Кое в чуждата образователна система ви кефи?

  • 18 684
  • 226
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 129
на това мое мнение
не ми отговори, а се обиди, като че ли съм казала, че заради няколко парцала няма да дадеш образование на детето си.
а аз не съм казала това, не съм си го и помислила. ако ти си си го помислила обаче, не ме дръж мен отговорна.

мисълта ми беше, че ако ти разбираш под "прилично" това, което разбирам и аз - а именно образование с екстри, с много възможности, с изключително качествени преподаватели и с отлична база - не виждам как стане само с данъци. наистина не виждам.
и преди да обявиш въпросът ми за примитивен отново те моля да поясниш - първо какво влагаш в понятието "прилично образование" и второ как виждаш да бъде организирано да е безплатно, т.е. абсолютно достъпно, дори задължително за всички.


ти отговаряш така
Аз изполвам думата "прилично", а ти- "изключително" и "отлично".
Говорим за различни неща.
И не става ясно ти на какво базираш вижданията и наблюденията си и за какво събираш информация.


явно говорим на различни езици и тъй като диалог няма аз спирам разговора с теб дотук.

# 46
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Алиса, chapeau.

# 47
  • Мнения: 5 710
какво ме кефи в тукашната образователна система ... аз нямам пряк досег , освен сутрин, когато излизам има едни чичковци с едни жълти жилетчици, които са живи светофари пред всяко училище и спират колите, за да преминат децата с чантичките и престилките. усмихват се и поздравяват с  buongiorno преминаващите дечица и родители, направо се разтапям.  това изключително много ме кефи.

# 48
  • Мнения: 2 032
Къде го видя този разговор, Ханнаа?
Толкова ли е трудно да кажеш, „Момичета, аз съм собственичка на частно училище, и като такава се интересувам кои неща от образованието на вашите деца, но образованието като заплащаща се услуга, ви допадат?”

Така че не можеш да спреш нещо, което не е започнало.

# 49
  • Мнения: 994
Учителката се сменя всяка година. Класовете също се разформироват и се групират наново.
как оценяваш този факт, че класовете се сформират наново всяка година - като полезен или не?
Положително, ако учителката и децата за текущата година не ми харесват. Ако съм доволна, не ми е особено приятно, но се свиква.

Забравих да добавя, че много ми харесва добрата база - разкошна библиотека, стадион, голяма детска площадка, всяко дете след 2ри клас има зачислен личен лаптоп, за по-малките има ПС-та и разни други екстри.

# 50
  • Мнения: 3 371
Доволна съм изцяло от Холандската образователна система  Simple Smile .
Мързи ме да пиша фермани обаче. И със сигурност не я заменям за децата си за Бг такава, вкл и частните училища  там.

# 51
  • Мнения: 2 257
Hannaa, още от вчера си го мисля това - интелигентен човек си и си се опитала интелигентно и леко завоалирано да откъснеш малко инфо наготово и безплатно за образователните системи по света, под формата на небрежен и неангажиращ въпрос - "Ех, какво ви кефи?". Дамите тук чистосърдечно отговарят по темата, ти обаче започваш лека полека да си прокарваш по-другата идея, която се усети още вчера - не мисли, че не се разбира - ама кажете как точно, ама едно по едно, ама в детайли, ама няма да сменя темата, обаче искам не това, а друго инфо - ясно е, че имаш някакъв бизнес и искаш да проучиш как стоят нещата в чужбина, за да го приложиш при теб. Ами кажи си - така и така, искам да проуча маркета, искам да приложа нещата без много усилия, или поне искам инфо да си сверя часовника - кажете ми как. Не подценявай пишещите тук и не се обиждай също така, казвам го с най-добри чувства.

Освен това... Освен това... Има библиотека в този форум, има поне 20 теми по темата - тази, а и още много други, които явно те интересуват - малко усилие от твоя страна и ще намериш отговорите на
ох, имам сто въпроса най-малко...

# 52
  • Мнения: 110
Алиса, може ли да те питам колко струва това частно училище на месец или година не знам как се плаща. Питам те, зашото си правим разни планове и след 2-3 месеца, ще трябва съвсем осезаемо да помисля. newsm78

# 53
  • Мнения: 613
distant,
относно образование - харесва ми това, че се набляга на практическата насоченост, в предмети, в които това трябва да е така.

може ли да обясниш малко по-подробно кои предмети имаш пред вид?

Например, по social studies и science (съзнателно не ги превеждам на бг, не знам какъв им е еквивалента в съвременното, българско основно училище).

