ОДЗ и ЦДГ В СОФИЯ - кандидатстване 2009/2010

  • 70 200
  • 1 968
  •   1
Отговори
# 930
  • Мнения: 7 821
Проблем с училищата няма да има, просто ще направят класовете с по 35 деца и готово  Wink. Не знам повечето от вас кои набори сте, но по-големите знаят, че така беше и по наше време. Набор 76 (най-големия раждал се някога доколкото помня) бяха и по 37.

# 931
Оооох да минават още една две седмици и да спираме да се караме и да джявкаме, аз си знам кои критерии ме устройват и кои не, така е и всяка от вас, но на финала пак голяма част от нашите деца ще са вън от градините и яслите нищо че всичките имат право да посещават детско заведение Confused

Ха, ха, Laughing Joy Идеята ти е добра, даже както е тръгнало моловете в Младост вече са празни откъм търговци та да вземат да ги направят детски градини - хем са новички, хем топлички, хем големички - ще има място за всички Joy hahaha

така е
и да строят повече градини вместо молове Grinning
Аз напоследък се питам..не могат ли да задължават всеки МОЛ да прави по едно "малко" крило ДГ за около 100 деца..с малко дворче (вместо паркинг)...от задната страна на МОЛ-а..
Сериозно се питам...В крайна сметка, МОЛ-овете никнат като гъби..в Младост вече има 2-3...пък има и толкова ЦДГ-та..някак..неравномерно ми се вижда..
Със сигурност по-лесно ще напълнят ДГ, отколкото МОЛ...ама..знам ли... newsm78

# 932
    Не, чиста ясла и яслена група към одз, НЕ Е едно и също. Който е искал да не се притеснява за дг след ясла да кандидатства за яслена група към одз, а не в чиста ясла.
    Оставам с впечатлението, че една голяма част от пишещите се чувстват или дискриминирани или стресирани, който не е се е обявил за такъв, май за него ... нама да има нито цдг, нито одз Grinning
     

Незнам какво те притеснява толкова. Явно си афектирана и изнервена, но ако помислиш за различните варианти, които могат да се разиграят при приема /в това трябва да си сигурна/ ще установиш, че в самостоятелните ясли има и деца с брат/сестра в да кажем близкото ОДЗ или ЦДГ /не си мислиш нали, че там ходят само първи и единствени деца в семейството/. Те ще си ползват и допълнителния критерий "брат/сестра". Така че невиждам как децата с брат/сестра са ощетени. Просто всяко семейство е отделен случай и според мен регламанта е достатъчно справедлив.

# 933

На сайта на kg.sofia.bg в раздела документи има миналогодишните правила, а в раздела новини са публикувани предстоящите нови, които чакат обнародване
               Г-н Иванов , не съм юрист,но си мисля,че между правила и наредби,както и между правила и закони има разлика.Правилата трябва да отговарят и да допълват съответните наредби или закони!Така,че има промяна в правилата ЗА ПРИЕМ не в наредбата за ДГ.Наредбата за ДЯ е нова и различна от тази за ДГ.ОДЗ /обединено детско заведение/ е именно такова защото ОБЕДИНЯВА в един детски комплекс - детска ясла и детска градина.Записано е ,че приема на деца е от "10 м до 7 години" и не съм прочела някъде ,че е отменено.Промяна в тази насока няма .Интересно защо при тълкуване изпускате , "Децата от яслените и градинските групи към детските заведения автоматично се прехвърлят в следваща възрастова група" възрастовата група.По вашата логика всяка година всички трябва да кандидатстват за всяка възрастова група.
                 В НОВИТЕ правила НИКЪДЕ не е казано дали децата от ЯСЛИТЕ В ОДЗ автоматично преминават в градинските групи поради елементарната причина ,че те НЕ са обект на тези правила.Тези правила касаят децата ,които не са посещавали ДЯ и ДГ и децата,които са посещавали чисти ДЯ и сега съответно кандидатстват в ЦДГ или ОДЗ-градина.Тъй като в ОДЗ-тата градинските групи обикновено са повече от яслените свободните места се допълват с прием по определени правила.Тези правила обаче НЕ променят статута на ОДЗ,който е различен от този на чисти ДЯ или ЦДГ.
                

