Дубровник - през май

  • 25 839
  • 73
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 697
Записвам се да ви чета с най-голям интерес - чудя се дали да не планираме разходка до Дубровник с възлюбения през пролетта...Риека също много ме влече, но и Дубровник би бил добро начало на познанството ми с дивната Хърватска Wink

# 31
  • край Дунав
  • Мнения: 2 173
Хайде, отново аз-записахме "Емералд" 360 лв + 30 лв за вечери 3 бр-каквото сабя покаже, но не вярвам да сме разочаровани! 1-5 май-ако някой му се пътува да се записва и ще си направим и форумска група  Peace Хотела, в който се нощува пък после се предлага за почивка, та инфото ще е полезно!

# 32
  • Мнения: 778
Хайде, отново аз-записахме "Емералд" 360 лв + 30 лв за вечери 3 бр-каквото сабя покаже, но не вярвам да сме разочаровани! 1-5 май-ако някой му се пътува да се записва и ще си направим и форумска група  Peace Хотела, в който се нощува пък после се предлага за почивка, та инфото ще е полезно!

Браво, skorpion,
Ще чакам с нетърпение инфо за Дубровник... Моята разходка до там се отлага като че ли.
Ще пътуваме с приятели по маршрут: София - Загреб - Плитвички езера - Опатия - Пула - Ровиня - Национален парк Бриони - Жминя - Фиорд Лим - Пореч - Мотовун - София с Иратур.
http://www.iratour.com/?81&0304&973689

Ама ... да не казвам голяма дума още от сега. Стискайте палци да отида!

# 33
  • край Дунав
  • Мнения: 2 173
О, гледах този твой линк в темата за водопадите и дестинацията е още по-хубава, ама понеже с ъм заплюла и още една екскурзия през август/живот и здраве/ , та не смея да искам много-много, а тази е по-скъпа  SickНо ще снимамч и ще снимам и ще снимам.. Grinning

# 34
  • Мнения: 1 289
Момичета, аз отивам на тази екскурзия:

http://www.geosviat.com/page.php?n=44235&SiteID=208&view_id=top_offers

Били ли сте в хотел Адриатик и как е? Защото аз малко се съмнявам с тия 2 звезди... Rolling Eyes

# 35
  • Мнения: 778
Момичета, аз отивам на тази екскурзия:

http://www.geosviat.com/page.php?n=44235&SiteID=208&view_id=top_offers

Били ли сте в хотел Адриатик и как е? Защото аз малко се съмнявам с тия 2 звезди... Rolling Eyes

Страхотна екскурзия, doby80,
Браво Simple Smile - да правиш много снимки и да ни показваш после - защото моята май няма да се състои - така е като много говоря преди да е станало, каквото и да е и преди да е сигурно  Confused

# 36
  • край Дунав
  • Мнения: 2 173
Супер-първо ти ще разказваш, после -аз, после всички участнички вече ще са се настроили за тази дестинация  Mr. Green

# 37
  • Мнения: 778
Ето малко от материалите, които събрах за Дубровник още съвсем в началото, когато беше идея за екскурзия :

Перлата на Адриатика
 

Жълтеникаво сияние и каменни къщи. Розовеещо злато на керемидените покриви. Мрежа от светлини и сенки в уличките, отвежда нагоре към укрепленията. Това е Дубровник, през Средновековието известен повече като Рагуза, потомък на едноименното древноримско селище. Перла на адриатическото крайбрежие, град-музей, който всяка година от май до октомври гъмжи от туристи от всички краища на света. От сутрин до вечер пъстрата смесица от посетители се разлива по главната улица и из криволичещите улички изчезва в храмовете и дворците.
 
