Трябва ли дечица с хрема да посещават ясла?

  • 9 586
  • 167
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 110
Не, не трябва.Защото чудесно знам ,че когато детето ми се разболее и аз го заведа с хрема това автоматично означава поне още 5 болни деца ! Не е редно още пет майки да не спят, още пет деца да страдат  !

# 106
  • София
  • Мнения: 12 554
Не, не трябва.Защото чудесно знам ,че когато детето ми се разболее и аз го заведа с хрема това автоматично означава поне още 5 болни деца ! Не е редно още пет майки да не спят, още пет деца да страдат  !

Мдаааа, хубаво е, че все още има родители, които мислят не само за своите деца.

# 107
  • Мнения: 156
Не, не трябва.Защото чудесно знам ,че когато детето ми се разболее и аз го заведа с хрема това автоматично означава поне още 5 болни деца ! Не е редно още пет майки да не спят, още пет деца да страдат  !
Ще се бъде чудесно ако всички майки разсъждават като теб,но за жалост не е така.

# 108
  • Мнения: 46 558
Не, не трябва.Защото чудесно знам ,че когато детето ми се разболее и аз го заведа с хрема това автоматично означава поне още 5 болни деца ! Не е редно още пет майки да не спят, още пет деца да страдат  !

Те така или инче ще се заразят, ако не са го карали или са с отслабнал имунитет, защото това дете, преди да прояви симптоми е било също толкова заразно!

Ако секрета от носа не се почиства, може да се развият бактерии, после те отново със секрета се стичат в гърлото, от там и към белите дробове. Така от една обикновена хрема се получава бронхит. Разбира се това може и да не се получи ако носа се почиства системно.
Не случайно се казва, че хремата ако се лекува продължава 7 дни, а ако не се лекува една седмица Wink.

Бронхитът се причинява от "...  вируси, микоплазми, гъбички, рядко бактерии. При така наречената "обичайна настинка" или простуда, защитните сили на организма отслабват и попадналите или нормално обитаващи дихателната система микроорганизми намират благоприятни условия за размножаване.
Нерядко, бронхитът се причинява от вдишването на дразнещи вещества, газове, прах, токсини."

http://www.puls.bg/illnes/issue_100/part_4.html


Т.е. дали си чистиш носа или не - няма никакво значение, микроорганизмите са си там и чакат, като падне имунитета заради вирус (т.е. настинка), атакуват и докарват бронхит.

# 109
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Защо не вземат да сложат и 2-3 лекари в яслите. След като така или иначе ще се разболяват, направо там да се лекуват ooooh!

# 110
  • Мнения: 629
ееее, най-сетне някой да знае, че настинката не е нещо безобидно. Не се сърди човече   bouquet
Всъщност при настинка човек също е заразен, но не в такава степен както при грипна инфекция или остра ангина. Поради преохлаждане на организма намалява притока на кръв към носоглътката за да се пести топлина за по-съществени части от тялото. Намаленият приток кръв обаче намалява и броя на белите кръвни телца, които съответно не могат да се преборят с обичайното "население" от вируси и бактерии на носоглътката. Тогава те се активизират и атакуват. Тъй че човек с настинка всъщност пръска разни гадорийки. Хубавото, че понеже те не са чак толкова силно агресивни и патогенни както да кажем грипния вирус, повечето хора с нормален имунитет не се предават пред тях и имунната система успява да си свърши работата. И съответно няма заболели освен този, който се е преохладил (настинал), но пък може да пострада някой с отслабен имунитет в момента.
Между другото кръстникът на малката сподели много интересна и странна теория за заболяванията в ДЗ-тата. Чел някаква статия...че мазилката била правена с речен пясък, в който пък се съдържало голямо количество радон (радиокативен елемент, който силно понижавал имунната защита на организма). При контакт на мазилката с въглероден двуокис (който се отделя в голямо количество при дишането на 20-30 души в една стая) този радон се бил освобождавал във въздуха. Затова от ХЕИ имало предписание още от соц. време на всеки 10 години да се прави основен ремонт на всяка ДГ за да се подменя мазилката и да се подновява защитният й слой. Но понеже първите основни ремонти всъщност са от последните няколко години откакто са построени ДГ затова с времето поради непрекъснатото повишаване на концентрацията на радон заболеваемостта непрекъснато нараствала. Според въпросната статия концентрациите на радон в зследваните ДГ била по 3-4-5-7 пъти над нормата. Моята реакция съответно беше както се сещате такава  Shocked #Crazy newsm78 newsm78 Идея си нямам дали това е вярно или не.

# 111
  • Мнения: 46 558
... Чел някаква статия...че мазилката била правена с речен пясък, в който пък се съдържало голямо количество радон (радиокативен елемент, който силно понижавал имунната защита на организма) ...

Ако беше така, щяха да боледуват всички деца, нали Rolling Eyes

# 112
# 113
# 114
  • Мнения: 6 443
Ами има малко зависита.....

Първо зависи от какво са сополите......може да са алергични....
Второ - зависи от кога са..... ако вече е към края на болестта...детето е лекувано една седмица в къщи, но има някакви остатъчни сополки - то вече не е заразно така или иначе - няма проблем.....
Трето - ако се е разсополиво по време на деня, родителя също няма как да знае, никой не се обажда за сополи да се прибират децата.....