Явно не сте проследили началото на темата и предишните постинги. Обърнете внимание за "автоматичното включване в първа група".
 Общото между правила, наредби и закони е, че те са нормативни актове т.е. норми, които следва да спазваме и регулират определена област. Раличното е, че са нормативни актове от различен ранг и тези от по-нисък не могат да противоречат на тези от по-висок. Пример, правилата за прием не могат да противоречат на наредбата на мин-вото на здравеопазването, наредбата - на закона и т.н.
Предполага се, че на официалния сайт на дирекция "Образование" се публикуват официалните документи, които касаят материята за детските градини, вкл. и за приема т.е. в раздела документи са всички (или повечето) нормативни актове, касащи детските градини.
По-горе съм изказал мнение по въпроса стари правила-нови правила. Вчера даже имаше пост, че старите правила въобще не са приемани, за което не вярвам.
Не съм съгласен, че децата от детските ясли не са сред субектите на правилата. Ако се съди по наредбата за детските ясли, която е публикувана на сайта (обърнете внимание годината на приемане е 1987, а не е нова както твърдите),
"Чл. 22. (1) Децата в детските ясли се изписват след навършване на 3 г. в следните срокове:
1. от 1 юни до 20 юни за родените от 1 януари до 30 юни;
2. от 1 септември до 15 септември за родените от 1 юли до 30 декември;
3. целогодишно, ако на детето е осигурено място в детска градина. "

т.е.  много деца, макар и посещавали ясли към момента на кандидатстването и класирането няма да са де юре и де факто, част от яслените групи. Остава въпросът как се регулира тяхното кандидатсване в първа група. Те хем трябва "да се изпишат" от яслените групи т.е. би трябвало да губят статут, хем постоянно се твърди, че имат предимство за първа група, но досега никой не е цитирал нормативното основание за това предимство - предполагаме, че старите правила ще бъдат отменени!!!

# 934
Добре де, когато се предложи идеята за 1 доп. точка на децата от чиста ясла, беше уточнено,че тя ще важи само за ЦДГ. От самото начало се спрягаше това като задължително условие. Независимо,че доста родители и тогава не го приемаха, лично за мен беше справедливо.
Как така стана изведнъж,че децата от чиста ясла получават точка, без значение ЦДГ или ОДЗ? Нали идеята беше, да е както преди-от ясла в ЦДГ. Сега ясленчетата могат да кандидатстват с 1 точка допълнително навсякъде, което реално им гарантира прием. За разлика от тях, тези, посещаващи ясла в ОДЗ, не получават точка ако искат да сменят градината. Нередно ми се струва, би трябвало да се запази точката само за ЦДГ.  Peace
Напълно права си quote author. Ако се замислим май наистина е по-редно децата от самостоятелните ясли да получават точка само за ЦДГ. Ако получат и за ОДЗ тогава напълно логично и справедливо ще е и дете от яслена група в ОДЗ да получи точка, ако иска да смени ОДЗ-то.

# 935
  • Мнения: 1 255
....дете посещаващо ясла в ОДЗ и желаещо да премине в 1-ва група на същото, на общо основание ли кандидатства или автоматично се класира? От новоприетия регламент никъде не става ясно това. Дете посещаващо ясла на територията на СО получава 1 т.(при кандидатстване), но в текста (поне аз не видях) не е упоменато автоматичното прехвърляне - с една дума валидно ли е или не?
Eeeeee, не четете ли - сто пъти се писа: дете, което посещава яслена група в ОДЗ автоматично преминава в 1-ва група на същото ОДЗ, стига родителите да желаят това. Кандидатства се наново само, ако искате да смените ОДЗ-то с ново или с нова ЦДГ. Текущият прием е до септември и е по старите правила, т.е. тези които важат и в момента.

Ами, четем, Парвиномер, четем, но болднатото от теб не го намираме, затова вместо сарказма били пуснала линк към точно тази (нова) наредба? Ако обичаш...