Епидавър – Рагуза - Дубровник
 
              Изразът “музеен град” създава впечатление за мъртъв град. Но Дубровник не е, напротив, в него кипи живот. Достатъчно е да се отклониш от главната улица и да се потопиш в приветливата сянка на страничните улички, за да усетиш пулса и дъха му. Точно там човек може да види истинските дубровчани. Само на 100 метра от главната улица добиваш усещането, че си се отдалечил от нея на хиляди километри.
              Дубровник е като пленителна стара дама, която под бръчките и патината е запазила младежкото си очарование. Но за да я разберем, трябва да надникнем в бурното й минало. Историята на града се пише от VІІ век след н.е. , когато е бил основан от жителите на римския град Епидавър, опустошен от славянски и аварски племена. Бежанците се заселили в подножието на планината Сърд и постепенно се слели със старозаселниците от околностите и със славянските нашественици. Очевидно славянското име на града се дължи на гъстите дъбови гори наоколо, които тук наричат “дубрава”.
             Средновековният Дубровник бил богат и силен град-държава и макар официално да не е бил дълго време независим, не познава истинското робство. Васалството му винаги е било формално: Дубровник търгувал, трупал богатства и развивал изкуствата. В областта на науката и изкуството постигнал такива успехи, че известно време бил наричан “южнославянската Атина”. Един хроникьор шеговито, но твърде сполучливо разкрил житейската му философия:”Република Дубровник в хода на вековете само хитро сменяла знамената на кулите; редувала тези преходни символи на феодализма, но при това разчитала само на непревземаемостта на своите укрепления.” Просто Дубровник не се измъчвал прекалено много от това, че се намира под нечия формална зависимост, щом можел да върви към целта си. А тази цел били печалбите, които се стичали в града от изгодната търговия. Управляващата класа, съставена предимно от бившата римска аристокрация, бързо открила, че дипломацията може да бъде по-силна от оръжието. Допуснала над града да се веят знамената на чужди монарси, но не разрешила нейният град да бъде окупиран. И за да попречи на подобни набези, заградила селището с укрепления.
                 Чак до 1205 г. Дубровник бил васал на Византия, което обаче не му попречило да поддържа оживени дипломатически и търговски връзки със славянските държави на Балканския полуостров и да строи морски флот. Дубровнишките кораби порели всички известни тогава морета, а кервани дубровнишки търговци с товари сукно, кожи, оръжие и ковани от злато изделия пътували по всички европейски търговски маршрути.
В периода от 1205 до1358 г. градът бил под управлението на Венеция. После дошли почти две столетия зависимост от унгарските крале, а след тях за 300 г. взели думата османските владетели. През 1815 г., след кратко Наполеоново интермецо, Дубровник бил присъединен към монархията на Хабсбургите.
                                                                                                                                                                           След разпадането й през 1918 г. той става част от вече несъществуващата югославска държава. А днес се намира в пределите на независима Хърватия.
               Дубровник преживял своя златен век от втората половина на ХІV в. приблизително до ХVІІ в. Дървените къщи отстъпили мястото си на великолепни иззидани сгради. Построени били богати библиотеки, просторни дворци, великолепни храмове. Дубровнишкото художествено училище начело с Никола Божидарович се прочуло в цяла Европа.
             Възходът на Дубровник към богатства, сила и слава бил прекъснат от стихията на катастрофа през април 1667 г.: унищожително земетресение превърнало по-голямата част от града в развалини и убил почти половината от населението. Оцелелите смело се хвърлили в обновлението и осигурили на своя град нова ера на благоденствие. Но вече нищо не било както преди. 
 
