Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 7 992
Aunt Ogg, eдностранно превалутиране не може да стане. Смяната на валутата трябва да се впише в ипотеката с допълнително вписване (или с нова ипотека, в зависимост от тълкуването на конкретния нотариус). А то става само и единствено със съгласието на собственика на имота.

Рокси, едностранните промени в договора при промяна на пазарните условия могат да касаят лихвения процент и нищо друго. Колкото и юристите да си връзват гащите, същестува и ЗЗД и някои абсурдни клаузи в договорите стават оборими. Предсрочната изискуемост обикновено се регламентира при какви условия настъпва. Рядко нотариусите се съгласяват да изповядват сделки, при които предсрочната изискуемост е недефинирана, защото това е в ущърб на кредитополучателя. И най-малкото, което правят, е да обръщат изрично внимание на клиента, че това, което подписват е в силна неизгода за тях.

Смисълът на паричния съвет (валутен борд) е ненамесата на централната банка и правителството, както и пълен отказ от монетарна политика. Това е и причината да не виждаш закон, който да задължава БНБ да прави контролира и да се намесва на пазара. БНБ е единствено в ролята на наблюдател и анализатор.

Последна редакция: чт, 11 дек 2008, 12:58 от милинка

# 31
  • София
  • Мнения: 4 042
Благодаря , Милинке, за точното мнение.  Peace Като цяло май добих представа за моя случай. Преди време като теглихме кредита, кредитният ни посъветва да теглим в лева, щото: ..." абе, нали..., знаете... Той лева сега е фиксиран..." Тогава нещата наистина изглеждаха много стабилни и предполагам,че по-високите лихви за банките бяха по-изгодни. Сега неистово се опитват да ни накарат да превалутираме, щото " да ви облекчим с вноските" и започнах да се чудя.
Иначе ми се стори интересно мнението на специалисти (по вестници и нет-не ги знам какви специалисти са, така ги представяха), че ако левът се обезцени , т.е. предоговорят се условията с МВФ, това ще е добре за икономиката ни като цяло. Износът ще стане конкурентен и така ще се стимулира производството. От друга страна ако поискаме още пари от МВФ, което също е много вероятно, и от там ще се иска предоговаряне на стойността на лева. Т.е. говори се за запазване на борда, но при нови стойности на лева, което пък не знам дали е възможно.

# 32
  • София
  • Мнения: 7 992
Идеята на паричния съвет е да има активи (управление "Емисионно" на БНБ) срещу парите в обръщение. Обезценката на валутата означава намалена покупателна способност и инфлация. В случай на валутен борд умишлената обезценка на лева спрямо еврото, е равнозначно на идиотия. Не знам доколко по-евтиния лев би се отразил "ползотворно" на нашия износ, действително текущата сметка на платежния баланс е отрицателен. Много първосигнално решение ми се струва обезценката на лева, най-малкото защото проблемът в глобален мащаб е занижената покупателна способност и почти отсъстващи инвестиционни апетити. Има такъв праг на търсене, след който колкото и да сваляш цената, кривата остава нееластична (кривата на търсенето и цената стават успоредни). Да не говорим, че има и други инструменти, с които да се "подбутне" икономиката - най-малкото фискални. По-умните глави трябва да се произнесат, защото материята е сложна и няма как да получи еднозначен отговор във форума... Laughing

# 33
  • Мнения: 4 300
Милинке, ясно бре. Договорите не могат да противоречат на закона, също така УС не се събира с мотото "Кой длъжник да прецакаме днес". Ама пък от време на време като видя въпрос "Защо ми вдигнаха лихвата с толкова, а не с толкова" и ме досмешава. Какво се очаква- обяснение как банката си намира ресурс за кредитиране, как се променя цената му? Все едно да питаш що долара е 1.61, а не 1.59 и да очакваш отговор от касиера.

# 34
  • Мнения: 5 178
Рокси, явно не четеш и си пишеш в темата ей така за спорта
не ме интересува банката как си намира ресурса, интересува ме как ми се формира лихвата по МОЯ заем .. май имам право да се интересувам, не може да ми се подхвърля новата вноска и до там с информацията.

За останалите неша милинка много точно ти го е казала.

