Как върви захранването?

  • 13 958
  • 237
  •   1
Отговори
# 45
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Мери и аз започнах точно като теб.  Grinning 4 дни оризова каша, а днес глася за обяд ранните моркови на Хип, смесени с кърма.  Wink Чудя се може ли да отделя половинката бурканче за утре, ще му стане ли нещо, ако преседи вече отворено едно денонощие в хладилника (чисто, разбира се!)?!  newsm78
За после смятам да прибавям с всяко пюре по един нов зеленчук.

# 46
  • Мнения: 1 704

Зъхи отвореното бурканче може да престои в хладилник 48 часа. пише го и на етикета на буркането .. на Хип май отвътре беше като го отлепиш  newsm78

# 47
  • Варна
  • Мнения: 632
Нямам време да чета всичко,затова дирктно задавам въпросите.Досега съм захранила с: 5 дни- морков,2 дни почивка; 5 дни-картоф и морков,2 дни почивка; 5 дни домашна каша от царевично брашно,2 дни почивка и днес....?
1.Мога ли да започна с пъпеш преди обяд и след обяд да дам каша от ориз примерно? (т.е. и двете храни са нови)
2.До кога трябва да правя ден-два почивка между въвеждането на нова храна?
3.Колко дни се дава нова храна (може ли да е по-мако от 5 дни)?

Последна редакция: пн, 22 авг 2005, 08:43 от J E N I

# 48
  • Мнения: 8 462
Жени,според мен от ориза едва ли би имало проблеми,но понякога-макар и рядко- и това се случва.По-добре е да дадеш ориза и след няколко дни пъпеша.Аз не съм правила почивки между храните и съм ги давала по-малко от 5 дни-около 3-4 дни на храна и после сменях.Така ми беше казала лекарката.Това според нея се нарича ротаторна диета-не се дава прекалено дълго време една храна,защото може да предизвика алергия,колкото и безобидна да е храната.Непрекъснато се сменят различните храни.Навсякъде пише различни неща по въпроса-за това,колко дълго се дава една храна,но на мен ми се струва,че почивките при теб са доста дълги.

Последна редакция: пн, 22 авг 2005, 09:30 от Emia

# 49
  • Варна
  • Мнения: 632
Благодаря Еми. И аз си мислех,че ще трябва поне още една каша да дам преди плодовото. Май така й ще направя.

# 50
  • София
  • Мнения: 10 825
И аз да питам за кашата. Днес ще я почваме. Взела съм безмлечната на Нестле. Каква гъстота да я правя? Според описанието на опаковката или нещо друго?

# 51
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
И аз да питам за кашата. Днес ще я почваме. Взела съм безмлечната на Нестле. Каква гъстота да я правя? Според описанието на опаковката или нещо друго?
Най-добре я направи по-рядка, но всъщност можеш да опиташ с различна гъстота и да видиш как ще се приема по-добре. Някои деца предпочитат по-гъстите субстанции в лъжицата, други - по-редките.

# 52
  • Мнения: 8 462
И аз да питам за кашата. Днес ще я почваме. Взела съм безмлечната на Нестле. Каква гъстота да я правя? Според описанието на опаковката или нещо друго?
Ако не искаш да разхищаваш цяла доза и после да хвърляш,намали пропорционално количеството,което е дадено на опаковката.Можеш да направиш първо една четвърт доза със съответното количество мляко.Ако я правиш с кърма,тя става по-рядка,колкото повече стои,но това в началото не е лошо.Така бебето ще я приеме по-лесно.Успех!

# 53
  • Мнения: 1 547
Жени, нещо не ми е ясно. Защо предлагаш една и съща храна в продължение на 5 дни? Имате алергия/ предразположеност към алергии ли? Мисля, че чак такава предпазливост е излишна. Пък и почивка между храните... newsm78 Мисля, че ако продължаваш с тези темпове, към 10 годишна възраст детето ще е опитало всичко. Схемата за захранване, която избрах, препоръчваше 3 последователни дни да се дава новата за бебето храна. Придържах се стриктно към нея в началото, защото после стана невъзможно. Когато предложих сини сливи, Никола изяде половин бурканче наведнъж. Останалото изяде следващия ден и не съм предлагала сливи 3ти ден; предложих друг плод. Не ми се вижда нормално да се яде дълго време едно и също. То аз една манджа не я ям 2 пъти, пък да си карам детето..не върви. Повишеното внимание към новите храни е през 1вия месец от началото на захраването. После не е необходимо чак пък такова вглеждане. Бебетата вече си показват предпочитанията. Ако отказва някоя храна, а ти държиш на нея, предлагаш след известно време пак и така.  Wink