Дубровник е фойерверк от архитектурни стилове
   
               Дубровник е град с пленителна атмосфера. Тайната на неговото очарование трябва да се търси в дуализма на възникването му: в него се слели две култури – византийската и венецианската; и две стихии – славянската и латинската.
             Града-музей има хиляди лица. По главния булевард “ Страдун” са подредени стотици магазини и дюкянчета. Наричат го още “Плаца” и разделя Дубровник на две части. От северната страна стръмните улички водят до подножието на планината Сърд, която в туристическите справочници се нарича планината на свети Сергей. На юг се насочват към скалиста издатина, на която преди векове бежанците от Епидавър основали древноримската Рагуза. Първоначално това било островче, но през ХІІІ в. жителите на Дубровник засипали теснината, която го отделяла от сушата.
             Онзи гостенин на града, който не разполага с достатъчно време, трябва да се задоволи с бегло разглеждане на стария град, най-добре е да се издигне с въжената линия на планината Сърд и да се разходи из укрепленията, чиито стени достигат дебелина 5,5 м. и височина 23 м. Построяването им е продължило няколко века. Наистина си струва човек да се изкачи по стръмните стълби, които водят до галериите на укрепленията, защото панорамната гледка оттам към Дубровник е възхитителна. Но ако искате да вкусите напълно от магията, няма да изберете за разходка горещите обедни часове. Дубровник е най-красив когато се пробужда рано сутрин. Уличките и сградите излизат от сянката.
“Плаца” е все още празен. Не е необходимо да затваряте очи и да си представяте как е изглеждала средновековната цъфтяща Рагуза – тя е пред очите ви, недокосната от земетресението и от времето, перла, блеснала сред кипарисите и олеандрите сред лазура на Адриатическо море.
             Художниците обожавали светлината и сиянието на Дубровник. Поетите възпявали града. Архитектите намирали вдъхновение. Дубровник е истински фойерверк от архитектурни стилове – романски, готически, ренесансов, бароков. И най-удивителното е, че малко неща са се променили. Паважът в стария град, където за щастие е забранено за автомобили, е автентичният. Оригинални са и стълбите, които водят към укрепленията, търкани от поколения търговци, художници и туристи. А тук можете да срещнете и много от потомците на хората “създали” Дубровник, макар че през летните месеци Дубровник е град на чужденци.
     
Тишината в сянката на боровете
 
             Дубровник трябва да се дегустира като скъпо вино. На малки глътки. Ако тръгнем на бегом, едва ли ще сме в състояние да се насладим на красотата на забележителностите, изпълнили “Страдун” и близката околност. В западния край на булеварда в непосредствена близост до храма “Св. Спас” свежест пръска великолепния Онуфриев фонтан от ХV в., който е бил част от  градската водопроводна система. В източния край на площад “Лужа” се издига Колоната на Роланд, символизираща независимостта и свободолюбието на града-държава. Точно тук  градският глашатай някога оповестявал на народа решенията на                 Сената, а при тържествени случаи се издигал флагът на републиката. Колоната напомня едно легендарно събитие от ІХ в. тогава в Дубровник пристигнал със силна флота храбрият Роланд, племенник на Карл Велики, за да спаси града от сарацините.
            Жителите на Дубровник се гордеят най-вече с 4 исторически постройки: с францисканския манастир, с двореца Спонза, с палатата на ректорите и с Катедралата с нейната съкровищница. Разбира се, те съвсем не изчерпват забележителностите му. Към тях спадат още готическите и ренесансовите дворци в източния квартал Кармен, които свидетелстват за силата и богатството на дубровнишката аристокрация.
               Прелестни са и островчетата край Дубровник:    Лопуд, Колоцеп, но особено Локрум, истински оазис на спокойствието и тишината в сянката на боровете. Легендата разказва, че тук прекарал известно време и Ричард Лъвското сърце при завръщането си от кръстоносните походи.
                  От височината Кралското укрепление, построено от французите, отново ще се възхитите на разливащата се гледка на Дубровник. Градът се открива в пълния си блясък, а островите около него изглеждат като разсипана бисерна огърлица потънала в морето.
 

Забележителности на Дубровник
 
     

    * Standalone sculpture, statue or fountain Standalone скулптура, статуя или фонтан

Голям извор на Ononfrio Описание 
 

The Big Fountain of Ononfrio was built in 1438-1444 by the Neapolitan architect Onofrio de la Cava. Големият Фонтан на Ononfrio е построен през 1438-1444 от неаполитански архитект Onofrio де ла Cava. Of all Dubrovnik's many monuments, this is the most well known. От всички Дубровник многобройните паметници, това е най-добре познати. Visitors strolling through and past the Pile gate will find the square which contains the Big Fountain of Ononfrio. Посетители странствуващ и през миналото Купчина порта ще намерите на площада, който съдържа Голям извор на Ononfrio. 
 