Science - имат урок, например цикълът на живот на пеперуда и жаба. Освен теоретично, всичко бе проследено/видяно от самите деца - при пеперудите, например от гъсениците до пеперудките, които им се родиха. та до края на живота им. Беше много интересно и за мене самата.
- миналата година така наблюдаваха излюпването на малки пиленца в класната стая.
- всичко, което се вземе по физика, например се онагледява наживо. Всеки урок е така.

Social studies - събирателен час за култура, семейство и общество, география, история, нещо като гражданска съвест, важни събития.
Практическата част - например, час по семейство и общество. Имаше ден за подпомагане на нуждаещи се или самотни. Водиха ги в дом за възрастни хора, като ден, два преди това ги водиха в академия за млади готвачи. Децата сами трябваше да приготвят лакомствата (кексчета, малки торти, етс) за възрастните хора. Занесоха им го и около един ден, освен програмата, която изнесоха се грижеха за тях.
- друг пример - те са малки и все още са на частта на първите заселници. Но, каквото и да се вземе за тях в клас, после децата се водят в съответен музей, където самите те правят предметите, които са използвани по онова време.
Пак по бита за първите заселници - учеха за танците по онова време и ги водиха пак в специален музей, където учеха децата да танцуват, както от преди (със съответен учител). Бяха много ентусиазирани.

Да направя едно голямо вмъкване, обаче че тук в САЩ музеите са изключителни!!!! (нямат нищо общо с български музей)

Изобщо това е една малка част от примери, които мога да напиша, само давам идея.

Но, пак се повтарям, нивото не по всичко е блестящо. По математика, например са толкова назад, че чак ме е срам да го напиша  Simple Smile (в пъти, пъти, пъти след Европа)


И друго нещо добавям, към по предишния ми постинг. След първи клас, освен, че пренаредиха класовете, но и по основните предмети, разделиха децата по ниво (нещо много хубаво според мен).
Така едно дете може да има една класна стая и нещо като класна, но по основните предмети трябва да ходи в съвсем различен клас, с други деца (на неговото ниво) и учителката също може да е съвсем различна.

# 54
  • Мнения: 2 032
Основната такса е 10,000 лири на година.
Има и други екстри.
Има и (малка) разлика между тарифите на различните училища.

# 55
  • Мнения: 110
Май като за начало ще търсим друг вариант #Shocked Благодаря ти. Ако можеше някой друг да вземе решението вместо мен Rolling Eyes

# 56
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Лично аз не съм против някой българин да ме попита за системата тук, да отсее идеи и да ги осъществи в училището си (независимо държавно или частно). Защо да си пазя информацията само за себе си???
Практическата насоченост на обучението и емоционалната обвързаност (с граници)  на учителите към децата са нещата, които са много важни за мен. Преди няколко седмици си говорих с един мой съученик и установихме, че и двамата сме имали един и същи проблем, за който нашите класни са нямали никаква представа....Тук това е немислимо.

# 57
  • Мнения: 129
алиса, нямам частно училище.
занимавам се с образование, но това няма нищо общо с темата.
интересът ми е породен от факта, че децата ми учиха при различни системи, от това, че от години чета за различни методи на обучение и възпитание, години преди да имам собствени деца и преди да обучавам чужди. много съм размишлявала над темата какво искам като потребител.
разпитвам и приятелките си извън България и всъщност повод да пусна темата е един подобен разговор по скайп с приятелка от вашингтон.

така и не ми отговори по същество  
 какво за теб е прилично образование?

давам ти възможност последната дума да твоя в този монолог.  Simple Smile

# 58
  • Мнения: 129

Джи,
няма как да приложа в собствения си бизнес нещата, за които говорим тук.

много бих искала да имам възможност наистина да си направя училище, но едва ли някога ще се реализира.
и затова има две основни пречки.
едната е, че ако правя нещо държа ужасно много на качеството, а това няма как да стане без отлична база. уви непосилна за мен.
и второ, денят има 24 часа само, а седмицата 7 дни.една нова дейност би искала цялото ми време, което засега е невъзможно също.
ако питам по-конкретно, то е защото наистина не става ясно как така някои имат половин час почивка за половин ден и ако мамите не уточнят не мога да си го представя.
мисля, че е естествено човек да се интересува от нещата в собствената си област и няма нужда да се изкривява темата безсмислено.

# 59
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
За почивките при нас е така:
Училището започва в 8.30. Чãсовете са по блокове (по 70 минути) и паузите са в 10.30 до 10.50 и в 13.00 до 13.30. часовете свършват в 15.30 или 16.15. През останалото време няма почивки, само 5 минути за сменяне на стаята. Ако си в една стая, няма проблем, но мен ме изнервя и и Tiredзморява непрекъснатото тичане. 

Общи условия

Активация на акаунт