Извинявам се ако съм прозвучала саркастично, не това ми е била целта Praynig Peace. Просто в сайта има секция "нормативна документи"
там търси "Ред за кандидатстване, записване и прием в детските заведения на Столична община" и обърни внимание на: 15. Класирането на децата се извършва по следния ред:
- Децата от яслените и градинските групи към детските заведения автоматично се прехвърлят в следваща възрастова група 

Пускам линк, http://kg.sofia.bg/?page=red_zapisvane, но моля четете в сайта на много от въпросите отговорите са там. Heart Eyes

Тази връзка е към стария регламент от 2008. Той ще продължава да бъде прилаган за деца, родени 2005 и по-големи. За деца, родени 2006 и по-малки, ще бъде прилаган новия регламент. Разбира се, и по новите правила децата от яслените и градинските групи към детските заведения автоматично ще се прехвърлят в следваща възрастова група през септември.

Я.Дж.

# 936
  • София
  • Мнения: 8 933
Г-н Иван Иванов. Нещо не ми е ясна целта на вашето включване. Значи вече повече от година в детските заведения се влиза по регламент, който дори не е гласуван от СОС. И въпреки всичко не се намери нито един юрист или институция, които да го оборят. Сега вече новият регламент е гласуван и се появявате вие и почвате да ни засипвате с членове и алинеи, целящи единствено да създадат напрежение между две групи родители: тези на ясленчета в ОДЗ и на ясленчета от чисти ясли. И въпреки многото уверения, че такова няма, вие си продължавате. Та пак моят въпрос е: защо точно сега? И защо точно за това се захванахте, а не за нещо друго недоизяснено от регламента? Чии интереси обслужвате в случая?

# 937
Така наречените "миналогодишни правила" са Проект, независимо от вида в който са публикувани в интернет. Никога не са минавали през СОС и никога не са били задължителни. Не съм юрист, но си мисля че не е редно да се тълкува че едното отменя другото, просто защото миналогодишния документ не беше задължителен, а пожелателен.

Не съм следил кампанията миналата година. Но се съмнявам цяла София да е кандидатствала по правила, които са "проект". Още по-малко дирекция "Образование" към Столична община трябва да ги държи на официалния си сайт в раздел "Документи".
По отношение на "едното отменя другото" - нормативен акт, който урежда същата материя, но е по-актуален по принцип отменя по-стария. Нормалната правна техника е това да става изрично. В случай на неотменянето му би се получило колизия/сблъсък на (различни) правни норми и би настъпил (правен) хаос.
Съмнявате се, но такава е действителността. Абсурдно, но факт.

Това, ако е така е доста скандално, защото имаше доста нарушения на процедурата по записване и стотици деца останаха в невъзможност да посещават детска градина.
Освен това, ако се върнем на изходната точка на нашия дебат - излиза, че няма писани и приети правила, които да дават предимство на децата от яслите да заемат директно място в първа група.
Косвено потвърждение на вашето твърдение е в липсата на изрична отменителна разпоредба на сегашните правила, с което се отменят предишните.

Може да бъдете сигурни, че децата, записани в яслени групи в ОДЗ автоматично ще преминават в градински групи. Ако това не е записано явно в Правилата на СОС, то ще бъде записано в Указанията за прилагане на тези правила (това е друго име на подробния Регламент, който бе изготвен от Работната група).

Старите правила продължават да важат за родените 2005 и по-големи. Това също ще бъде записано изрично в Указанията.

Я.Дж.

В отговор на Я.Дж.:
Правилата на СОС са нормативни документи. Делегацията за регулиране на материята, дадена от Закон за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМ/ е именно на този орган, а не на служител/чиновник в Столична община /при цялото ми уважение към работещите там/. Указанията по тълкуването на правилата не могат да създават самостоятелни правни норми, защото това е противозаконно.  
Още по-малко могат да създават правни норми, които засягат целия процес на кандидатстване, а именно това ще се получи ако приемете да регулирате "автоматичното включване" на децата от яслените групи в първа група. Горе дадох достатъчно много аргументи, вкл. и с цитати от нормативни актове.
И ако това наистина се приеме с указание, а не е регулирано нормативно не ми остава нищо друго освен да апелирам към спазване на закона и всички родители, чиито деца не са приети на това основание да обжалват въпросното указание и цялата процедура по класирането.