Иначе ако си си прибрал детето с обилна хрема - да би следвало поне 1-2 дни да си остане в къщи, дори заради комфорта на дсамото дете..... ако през тези 1-2-3 дни детето не прояви никакви други симптоми, няма Т, гърлото е спокойно и т.н. - ми да защо да не ходи на градина - вие като имате хрема спирате ли да ходите на работа например???? А и колко майки могат да взимат болнични 2 пъти месечно по 10 дни например за сополи и още  ако се наложи нещо по-така......

За мен е много по-кофти когато още от стълбите чуя някое дете да кашля зверски без да спре....и горе  да ми каже госпожата, че цял ден е така....и нали се сещате  след няколко дни как заради това  кашлящото от 30 деца отиват на градина 5......



"А иначе сополи духам  всяка сутрин през зимата като влезем в ДГ. Все пак с детето вървим повече от 20 мин. до градината." - аха това си е нормално...и при нас така..... че и  това не е само при децата....

та сополи и сополи...по-добре от кашлици, температури и т.н....
Най-накрая някой да се опита да застане и от двете страни на барикадата.

Нана,едва ли искам детето ми да зарязава останалите. ooooh!
Нищо не искам да те убеждавам - просто ти казвам, че няма не мога, има не искам.

# 115
  • Мнения: 629
Не се сърди, човече, аз нямам представа дали нещата написани във въпросната статия са истина или не. Деца с по-силна и деца с по-слаба имунна система е имало и ще има. Но сравнявайки изказванията на нашите майки за това, че сега се боледува повече, моите собствени спомени от детството, че тогава "болнав" беше изключение, и твърдението на директорката на яслата на Зори, че сега децата боледуват повече.... ме навежда на мисълта, че нещо се е променило и то в негативна посока. Дали е кърменето или липсата му, дали е влошеното качество на храната и водата, дали е от консумирането на много боклучави храни, дали влиянието на въпросния радон е съществено, дали родителите по-често оставят в яслата болни деца в сравнение с миналото....идея си нямам.
Давам си ясна сметка, че когато детето боледува родителите започват да търсят "под вола теле" от зор да намерят къде е проблема и да го решат. Само дето обикновено нещата са комплексни и рядко причината е само една. Но мисля, че присъствието на кашлящи и сополиви деца в яслите и градините не подобрява, а влошава нещата.
Хубавото при нас е, че ЗА СЕГА минаваме относително леко и без усложнения, та ми е лесно да си казвам, че нещата ще се оправят, че това се израства, че догодина имунитетът й ще бъде по-силен и т. н. Иначе яслата се отразява благотворно на физическото и умственото й развитие. Обаче разбирам защо родителите минали през по-сложните неща скачат като ужилени и дори използват обидни епитети (не че би следвало да го правят). Разбирам и тези, които си пускат децата "само с хрема", те проблем нямат, защо да ги е еня за чуждите деца, след като при тях всичко е ОК. Но това не променя факта, че при детето с хрема....нещо се случва и има не малка вероятност то да си сподели случващото се с другите.
За мен далеч по-добре би било да има достатъчно ДЗ, с групи от по 15, а не 30 деца, да ги извеждат всеки ден навън (освен при силен вятър, дъжд и мъгла), през това време активно да проветряват помещенията, храната да е здравословна, работодателите да не се мръщят на болничните, родителите да не са толкова вглъбени в кариерата си...ама нещата май са далеч от това положение  Confused

# 116
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Майка ми за известно време беше директор на детска градина преди 89г. и ми е казвала, че когато децата са идвали сестрата към градината ги е приемала и което е болно са го връщали. Когато синът ми тръгна на детска градина няколко пъти имаше хрема и аз го оставях в нас по една седмица - докато един ден учителката му ми каза, че няма смисъл за една хрема да го държа в нас и при положение, че няма Т да го водя редовно на градина. Хремата му минава за същото време ако седи в нас или е в градината. Както казах вече това за мен и педиатъра ни това не е болест, а нормално неразположение и част от добиването на имунитет.
Много интересно вие като сте хремави за болни ли се смятате??

# 117
  • София
  • Мнения: 12 554
Както казах вече това за мен и педиатъра ни това не е болест, а нормално неразположение и част от добиването на имунитет.
Много интересно вие като сте хремави за болни ли се смятате??

Ми първо си смени педиатъра.
Естествено, че се смятам за болна. Нормалното ми състояние не е със запушен нос. В моята работа болните ги гонят да си ходят вкъщи да се лекуват, за да не заразяват другите. И не се гледа с добро око на колеги, смърчащи, кихащи и кашлящи в офиса.

# 118
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Ти правиш ли разлика между болест и неразположение?

# 119
  • София
  • Мнения: 12 554
Ти правиш ли разлика между болест и неразположение?

Неразположение е да те боли глава или корем. Запушен нос или хрема не са неразположение, а начало на болест.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт