Английски език за малки деца ?

  • 39 657
  • 150
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 7 947
В читалище " Петър Берон " има полудневна форма на обучение по английски, от 9 до 1 и цената е 60 лв. на месец. Госпожата е много мила, приемат и 3 годишни.
В чи4талището на ул.Асен и Бузлуджа също имат такава. Но...помещенията в повечето чи талища са ужасни, за съжаление - стари и без ремонти. Аз затова не го записах там.

Фиоре така и не го посетих, защото първо ни е много далеч, мторо цената не беше особено ниска - за три пъти седмично около 150лв. За сметка на това - в Двореца на децата е 50лв месечно за полудневна забавачка, тоест всеки ден - с много повече занимания и тройна структура. Синът ми ходи от миналата седмица и е повече от очарован. За разлика от детската градина - в която ходехме - една година всеки Божи ден ходеше без же4лание, едва сме тръгвали сутрин. Така че аз си намерих моя вариант. Имат и английски в програмата. Освен това има само английски за деца всеки ден следобед, на символични цени.

# 136
  • Мнения: 907
титятя, ето какво изрових за английски детски градини:
http://novopokolenie.eu/pagebg.php?P=2
http://web.orbitel.bg/gibby/site/detskagradina.htm
http://carebg.org/
http://www.ecosunflowerkids.com/about - ето това ми звучи много интересно, не го бях чувала този център
http://www.iccf-bg.com/about.html
За съжаление нямам представа от таксите (с изкл. на тези, които си ги пише в сайта)

Между другото за заниманията в Двореца на децата съм чувала досега само хубави отзиви.

# 137
  • Мнения: 212
Момичета, каня ви в НОВА ТЕМА - ДЕТСКИ ПОЛУДНЕВНИ/ЦЕЛОДНЕВНИ ЗАНИМАЛНИ - алтернатива на Детск. Градини?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=540007.new#new

# 138
  • Мнения: 46
Здравейте, виждам че отдавна не е коментирано по темата, но се надявам да се включат мами, които да споделят опит.
Много искам детето ми да започне обучение по англ. език. Бях се насочила към курсовете на Хелен Дорон или други подобни /виждам, че има и други школи/ и се надявам да споделите отзиви, ако децата Ви вече посещават такива курсове/има ли полза, проговорили ли са, на какво ниво, след колко време и тн/

# 139
  • Мнения: 3 869
Ние посещаваме Хелън Дорон център от половин година; всички деца в групата са колкото моето или някой и друг месец по-големи, но има и едно на 3+ г. То първо започна да повтаря думи, изрази и цеи песнички. 2-годишните започнаха да повтарят думи, изрази и песнички след 3 месеца някъде. Моят син все още не говори, но пък разбира всичко, а някои думи от английския му помогнаха да натрупа активен речнек като цяло.
Системата му е интересна и дори сам си пуска дисковете и си търси книжките вкъщи.
Има наблюдения и върху детето на приятелка, 8 месеца по-малко от моето. Тя му говори на английски изцяло. Той на 1,5 г. изолзваше активно думи и от двата езика, според това коя е по-лесна.

# 140
  • Мнения: 7 947
Meg! - не мислиш ли, че след като не говори на български много- това ходене на английски - още повече ще забави процеса. Защото принципно двуезични деца проговарят малко по-късно... Thinking

# 141
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
И дъщеря ми посещаваше Хелън Дорон на 3 и 4 год. - страшно съм доволна! Пее песничките и ги разбира, произношението й е страхотно! Вкъщи не изявяваше особено желание да говори, но като съм я питала нещо, винаги ме е разбирала и съм се учудвала колко неща знае всъщност. Просто не приема явно с мен да говори на английски.

# 142
  • Мнения: 3 869
Вилико, наистина двуезичните деца по-късно проговорят, но ние се консултирахме със специалист логопед, която ни поздрави за решението да го запишем на англиски (или какъвто и да било друг език) за малки деца, защото така стимулираме сетивата и изгражднето на необходимите умения за проговаряне. Факт е, че той започна да използва лесни английски думи за действия и предмети, чиито наименования на български са доста по-трудни за произнасяне. 

# 143
  • Мнения: 7 947
Именно - заменя ги. Това според мен по никакъв начин не стимулира проговарянето на български, но вие си знаете. Просто обръщам внимание  Peace

# 144
  • Мнения: 9 904
детето е в България и ще не ще, ще проговори и трудните бг думи. Иначе когато са в чужбина, лесно се отказват от българския за сметка на по-лесния английски, и трябва да се полагат доста усилия. Не е общовалидно, разбира се, но вече срещам доста такива деца. Аз изобщо не толерирам замяната и смесването на двата езика в едно изречение, но това си е за моите деца, за други може да не е проблем.