Ив. Иванов

# 938
  • Мнения: 1 255

Цитат
Г-н Джонев, бихте ли пояснили какво имате предвид, кога точно ПС на ДГ ще имат избор между вх.№ и жребий, при равни основни точки или при равни основни+допълнителни точки. И как точно ще се получава този входящ номер чрез системата, след като фактора време се изключва и през цялото време ни обяснявате, че няма значение кога точно ще направим избора си за градини?

Обяснение на процедурата за заявяване на входящ номер

Решението как точно да се осъществи получаването на входящ номер не е финализирано, но в общи линии е оформено. Наложи се да намерим решение и за такъв вариант, защото алтернативата бе физически опашки. Никой не иска връщане на физическите опашки.

Недостатъците на варианта „входящ номер чрез системата” или „фактор време” сме обяснявали достатъчно. Те са принципни, а не технически. Така или иначе ще се наложи да внедрим решение за този вариант.

Преди всичко, заявки за входящ номер ще се подават *след* първоначалното класиране. Ако то е в събота, заявките ще се подават в понеделника след това.

В градините, които предпочетат жребий, входящите номера ще бъдат зададени автоматично по случаен принцип. Условията за сигурност и прозрачност ще бъдат изпълнени чрез система от независим генератор на случайни числа, публичен регистър и наблюдение-проверка на процеса и резултатите от Работната група. Това е най-равнопоставения, сигурен и облекчен процес за получаване на входящи номера.

Нека сега разгледаме ситуацията за градините, които предпочетат входящите номера да се задават от родителите.

Да предположим, че имаме идеално работеща система и безпроблемна връзка към нея. Какво би се получило? В определения час Х:00 всички родители биха натиснали бутона за получаване на входящ номер възможно най-бързо. Ако приемем, че времето е синхронизирано, това означава, че всички заявки биха били изпратени за не повече от 1 (една!) секунда след часа Х:00. Ще има поне 10000 (десет хиляди) заявки, разпределени в интервал от една секунда, т.е. надпреварата ще се измерва в хилядни от секундата. Очевидно, разпределението на заявките в този малък интервал ще стане по случаен начин. Има психологическа полза от този подход, че нещо все пак е зависело от родителя (това не може да се твърди за всички родители, но за повечето явно е така). Другата полза е в това, че активността в Х:00 ч. е индикатор кое семейство има реална нужда от градина.

За да се синхронизира времето за всички, вместо да гледаме часовниците и да се чудим дали вече е настъпил часът X:00, по-добре е системата да започне да отброява секундите до настъпване на този момент. Така всички ще имат точна информация кога ще настъпи момента на „състезанието по натискане на бутон”. Забележете, че при наличието на обратен брояч, няма значение дали отброяването е започнало в точно определен час и дали се извършва едновременно за всички (стига обратното броене на секундите да е индивидуално).

Да обобщим как биха изглеждали нещата при идеално работеща система: Потребителят гледа един обратен брояч – 10, 9, 8, .... 3, 2, 1, 0! В момента 0!, той натиска бутон за заявка на входящ номер. Точното измерване на интервала от момента 0! до натискането на бутона (в милисекунди) дава и въпросния входящ номер, например 12345. Като добавим и датата, ще получим число, което ще осигури третично подреждане на опашките (първичното е по общите критерии, вторичното е по допълнителните, третичното е по входящ номер). Всеки ще знае какво число е получил след натискане на бутона и то ще е видно в списъците.

Дотук е ясно.

Сега да видим какво може да се направи, за да се избегнат проблемите от миналата година. Разбира се, системата и комуникационните канали трябва да са правилно оразмерени с подходяща архитектура, за да може да работи при голямо натоварване и да не спира работа при прекъсване на някой компонент. Това е направено. Остават два основни източника на проблеми – интернет връзката на индивидуалните потребители и претоварването на самите сървъри, което може да се получи при атаки за отказ от обслужване.