Originally designed by Onofrio de la Cava with two stories, the Big Fountain of Ononfrio lost its second story in the earthquake of 1667 when most of Dubrovnik was heavily damaged. Първоначално проектирана от Onofrio де ла Cava с два етажа, на Голям извор на Ononfrio загубили своята втора в историята на земетресението от 1667, когато по-голямата част от Дубровник е силно повреден. The Big Fountain of Ononfrio was part of the city's original water supply system also designed by Onofrio de la Cava to move water from the Dubrovacka river. Големият Фонтан на Ononfrio е част от града на оригинала водоснабдителната система, проектирана от Onofrio де ла Cava да се движи Dubrovacka вода от реката.

     

    * Paintings, art collections Картини, изкуство колекции
    * Christian sites Християнски сайтове

Катедралата на благословената Дева Мария и Трежъри Описание     

Standing on the site of a 12th century cathedral the Cathedral of the Blessed Virgin Mary is a beautiful Baroque building. Стои на сайта на 12 век катедрала Катедралата на благословената Дева Мария е красива Барок сграда. Designed by Andrea Buffalini of Rome, it has three aisles and three apses and is splendidly decorated inside. Проектиран от Андреа Buffalini от Рим, тя има три aisles и три apses и е splendidly украсени отвътре. Paintings by Italian and Dalmation artists from the 16-18th Centuries along with the tondo Virgin of the Chair rumored to be by Raphael give the Cathedral of the Blessed Virgin Mary a holy splendor. Картини от италиански и къдроглав художници от 16-18-ти век, заедно с tondo Вирджински на председателя rumored да бъде от Raphael дават катедрала благословената Дева Мария свето великолепие. 
 
The Cathedral Treasury holds several important relics of Christianity. Катедралата съкровище притежава няколко важни мощите на християнството. The most famous is a small portion of the cross that Jesus is thought to have been crucified upon. Най-известната от тях е една малка част от кръста, че Исус е мисълта, че е бил разпнат при. Other famous relics of note are the head, leg and arm of St Blaise dating from the 13th Century. Други известни мощите Внимание главата, краката и ръката на Св. Blaise датира от 13 век. 
 
The Treasury also has a Съкровищницата също има

splendid display of 138 gold and silver reliquaries from around the world that will bedazzle visitors. прекрасна дисплея на 138 златни и сребърни reliquaries от цял свят, които ще заслепявам посетителите. 
 

Градски стени   

The city walls of Dubrovnik are one of the city's best known features. Градът стени на Дубровник са един от града на най-известните характеристики. Built in the 10th century and modified in the 13th to 14th centuries the walls, some up to 6m / 19ft thick, provided a solid defense against invaders. Построена през 10 век и променени в 13-та до 14-ти век стените, някои до 6 м / с дебелина 19 фута, предвидена солидна защита срещу нашественици. The total length of Dubrovnik's city walls is 1949m / 6390ft and they make a great spot for a casual stroll. Общата дължина на Дубровник стените на града е 1949 м / 6390 фута и те правят много място за случайни разходка. Tremendous views can be had from Dubrovnik's city walls out over the Adriatic and inwards over the old town center. Огромен мнения може да се прибегне от Дубровник на града стените над Адриатика и навътре в стария градски център. 
 
As part of the city walls of Dubrovnik there are two towers, the Minceta Tower and the Bokar Tower and two forts, the Lovrjenac Fort and the Revelin Fort. Като част от града стени на Дубровник има две кули, на Minceta Кула и Бокар кула и две укрепления, за Lovrjenac Форт и Revelin Форт. The main entrance to the walls is located just to the left of the Pile Gate and an admission is charged. Основният вход на стените се намира в ляво от Купчина Gate и допускането е заредена.
 

Доминиканска манастир 

The Dominican Monastery has an interesting story concerning its construction. Доминиканската манастир има интересна история за неговото изграждане. When the construction started in 1315 and the building and complex started to take form the sheer size of the complex necessitated the movement outwards of the Dubrovnik city walls. Когато строителството стартира през 1315 и на сградата и комплекса започна да се вземе под формата на чист размер на комплекса, необходими за движение навън на Дубровник град стени. Heavily damaged in the 1667 earthquake, the Dominican Monastery was rebuilt to its former glory through the hard work of the brothers and the city dwellers. Силно повредени в 1667 земетресението, Доминиканската манастир е възстановен на своята бивша слава чрез упорита работа на братята и града обитатели. 
 