# 35
  • София
  • Мнения: 7 992
Ами ценообразуването към клиента е сложно, факт. Особено, когато ползваш ресурс, вързан към различни плаващи показатели и с подскачаща инфлация, риск на държавата и т.н. В случая питането касаеше не плаващия процент, който банката има право да променя, а по-скоро фиксираната надбавка. Защото тя действително рядко се пипа. Ясно е, че дистанционно трудно може да се отговори на това питане, трябва юрист да прочете договора, общите условия и т.н. Факт е и че и целта на УС не е да цака клиентите. 
Но действително пипането на фиксираната надбавка се прави в много редки и изключителни случаи, заради това се заинтригувах и аз, чисто професионално. Има и нещо друго, след като сме задълбали да бистрим банковата система, особено аз...  Embarassed През последния 1 месец Пощенска води усилена политика към набиране на депозити, набиране на капитал под формата на открити реклами за предплащане на кредити и т.н. Това малко притесни пазара, честно казано. Но мисълта ми беше друга. Вдигането на фиксираната надбавка може да се тълкува и като лост за "прибутване" на клиентите да предплащат, за да си осигури банката ресурс. Не казвам, че банката има проблем с ликвидността, а просто че в момента следва такава политика. Разбира се, това са изцяло мои съждения, размисли и допускания.  Laughing

# 36
  • Мнения: 4 300
Коте, на твоят въпрос точно и конкретно може да отговори само юрист и само след като ти прочете целия догор, воглаве с общите условия.
Оттам насетне всеки може да пише. Не се сърди, но наистина въпросът защо вдигат лихвата с точно един процент а не 1.02 ми прозвуча смешно, не помня дали ти или някой друг го написа.
Пак ще се повторя за мен вдигането на надбавката е продиктувано отт условия, които са извън тези, отчетени в базисния процент. Дали ще е отраслов или национален проблем, дали нещо друго, мисля че никой пищеш тук не може да ти каже. А и нали цената ( лихвата) по твоя, по моя и по останалите кредити се формира точно от цената на привлечения ресурс, банките не гледат в тавана. Разбирам, че отговорът ми не ти харесва, но на въпроса "Кой позволи..." точният отговор е "Защо трябва някой да им позволява, след като не им е забранено".

# 37
  • Мнения: 1 441
През последния 1 месец Пощенска води усилена политика към набиране на депозити, набиране на капитал под формата на открити реклами за предплащане на кредити и т.н. Това малко притесни пазара, честно казано. Но мисълта ми беше друга. Вдигането на фиксираната надбавка може да се тълкува и като лост за "прибутване" на клиентите да предплащат, за да си осигури банката ресурс. Не казвам, че банката има проблем с ликвидността, а просто че в момента следва такава политика.

Пощенска изобщо не пипа по фиксираните надбавки  Naughty - не го е правила досега и предполагам няма да го направи тепърва, предвид договорите, които клиентите й подписват.
Активна политика към събиране на депозити водят всички банки (обърнете внимание на рекламите по ТВ) - логично поведение при криза.   Peace

# 38
  • Мнения: 5 178
Аз юриста съм си го запитала,
темата ми целеше да събуди  въпроси у хората, не съм очаквала отговора тук във форума.

Да доста от банките са изпаднали в сериозна ликвидна криза, не е ясно още дали не са напът да изпаднат и в кредитна такава от чистата си алчност.
За кризата допринасят и хората, които си местят парите в банки с уж висока лихва, гледат си рекламите и решават, че ще спечелят ей така

Банките ги обърка и кризата, досега смучеха евтин ресурс от майките, а сега майките смучат от тях ..някой да видя някъде да се контролират тези освободени от резервите пари при БНБ newsm78

Вече в някои банки започна и метлата на служителите, вероятно и другите ще ги последват

# 39
  • Мнения: 4 300

Банките ги обърка и кризата, досега смучеха евтин ресурс от майките, а сега майките смучат от тях ..някой да видя някъде да се контролират тези освободени от резервите пари при БНБ newsm78

Контролира се износът на пари най общо казано. Т.е. не конкретно освободените резерви, а изобщо изнасянето на средства извън страната ( наредба 27 ил 29 ако не се лъжа).