Има решение, което да осигури гореописаното поведение за потребителя, и едновременно да не зависи от моментното състояние на интернета и на сървъра. Единствената разлика е, че обратното броене няма да се случва в точно един и същи момент за всички. Няма разлика дали натискането на бутона ще стане за един потребител в Х:01 ч. а за друг в Х:30 ч., защото се измерва времеви интервал от края на обратния брояч - момента 0! до натискане на бутона.

Следователно, можем да кажем, че заявки за входящ номер ще се приемат в рамките на няколко часа. Така, ако има проблем с интернет връзката или претоварване на сървърите, потребителят просто трябва да изчака известно време (5-10 минути) и да опита пак. Никой няма да е ощетен, защото се измерва не абсолютен времеви интервал, а относителен – броенето на милисекунди започва само когато заявката може да бъде обслужена.

Най-вероятно заявки за входящ номер ще бъдат приемани по гореописания начин от 6:00 до 12:00 в понеделника след първоначалното класиране. Няма да има струпване в един и същи час, защото по-ранната заявка не дава предимство. Ако има атаки, ще можем да ги отстраняваме, без да поставяме родители в неравностойно положение. Ако по някаква причина връзката прекъсне, те просто ще трябва да изчакат няколко минути и да опитат пак.

Поздрави,

Явор Джонев
Ръководител проект ИСОДГ

Последна редакция: ср, 18 мар 2009, 09:58 от kg.sofia.bg

# 939
  • София
  • Мнения: 8 933

На сайта на kg.sofia.bg в раздела документи има миналогодишните правила, а в раздела новини са публикувани предстоящите нови, които чакат обнародване
               Г-н Иванов , не съм юрист,но си мисля,че между правила и наредби,както и между правила и закони има разлика.Правилата трябва да отговарят и да допълват съответните наредби или закони!Така,че има промяна в правилата ЗА ПРИЕМ не в наредбата за ДГ.Наредбата за ДЯ е нова и различна от тази за ДГ.ОДЗ /обединено детско заведение/ е именно такова защото ОБЕДИНЯВА в един детски комплекс - детска ясла и детска градина.Записано е ,че приема на деца е от "10 м до 7 години" и не съм прочела някъде ,че е отменено.Промяна в тази насока няма .Интересно защо при тълкуване изпускате , "Децата от яслените и градинските групи към детските заведения автоматично се прехвърлят в следваща възрастова група" възрастовата група.По вашата логика всяка година всички трябва да кандидатстват за всяка възрастова група.
                 В НОВИТЕ правила НИКЪДЕ не е казано дали децата от ЯСЛИТЕ В ОДЗ автоматично преминават в градинските групи поради елементарната причина ,че те НЕ са обект на тези правила.Тези правила касаят децата ,които не са посещавали ДЯ и ДГ и децата,които са посещавали чисти ДЯ и сега съответно кандидатстват в ЦДГ или ОДЗ-градина.Тъй като в ОДЗ-тата градинските групи обикновено са повече от яслените свободните места се допълват с прием по определени правила.Тези правила обаче НЕ променят статута на ОДЗ,който е различен от този на чисти ДЯ или ЦДГ.
                

Явно не сте проследили началото на темата и предишните постинги. Обърнете внимание за "автоматичното включване в първа група".
 Общото между правила, наредби и закони е, че те са нормативни актове т.е. норми, които следва да спазваме и регулират определена област. Раличното е, че са нормативни актове от различен ранг и тези от по-нисък не могат да противоречат на тези от по-висок. Пример, правилата за прием не могат да противоречат на наредбата на мин-вото на здравеопазването, наредбата - на закона и т.н.
Предполага се, че на официалния сайт на дирекция "Образование" се публикуват официалните документи, които касаят материята за детските градини, вкл. и за приема т.е. в раздела документи са всички (или повечето) нормативни актове, касащи детските градини.
По-горе съм изказал мнение по въпроса стари правила-нови правила. Вчера даже имаше пост, че старите правила въобще не са приемани, за което не вярвам.
Не съм съгласен, че децата от детските ясли не са сред субектите на правилата. Ако се съди по наредбата за детските ясли, която е публикувана на сайта (обърнете внимание годината на приемане е 1987, а не е нова както твърдите),
"Чл. 22. (1) Децата в детските ясли се изписват след навършване на 3 г. в следните срокове:
1. от 1 юни до 20 юни за родените от 1 януари до 30 юни;
2. от 1 септември до 15 септември за родените от 1 юли до 30 декември;
3. целогодишно, ако на детето е осигурено място в детска градина. "