The architectural highlight of the Dominican Monastery is a late Gothic cloister. Архитектурният изтъкне на Доминиканската манастир е къснозреещ готика обител. Michelozzo di Bartolomeo of Florence designed the cloister in the 15th Century. Michelozzo Di Bartolomeo на Флоренция, предназначени за монашески живот в 15-ия век. Fragrant orange trees make the cloister a pleasant place to linger. Благоуханния оранжеви дървета правят обител приятно място за помайвам. 
 
In the east wing of the Dominican Monastery is a museum. В източно крило на Доминиканската манастир е музей. Exhibits include Включва експонати

many 15th and 16th Century religious paintings in the style of the Dubrovnik (also known as the Venetian) School. много 15-ти и 16-ти век религиозни картини в стила на Дубровник (също така известен като венециански) училище. Paintings of note are named: St Blaise, St Mary Magdalene, the Angel Tobias, and the Purchaser. Картини Внимание име: St Blaise, Св. Мария Магдалина, от Ангел Тобиас, и на купувача. Also on display are interesting items of gold and silver, as well as other relics. Също така на дисплея, са интересни елементи от злато и сребро, както и други реликви. 
 

Дубровник Ректорат Palace 

(Local Name: Knezev Dvor) Onofrio de la Cava designed the Rector's Palace in 1435 but it is unlikely the building standing today is quite what the architect had in mind. (Local Име: Knezev Dvor) Onofrio де ла Cava проектирани Ректора на Двореца в 1435, но е малко вероятно сградата стоящи днес е доста какво архитект имал на ум. The architecture of the Rector's Palace is a mix of late Gothic and early Renaissance styles and this is due to an unfortunate series of events. Архитектурата на Ректорат Палас е съчетание от края на готика и началото на Възраждането стилове и това се дължи на нещастен поредица от събития. The Rector's Palace was built in the 15th Century but was heavily damaged the first time by a gunpowder explosion, then by a fire and in 1667 the earthquake that leveled most of Dubrovnik heavily damaged the structure. Ректора на дворец е построен през 15 век, но е силно повреден първи път от барут експлозия, след което с огън и по 1667 земетресението равни че повечето от Дубровник силно повредени структурата. 
 
In the summer the pleasant central courtyard hosts classical music performances. През лятото приятната централен двор домакините класическа музика изпълнения. Also found in the Rector's Palace is the bust of Miho Pracat, a former rich merchant from the island Също така, намерени в Ректорат Палас е бюст на Михо Pracat, бивш богат търговец от остров

of Lopud. на Lopud. The upstairs portion of the Rector's Palace holds the city museum that has many interesting exhibits of life during the time of the Republic of Ragusa. В частта на горния етаж на Ректорат Палас държи град музей, че има много интересни експонати от живота по време на Република Рагуса. Also of note in the city museum's collection of 15,000 pieces are paintings by Veneitan and Dalmation artists. Също така на бележка в град музей колекцията на 15000 броя, са картините от Veneitan и къдроглав художници. 
 

Дубровник площад на лоджия 

(Local Name: Loza) The Square of the Loggia is the lifeblood of activity in Dubrovnik. (Local Име: Лоза) квадрата на лоджия е живителната на дейност в Дубровник. A central gathering point for citizens and visitors alike it features some of Dubrovnik's most famous buildings and public monuments. Централен пункт за събиране на граждани и гости, така че някои функции на Дубровник най-известните сгради и обществени паметници. The Square of the Loggia is located in the north east section of the old town center and features Orlando's column which was built and designed by sculptor Antonio Ragusino. Квадрата на чардак е разположен в северната източната част на стария градски център и функции Орландо на колона, която е построена и разработени от скулптора Антонио Ragusino. It is easily located in the Square of the Loggia and makes a handy meeting spot. Лесно се намира на площада на чардак и прави удобен заседание място. 
 
