Подписахте ли петицията за ислямския център?

  • 1 659
  • 37
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 71
и защо не ви е проблем синагогата например, на екзарх йосиф, пак в центъра на софия?

 Thinking Защо ли? За справка: "Под игото", "Време разделно"... и т.н.
 Peace Мое мнение.

П.С. Много пък толерантни се извъдихме, ама тя нашата толерантност май се изроди в подлизурство

Рися, писали сме почти едновременно

# 31
  • Мнения: 4 978
Подписах, но петицията не е адресирана до никого.
В този смисъл е малко неясно каква ще бъде съдбата й.

# 32
  • Мнения: 14 490
толерантността ни се изисква по конституция и закон.

в крайна сметка живеем в държава с такива закони. да сме приели закони, че исляма е забранен заради турското робство.

# 33
  • Мнения: 2 401
и защо не ви е проблем синагогата например, на екзарх йосиф, пак в центъра на софия?
Thinking Защо ли? За справка: "Под игото", "Време разделно"... и т.н.
 Peace Мое мнение.
П.С. Много пък толерантни се извъдихме, ама тя нашата толерантност май се изроди в подлизурство

Откога разправям аз, че толерантносттта във всичките и проявления ни е..ва м..а  и като народ и като държава.
Обърнете внимание на няколкото думи казани от Рися.

# 34
  • Мнения: X
На мен пък ми е много интересно не защо в Анкара няма българска църква, а защо такава няма в стохилядния квартал Младост вече 20 години, откакто е дошла демокрацията?
Нито някой се сеща да инициира подобен строеж /къде е Църквата, софийския митрополит???/, нито петиции се пускат, а нужда има и то огромна. Ами кой ни е виновен в случая?
Ако мюсюлманите бяха решили да я строят тази джамия в Младост, а не в Малинова долина, щеше да се получи така, че в Младост да има джамия, а църква да няма. И за това нямаше да са виновни турците.

# 35
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Никога не бих подписала подобна подписка.

Да, има църкви в центъра на Анкара.
Да, нормално е тук да има джамии.
Ясно е, че не живеят само християни в България, нали?
Конституцията на РБ дава свобода на вероизповеданието и не е работа на някой си да променя това.
Може да звучи много гордо и възвишено, ако не бях абсолютно сигурна, че ако същият някой живееше в Анкара, щеше да реве като заклан за това, че не му позволяват да си изповядва религията на спокойствие.
Вместо да се броят построените джамии, да бяха преброили новите църкви - не са малко, уверявам ви. В град с над милион житела седнали да обясняват как не били толкова много мюсюлманите, че да имат втора джамия... това са само два храма на друга религия, все пак. Ако някой каже - да построим още една църква в Анкара, дали ще има някой против?

Петиция от Boyan i Hrystian - studenti, не ме разсмивайте. Същите трябва да бъдат намерени и подведени под отговорност за насаждане на религиозна омраза, нежели осем хиляди нетолерантни ъъъ, човека, да кажем, да се подписват.

.:: ПРАВИЛА и ПОЛИТИКА на форумите! ::.

8. Забранено е пускането на теми и мнения, съдържащи краен агресивен национализъм, ксенофобия и антисемитизъм, теми с расистка насоченост, мнения, съдържащи религиозна, идеологическа, политическа пропаганда, теми подклаждащи /или които могат да доведат до/ расова, културна, социална, религиозна, етническа и всякакъв друг вид дискриминация, омраза и нетолерантност, теми и мнения, целящи създаване на смут и предизвикване на страх, подклаждане на масова паника, както и теми и мнения с линкове към сайтове, съдържащи подобни елементи.

Край на веселбата.

# 36
  • Мнения: 6 323
Независимо дали ни харесва или не е необходимо да се съобразяваме с Конституцията на РБългария и българските закони, .


Цитат
Закон за вероизповеданията

Чл. 2.
(1) Правото на вероизповедание е основно, абсолютно, субективно, лично и ненакърнимо.

(2) Правото на вероизповедание включва правото на всеки свободно да формира религиозните си убеждения, както и да избира, променя и изповядва - съответно практикува - свободно своето вероизповедание, индивидуално или колективно, публично или частно, чрез богослужение, обучение, обреди и ритуали.

Чл. 3.
(1) Никой не може да бъде преследван или ограничаван в своите права поради религиозните си убеждения. Недопустими са ограничения или привилегии, основани на принадлежност или отказ от принадлежност към вероизповедание.
(2) Религиозните убеждения не са основание за отказ от изпълнение на задълженията, установени в Конституцията и закона.

Чл. 4.
(1) Вероизповеданията са свободни и равноправни. Религиозните институции са отделени от държавата.
(2) Недопустима е държавна намеса във вътрешната организация на религиозните общности и религиозните институции.
(3) Държавата осигурява условия за свободно и безпрепятствено упражняване на правото на вероизповедание като съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи.
(4) Не се допуска дискриминация на верска основа.

...

Чл.21.    (3) Държавата и общините могат да отстъпват безвъзмездно на религиозните институции и техните местни поделения право на ползване върху държавни и общински имоти, както и да ги подпомагат със субсидии, предвидени в държавния или общинския бюджет.

...

    Чл. 12. (1) Вероизповеданията могат да откриват за своите нужди обредни, молитвени или богослужебни домове за публични религиозни обреди и служби в собствена или в наета от религиозната институция или местно поделение сграда или нейно помещение. Сгради на вероизповеданията се изграждат при спазване на Закона за устройство на територията и съответните подзаконови актове, като се отчита своеобразната религиозна символика в архитектурното оформление.


А студентите Боян и Християн можеше да се подготвят малко по-добре, като предварително попрочетат как се пише петиция, какво трябва да съдържа, как да бъде оформена, към кого да бъде адресирана и най-вече да се запознаят със законовите норми.


Извинявам се, че публикувам след заключването на темата от Бу, но ме изпревари със съвсем малко и вече бях написала постинга, с който и аз щях да заключа тема.

# 37
  • Мнения: 335
Студентите наистина на знаят как се пише петиция.

Иначе щях да се позоват на собствената ни Конституция:

Чл. 13, ал. 3 Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание.
Чл. 13, ал. 4  Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели.[/b

Чл. 57., ал. 2 Не се допуска злоупотреба с права, както и тяхното упражняване, ако то накърнява права или законни интереси на други.

Чл. 58., ал. 2 Религиозните и другите убеждения не са основание за отказ да се изпълняват задълженията, установени в Конституцията и законите.

Чл. 13, ал. 2 Религиозните институции са отделени от държавата.
]

Общи условия

Активация на акаунт