# 145
  • Мнения: 60
Както писах в друга подобна тема:
"Аз говоря на детето си и на английски и е гледал само детски филмчета без превод.
Говоря така, както му говоря и български - с показване, движение,игри и много любов.
Показвам камиончето и казвам думата, после търся друг повод да я кажа пак... на 2рия, 3тия път той я е запомнил. Това го правим от 1 год вързраст. Ако иска да каже нещо и го каже грешно, никога не казвам "не, не е така..." - казвам просто БРАВО МАМИ! и след това повтярам по правилния начин...
Това е моя метод.
Детето разбира всичко, но до скоро не говореше много на английски. Откакто ходим и в Еco Kids Club - т.е. от само 3-4 недели в англоезична среда - той започна и да говори /задава въпроси, отговаря си, пее си песничките и ме "коригира" в текста... когато не го зная и малко си поизмислям.... Rolling Eyes и тн/
Ефектът е учудващ дори за мен. Но истината е, че при нас нещата са комбинирани - "занимания в къщи - явно се е натрупала доста информация и сега от неделните занимания в истинска "англоезична среда" - пасивния речник става активен. /Друг плюс, който отчитам е, че в Еко Кидс не само учителката е англичанка, но и детето й участва в заниманията, а са идвали и други деца "native speakers" /американчета/ . Така в играта с връстници, децата приемат комуникацията като напълно естествена. Това е нашият опит - дано съм била полезна.

# 146
  • Мнения: 60
Мога да добавя, че специално моето дете проговори много рано български език с дълги изречения и почти не прави грешки. Сега виждам с голяма изненада, че почти не прави грешки в английския /дори граматически/. Не бърка двата езика, но за мен това не е притеснение. Никога не съм го карала "да каже нещо на английски" Simple Smile, защото умишлено не съм давала да разбере, че това е "английски" или "чужд" език... той си е просто част от нашия живот.
Прави ми и впечатление, че казва нещо на английски, а после в разговора си го казва същото и на български, но не е смесена реч.
Разбира се, всяко дете е отделна личност и със сигурност не е еднакво, но при всички случай, моето мнение е, че ранното езиково обучение има ефект и полза.

# 147
  • Мнения: 3 869
Има ефект и полза със сигурност, и то не само по отношение на научаването на чужд език. За да интересно за децата, системите за чуждоезиково обучени включват представянето на думите по много и най-различни занимателни начини, така че научаването да става неусетно и забано както се случва на родния език. За много деца системите за чуждоезиково обучени е предлагат разнообразие на методите и формите, които на родния си език мнаго рядко ще срещнат.
Аз също не съм забелязала да се смесват двата езика и не правя забележки за начина на изразяване. Поздравявавам за усилието, повтарям правилното или думата/фразата на другия език. 

# 148
  • Мнения: 37
Ние можем да споделим "различен опит". В смисъл, че нито аз, нито друг в семейството ни говори чужди езици.. съответно детето е общувало само на български до сега.От известно време ходим тук /www.ecokidsclub.weebly.com/, тръгнахме съвсем на шега..само да видим.Честно казано първият път бях много притеснена,моето диване не слушаше,тичаше,азискам да повтаря думите, които казват, а той-не ..дават му банан..казват банан, а той го хвърля..изобщо..изчервих се от срам и направо си реших,че няма смисъл..Другите деца в групата отговаряха и разбираха...изобщо ...ние като диваци и двамата...  Rolling Eyes
Казах това на учителките.Казаха,че децета са малки,нова среда,темпераменти тн-всичко е нормално,да не се притеснявам.Пратиха ми линкове към детски филмчета на англ. и песнички,от тези,които пеят в час и казаха да ги пускам в къщи,като играе.Посъветваха ме, да не очаквам да повтаря когато аз искам, изобщо мигновен ефект, че трябва да мине време, за да се натрупа информация и детето само ще реши кога иска да проговори /така както и на родния език/, но че при всички случаи се натрупва знание, което в един момент ще започне да се ползва от него.
Сега, аз се запалих-реших, че е момента да започна и аз на стари години  Laughingда уча. Записах се на английски и като ходим в неделя активно участвам. Прави ми впечатление, че детето гледа детските с голям интерес - направо все едно разбира.... и като го попитам нещо простичко,което и аз съм запомнила, от това което са правили в час - реагира адекватно. А оня ден на курса - отговори... направо бях изумена... Simple Smile Simple Smile
Както казва Meg, няма нищо общо с "ученето", което аз правя на моя курс по англ..Сигурно така е на всички курсове...аз просто не съм ходила на друго място/- правят разнообразни неща-рисуват,кукли,мъпети, има много игри и песни и играчки - така им преподават материала/та чак и аз разбирам за какво става дума/  bowuu

# 149
  • Мнения: 46
Момичета, мерси много за отговорите. Много ми помагате. Разбирам, че трябва да се занимаваме и в къщи явно. Всъщност нормално..  не може да се очаква от 1,2 часа седмично да е достатъчно. Разбирам какво имате предвид и така зная какво да правя.
Аз съм явно среден вариант-говоря английски на относително добро ниво, но до сега не ми беше хрумвало да говоря с детето.. или да го занимавам..
Това, което правите е чудесно!Ще се радвам да споделяме опит!

Общи условия

Активация на акаунт