Dating from 1480 is the Loggia of the Bells. Датираща от 1480 е най-лоджия на звънците. These bells were used as an early warning system by the residents of Dubrovnik in times of unrest. Тези камбани, бяха използвани като система за ранно предупреждение от жителите на Дубровник по време на размирици. Also located on the square is the Church of St Balise which is of interest to visitors for its Също така намира на площад е църквата Св. Balise, което е от интерес за посетителите си

Baroque façade and the collection of priceless works of art contained within. Барок фасадата и колекция от безценни произведения на изкуството, съдържаща се в него. As well, a clock tower from the 15th Century, the main guard house, and the small fountain of Onofrio can be seen on the square. Що Е, часовниковата кула от 15 век, чиято основна пазят къщата, и малък фонтан на Onofrio може да се види на площада. 
 

Форт на Св. Йоан 

(Local Name: Tvrda Sv Ivana) Located on the eastern edge of the old town is the Fort of St John. (Local Име: Tvrda Св. Ивана), разположени на източния край на стария град е Форт на Св. Йоан. Once a defensive structure for Dubrovnik, the imposing structure of Fort of St John now houses several modern attractions to keep visitors entertained. След като отбранителна структура за Дубровник, за налагане на структурата на Форт на Св. Йоан сега къщите няколко модерни атракции, за да забавляват посетителите. The upper area of the Fort of St John holds the Maritime Museum of Dubrovnik featuring displays of Dubrovnik's maritime past illustrated through model boats and naval artifacts. Горната част на Форт на Св. Йоан държи Морски музей на Дубровник с дисплеи на Дубровник морските миналото илюстрирано посредством модел лодки и военноморски артефакти. 
 
The lower area of Fort St John contains the Aquarium of Dubrovnik. В долната част на Форт Сейнт Джон съдържа Aquarium на Дубровник. Many interesting displays of local and exotic fish provide hours of enjoyment. Много интересни изложби на местни и екзотични риби предвиждат часове на наслада. The Aquarium of Dubrovnik is particularly noted for its collection of sea horses. "Аквариумът" на Дубровник е особено отбележи за нейното събиране на морски коне. The local name for Fort St John is Fort of St Ivan and Местното име за Форт Сейнт Джон е Форт на Св. Иван и

visitors may have to refer to it when speaking to locals. посетителите могат да се отнасят до него, когато говори с местните жители. Located at the very top of Fort St John is the Bokar Fort. Разположен в самото началото на Форт Сейнт Джон е Бокар Форт. Designed and built by Michelozzo Michelozzi, the Bokar Fort is circular and is a great spot to glean views out over the city. Проектиран и построен от Michelozzo Michelozzi на Бокар Форт е кръгло и е страхотно място да събере мнения над града. 
 

Купчина Gate 

The Dubrovnik Pile Gate is the main entrance to which most visitors will enter the Lapad area of Dubrovnik. В Дубровник Купчина Gate е главният вход, за които повечето посетители ще въведете Lapad зоната на Дубровник. Formerly surrounded by a moat complete with a drawbridge that was built in 1537, the Dubrovnik Pile Gate is one of two entrances to the Lapad area. Някога заобиколен от заграждам с ров пълен с drawbridge, че е била построена през 1537, в Дубровник Купчина Gate е един от двата входа на Lapad област. The former drawbridge is now a pedestrian walkway and the moat is a pleasant garden. Бившият drawbridge сега е пешеходна пешеходна заграждам с ров и е приятна градина. 
 
In a niche in the arch of The Dubrovnik Pile Gate stands a statue of St Blaise, carved by the famous Croatian artist Ivan Mestrovic. В една ниша в арката на Дубровник Купчина Gate стои статуя на Св. Blaise, издълбани от известния хърватски художник Иван Mestrovic. Located within the ramparts is a door dating back to 1460. Разположена е в рамките на ramparts врата датиращ от 1460.
 

Ploce Gate 

Just behind the Asimov Tower is the Dubrovnik Ploce Gate. Точно зад Азимов кула е най-Дубровник Ploce порта. Designed in what historians call a double defense system, the Dubrovnik Ploce Gate was quite effective in times of trouble. Проектирани в какви историци повикване двойна защита система, Дубровник Ploce Gate е доста ефективен по време на беда. Located on the northeast corner of the old town center and near a small port area, the Gate dates from the early 14th Century. Разположена в североизточния ъгъл на стария градски център и в близост до малък пристанищен район, Gate датира от началото на 14-ти век. There is a small port area located nearby and the Dominican Monastery is just around to the left as you enter. Има малък пристанищен район, разположени наблизо и Доминиканската манастир е само около към лявата като сте въвели. 
 