П.С. И да се върна по темата за фиксираната надбавка, че се сетих още нещо. При нас има различни програми- например за воеени, за работещи в големи фирми, които са ни корпоративни клиенти, за фирми, които превеждат чрез нас заплатите на служителите по дебитни карти пак при нас- по които се дава отстъпка точно във фиксираната надбавка. И когато кредитополучателят напусне фирмата, тя е длъжна да уведоми банката , която автоматично всига надбавката като стандартната ( или пък ако фирмата напусне банката).
ОСвен това имахме период, в който прилагахме базисен лихвен процент ( ОЛП +0.74) + фиксирана надбавка. След това минахме на Софибор+ нова фиксирана надбавка, с 0.74 по голяма от старата и договорите за кредит бяха анексирани и надбавката променена ( заедно с базата). Знам, че има и договори на Леониа newsm78.

Последна редакция: чт, 11 дек 2008, 16:37 от Рокси

# 40
  • София
  • Мнения: 7 992
Пощенска изобщо не пипа по фиксираните надбавки  Naughty - не го е правила досега и предполагам няма да го направи тепърва, предвид договорите, които клиентите й подписват.
Активна политика към събиране на депозити водят всички банки (обърнете внимание на рекламите по ТВ) - логично поведение при криза.   Peace

Не аз твърдя, че Пощенска пипа фиксираните надбавки, а изобщо цялата тема е посветена на това, че на клиент на Пощенска са вдигнали фиксираната надбавка.   Money
Активната политика ясна, но Пощенска са единствените, в чиято реклама съм виждала, че премахват таксите за предплащане.

За ликвидна криза на български представителства на банки все още не се е чуло. Някои от майките се разбраха, но бг представителствата не са го закъсали още. Имаме рестриктивно законодателство заради фалитите от 90-те и не може да цъфнем чак в пълен цвят и краски. Служители се редуцират в глобален мащаб. И аз работя в бг представителство на чужда фирма от финансовата сфера, и при нас всеки разход се гледа под лупа, орязаха бонусите, преглеждат се нерентабилните звена...
Целта на намаляването на МЗР беше да се вкарат тия пари в икономиката под формата на кредити, които няма как да се чуят и видят, защото не са широко рекламирани поради ограничения си характер.

# 41
  • Мнения: 1 441
Не аз твърдя, че Пощенска пипа фиксираните надбавки, а изобщо цялата тема е посветена на това, че на клиент на Пощенска са вдигнали фиксираната надбавка.   Money

Цялата тема е за вдигането на лихвите от 3 банки, сред които и Пощенска, но това че някой не е разбрал каква част точно от лихвата му се вдига и твърди, че това е фиксираната надбавка, не означава, че банката наистина го е направила, нарушавайки договора си с клиента.  Peace

# 42
  • Мнения: 5 178
28-ма е наредбата за данните при презгранични преводи, другото някак ми се губи

Ми дайте му информация на тоя клиент, да разбере кое му са дига

# 43
  • София
  • Мнения: 4 042
На мен също не са ми вдигнали надбавката. Лихвата нарастна много, но надбавката май не е. Peace Но провокирана от въпроса на КОТЕ исках да разбера дали банката може самоволно да си вдигне надбавката ( не лихвите), при положение,че не е написано в договора и в общите условия.

BAN, а какво ще стане според теб ако се договори нов курс на лева с еврото? Ще се вдигне лихвата, ясно, а надбавката? Дали банката ще може да си въведе нови правила за старите кредити?

# 44
  • Варна
  • Мнения: 912
и аз съм с левов жилищен ипотечен в пощенска от края на 2006. За тези две години вече не помня колко пъти увеличаваха лихвите  ooooh! но определено винаги ме информират с писмо на посочения от мен адрес, дори напоследък с по две писма (едно от пощенска и едно от Юробанк И Еф Джи България). Последният път освен писмата, дори и по телефона ми се обадиха, за да ми съобщят, че лихвата ми вече е 11.5%  Crazy (а като сключвах договора беше около 7%  ooooh! )
Иска ми се и на мен да рефинансирам докато има промоция "без наказателна лихва". Какво бихте ми препоръчали
 - жилищен ипотечен в Пиреус, където лихвата е euribor+2.5% - там ще имам такса за заличаване на ипотека, за откриване на нова и другите такси при усвояване, за управление на кредита
 - потребителски в ДСК - с който частично ще успея да погася жилищния, там няма да има такси, освен при усвояване

Общи условия

Активация на акаунт