т.е.  много деца, макар и посещавали ясли към момента на кандидатстването и класирането няма да са де юре и де факто, част от яслените групи. Остава въпросът как се регулира тяхното кандидатсване в първа група. Те хем трябва "да се изпишат" от яслените групи т.е. би трябвало да губят статут, хем постоянно се твърди, че имат предимство за първа група, но досега никой не е цитирал нормативното основание за това предимство - предполагаме, че старите правила ще бъдат отменени!!!
Горното няма как да бъде отменено (чл. 22), тъй като касае чистите ясли, които не са обект на настоящият прием.

# 940
  • Мнения: 68
Г-н Иван Иванов. Нещо не ми е ясна целта на вашето включване. Значи вече повече от година в детските заведения се влиза по регламент, който дори не е гласуван от СОС. И въпреки всичко не се намери нито един юрист или институция, които да го оборят. Сега вече новият регламент е гласуван и се появявате вие и почвате да ни засипвате с членове и алинеи, целящи единствено да създадат напрежение между две групи родители: тези на ясленчета в ОДЗ и на ясленчета от чисти ясли. И въпреки многото уверения, че такова няма, вие си продължавате. Та пак моят въпрос е: защо точно сега? И защо точно за това се захванахте, а не за нещо друго недоизяснено от регламента? Чии интереси обслужвате в случая?

 Peace

# 941
  • Мнения: 217
До Иван Иванов
Господин Иванов, няколко пъти ви бе обяснено, че ОДЗ означава обединено детско завезение, т.е включващо яслени и градински групи.
Децата приети веднъж в такова заведение не е необходимо да кандидатстват отново.
Защо не се заемете с чучилищата и не разнищите как така децата минават от 4 в 5 кл и от 8 в 9 кл?

# 942
  • Мнения: 217

Цитат
Г-н Джонев, бихте ли пояснили какво имате предвид, кога точно ПС на ДГ ще имат избор между вх.№ и жребий, при равни основни точки или при равни основни+допълнителни точки. И как точно ще се получава този входящ номер чрез системата, след като фактора време се изключва и през цялото време ни обяснявате, че няма значение кога точно ще направим избора си за градини?

Обяснение на процедурата за заявяване на входящ номер

Решението как точно да се осъществи получаването на входящ номер не е финализирано, но в общи линии е оформено. Наложи се да намерим решение и за такъв вариант, защото алтернативата бе физически опашки. Никой не иска връщане на физическите опашки.

Недостатъците на варианта „входящ номер чрез системата” или „фактор време” сме обяснявали достатъчно. Те са принципни, а не технически. Така или иначе ще се наложи да внедрим решение за този вариант.

Преди всичко, заявки за входящ номер ще се подават *след* първоначалното класиране. Ако то е в събота, заявките ще се подават в понеделника след това.

В градините, които предпочетат жребий, входящите номера ще бъдат зададени автоматично по случаен принцип. Условията за сигурност и прозрачност ще бъдат изпълнени чрез система от независим генератор на случайни числа, публичен регистър и наблюдение-проверка на процеса и резултатите от Работната група. Това е най-равнопоставения, сигурен и облекчен процес за получаване на входящи номера.

Нека сега разгледаме ситуацията за градините, които предпочетат входящите номера да се задават от родителите.

Да предположим, че имаме идеално работеща система и безпроблемна връзка към нея. Какво би се получило? В определения час Х:00 всички родители биха натиснали бутона за получаване на входящ номер възможно най-бързо. Ако приемем, че времето е синхронизирано, това означава, че всички заявки биха били изпратени за не повече от 1 (една!) секунда след часа Х:00. Ще има поне 10000 (десет хиляди) заявки, разпределени в интервал от една секунда, т.е. надпреварата ще се измерва в хилядни от секундата. Очевидно, разпределението на заявките в този малък интервал ще стане по случаен начин. Има психологическа полза от този подход, че нещо все пак е зависело от родителя (това не може да се твърди за всички родители, но за повечето явно е така). Другата полза е в това, че активността в Х:00 ч. е индикатор кое семейство има реална нужда от градина.