Another imposing building located just across the moat from the Dubrovnik Ploce Gate is the Revelin Fort, designed by Tvrdava Revelin in 1580. Друг за налагане на сградата, разположени на отсрещния заграждам с ров от Дубровник Ploce Gate е Revelin Форт, проектирана от Tvrdava Revelin през 1580.
 

Stradun на Дубровник 

(Local Name: Placa) Formerly a swamp, the Stradun of Dubrovnik, is now a place for locals and visitors to gather throughout the day and into the evening. (Local Име: Placa) Бивш блато, на Stradun на Дубровник, сега е място за местните хора и посетителите да се събират през целия ден и в вечерта. The Stradun of Dubrovnik , with its many cafés and restaurants is a fine spot to rest weary feet after a day of touring the various sites of Dubrovnik.The Stradun of Dubrovnik is 300m / 1984ft long and the white pave stones are limestone, dating back to 1468. В Stradun на Дубровник, с много кафенета и ресторанти е глобата на място за почивка дотегва фута след деня на турнета в различни места на Dubrovnik.The Stradun на Дубровник е 300 м / 1984 фута дълго и бели камъчета са проправи варовик, датиращ от 1468. The houses that line either side of this street date from after the devastating earthquake of 1667 when most of Dubrovnik was heavily damaged. Къщите тази линия двете страни на тази дата от улицата след опустошителното земетресение от 1667, когато по-голямата част от Дубровник е силно повреден. The homes are of a design that allows for residential living upstairs and business activities on the main level. Домовете са от дизайн, който дава възможност за жилищни, живеещи на горния етаж и бизнес дейности по основните ниво. One particular feature is that the main level door Едно специално особеност е, че основното ниво на вратата

and window are located under the same arch. и прозорците са разположени в рамките на една и съща арх. The Croatian term for this is na koljeno. Хърватският термин за това е koljeno. 

# 38
  • край Дунав
  • Мнения: 2 173
Чудесен разказ и много полезна информация! Благодаря ти и се надявам да видя и пипна всичко описано с най-голбямо удоволствие!
  newsm78 там нали еврото върви най-добре, а?

# 39
  • Мнения: 1 289
*Rozichka*, skorpion, нямам търпение вече, даже преди 2 дена си купих най-накрая сносна видеокамера, та там ще й е сефтето Mr. Green

Ще разказвам и показвам, разбира се:)

*Rozichka*, много полезна информация, мерси много Peace

Относно хотелът реших да помоля за някой друг ( с доплащане естествено), че попаднах на не особено ласкави мнения за него тук, но то си е така за 2 звезди. Надявам се да ни настанят поне в 3* Rolling Eyes Praynig

# 40
  • край Дунав
  • Мнения: 2 173
Като за 2 * изглежда чудесно.Не се притеснявай-сърбите са царе на посрещането и табиетите-едва ли ще се разочароваш! направи сехтето на камерата-снимай повече със снимки!

# 41
  • Мнения: 5 228
Като за 2 * изглежда чудесно.Не се притеснявай-сърбите са царе на посрещането и табиетите-едва ли ще се разочароваш! направи сехтето на камерата-снимай повече със снимки!

Като отидеш в Хърватска, гледай да не наричаш хърватите сърби, защото много се мразят.

# 42
  • край Дунав
  • Мнения: 2 173
 Peaceоо-имам го предвид-това е само тук пом/у ни-аз живея на границата със Сърбия, а в града ни има доста черногорци, та съм наясно с излишната им вражда, ама нейсе... Grinning

# 43
  • Мнения: 1 289
А там на английски ли да говоря или ще ме раберат на български Rolling Eyes newsm78

# 44
  • Мнения: 5 228
Разбират български, но се правят, че не разбират.

Общи условия

Активация на акаунт