Време за отбиване? (анкета + статия)

  • 3 323
  • 35
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 68
Здравейте,
аз няма да споря с Hedra, нито със Just a girl, но ще ви предоставя четиво от Др. Спок.

"Постепенно отбиване и приучаване към хранене от чаша във втората половина на първата година. Ако майката има много мляко, колко дълго трябва да кърми? Най-добре и най-естествено е да кърми, докато бебето е готово да се храни от чаша. Както е посочено в т. 225, някои бебета са готови за отбиване по-рано от други. Повечето естествено хранени кърмачета са готови между седмия и десетия месец. (За разлика от изкуствено хранените, повечето от които не искат да се разделят с шишето до година и няколко месеца.)
Разумно е да давате по глътка мляко от чаша след петия месец, така че да може бебето да свикне, преди да започне да упорствува. След шестия месец го насърчавайте само да държи чашата (вж. т. 222-224). През второто полугодие, обикновено между седмия и десетия месец, желанието му за сукане намалява. То суче по-кратко време. Ако добре пие от чашата, вече е готово за постепенно отбиване. Давайте му чашата на всяко хранене и увеличавайте количеството на млякото в -нея паралелно с неговото желание за повече храна, но продължавайте да го кърмите в края на всяко хранене. След това изпускайте по едно кърмене дневно - това, към което проявява най-малък интерес, и му давайте само от чашата. Това обикновено става на закуска или на обед. След една седмица започнете да пропускате по още едно кърмене, ако бебето не възразява, а след още една седмица отменете и последното кърмене. Не насилвайте кърмачето! При заболяване или поникване на зъби кърмачето може да поиска да се върне отново към по-често кърмене. Това е естествено и тук не се крие никаква опасност. Като си помислите каква радост му е доставяло кърменето още от първия ден, нищо чудно, че то иска да се върне към него. Добре е да избягвате други съществени промени в живота на кърмачето по време на отбиването (например пренасяне в друга къща или приучаване към гърне).
При съвсем постепенно отбиване обикновено гърдите на майката не създават проблеми. Но ако по някое време те се препълват, дайте на бебето да суче в продължение на 15-30 секунди. за облекчаване на напрежението. Обаче не му разрешавайте да суче 5 мин., защото това ще стимулира гърдите.
Понякога майката се страхува да отбие бебето напълно, защото то не изпива от чашата толкова мляко, колкото е изсуквало. Това може да отложи отбиването за неограничено време. Бих ви посъветвал да прекратите кърменето, ако кърмачето изпива средно по 120 г от чашата при всяко хранене или общо 360-480 г на ден. След прекъсване на кърменето то вероятно ще увеличи общото количество дори и над 480 г. Това количество обикновено му е достатъчно, като се вземат пред вид и останалите храни, които то получава.
За предпочитане е да отбиете кърмачето до края на първата година, ако изглежда готово за това. По-късно детето рядко желае да суче и има опасност кърменето да продължи само за приспиване. Ако майката продължава да кърми и във възрастта, когато кърменето вече не е необходимо за бебето, то става навик и може да направи детето неестествено зависимо от майката.

линк за справка  http://dhv.hit.bg/07.htm


и да всеки си решава сам!!! Но някои жени тук наптрапват мнението си относно продължителността на кърмене!!!
Няма нищо лошо , ако отбиете детето след 6 месец, никой няма да ви обвини, че сте лоша майка!!!
И Хедра, кърмата сама по себе си е хранитлена -винаги!!! Стига майката да се храни, ако няма достатъчно мастни запаси.  Но ти сама знаеш кърмата е най-хранителна в първите дни след раждането - така наречената коластра е най-хранителна и колкото повече се отдалечаваме във времето толкова по-нехранителна става тя в сравнение с началото. Но тя винаги ще е съдържа протеини.

Някои жени могат да кърмят детето си до 5 годишна възраст, ако това ги забавлява, харесва или каквото щете, но аз не виждам смисъл в това.

И си мислех, че това все пак е анкета и всяка от нас свободно може да си искаже мнението, без да бъде нападана за това.
На вас по би ви допаднала тема: " майки желаещи да кърмят до 2 години." Там аз не бих направила постинг!!!

# 31
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Ако майката продължава да кърми и във възрастта, когато кърменето вече не е необходимо за бебето, то става навик и може да направи детето неестествено зависимо от майката.