За да се синхронизира времето за всички, вместо да гледаме часовниците и да се чудим дали вече е настъпил часът X:00, по-добре е системата да започне да отброява секундите до настъпване на този момент. Така всички ще имат точна информация кога ще настъпи момента на „състезанието по натискане на бутон”. Забележете, че при наличието на обратен брояч, няма значение дали отброяването е започнало в точно определен час и дали се извършва едновременно за всички (стига обратното броене на секундите да е индивидуално).

Да обобщим как биха изглеждали нещата при идеално работеща система: Потребителят гледа един обратен брояч – 10, 9, 8, .... 3, 2, 1, 0! В момента 0!, той натиска бутон за заявка на входящ номер. Точното измерване на интервала от момента 0! до натискането на бутона (в милисекунди) дава и въпросния входящ номер, например 12345. Като добавим и датата, ще получим число, което ще осигури третично подреждане на опашките (първичното е по общите критерии, вторичното е по допълнителните, третичното е по входящ номер). Всеки ще знае какво число е получил след натискане на бутона и то ще е видно в списъците.

Дотук е ясно.

Сега да видим какво може да се направи, за да се избегнат проблемите от миналата година. Разбира се, системата и комуникационните канали трябва да са правилно оразмерени с подходяща архитектура, за да може да работи при голямо натоварване и да не спира работа при прекъсване на някой компонент. Това е направено. Остават два основни източника на проблеми – интернет връзката на индивидуалните потребители и претоварването на самите сървъри, което може да се получи при атаки за отказ от обслужване.

Има решение, което да осигури гореописаното поведение за потребителя, и едновременно да не зависи от моментното състояние на интернета и на сървъра. Единствената разлика е, че обратното броене няма да се случва в точно един и същи момент за всички. Няма разлика дали натискането на бутона ще стане за един потребител в Х:01 ч. а за друг в Х:30 ч., защото се измерва времеви интервал от края на обратния брояч - момента 0! до натискане на бутона.

Следователно, можем да кажем, че заявки за входящ номер ще се приемат в рамките на няколко часа. Така, ако има проблем с интернет връзката или претоварване на сървърите, потребителят просто трябва да изчака известно време (5-10 минути) и да опита пак. Никой няма да е ощетен, защото се измерва не абсолютен времеви интервал, а относителен – броенето на милисекунди започва само когато заявката може да бъде обслужена.

Най-вероятно заявки за входящ номер ще бъдат приемани по гореописания начин от 6:00 до 12:00 в понеделника след първоначалното класиране. Няма да има струпване в един и същи час, защото по-ранната заявка не дава предимство. Ако има атаки, ще можем да ги отстраняваме, без да поставяме родители в неравностойно положение. Ако по някаква причина връзката прекъсне, те просто ще трябва да изчакат няколко минути и да опитат пак.

Поздрави,

Явор Джонев
Ръководител проект ИСОДГ


Г-н Джонев, като се има предвид че това ще е третично класиране, наистина изглежда най-справедливо, защото при всички случаи ще има деца без места. И жребият няма да дискриминира никой по никакъв начин.
Аз така както ви разбрах и в двата случая номерата ще се получават на случаен принцип, просто в единия случай родителите ще са удовлетворени, че лично са участвали в процеса на класирането.

