Въпрос към хазаи и наематели?

  • 10 783
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Sofia
  • Мнения: 6 932
Когато давате и съответно наемате апартамент изваждате ли партиди за парно и вода на името на неамателите или ги гоните като империалисти всеки месец дали си плащат сметките редовно?Съответно ,ако се извади нова партида това достатъчно условие ли е да не ви тежи на вас като собственици задължение,което не сте направили?
Престои ми да отдавам апартамент под наем и се чудя как е най-добре да постъпя с оглед да не плащам после чужди задължения

# 1
  • София
  • Мнения: 958
Баща ми изисква да му дават всеки месец бележки за платени сметки. Отделно се оставя депозит в началото на сключване на договора.

# 2
  • Балчик
  • Мнения: 741
Защо не се посъветваш с адвокат , по принцип ако имате добър договор няма от какво да се претесняваш, ние сме наематели от доста време , нашият хазяин не е прехвърел партидите по плащането на ток и вода , но и ние сме съвестни в това отношение , дори правим ремонти в жилището за които той после ни възстановява сумата.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 6 932
Проблема е,че нямам време ,а и желание да седя на главите на някои ,за да го дебна Confused
също така по въпроса с депозита,те като не платят две сметки за парно и той депозита ще се стопи Laughing

# 4
  • София
  • Мнения: 285
Ние сме наематели. Всеки месец при плащането на наема даваме на хазаите пари и за сметките, които те плащат лично. Пенсионери са и това не им тежи, а и са по-спокойни така. Смяната на партиди не е била вариант никога.

# 5
  • Мнения: 1 209
Парното може да се прехвърли с нотариално заверен договор и декларация за съгласие на наемателите. Ако наемателите са 2 лица или ако са 4ужденци от Топлофикация не се съгласяват в 90% от случаите. Тъй 4е, ако ще прехвърляш изисквай договорът ти да е само с 1 лице, второто пиши постоянно пребиваващ / ползващ (в) имота.

Софийска вода вече отказва прехвърляне,а само солидарна отговорност по задълженията, което обезсмисля прехвърлянето.

Доколкото помня ЧЕЗ допуска само собственик да е титуляр на сметка (тук не съм 100% убедена обаче).

Популярният практически подход, който до известна степен ти ограничава щетите при кофти наематели, е включването на клауза в договора, даваща ти възможност да прекратиш договора едностранно без предизвестие, ако в определен срок не ти бъдат представени сметки за платени консумативи. Заедно с това при отдаване под наем освен 1 или повече месеца предплата се оставя депозит с равностойност 1 наем (обикновено), които подлежи на усвояване при нужда (щети, лошо стопанисване, неплатени сметки...).

П. С. Можеш да контролираш сметките за ток в нета, за вода и парно по телефона Simple Smile

# 6
  • Мнения: 497
Не те съветвам да прехвърляш партиди на наемателите, дори това да е възможно с договора за наем. Защо ли? Защото когато хората не са ти вече наематели, дори да не са си платили сметките, тях не ги е грижа, а за да върнеш обратно партидите на твое име, ще трябва ти да платиш сметките пак. Аз така плащах стари сметки, когато купувахме апартамента, защото се оказа, че имат задължения старите собственици и .... единствения начин (колко са нагли само) да си ги прехвърля на наше име, беше да платя сметките на старите собственици. Тука сигурна съм, подхода ще е същия. Затова не те съветвам да избереш този начин. Начинът е да си следиш поне през месец дали се плащат сметките. Не е толкова трудно, въпрос на организация е.

# 7
  • Мнения: 8 999
Казабланка правилно те съветва. Повече неприятност и разправии ще имаш, ако се прехвърлят партидите.
Аз съм наемодател и винаги взимам два наема като депозит /сумата се възстановява на наемателя в двумесечен срок след прекратяване на договора, когато са излезли всички сметки/. И в договора има клауза, според която, при непредставяне на квитанции за платени консумативи за предходния месец, наемателят има право едностранно да прекрати договора. А сметките биват платени от депозираната сума.
Закрих телефонния си пост. Съществува инсталация и по всяко време, с договора в ръка, наемателят може да поиска да му се разкрие нов пост, който се води на негово име и  е само негово задължение.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 6 932
Благодаря за отговорите Hug

# 9
  • Мнения: 498
Казабланка правилно те съветва. Повече неприятност и разправии ще имаш, ако се прехвърлят партидите.
Аз съм наемодател и винаги взимам два наема като депозит /сумата се възстановява на наемателя в двумесечен срок след прекратяване на договора, когато са излезли всички сметки/. И в договора има клауза, според която, при непредставяне на квитанции за платени консумативи за предходния месец, наемателят има право едностранно да прекрати договора. А сметките биват платени от депозираната сума.