Ето бе, хора! Разбрах вече защо педиатърката на secretgarden е излязла с теорията за сексуалното извращение при кърменето на деца над 10 месеца.
Ми тя от Спок се е учила жената Laughing

Последна редакция: вт, 09 авг 2005, 18:50 от Jade

# 32
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Отново имаме проблем с това,което се пише и това,което се чете Rolling Eyes
Нямам и най-малкото желание да натрапвам на някого докога да кърми и смея да твърдя,че не съм го правила.Неведнъж в този форум е говорено за това,че докога да се кърми е решение,което може да се вземе само от двама души - майката и бебето - и ако някой от двамата не се чувства вече доволен,е време да се прекрати (постепенно и безболезнено по възможност).
Това,към което беше насочен постинга ми - казала съм го съвсем ясно - са неверните данни.Същото го има и в този постинг - коластрата не е най-хранителна,тя просто е с най-високо съдържание на имуноглобулини и други вещества,стимулиращи имунната система.Това няма нищо общо с калоричността и хранителността й и още по-малко има връзка с хранителността на кърмата на по-нататъшен етап.Коластра се отделя в малки количества не защото е твърде хранителна,а защото бебешкото стомахче няма нужда от повече в първите дни.Изобщо това са факти,които ги има в немалко статии по въпроса,давам веднага цитат със сравнение на калоричността на коластрата и зрялото мляко:Colostrum
Colostrum, the first milk, should be viewed as concentrated milk. It is a mixture of residual cells in the breast and newly formed milk. Colostrum is yellow to orange in color, resembling melted butter. It is thick and sticky like maple syrup. Colostrum's yellow color is due to beta-carotene. Colostrum has a high ash content and higher concentrations of sodium, potassium, chloride, protein, fat soluble vitamins and minerals than mature milk. Colostrum contains approximately 58 Kcal per 100 cc compared to mature milk at 70 Kcal per 100 cc.
Източникът е тук и съдържа доста подробности относно състава,калоричността и пр. факти за кърмата.
Отделен е въпросът,че кърмата всъщност е най-богата на въглехидрати,не на протеини LaughingКазвам го с усмивка,понеже се издъних на един тест на този въпрос - по навик човек решава,че щом е мляко,значи е богата на протеини - обаче фактите са други,тя е есенциално богата на мазнини и въглехидрати, които са в много по-големи количества от протеина,който се съдържа в кърмата и осигуряват основния калориен прием Grinning Всъщност ей оттук може би идва неразбирането - коластрата е богата на протеин и бедна на мазнини,а зрялото мляко е богато на мазнини и по-бедно на протеин - но това няма абсолютно нищо общо с некалоричност и нехранителност,а е свързано с различните нужди на бебето.Както е знайно,кърмата се мени постоянно по състав в зависимост от възрастта и нуждите на детето,така че да им отговаря пълно.
Д-р Спок и теориите му няма да коментирам,има достатъчно много различни теории за отглеждане на детето,източници и информация по въпроса и всеки прави собствен и различен избор.

Последна редакция: вт, 09 авг 2005, 18:57 от hedra

# 33
  • София
  • Мнения: 1 121
Отговорих с последното. Полезно ми беше обаче да прочета спора, дава ми нови сиби за борба със свекървата и педито  Wink
Така че можете да продължите да спорите, на мен ми е полезно.  Hug

# 34
  • Мнения: 68
Hedra, абсоютно съм съгласна с последния ти постинг. Всичко, което си написала относно кърмата е така. Ти се хвана конкретно за думата хранителна. Това, което само  кърмата може да даде на бебето нищо друго не може!!!Спор няма!!
Това, което имах предвид е за полезността на коластрата. Не че по-нататък млякото не е полезно само по себе си, но вече, както ти каза, кърмата се променя съобразно нуждите на бебето. Тогава детето би трябвало да се захрани с твърда храна и кърменето остава повече като навик или приспивна песен за бебо.

А защо е по-полезна кърмата? какво дава тя в сравнение с адаптираното мляко?! Кърмата съдъжа имуноглобулин А, който е много важен за изграждането на имунната система  на детето.  Затова всички казват, че коластрата майчиното мляко са най-полезни. От гледна точка на хранителност и дали щте се нахрани детето с кърмата на 2 годишна възраст - спор няма- разбира се, че ще го засити. Но същия ефект би имала и чаша прясно мляко. Delaying the introduction of foods other than breastmilk until six months, when the infant's own immune system is more functional, can reduce hospital admissions for asthma and gastrointestinal problems. (Lawrence and Lawrence 617-632)
Protection through passive immunity continues for as long as the infant is breastfed. An infant's immune response is not fully developed until age five.     
Ако има желаещи- кърмете до 5 години... до пълното развитие на имунната система на детето!

Това имах предвид пък аз.

И да всяка майка прешава за себе си как да си гледа детето и до кога щте го кърми.
Аз не съп против кърменето!!! Напротив- много го защитавам и агитирам към мърмене!!! НО до 2 години-това е тварде много.

# 35
  • София
  • Мнения: 4 381
skysinger, когато родих бебка си мислех, че кърменето до 6м е напълно достатъчно. Скоро бебка ще навърши годинка и вече мисля, че дори до годинка е твърде малко. Ще продължиме с кърменето докато момата не се откаже, дори да бъде на 5г. 

Общи условия

Активация на акаунт