Болезнена бучка в гърдите, дайте съвет

  • 3 640
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 69
ЗДравейте мами имам нужда от съвет,дъщеря ми има проблем с гърдите .Бебчо е на 1 месец а през 2-3 дни гърдата и става на буца твърда червена и болезнена.Тя не кърми от гърдата а се изцежда и дава кърмата с шише.(имаше проблем със зърната в началото и реши че така е по лесно )а и може да разбере колко е изяло детенцето.Но мисля че не редно толко време вече и толко често да и се втвърдява гърдата по принцип се изцежда редовно гърдите и са огромни и болезнени винаги пълни с кърма.На какъв лекар да се обърнем в началото кърмата не вървеше имаше запушени канали но сега положението е друго кърмата тече разбира се не тече сама а само като дърпа с помпата.Страх ме е за нея и съм страшно притиснена.
Чакам съвет и желая на всички мами щастие и любов.

# 1
  • Мнения: 9 776
Сега виждам, че си писала и тук. Ще получиш много добри съвети Peace.

# 2
  • Мнения: 69
Сега виждам, че си писала и тук. Ще получиш много добри съвети Peace.

Благодаря

# 3
  • Мнения: 3 595
Здравей, прекрасно е, че дъщеря ти кърми и че въпреки трудностите, с които се е сблъскала, продължава да предлага най-полезната за бебето в този момент храна. Когато бебето суче директно от гърдата на поискване, то дава точни индикации на тялото от колко кърма се нуждае. Тялото отговаря с търсеното количество и по този начин гърдите на майката произвеждат точно толкова, колкото е необходимо. Когато бебето израства има моменти, в които нуждите му изведнъж се увеличават и трябва малко време на тялото на майката да отреагира. Бебето започва да суче по-интензивно и по-начесто, за да даде сигнали, че му е необходимо по-голямо количество кърма и организма на майката се наглася спрямо новите му нужди.

Когато майката се изцежда, за да дава кърма на бебето (още веднъж адмирации, това си е тежка задача) тя стимулира гърдите без да знае точно колко. Най-често изцежда докрай, с което дава сигнали да се произвежда и още и още. В даден момент гърдите се препълват и стават зачервени и болезнени.

Би било добре и за майката и за бебето, то да се върне към гърдите, ако е възможно и ако майката е склонна да опита, което може да стане плавно и с много търпение.

Това, което майката, ако желае може да направи за гърдите е, да си сложи зелеви листа от прясно зеле около гърдите (без ареолите и зърната). Листата се намачкват, изрязва се твърдата жила от тях, поставя си ги след изцеждането и ги маха при следващото цедене. Би трябвало след 1-2 поставяния да получи облекчение. Може също така да взима лецитин. Добре е да не изцежда докрай гърдите, а само колкото да облекчи твърдостта и напрежението в тях. След като гърдата е поомекнала, може да се предложи на бебето да суче. Хубаво би било първо да му се предложи гърдата, а след това да се дохрани с изцедената кърма. Когато му се предлага гърдата е добре бебето да не е прегладняло, т.е. да не се изчаква да се разплаче от глад (ако е твърде гладно ще се дърпа и ще плаче). Ако бебето е спокойно има по-голяма вероятност, то да се съгласи да опита от гърдата. Първите признаци на огладняване са лапане на ръчичките, плезене на езичето, въртене на главичката (все едно търси гърда), при тези сигнали може да му предлага да суче. Тъй като досега е хранено от шише, връщането към гърдата може да отнеме време и е нужно търпение и любов, както с всичко останало  Simple Smile

Още нещо: начина, по който бебето суче от гърдата и начина, по който пие млякото от биберон са различни. За да може бебето да се върне към гърдата и да не се обърква би било добре изцедената кърма да се предлага с лъжичка или спринцовка, ако майката иска да пробва.

За да се увери, че бебето правилно е поело гърдата, трябва устничките му да са обхванали зърното и по-голямата част от ареолата, да чува преглъщане, да вижда как се движат леко ушичките при преглъщане. Не бива да се чуват цъкащи звуци, гърдата не трябва да се движи вълнообразно, а да е спокойна и не трябва да усеща болка. Когато кърми трябва да се настани удобно, така че да не усеща никакъв дискомфорт, независимо колко странна може да бъде позата.

