Експеримент със 7 вида българско кисело мляко

  • 61 562
  • 366
  •   1
Отговори
# 240
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Просто предложение, ако сте навити да пробваме.  newsm78 Как ви се струва?
Благодаря за хубавите думи   bouquet
Обаче има една подробност  Wink - нишестето и "подобрителите" в млякото се установяват и като сравниш вкусовете на купешкото и подквасено със закваска от купешкото домашно мляко. И има разлики  Mr. Green в доста от млеката. Та си мисля, че не е нужно да се цеди, за да се сутанови наличието на нишесте и липсата на суроватка. Всъщност нали мамите споделиха, че ако се прибави малко йод в млякото - ниестето се оцветява специфично и се вижда на секундата.

# 241
  • Мнения: 389
Прочетох всичко.Страхотна и много полезна тема.
Благодаря на всички споделили опита си  bouquet
Имам един въпрос.Четох,че за да се сгъсти повече млякото,може да се сложи много малко мая за сирене.Някой пробвал ли е?

# 242
  • Мнения: 8 242
Прочетох всичко.Страхотна и много полезна тема.
Благодаря на всички споделили опита си  bouquet
Имам един въпрос.Четох,че за да се сгъсти повече млякото,може да се сложи много малко мая за сирене.Някой пробвал ли е?
Свекърва ми така правеше лятото, като подквасваше козето мляко..
Обаче в един момент започва да се засирват местата, където е попаднало от маята, и става нешо като катък Simple Smile Готино е!

# 243
  • Мнения: 1 725
Страхотна тема си заформила, Лъвичке!   bouquet Много страници ще са нужни докато станем спецове по производство на българско кисело мляко, е, някои като мен само на теория, засега.  Naughty
Първо бях на Култура, но като прочетох, че съдържа растителна мазнина, се отказах, особено ако се използват технологични процеси, както при маргарина. Пък и не става за бебка, педито каза да и давам 2 %. Сега съм на Елена. Настя и тя го харесва.  На мен повече ми харесва 3.6 %. За сравнение с други млека с такъв процент, стоят много тежки, не мога да кажа дали точно нишестени, но не приличат на типичното домашно киселичко мляко. А Елената поне го усещам леко и ефирно, въпреки по-високата масленост.
Духи, такъв тип катък на буци и аз обожавам!  Heart Eyes  Баба ми го прави така.

# 244
# 245
  • Мнения: 506
изглежда само на мен не ми върви с Елената-няколко пъти взимам вкиснала от магазина и спрях да я купувам

# 246
  • София
  • Мнения: 6 302
Момичета, да си кажа и аз мнението за киселите млека. В къщи в хладилника винаги има поне по 1-2 кофички. Не съм заклет фен на една определена марка, но имам своите предпочитания. Боженци, Маркели, Ел Би, Бор Чвор са сред най-харесваните. Категорично не харесвам Данон (въпреки че понякога купувам Активия с плодове, там поне вкуса е сладък), Пършевица също развалиха качеството. Бях купила едно Хипноза....  Close пълен боклук. Това е, за което се сещам. А, и на На баба... безвкусно ми стои, няма киселинност.
Да не се обиди само някой. Но вкусове разни....

# 247
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Аз имам въпрос към знаещите:
 Ако подквася прясно мляко с Активия, то в заквасеното мляко ще има ли Бифидус?

# 248
  • Мнения: 43
Аз имам въпрос към знаещите:
 Ако подквася прясно мляко с Активия, то в заквасеното мляко ще има ли Бифидус?

Същият въпрос съм си задавала и аз?И ще чакам отговор.

# 249
  • Мнения: 578
Аз имам въпрос към знаещите:
 Ако подквася прясно мляко с Активия, то в заквасеното мляко ще има ли Бифидус?

Да ще има. Знам, че дори с бифидус от капсулите на Аква сорс/без да се добавя друго за закваска/, млякото се сгъстяваше, но не със същата консистенция на коагулума, както с лактобацилус и стрептококус.

# 250
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
 много благодаря!   bouquet

# 251
  • Мнения: 360
Да, доста хора има, които квасят с Активия, включително баби разни. Логиката е да я има Бифидус.

# 252
  • Мнения: 4 753
А всъщност, някой знае ли ефекта от по-честата или дълготрайна употреба на Bifidobacterium animalis??

# 253
  • Мнения: 578
http://en.wikipedia.org/wiki/Bifidus_digestivum

Bifidobacterium animalis и подвида Bifidobacterium lactis са естествени непатогенни обитатели на храносмилателната система на човека и някои животни. Най-голямо количество от тези бактерии е установено при здравите кърмачета. Като резултати от изследвания е посочено, че с възрастта числеността на Бифидобактериите в червата намалява, което вероятно е свързано и с по-малката /или никаква/ консумация на мляко от възрастните индивиди, както и с употребата на различни медикаменти и антибиотици. Доказана е положителна връзка между нормалния имунен отговор и наличието определена численост от непатогенни бактерии, които освен това възпрепятстват намножаването на други болестотворни микроорганизми, които постоянно попадат в храносмилателния тракт. Именно затова Бифидобактериите, Лактобацилите и др. се използват като пробиотици.
Специално за Бифидобактериите се твърди, че са свързани и с по-бързото придвижване на чревното съдържание през колона/дебелото черво/, което също се смята за положителен ефект, тъй като по този начин се снижава резорбцията/всмукване от чревната лигавица/ на токсини образувани на този етап от храносмилането. Има данни, че високата численост Бифидобактерии може да предизвика газове и колики при някои индивиди т.е нарушаването на баланса и в двете посоки е нежелателно.

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 11:51 от JuliaP

# 254

Общи условия

Активация на акаунт