и аз процедирам по същият начин

# 10
  • Мнения: 141
При един добър договор няма какво да те притеснява!
Дълго време и аз съм живяла като наемател,но с добре оформен договор и проблеми не сме имали никакви.Сега с мъжа ми отдаваме жилище,но партида не съм им прехвърляла и няма намерение.Утре ще си тръгнат и аз къде да ги търся!? newsm78
Немателят е длъжен да се грижи за жилището,сметките и всички други разходи по жилището безкористно,докато ползва собствеността!И задължително един наем преварително като депозит.При прекратяване на договора и ако няма щети при приемопредавателният протокол(може и такъв да се състави),депозита се връща!

# 11
  • София
  • Мнения: 2 298
Моя мъж процедира така, с апартамента, който дава под наем: той плаща сметките (всъщност става автоматично през текущата му сметка в банка) и когато взима месечния наем взима от наемателите и парите за сметките. Ако откажат да ги платят, ще прекрати договора и ще използва взетия в началото депозит. 
Ако партидите се прехвърлят на тяхно име това не е решение на евентуален проблем с неплащане, а настъпват повече усложнения, както вече са писали.

# 12
  • Мнения: 1 259
Ние сме наематели. Всеки месец при плащането на наема даваме на хазаите пари и за сметките, които те плащат лично. Пенсионери са и това не им тежи, а и са по-спокойни така. Смяната на партиди не е била вариант никога.

А за смяна на партида нали ти искат Нотариалният акт... как ще смениш партида, без да си собственика newsm78

# 13
  • Мнения: 242
Ние сме наематели,всеки месец хазяина плаща сметките,после ни ги носи и си плащаме хем наема, хем сметките,така са спокойни че всичко е платено ,а и е по удобно за нас,че не се разправяме.В началото си платихме депозит от един наем. Peace

# 14
  • Мнения: 8 999
[А за смяна на партида нали ти искат Нотариалният акт... как ще смениш партида, без да си собственика newsm78

С нотариално заверен договор за наем също става. Когато наемателят е фирма, предпочитат да си прехвърлят партидите на тяхно име, за да обявят после сметките като разход. Но май имаше вариант да са разход и ако са на името на наемодателя, но договорът трябва да е официален.

# 15
  • Sofia
  • Мнения: 6 932
Какво значи официален?Обявен в общината ли?

# 16
  • София
  • Мнения: 16 070
Какво значи официален?Обявен в общината ли?
Договор, подписан между вас. Общината няма нищо общо. Те разни отворени наематели много обичат да плашат хазяите с общината.
Съвет от мене - депозита се връща след като излезе изравнителната сметка от Топлофикация, независимо кога са си тръгнали квартирантите. Ще чакат - няма друг начин. Ако имаш свястна брокерка - те си имат типови договори и само попълват данните на страните и ако искаш да допълниш нещо.

# 17
  • Мнения: 8 999
Какво значи официален?Обявен в общината ли?
Не се обявява никъде. Просто се прави нотариална заверка, а наемодателят си плаща данък върху получените приходи от наем. Подава декларация в началото на годината за предходната. Документите за изплатени/получени суми са квитанции, издавани от наемателя и подписани от наемодателя. Данъкът /след приспадане на 10 % необходимо присъщи разходи/ е 10 % върху общата сума.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 6 932
Питам ,защото мойта счетоводителка искаше да прехвърля всички партиди на името на фирмата в магазина,който държа.Хазайката ми си обявява целия размер на наема в общината и си плаща данък върху него,също така ми издава квитанция за цялата реална сума.В такъв случай мога да мина по-лесно значи без да вадя партиди.Мога ли сама да заверя нотариално договора или трябва и бабката да водя,че ми е много сложна Tired
И благодаря много за консултациите  bouquet

# 19
  • Мнения: 8 999
За съжаление и бабката трябва да водиш. Избери някой нотариус, който да е близо до нейното жилище.

