Пералня за сам човек

  • 21 941
  • 31
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 505
"Электронная регулирующая система опознает увеличение веса белья и в соответствии с этим изменяет количество воды, необходимое для эффективной стирки. Учет всех трех факторов ведет к минимальному потреблению воды и энергии, а также обеспечивает максимальный эффект стирки."
Ето ти едно малко сложно и неразбрано обяснение, цитат от някакъв руски сайт "Всичко за пералните". В рекламите не се описва как работят системите за икономия, само се подчертава ефектът от тях. А той е, че спокойно можеш да врътнеш в пералнята 2-3 блузки с общо тегло 1 кг и програмата ще се извърти по-бързо, а консумирана вода ще е доста по-малко. Е, винаги е по-добре да си я заредиш максимално, тогава тя работи най-икономично, но не е нужно да робуваш на това. А приказките за "по-скъпите" ще ги пропусна просто. Истината е, че на така наречените "евтини" перални системите им работят компромисно и ефектът от тях е никакъв. Моят Аристон струваше 1200 лева 2008 година и переше ужасно, всички реклами за икономии се оказаха бла-бла. Сега прегледах сайта на Бош за България - има 5 кг модел за 549 лева с въпросната електронна везна (явно от там съм я запомнила). Е, там вече можеш да усетиш икономиите и по дължината на времето за изпиране, и по сметките за ток и вода в края на месеца.

# 31
  • Мнения: 505
Бутона 1/2 пране не го харесвам точно заради по-малкото вода. Точно обратното - на пералнята,  която ползвах преди да се преместя, бутонът "допълнително изплакване" стои непрекъснато включен. Все ми се струва, че дрехите не са добре изплакнати и по тях има остатъци от перилен препарат. Пералнята е Уърлпул.
Ако правилно съм разбрала, пералните с везни претеглят прането и затоплят съответното количество вода. До тук - много добре. Питам - а при изплакването може ли да се зададе опция "допълнително изплакване", или пералнята сама преценява с колко вода да изплаква?
Да, може да се зададе опция "допълнително изплакване" с бутон, обаче (със Сименса) на мен това ми се налагаше само когато предозирам препарата за пране от престараване. А качеството на изплакване също зависи от технологията на пране на конкретната машина. Някои машини просто изплакват по-добре. Вижда се, усеща се. Аристончо ако переше с прах, изсъхналите дрехи ставаха корави и се гладеха много трудно, омекотителят не оправяше нещата; наложи се да пера само с течен препарат и тогава се гладеше по-лесно. Бутонът "допълнително изплакване" го включвах на всяка програма и пак нямаше категорична полза, а сметката за вода доста ме учуди. Изглежда, че начинът по който се върти водата и прането вътре в машината може да е най-различен. И е различен при различните марки машини. Аз правя сравнение между малкото машини, които съм ползвала лично. Базата ми е ръчно изпраното от мен пране (по соца дълго време нямахме дори Перла и аз си перях на ръка, майка ми не смогваше да изпира всичко сама). Та на тази база Сименса переше доста добре и много икономично, а Аристон съсипа всичко, което влезе в него, като го усука, деформира, захаби и прочие. Майка ми си беше купила един Уърлпул 40 см с горно пълнене - никога не посмя да изпере пуловерите си в него, а и бельото переше на ръка. Аз в Сименса и чорапогащници перях без да се притеснявам, а електронната везна ме облекчаваше да не държа сметка колко точно пране слагам вътре. След всички тия истории, заради вечното пестене и треперене, за мен пералнята стана едно от най-важните неща в домакинството - разбрах, че може и много пари да похарчиш, важното е как ще ги похарчиш.

Общи условия

Активация на акаунт