# 943
  • Мнения: 7 398

Явно не сте проследили началото на темата и предишните постинги. Обърнете внимание за "автоматичното включване в първа група".
 Общото между правила, наредби и закони е, че те са нормативни актове т.е. норми, които следва да спазваме и регулират определена област. Раличното е, че са нормативни актове от различен ранг и тези от по-нисък не могат да противоречат на тези от по-висок. Пример, правилата за прием не могат да противоречат на наредбата на мин-вото на здравеопазването, наредбата - на закона и т.н.
Предполага се, че на официалния сайт на дирекция "Образование" се публикуват официалните документи, които касаят материята за детските градини, вкл. и за приема т.е. в раздела документи са всички (или повечето) нормативни актове, касащи детските градини.
По-горе съм изказал мнение по въпроса стари правила-нови правила. Вчера даже имаше пост, че старите правила въобще не са приемани, за което не вярвам.
Не съм съгласен, че децата от детските ясли не са сред субектите на правилата. Ако се съди по наредбата за детските ясли, която е публикувана на сайта (обърнете внимание годината на приемане е 1987, а не е нова както твърдите),
"Чл. 22. (1) Децата в детските ясли се изписват след навършване на 3 г. в следните срокове:
1. от 1 юни до 20 юни за родените от 1 януари до 30 юни;
2. от 1 септември до 15 септември за родените от 1 юли до 30 декември;
3. целогодишно, ако на детето е осигурено място в детска градина. "

т.е.  много деца, макар и посещавали ясли към момента на кандидатстването и класирането няма да са де юре и де факто, част от яслените групи. Остава въпросът как се регулира тяхното кандидатсване в първа група. Те хем трябва "да се изпишат" от яслените групи т.е. би трябвало да губят статут, хем постоянно се твърди, че имат предимство за първа група, но досега никой не е цитирал нормативното основание за това предимство - предполагаме, че старите правила ще бъдат отменени!!!
              Г-н Иванов ,с уважение към вас ,но вие четете и тълкувате старата наредба за ДЯ , а има и нова , която дали е публикувана или не не е моя работа да следя! Laughing При това има и нова наредба за числеността на децата в групите , която също не виждам в сайта на кг.Вината отново не е моя.
               Никъде не намерам ПРАВИЛА,ЗАКОНИ ИЛИ НАРЕДБИ,които променят статута на ОДЗ и определят някакъв друг прием на децата за ОДЗ.До сегашния прием е за "деца от 10 месеца до 7 години" и така е от както има ОДЗ-та в БГ.
                Децата посещаващи ДЯ в ОДЗ НЕ СА ОБЕКТ НА НОВИТЕ ПРАВИЛА ЗА ПРИЕМ за 2009/2010 .Те си минават в следващата група.Така както от първа група се минава във втора.Напускат и не се прехвърлят само когато родителя не желае това и го заяви в писмен вид.
                 Чистите ясли и ЦДГ-тата са с различен статут от този на ОДЗ-тата като прием.ОДЗ е ЕДНО ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ ,което отглежда,възпитава и обучава деца от 10 месеца до 7 год.Чистата яслата върши тази работа от 3 м до 3 г /по новата наредба/ , а ЦДГ върши същата работа от 3 г до 7.
                 Не може да се тълкува произволно така както на всеки му се харесва .Та дори този,които тълкува да е на друго мнение.При това и съпруга ми е юрист с доста голяма практика и мога да кажа,че мнението и тълкуването му не съвпада с вашето. Peace
                  При това ЮРИСТИТЕ не би трябвало ДА ПРЕДПОЛАГАТЕ , а да се опирате на неоспорими нормативни документи.
                  Децата от ДЯ в ОДЗ НЕ се изписват,а се ПРЕХВЪРЛЯТ в по-горна възрастова група на ОДЗ-то.И както сте цитирали най-рано това става през юни.Не могат да постъпят в първата група просто защото ПГУ-тата,които се разформират края на май НЕ освобождават местата до август и с това принуждават приема да отиде септември.Отново по настояване на родители този път обаче на 7 годишните.Е,на кого да угодиш ?  Mr. Green

Последна редакция: ср, 18 мар 2009, 10:34 от Didia

# 944
  • Мнения: 4 030
Проблем с училищата няма да има, просто ще направят класовете с по 35 деца и готово  Wink. Не знам повечето от вас кои набори сте, но по-големите знаят, че така беше и по наше време. Набор 76 (най-големия раждал се някога доколкото помня) бяха и по 37.

Да, така беше.
Спомням си, че веднъж смених училището, малко след началото на учебната година. Тогава бях в пети клас и в дневника фигурирах под номер 36  Simple Smile (аз съм набор 75).

Общи условия

Активация на акаунт