# 54
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
нека питам още нещо: в книгата,която ползвам съветват едни от първите зеленчуци да е зеленият боб, а скоро след него броколито и карфиола. гледах и в други книги-пак така. педиатър в БГ обаче ми каза-не преди една година.знам,че тези храни предизвикват газове и не искам да навредя на беба. вие какво мислите по въпроса. някой давал ли е вече и кога мислите да захраните с тези зеленчуци?
Аз давам зелен фасул от втория месец на захранването.Броколи и карфиол още не съм давала,защото чакам да излезе нормален карфиол в сезона му (т.е. свеки да ми донесе домашен).Никакви газове и проблеми не сме имали - и на баткото съм ги давала отрано(ама винаги в комбинация с картофено пюре,чисти не).
За доматите - за мен не са алерген,сори - не мога да се водя съвсем точно по всички статии,които чета,защото това значи да се седим доживотно само на кърма,все нещо е алерген Mr. GreenИмам си от бабчето домашни разкошни домати,бебата ги плюска със страшен кеф,аз също ям поне 2х дневно доматена салата и досега нищо й няма - така че ще си давам и толкова Crossing Arms
Иначе за почивките между храните - аз все още правя малка почивка,поне един ден.Между другото бебетата нямат абсолютно нищо против да ядат няколко дни едно и също - навсякъде го пише,и става наистина страшно,когато вече си изградят определени вкусови предпочитания,тогава могат със седмици да искат все едно и също и да отказват всичко друго.Така че няма нужда да си блъска човек главата как да им осигурява ежедневно разнообразие - през ден-два да се сменят храните е ок (аз всъщност въртя ежедневно кашите,имам 4 вида домашни и ги редувам всеки ден,а ако съм готвила нещо,го давам 2 поредни дена,няма да го хвърлям,ако не съм го замразила - и след това правя нещо друго).

# 55
  • София
  • Мнения: 6 258
Имам питанка относно замразяването, а именно колко време може да стоят замразените плодове и зеленчуци в камерата на хладилника? Защото нямаме фризер и се чудех дали има значение?

# 56
  • Варна
  • Мнения: 632
Абе хора тази каша на Нестле sinlac е със захар. #Cussing outЗащо никой не го спомена досега? Или аз съм пропуснала smile3555? Ми то много сладко туй нещо, а съм я направила с вода,не с кърма. На кутията пише,че не съдържа лактоза,а вътре на листовката пише,че съдържа захар. Пфуу. Crazy Аз нали си нямам кафемелачка не мога да си направя брашно от черен ориз или елда, а инъче съм се запасила,ама...
 Смърфиета, имаме алергенна обремененост в рода и затова съм по-внимателна.Пък и както забелязваш това са въвеждащи стъпки -Първи месец както ти казваш  Wink Комбинациите сега започват.

Последна редакция: пн, 22 авг 2005, 22:44 от J E N I

# 57
  • Мнения: 7 106
Имам питанка относно замразяването, а именно колко време може да стоят замразените плодове и зеленчуци в камерата на хладилника? Защото нямаме фризер и се чудех дали има значение?

Ваня, хвърли едно око тук , дадени са начините на замразяване на различните плодове и зеленчуци, както и срока им на годност след замразяването. В твоят случай можеш да приспеднеш месец да речем.

# 58
  • Мнения: 980
Ей, темичката набира скорост! Не мога да не се похваля, че аз дадох идеята на Зъхи!  Mr. Green
Ние ще се включим активно другия месец, но пускам тук схемата и друга информация за захранване на една мама от форума (надявам се, че няма нищо против) Който друг има синтезирана такава информация да я предоставя, много е ценна!
І ден:
11 часа – кърмене
12 часа – 1 л. Оризова каша, течна, смесена с кърма

ІІ ден: 3 л.оризова каша  + кърма
ІІІ ден: - 4 л. оризова каша + кърма
ІV ден: 5 л оризова каша + кърма
V ден: 7 л оризова каша + кърма
VІ ден: 9-10 оризова каша+ кърма

VІІ ден: 5-6 л оризова каша + 1 л елда+ кърма
VІІІ ден: 10 л каша ориз:елда 3:1 + кърма
ІХ ден: същото
Х ден: 10-15 л каша ориз:елда 3:1
ХІ ден: каша ориз и елда 2:1
ХІІ ден: каша елда 20 грама
ХІІІ, ХІV ден: същото

ХV ден: каша елда 20 грама + 2 л. Просо
16 ден: каша елда + просо 4-5 л.
17 ден: каша просо 20-30 грама
18 ден: каша просо 30-40 грама
19 и 20  ден: каша просо 75 грама