Ако има по-голямо детенце и ако тя иска, може да и предложите помощта си, било с по-голямото дете или нещо друго, докато тя се пребори с връщането на гърдата и за да може да си отпочине.

# 4
  • Мнения: 3 718
Правя трети опит да си напиша отговора в тази тема, малкия дзвер саботира първите два  Mr. Green

Много е неприятно това състояние и знам колко зле може да се чувства човек. Но ще се опитам да дам някои идеи как да се преодолее проблема, дано са от полза.
- Топли компреси(топъл душ), масаж, изцеждане и студени компреси. Топлите душове и нежното масажиране в посока от под мишницата към зърното плюс леко изцеждане на ръка действат облекчаващо. Компресът може да го прави от памперс напълнен с гореща (но поносима на допир) вода. Слага се на гърдата преди и по време на цедене и е удобен защото памперса задържа топлината по - дълго от обикновен компрес и не е толкова мокро. Хубаво е да изцежда болезнената гърда до край, докато я почувства празна. После може да се сложи хладък компрес за успокояване.

Предполагам, че в началото ще е много изморително това постоянно цедене.  Но не бива да оставя гърдите напрегнати особено ако започне да вдига температура. Когато положението се овладее ще стане по - лесно. За това съм съгласна с Ivy, че има смисъл да се опитате да върнете бебето към гърда. Няма помпа, която да е толкова ефективна колкото едно бебе а и след първите седмици, когато проблемите като разранени зърна и запушвания се преодолеят,  кърменето става лесно, приятно и прекрасно действие. Но дори и майката да не е склонна да храни от гърда, изборът и да цеди и дава от шише е достоен за уважение.

- Зелеви листа. Ivy вече ги е споменала, но и аз да си кажа. Студени от хладилника, зелевите листа се намачкват, изрязва се средната твърда жилка и се слага в сутиена. Когато листото повяхне се сменя с ново. Те действат облекчаващо на напрежението.

- Лецитин.това е хранителна добавка, която действа като емулгатор и пречи на мастните частици да се слепят. При сериозни състояния (запушване, мастит) обичайно се препоръчва да се приемат 3-4 капсули (като могат да стигнат до 5-6 при особено сериозен случай) от 1,000-1,200 мг на ден. След преминаване на проблема дозата плавно се намаля с по една капсула на няколко дена, докато накрая остане една на ден, профилактична, за около седмица.
В случай, че майката започне да вдига температура, може да пие парацетамол или ибупрофен - съдържащи лекарства, но ако поддържа температурата е препоръчително да се консултира с лекар. Нека, ако се наложи консултация, непременно да каже, че кърми за да не реши лекаря да предписва несъвместими с кърменето лекарства.

- Много почивка и спокойствие. Много е важно в този момент до колкото е възможно да почива майката. Нека зареже за известно време домакинстването, колкото се може повече да си почива заедно с бебето, да се гушкат много. Колкото се може повече я облекчете от рутинни изморяващи задачи докато отмине проблема.
Положителното отношение, спокойствието също е много важно. Рефлексът на потичане на млякото пряко се влияе от емоционалното състояние на майката. Ако тя е притеснена и нервна това може само да усложни нещата. Казвам го, защото аз лично много се притеснявам, когато виждам моята майка притеснена. За това е хубаво силата и положителното отношение да идват и от вас. Ще се справите, всичко ще мине и ще стане по - лесно, такава увереност трябва да и вдъхвате и вие, които сте около нея.

- Пълноценно и здравословно хранене Пълноценното хранене, приемът на много течности е много важен за целия период на кърменето (а и не само). Но сега е особено важно храненето на майката да е здравословно. Хубаво е да се избягва приемът на транс - мазнини (маргарини, хидрогенирани растителни мазнини), полуфабрикати, заместители. Нека приема повече пресни плодове (фрешове), зеленчуци, леко месо, зърнени и изобщо приятна лека храна. Нека си хапва неща, които са и любими и и доставят удоволствие.

Пожелавам ви бързо възстановяване и пишете пак как са майката и бебето  Hug

# 5
  • Мнения: 99
лецитин

Общи условия

Активация на акаунт