# 20
  • Мнения: 743
Въпросните договори,нотариално заверени ли са!?Ако не са,нямат никаква стойност!Да не говорим,че преди 5 години,купих апартамент,с адвокат,който е имал възбрана и не е възможно да се продава,защото собственикът е имал голяма сума неплатени фирмени данъци,а ние си минахме и през нотариус,всичко както си му е реда.И държавни вземания почукаха на вратата ми след една година.Подкосиха ми се краката като чух,че моят апартамент,всъщност не е мой!Измама отвсякъде,без малко щяха просто да ми го вземат,старият собственик предвидливо не беше писал новия си апартамент на негово име,за да няма какво да му се вземе!Дълга история...Не вярвам на никого,ни на договори,ни на адвокати,нито на нотариуси....Те да ти направят поразии,да ти оставят неплатени сметки,пък върви търси ги,съди ги...Важно е да случиш на свестни хора(което си е трудно да прецениш от пръв поглед),взимаш хубав депозит за оправяне на последни сметки и това е.Да ти представят всеки месец фактури за платени сметки.

Последна редакция: пн, 23 фев 2009, 15:17 от rozi-maxi

# 21
  • Мнения: 59
Не вярвам на никого,ни на договори,ни на адвокати,нито на нотариуси....Те да ти направят поразии,да ти оставят неплатени сметки,пък върви търси ги,съди ги...Важно е да случиш на свестни хора(което си е трудно да прецениш от пръв поглед),взимаш хубав депозит за оправяне на последни сметки и това е.Да ти представят всеки месец фактури за платени сметки.



Абсолютно съм съгласна с рози-макси ,най-важното е да случиш на съвестни хора .Ние давахме един апартамент под наем повече от 15 години ,като последните наематели живяха там повече от 10 години,имахме си нотариално заверен договор ,всичко изрядно ,и като тръгнаха да излизат оставиха 1000 лева сметки за студена вода ,не за парно ,а за студена вода забележете ,което означава че не са плащали години .
Те претендираха че водомерите били развалени и отчитали повече ,аз отидох в Софиийска вода и дойдоха да направят експертиза ,оказаха се че са си в абсолютна изрядност ,но те пак твърдяха че не било възможно и отказаха да платят.И аз заведох иск за тези 1000 лева ,след 5 години време и нерви и пари по съдилилища и смяна на 2 адвоката ,те осъдиха нас да им платим 5000 лева ....така че и аз НЕ вярвам на договори и Български Съд .
Само трябва да случиш на добросъвестни наематели ,това е ,в България всичко е възможно ,това беше моя случай.

# 22
  • София
  • Мнения: 930
Ако си наемодател, разберете се ти да плащаш сметките и наемателите да ти осребряват фактурите. Само така ще си сигурна, че консумативите са платени.
Що се отнася до договора, той изобщо не те спасява от некоректни наематели. Ама изобщо. Ако тръгнеш да ги съдиш за неплатени наеми и консумативи, още на първата крачка може да се отчаяш, защото некоректните наематели обикновено нямат нормална адресна регистрация и са неоткриваеми. Имат постоянен адрес някъде, обаче там не знаят нищо за тях. Дори и да ги намериш, Белла111 много добре ти е обяснила какво следва - даваш луди пари и накрая не получаваш нищо. Затова наемателите се "държат изкъсо" чрез редовно взимане на наема и ти лично да плащаш консумативите. Има моменти, в които те искат отсрочка и казват, че нямат пари - тогава ти решаваш дали да им разрешиш да ти "висят" с разни суми. Винаги, когато съм се съгласявала на отсрочка, нещата са ставали по-зле за мене. Винаги са ме завличали, но все с малки суми. Е, още първата ми наемателка преди години ме завлече с около 300 лв, тогава бяха много пари, но ги преглътнах. Спрат ли да плащат, договорът, колкото и да е изряден и нотариално заверен - не те спасява. Най-добре е, да имаш договор, но не разчитай на него. Да се изнасят по най-бързия начин, за да нямаш повече загуби - пък неплатените пари просто ги забрави (дано да са малко).

Питам ,защото мойта счетоводителка искаше да прехвърля всички партиди на името на фирмата в магазина,който държа.Хазайката ми си обявява целия размер на наема в общината и си плаща данък върху него,също така ми издава квитанция за цялата реална сума.В такъв случай мога да мина по-лесно значи без да вадя партиди.Мога ли сама да заверя нотариално договора или трябва и бабката да водя,че ми е много сложна Tired
И благодаря много за консултациите  bouquet
Мисля, че счетоводителката е имала предвид, че ако консумативите са на името на фирмата, може да се приспаднат като разход на фирмата.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 6 932
Да,разбира се,че за да се приспаднат като разходи на фирмата
Доколкото разбрах от писаното по-горе обаче може да се приспаднат и ако договора е нотариално заверен и обявен в общината,а не да прехвърлям партиди Peace

# 24
  • Мнения: 3 830
Моя мъж процедира така, с апартамента, който дава под наем: той плаща сметките (всъщност става автоматично през текущата му сметка в банка) и когато взима месечния наем взима от наемателите и парите за сметките. Ако откажат да ги платят, ще прекрати договора и ще използва взетия в началото депозит. 
Ако партидите се прехвърлят на тяхно име това не е решение на евентуален проблем с неплащане, а настъпват повече усложнения, както вече са писали.

