Отново за религиозното обучение в клас...

  • 5 500
  • 155
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 284
Според науката социология, колкото и да се е превърнала в занаят напоследък, може да се проучва само ако има обществено мнение по въпроса.

Все пак изразените мнения в този форум показват, че има обществено мнение по въпроса и то може да се проучва. Освен това идеята за обучение по религия е поне с десетилетие давност, така че в този период също се е обсъждало кога по-разпалено, кога по-тихо. Просто обществената дискусия не е от два месеца и ако някой сега я осъзнава като такава, това не означава, че други не могат да я проучват от доста време.

# 151
  • Мнения: 3 146

Напълно съм съгласна с вас, че социологическите проучвания се правят по поръчка, това влияе на въпросниците и т.н., на всички е ясно. Но не разбирам, в какъв смисъл точно твърдите, че няма обществено мнение по въпроса за изучаването на православно вероучение в учелище? В смисъл, че нямат достатъчно информация, за да си изградят такова или защото принципно в БГ гражданското съзнание е на ниво, практически нулево? Или нещо не съм доразбрала, защото смятам, че не става дума тук точно за цялостно обществено мнение, а по-скоро адресатът е определена група, а именно - хората в детеродна възраст и такива, имащи деца в образованието, понастоящем, за която грума не съм много убедена, че няма мнение по въпроса, тъкмо обратното (разбира се, в мащаб цяла България и малките градове и села, това вероятно не важи, но големият процент от хората с деца са в сравнително големите градове).

И още нещо - да, вярно е, че не чрез въвеждане на вероучение в светското училище може да се намали броят на сектатните в БГ, но в никакъв случай не мога да се съглася, че огромният наплив на секти и доста големият брой на хора, постъпващи в секти, в БГ няма никаква връзка с пълното бездействие на БПЦ в тази посока. (Както и на Комисията по правата на човека и вероизповеданията, която регистрира всякакви, забранени в света, секти, като Свидетелите на Йехова и подобни, тъй като явно там няма компетентни лица!) Твърдението, че в сектите попадат само слабохарактерни хора не е предмет на социологията, а по-скоро на психологията. Ниската култура, липсата на каквато и да е образованост в която и да е религия или история на религията, както и ниският стандарт са много по-определящи за постъпването в секта, отколкото личните черти на характера.

Не казвам, че е вярно. Това е моето мнение. И за разлика от всички "вярващи" приемам чуждо мнение. Не съм ....Приела съм понятието агностик.
Боядисвам яйца. По-скоро като традиция. Не като религиозен символ.

Аз казах това, че не е вярно, за да не си помислят хората, че, видите ли, БПЦ се е втурнала да се бори с надигащия се ислямизъм или пък да утвърждава православната вяра. Просто няма нищо такова, затова го казах. Преподаването на вероучение няма нищо общо с противопоставянето спрямо другите религии, поне по своя генезис. Това, че на територията на БГ още от освободителното движение са ашладисали православната вяра с националната ни принадлежност и самосъзнание, няма нищо общо с християнското учение и канони. Това е политика, а нито е било така през Турското Робство, нито когато и да е.

# 152
  • София
  • Мнения: 12 786
Исках да кажа, че в момента на провеждане на изследването е възможно да не е имало обществено мнение по този въпрос /цитираха данни за 1 млн души желаещи да се въведе вероучение в училищата/. Ако сега някой, честно и обективно, направи проучване и в него се отделят хората, които имат деца резултатите ще са много по- различни. Едно е да те попитат съгласен ли си да колонизираме Марс в днешно време, а съвсем различно ако първите експедиции вече са тръгнали и повиквателната на сина ти е пристигнала в пощата.

За съществуването на опасни секти на наша територия са отговорни повече законотворците, отколкото БПЦ, но според мен. Това без да защитавам БПЦ, които върнаха практикуването на православие в лоното на негативния смисъл на думата ортодокс като нещо остаряло, закостеняло и непривлекателно.

# 153
  • София
  • Мнения: 958

Но за едно си страшноправа - има дълбока страст в православието, особено в балканското, за разделяне, противопоставяне. Някакво комплексирано ожесточение срещу всичко и всички, които са по някакъв начин "други" и това е страшно. Не искам да го насаждат на децата ни.


Това е много вярно. Поставянето на равенство между православие и народност чрез прослувутото мото, че ако няма православие, няма България граничи с фанатизма. Затова и когато православни свещеници говорят, всяка втора дума е православие, а не християнство. Сякаш е по- важно да си православен, а не посветен християнин. Синът ни посещаваше вероучение в първи клас, но освен за ритуали и как да се кръсти друго не научи. Сам отказа да ходи повече.

# 154
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477

Но за едно си страшноправа - има дълбока страст в православието, особено в балканското, за разделяне, противопоставяне. Някакво комплексирано ожесточение срещу всичко и всички, които са по някакъв начин "други" и това е страшно. Не искам да го насаждат на децата ни.


Това е много вярно. Поставянето на равенство между православие и народност чрез прослувутото мото, че ако няма православие, няма България граничи с фанатизма. Затова и когато православни свещеници говорят, всяка втора дума е православие, а не християнство. Сякаш е по- важно да си православен, а не посветен християнин. Синът ни посещаваше вероучение в първи клас, но освен за ритуали и как да се кръсти друго не научи. Сам отказа да ходи повече.

точно Peace
Ако ще е светско българското училище - светско да е. Иначе трябва да има часове по всички религии , а това вече е абсурд.
 Да включат в часовете по история и история на религиите. Но без задълбочаване и сравнения.
 Подобни спорове май са само за да замажат съществуващите проблеми на училищата- лоша материална база,  слаба посещаемост и липса на интерес от доста ученици...
Сектите са доста агресивни в агитацията си и за това привличат доста хора. Според мен повечето им привърженици са разочаровани от основните религии. И Православното християнство и Исляма се изповядват истински от малцинство. Религиозните водачи не са еталон за подражание, има не толериране към различния...
Ако някой иска да възпитава религия според мен е най-добре да го прави в къщи или в храмовете.  Peace

# 155
  • Мнения: 3 146
Поставянето на равенство между православие и народност чрез прослувутото мото, че ако няма православие, няма България граничи с фанатизма. Затова и когато православни свещеници говорят, всяка втора дума е православие, а не християнство. Сякаш е по- важно да си православен, а не посветен християнин.
Не сякаш, ами съм чувала с ушите си от дякони и свещеници православни как ще ида в ада, защото съм католичка, да не говорим, че за хора от други вероизповедания изобщо дори не се говори, толкова са за осъждане... Само чуйте как говори митрополитът на Пловдив - Николай! (Нарече 10 пъти пред камерата Вълчев Адамит.... Shocked)

Освен това, приравняването на православен християнин и българин е не просто неправилно, а е антихристиянско (според учението, според теологията, съборите и т.н, в устава на БПЦ, обаче, пише тъкво обратното, незнайно на какво основание ooooh!, аз затова говоря за огромно и недопустимо невежество) - тъкмо според християнството няма значение полът, възрастта, професията, ентическата принадлежност, националната идентификация и всички подобни отличения. А БПЦ тъкмо на това набляга.

Общи условия

Активация на акаунт