се слагат под един знаменател

# 92
  • Мнения: 5 710
Така че не се чуди защо не са пуснали майка ти.

А, изобщо не се чудя:)))

# 93
  • Мнения: 12 674
Всеки път като се отвори тази тема, установявам, че в различни Българии сме живели. То в това беше и още е най-голямата сила на системата - промиване на мозъци.

# 94
  • София
  • Мнения: 1 783
Тогава живеехме в различни Българии /а и вероятно повечето хора са живели и продължават да живеят на принципа "Те такова животно нЕма. Щом не съм го виждАл, значи не съществува./ и сега живеем в различни. За някои от нас 1989 год. донесе свобода, колкото и патетично и изтъркано да звучи. Докато другите продължават да въжделеят, ходенето на море в бунгала без топла вода, "Байкалчетата" и блаженото неведение.
А последното го плащаме всички заедно, обаче.

# 95
  • Мнения: 335
Аз не знам за кого е предназначено цялото това мазало от измислици и от глупости за "онова време".
Сякаш историята не е наука, а е подхвърлен любовен тефтер на някоя палава стрина.


Тия, дето са живели тогава, имат спомените си.
Колкото единични оратори в нета, по медии или пред друг "микрофон" да ги кандърдисват, че "са живели" в "друга България", пък в истинската било ад, тези хора знаят дали са измирали като кучета по над 110 000 на година в държавните болници, които тогава са се строели, а не са се рушали, за да се разпродадат.

Знаят ходили ли са в училища, които тогава са се строели, а не са се закривали, за да се разпродадат (за складове или дори за жилища на новоизлюпени първенюта).

Знаят имала ли е държавата им собствена икономика, която тогава се е градила, а не рушала, за да се разпродаде (за стотинки на всеки дрислив "инвеститор", пожелал да ошушка докрай или да препродаде цели отрасли, строени от поколения).

По-вероятно е друго - освен за терапия на малка група хора, мазалото е важно и за "по-висша" цел.
Много е нужно на някой то да се инжектира в главите на хора без спомени, с по-новото ЕГН.

Само така не изглеждат странно цикличните взривове от пропаганда за "кошмара на 80-те" и "на онова време" въобще.
Явно има още работа и по образователната риформа - по заместване на историята, на  българската литература, на нАуките въобще с по-прости неща - с "религия", с "майчин език", с "чужд език"  и с идеологически директиви тип "ние сме в Европа и тя е в нас".
Както е известно ние сме и в единствения военен блок. Гол терен за логистика сме на чужди страни, които, естествено, също желаят да са ни вътре в нас.
Ето, че има логика.
Децата ни трябва да знаят кой следва на ни е вътре и къде ние да сме, че като порастат да не се чудят въобще.


ПП Дълбоко уважавам и съчувствам на всеки, пострадал от тъпотията, завистта или криминалната склонност на който и да е овластен скудоумен тип - висш или нисш.
Това го е имало във всички времена - с толкова по-голяма жестокост, колкото по-назад във времето решим да го търсим.
Кофти е, че днес, точно тук, точно при нас, за много неща времето просто тича назад.

Последна редакция: пн, 01 дек 2008, 13:19 от Холограма

# 96
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Ами хайде тогава да си говорим с исторически документи:

“…през последните години страната навлезе в период на сериозна криза… стагнация в икономическото ни развитие – застрашително изоставане на икономиката – застрашително нарастване на външния дълг – увеличаване на инфлацията – тежки трудности на вътрешния пазар – влошаване на жизненото равнище – наличие на широко разпространена корупция – много преди да стигнем до сегашния кризисен етап – неизживяната административно-командна система, монополът на властта, фактическият тотален контрол върху производството и разпределението – обстановка сходна с феодално управление..."

“Не само че няма никакъв икономически ръст, а напротив, има рязко връщане назад…Особено опасна е нарастващата пропаст между паричните средства на населението и наличието на стоки и услуги…То разполага с 25 млрд. лева в спестовни влогове, а има малко стоки които може да купи….Големите бюджетни дефицити на държавата и непризнаването на инфлацията ускоряват обезценяването на българския лев, намаляват неговата вътрешна и външна покупателна сила..."

“През последните години, нашата политика може да бъде наречена “след мене – потоп”… От традиционен износител, станахме ежегоден вносител на картофи, фасул, зеле, лук,фураж – защото създаването на аграрно-промишлени комплекси в началото на 70-те години отслаби връзката на селяните с земята… Липсват или трудно се намират продукти от първа необходимост…"

“Работническо дело” год. 38-а, бр. 346  от 12-и декември 1989 г.
Из: Доклад на Петър Младенов, изнесен на 11 декември 1989 год. пред пленум на ЦК на БКП

Последна редакция: пн, 01 дек 2008, 14:06 от Gankata

# 97
  • Мнения: 12 674
Холи, има една страна, която може да удовлетвори твоите изисквания - Куба. Верно, и там разрешиха мобилните телефони, но много от твоите ценности са в сила. Китай не го брой - промениха се.
Какъв ли интерес имат хората да лъжат - то да не е като да стават АБПФК.

# 98
  • Мнения: 335
...Из: Доклад на Петър Младенов, изнесен на 11 декември 1989 год. пред пленум на ЦК на БКП

Именно.
Точно за този маниер говорим.
Точно този филм гледаме в момента при много "репресирани" от "системата", заради който обикновените хора виждат по един "онеправдан" танкист във всякакви подобни приказки.

(За останалите казах в по-горе. Изобщо не се съмнявам в разказите на много свестни хора, пострадали от овластени педали. Това не означава, че трябва да се пренапише историята.)


ПП Мадам, какъв ли е бил интересът на танкиста Младенов да ги говори такива. Или той е твоят поруган идеал?

Последна редакция: пн, 01 дек 2008, 14:28 от Холограма

# 99
  • Мнения: 4 892
... Наистина е било смешно по шуринайковски и нубийски....ама друг път.

Не ти се разбира, Нино Тино.
Ама като гледам, едва ли тук това е целта.



Много добре ме разбирате. Опитвате се да вкарате нелеп хумор за неща, които никак не са смешни. Не са били смешни, напротив - отвратителни, унизителни, гнусни.
Разгеле безвъзвратно си отидоха. Колкото и изречения да се напишат, тези неща остават само история, която се надявам да не се повтори никога.

# 100
  • Мнения: 4 892
Китай не го брой - промениха се.


Много ясно, нали си взеха Хонг Конг, да не са кьорави, кво като са китайци.
Комунизъм и социализъм в Китай има, колкото има марсианци на Луната.
Направо си е за Куба, мда!

# 101
  • София
  • Мнения: 17
Тъй като явно много хора се чудят и си мислят, че е било много лесно и слагат всички под един знаменател. Пускам тук три истории за три различни съдби. Ако искате да научите нещо ги прочетете. Ако иската само да си чешете езиците недейте.
Първа, втора и трета.
Ще видите че за някои не е било толкова лесно, че лесно човек може да попадне в мрежите на лъжците. За други пък е било начин да спасят хората около себе си.

# 102
  • Мнения: 2 018
"Броят на жертвите на комунизма в България е приблизително 222 хиляди. В световен мащаб броят е приблизително 150 милиона"

Може и да не са точни, но са приблизителни. Нима смятате, че техните палачи, не трябва да бъдат наказани?
Тогава, защо все още се издирват нацистите по целия свят? Минало..., да забравим?!?

# 103
  • София
  • Мнения: 6 370
Опитвате се да вкарате нелеп хумор за неща, които никак не са смешни.

опитва се да каже, че все пак не сме живели в концлагер на масови гонения, убийства, кървища, глад, мор и всенародно изнасилване на духа и тялото, както излиза от постингите на някои хора тук. това се опитва да каже. имало е такъв период в следдеветосептемврийската история, но той е приключил преди родителите на някои от мемоаристите тук да навлязат в детеродна възраст.
последващите истории с доносници, ДС-та и подобни са бира от съвсем друг тип.

ако ви харесва да мислите, че сме живели в някаква кръстоска между Северна Корея и Етиопия - това е друг въпрос.

# 104
  • София
  • Мнения: 3 064
Тогава живеехме в различни Българии /а и вероятно повечето хора са живели и продължават да живеят на принципа "Те такова животно нЕма. Щом не съм го виждАл, значи не съществува./ и сега живеем в различни. За някои от нас 1989 год. донесе свобода, колкото и патетично и изтъркано да звучи. Докато другите продължават да въжделеят, ходенето на море в бунгала без топла вода, "Байкалчетата" и блаженото неведение.
А последното го плащаме всички заедно, обаче.

По-добре не мога да го кажа Peace

Вуйчо ми бяга през 72-ра. (Точно за това писам преди малко в темата за акцентите) В този миг забраняват на майка ми да излиза където и да било, вкл. Полша. Телефона вкъщи се подслушва. Те се виждат за първи път 10г. по-късно. С баба ми - 8. Аз видях вуйчо си на 14 години. Видях и Западна Германия - видя ми се като друг свят. Повечето от нещата, които се говореха вкъщи, бяха "за домашна употреба".

Темата се измести, наистина. Ама като почна да слушам колко било хубаво тогава и се изприщвам, не мога да го подмина спокойно. Да, за някои наистина е било хубаво. Аз също имах хубаво детство, но ВЪПРЕКИ системата, а не заради нея.

Като заговорих за детство, да спомена също, че бях предупредена много-много да не разправям, че си получавам подаръците на Коледа и че празнуваме. А самата Коледа беше работен ден. До 1990 г. За който не помни, де...

Общи условия

Активация на акаунт