 Peace

# 25
  • Мнения: 59
Моя мъж процедира така, с апартамента, който дава под наем: той плаща сметките (всъщност става автоматично през текущата му сметка в банка) и когато взима месечния наем взима от наемателите и парите за сметките. Ако откажат да ги платят, ще прекрати договора и ще използва взетия в началото депозит. 
Ако партидите се прехвърлят на тяхно име това не е решение на евентуален проблем с неплащане, а настъпват повече усложнения, както вече са писали.

 Peace

Това е най-разумното и сигурно решение и според мен .

# 26
  • София
  • Мнения: 2 430
Ние сме си предплатили освен депозит(наема) и 150лв.авансово за косумативи.Ама хазяите ни бяха малко стресирани и преди да подпишем договора сто пъти ни се обясняваха как са ги лъгали предишните.Абе то медала винаги има две страни.
Защото освен наематели,сме били и наемодатели.И какво.Жилището сега го ремонтираме след тяхното "живеене' сметките и наема са платени.До тук ОК.Ама каква мизерия бяха оставили след тях.Стената на спалнята беше с мухъл,защото си слагали там сушилнята и мокрите дрехи са били директно на стената долепени,а да не говоря колко аматъорската са надупчили стената с дюбели да си слагат перденце с връзчица ooooh!
То май освен депозит,трябва да се иска някаква сума за "амортизация" и ако всичко е  наред да се върнат парите.

# 27
  • Мнения: 2 100
Ние сме наематели, в същото време сме и хазяи  Laughing Каквото и да направиш мисля, че ще е безотговорно да не проверяваш дали сметките са платени ли не.  Peace Поне ние проверяваме - нито отнема време, нито е сложно. Просто за собствено успокоение Simple Smile И нашите наематели са плащали и си плащат сами сметките, и ние ги плащаме сами. Досега проблем не е имало. Но не ти предлагам в този вариант да прехвърляш партиди. Ние в момента сме прехвърлили партиди на наематели в офиса, който даваме под наем, но имаме сключен договор. За първи път процедираме така, засега няма проблеми.  Peace

# 28
  • Мнения: 5 393
Когато ние живеехме под наем всеки месец или поне през месец представяхме бележките с платените сметки на хазайката, това беше уговорката.

# 29
  • Мнения: 2 175
Аз съм под наем от няколко месеца..
С хазаяина явно се "харесахме" от раз.. Wink
Плащам си редвоно по банков път наема, а идващите сметки - в кварталния пункт..
Контактуваме си основно по телефона и то за текущи случки из блока..
Откакто живея, един път е идвал и то заради СОТ-а..

Има ми тел., знае къде работя и тн..Нали ако си замина и не платя ще ме намери..
П.с - никога не бих си позволила да мишкувам..
След като получавам адекватно и интелигентно отношение - разбира се, че и аз ще съм точна..

# 30
  • Мнения: 743
И аз като наемател бях такава,но сега като наемодател бера доста ядове ooooh!.Не всеки отговаря на доброто с добро,за съжаление.

# 31
  • Мнения: 1 520
Не съм чувала да се прехвърлят партиди.

А и в днешно време човек може редовно да проверява как вървят сметките и ако види притеснително забавяне - да ги подгони наемателите да платят.

Нашата хазяйка никога не ни е искала бележки за платени сметки. Съмнавям се, че ги и проверява. Просто си имаме доверие. Аз съм й споделяла, че парното плащам до една сума, после чакам изравняването, т.е. се натрупва сума. Ако ги проверява "тайно" и не знаеше затова може и да й се види притеснително, но просто според мен видяхме - че е попаднала на свестни. Ние също - много е свястна и тя.  Peace

# 32
  • Мнения: 1 425
Нашата хазайка никога не е искала бележки за платени сметки. Като наехме апартамента, предните бяха натрупали доста сметки, но хазаите се оправиха с тях и ние запо4нахме "на чисто" , но не са ни прехвърлли партида. Аз не обичам да трупам сметки и си ги плащам месец за месец.

# 33
  • Мнения: 561
Аз пък наскоро бях в Топлофикация на Ястребец и между другото питах за прехвърляне на партида на наематели, категорично ми отказаха!!!