21 ден: наобед: тиква 3 л. (не остана време за каша същия ден)
22 ден: тиква 4-5 л. на обед / каша елда 50 грама следобед
23 ден: тиква  30-40 грама наобед / каша просо 50 грама следобед
24 ден: тиква  50- 60 грама наобед / каша просо 50 грама следобед

25 ден: наобед: оризова каша + 1 л. пюре от сушени сини сливи (идеята за кашата на обед е,  че ориза и сливите се неутрализират взаимно, няма да запече или раздриска) / 50 г тиква следобед
26 ден: същото
27 ден: 30 г сини сливи на обед/ 40-50 г каша елда следобед
28 ден: същото
29 ден: сини сливи на обед/ каша просо следобед
30 ден: същото


Ред на въвеждане на храните (новата храна винаги на обед или сутрин, винаги с по 1-2 л., винаги минимум 3 дни интервал между новите храни!!! Новата храна може да се добавя към вече въведена, като се правят комбинации. Най-добре да се комбинират в един ден запичаща с разхлабваща/регулираща. ):

Месо може да се въведе сред първите храни, ако детето е с нисък хемоглобин.
Добро месо за започване е: пуешко, заешко, пилешко

Следващите месеци въведох храните в този ред:

Заешки бульон – 6ти месец
Зайче – 6ти месец
Червена чушка – 6ти месец
Морков – 6ти месец
Авокадо – 6ти месец
Картоф – 7ми месец
Круша – 7ми месец
Ябълка – 7ми месец
Киселец – 7ми месец
Череши – 7ми месец
Зелен фасул – 7ми месец
Царевица – 8ми месец
Грах – 8ми месец
Зелен чесън – 8ми месец
Диня – 8ми месец
Манго – 8ми месец
Пиле – 9ти месец
Жълтък – 9ти месец
Пуйка – 9ти месец
Грозде – 9ти месец
Леща – 9ти месец
Смокиня – 9ти месец
Пшеничена каша – 10 месец

Препоръчителен ред на въвеждане на потенциални алергени:

Суров плод – 6ти месец
Плодови сокове – 7ми месец
Зелени подправки - 7/8 месец.
раст. олио (зехтин), сок, зелен фасул - 8 м;
Царевица – 8/9ти месец
жълтък - 9 м;
бобови растения ( леща, фасул, грах) - 9 месец
глутен (пшеница, овес, ечемик, ръж, жито) - 10 месец;
сирене, извара - 10 месец;
месо - пилешко, заешко, пуешко – (може и 6ти м.), 8ми месец
телешко, агнешко -  след 10 месец;

прясно мляко, масло, сметана, кисело мляко – след 12 месец;
броколи, брюкселско зеле, карфиол, патладжан - 12 м
захар и сол - след годинката
цитруси - след годинката
домати - след годинката
цяло яйце – след годинката
Горски плодове - след годинката.
Свинско месо - след годинката.
Целина - след годинката.
Къпини, малини, боровинки - след годинката.

Мъхести плодове - след 1,5 г
Риба, ракообразни - след втората годинка.
Шоколад - след втората годинка.
Ядки - 2-3 годинка; фъстъци - след 3 годинка.
Гъби - след третата годинка.
Ягоди – след третата годинка.


Запичащи
картофи
моркови
ориз
банани
ябълки
цитруси

Разхлабващи
карфиол
тиквички
грах
зелен фасул
домати
спанак
круши
череши
грозде
сини сливи
овес
трици

За улеснение се прави една таблица с 4 графи:
Първа графа: за отметки когато се въведе храната
Втора графа: име на храна
Трета графа: дата на въвеждане
Четвърта графа: имало ли е реакция към храната, бележки

В графа „храни”:
Зеленчуци
картофи
моркови
карфиол
грах
зелен фасул
червено цвекло
капия
домати –
спанак
кервиз
магданоз
тиквички
тиква
патладжани
броколи
салата
бр. зеле
Зелен чесън
Зелен лук
Леща

Плодове
ябълки
тиква
круши
банани
череши
дюли
грозде
пъпеш
диня
авокадо
сини сливи
смокиня
манго
цитруси и киви
праскова
кайсия

Зърнени
царевица
елда
ориз
овес
ечемик
просо
пшеница
трици
ръж

Разни
стафиди
прясно мляко
к. мляко
сметана
сирене
извара
яйчен жълтък
паста пълнозърнеста
пилешко
заешко
телешко
свинско
агнешко
раст. олио

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 375
Това не е ли малко бавно, особено в началото. Звучи ми като схема за захранване на предразположени към алергии деца. Нека някой да каже дали е така? Ако да, то оризовата каша в началото може ли да де са дава по-бързо и колко е средно да се достигне за няколко дни?

Общи условия

Активация на акаунт