# 34
  • Мнения: 497
Аз пък наскоро бях в Топлофикация на Ястребец и между другото питах за прехвърляне на партида на наематели, категорично ми отказаха!!!
Ми да, те от собствениците не могат да си съберат парите, какво остава от наематели... Joy Joy Joy

# 35
Първото и най-важно нещо е да подпишете
договор,който да е изпипан отвсякъде!
Второ,депозит, който да е равен поне на
три месечни вноски от сумата, за която ще го отдавате!
Пример месечна вноска 300лв. те трябва да ви платят
300 за месеца и още 900лв.депозит, който се връща в случай,че решат
да го напуснат!Другия вариант е освен този депозит да се плаща
и сума на тримесечие или шестмесечие и т. н.

И трето всеки месец да се представят бележки за платени сметки!

# 36
  • Мнения: 1 100
А примерно, ако се развали печка, пералня и прочие, предоставени от наемодателя, кой плаща ремонта по принцип?

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 6 932
редно е,който ги ползва Wink

# 38
  • Мнения: 868
А примерно, ако се развали печка, пералня и прочие, предоставени от наемодателя, кой плаща ремонта по принцип?
По принцип в договора пише.Често има клауза според която,,всички дребни поправки във връзка с ползването,, са за сметка на наемателя,,.
  Що се отнася до сметките вярно е че нещата са преди всичко въпрос на доверие, но от друга страна ако не си платиш тока ти го спират и ти губиш.

# 39
  • Мнения: 1 100
И на мен ми се иска да са за сметка на наемателя, но понеже нямам опит в отдаването под наем, се чудех като предложа такава точка в договора, да няма бунт. Laughing Благодаря за отговорите.

# 40
  • Мнения: 601
Най-лесният и ненатрапчив начин е да си регистрираш партидите в ерау, откъдето ще видиш плащат ли се. Депозитът е задължителен, разбира се. Peace

# 41
  • Мнения: 4 916
А примерно, ако се развали печка, пералня и прочие, предоставени от наемодателя, кой плаща ремонта по принцип?

Ако влиза в договора - наемодателя. В момента живеем извън страната, там всички такива проблеми са за сметка на наемодателя.

# 42
  • Мнения: 868
И на мен ми се иска да са за сметка на наемателя, но понеже нямам опит в отдаването под наем, се чудех като предложа такава точка в договора, да няма бунт. Laughing Благодаря за отговорите.
Ако не включиш тази клауза могат да те викат да им сменяш крушките Simple Smile

# 43
  • София
  • Мнения: 12 174
Един мой хазяин имаше великолепна практика- взимаше парите за сметките авансово, плащаше ги и представяше бележки. Той беше наясно какви са сметките за всеки сезон, следеше и съобщенията в интернет, но държеше да има на разположение парите за сметките за поне един месец. За нас беше удобно, защото не се занимавахме с плащания, а за него беше сигурно, че всичко е платено.
Сега предлагам едно жилище под наем, но изчислих средната месечна сума за разходи като  ток, вода, парно, кабелна и СОТ /без телефон какъвто няма и няма да има никога/ и тази сума е включена в наема. В договора пише, че тези разходи са включени в наема при положение, че сметката за ток не надвишава определена сума и ако тя бъде надвишена наемателя трябва да доплати разликата.В други страни, в които съм била наемател /Франция и Испания/ е обичайна практика наема да включва и разходите.
Аз лично, не бих прехвърляла партиди, както и не бих предоставила копие от нотариален акт.  Wink Наскоро един познат се спаси като по чудо от измама с бъдещ наемател, но на търговски обект. Предоставил копие от нотариален акт, прехвърлил партиди и през двайсет и трети човек случайно се разбра, че наемателя вече се опитва да препродаде въпросния обект. Внимавайте, защото тези измами не са рядкост и най- вдъхващите доверие наематели са в състояние да ги извършат.

# 44
  • Мнения: 743
А от къде се знае колко време ще ползват жилището наемателите,и ако решат след 3 месеца да го напуснат,пак ще се прехвърля ли...ако изобщо е възможно такова прехвърляне.Мисля че е трябва всичко да е на името на собственика,не мисля,а съм сигурна.След като закупих жилище,ходих да прехвърлям сметките на мое име с нотариалния акт,така че...

А по въпроса кой плаща ремонтите-зависи.При неправилна употреба на някои ел. уред,е нормално да се развали и разбира се ремонта трябва да си го поема наемателя.В други случаи ,наемодателя.Така че и това трябва да се уточни в договорите,в които вече писах че не вярвам,но пък на някои може да им върше работа(тогава когато наемателите са просто добросъвестни хора).

Общи условия

Активация на акаунт