Как да си разпределим разумно бюджета?

  • 56 351
  • 620
  •   1
Отговори
# 15
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Стига с тоя лист, нали сме компютиризирани.  Laughing
Чувала съм за някакви програмки точно за целта, някой знае ли ги ? Че и аз май имам нужда.  Crazy
И аз се интересувам от тях, ще следя темата  Peace

# 16
  • Мнения: 5 710
Ами моят съвет е, ако сте на фиксирана заплата още с получаването й да отделяш 10% настрана. После правиш сметка на разходите ви - фиксирани ( сметки, наеми, заеми) и други ( храна, живот).

Готвенето помага, а за готвенето помага планирането на това какво ще се яде. А като знаеш какво ще ядеш, списъкът с покупки е по-точен и изключва разсейване по рафтовете. Аз следя офертите на хранителните магазини също така, при добри оферти ( препарати, например) се запасявам.

Друг съвет е овладяването на заведенията - от служебния обяд, през кафенцата и подхапванията през деня до излизането на ресторант вечер - там текат много пари, сигурна съм почти 90%, че там изтичат и вашите. Носенето на храна, вода, кафе,солети ако щеш помага много, иначе работния ден редовно преминава в .... харчене.

Горе долу бюджетът ни е влязъл в необходимата рутина, на мен ми е ясно с голяма точност какво харча ( и ще похарча). Благодарение на сметката можем да пътуваме, да спестяваме, да планираме по-големи цели от кръчмата вечер ...

Лично на мен тези програми за домашно счетоводство не ми вършат работа, просто за 2ма души и 5-6 типа разходи ( макс) стига и един бял лист. Артикули, цена.... само се затормозява човек.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Стига с тоя лист, нали сме компютиризирани.  Laughing
Чувала съм за някакви програмки точно за целта, някой знае ли ги ? Че и аз май имам нужда.  Crazy
И аз се интересувам от тях, ще следя темата  Peace
Търсете в Гугъл budget download и излизат програми за планиране на бюджета.
Аз 1 месец ползвах такава, но е ужасно досадно, особено трудно следя на мъжа ми кафетата примерно и такива дреболии, за които нямам касова бележка.

Пепито, как точно го правите този номер?  newsm78

# 18
  • Мнения: 3 367
http://www.mint.com/

primer за подобна програма,но и ексел върши същата работа;има редица начини за пестене-пазаруване на едро,купуване на подаръци предварително и на големи разпродажби,планиране на ваканции поне 6м преди отпуската и пр, пазар по меню със списък,не-купуване на евтини уреди к се чупят и сменят често..Ако можете да получвате/харчите парите си само по карти следенето е много лесно,нашите банки са свързани със счетоводна програма и само кафетата ми остават некалкулурани,но са в графа кеш,която пак се следи Grinning

# 19
  • Мнения: X
Леле, по тая тема книга мога да напиша.  Laughing
Аз съм пример за човек, който от редкопръстието и тотално разхищение е преминал към разумно и балансирано планиране и харчене. Не че съм все още идеалният пример, имайки предвид, че месечният бюджет, който смятам е за харчлък за дома, след като всичките режийни за дома и колата са платени от фирмата ни и не ми бъркат сметките.  Embarassed Така никога не мога да кажа колко е семейният бюджет, тъй като съм освободена от мисленето за половината битовизми от пейзажа. И все  пак: 

1. Бюджетът се разделя по седмици /както правилно отбеляза Бърди/ - аз дори ги разделям в пощенски пликчета и на тях записвам разходите за седмицата - храна, ясла, купони, хобита, лични разходи, обеди в офиса, дрехи, извънредни и т.н. Още на първия месец си проличава къде са в  повече нещата. При нас се оказа, че обедите в заведенията в центъра, където ни е офиса често са в повече. Също разбрах отдавна, че кръчмите и алкохола са си сериозно перо.

2. За теб лично: в списъка отбележи на челните 5-7 позиции основните месечни разходи - наеми, кредити, режийни, телефони и Интернет, лекари, зъболекари, карти за фитнес, масажи, козметици или каквото там си имате като нужди или хобита и са фиксирани.

3. Храна и нужди за дома - най-изгодно е да се пазарува на едро и два пъти месечно храна и консумативи. Откакто пазаруваме така забелязах, че битова химия купувам веднъж на 2 месеца /преди нямаше как да засека/, памперси 2 пъти месечно, храна - два пъти месечно. Плодове и зеленчуци - всяка седмица. Така аз лично засякох сумите у дома - на седмица по 25лв. за свежи плодове и зеленчуци, които стигат за салати всяка вечер и пресен фреш. Да е жив и здрав баща ми, който пазарувайки на пазара си прави шопинг терапия и вкъщи винаги имаме най-свежите и добри продукти. Друг важен разход - чисти филета, мляко и ядки - по 15лв. седмично. Така за около 50лв. седмично знам, че в хладилника имам основните продукти за здавословно хранене. Другите месечни неща от покупките са на едро - меса, продукти за домашния хляб, разни масла, сирене, кашкавал, спагети, маслини, кафе, захар, консерви и прочие продукти. Преди години пазарувах всеки ден от кварталното магазинче и не можех да хвана края къде и какво се харчи. Със сигурност е било и доста по-скъпо.

4. Продукти за здравето - няма начин, но често се налага да пазаруваме лекарства. Оособено с малко дете - кихне и се закашля и си тръгваш с рецепта за минимум 15лв. лекарства и сиропчета /дори хомеопатични и на билкова основа/. Не дай Боже да е нещо за антибиотик, на месец си литват едни 50лв. Да чукна на дърво, но тая зима не ни хвана грип или настинка. За 4 месеца съм дала не повече от 20лв. леки лекарства за хрема или нещо подобно. Тук слагам и храната, ваксините и хаповете за хигиената на кучето. Но, ако спестяваш всеки месец по 50лв. за тези неща, ще имаш чуден фонд "И аз съм човек". Кой е човекът, който ще се възползва - решаваш ти.

5. Хобита, дрехи, кръчми - в нашата къща най-много се дава за хапване и пийване. Детето грам не ни попречи на тези харчове. Понеже ми писна да пазаруваме от магазина под блока с надценка 30%, започнахме да купуваме на едро в Метро. Вече мога да зарадвам гостите си, които идват поне 3 пъти месечно с хубаво пийване, ядки и разни други дреболии, което е на прилична цена.
Дрехите са на намаления - мразя да плащам скъпо за неща, които след месец ще са на половин цена. Особено тук, където всичко е некачествено и скъпо. Но сме разумни като цяло.
Хобитата - никога не пестим от тях, за да има мир у дома. Като кажа, че искам този месец танго и това струва 80лв. - не се прави на въпрос. Не смятам и 3 пъти седмично колко струва мача и бирата на любимия. Искаме кино, театър, картинг или кръчма и боулинг с приятели - всичко е извън сметките. А само една екскурзия в чужбина и леките пари - литнали. Спестяваме от психотерапия така.  Laughing   

6. Разходи за детето - сериозна сума на месец, особено с липсата на държавни ясли. Винаги на първо място са на детето покупките, ако ще да няма какво да се яде. Ясла, обувки, дрешки - каквото има нужда се купува. Тук, естествено има разум - не купуваме всякакви дивотии, само защото са детски. Ползваме от приятели и близки разни неща, купуваме много неща, разменяме, подаряваме. Маркови детски неща също са само на намаление. Не бих дала 90лв. за детски обувки, които ще омалеят след 2 месеца, например. Но на намаления или в чужбина пазарувам с кеф. Трик преди раждането - 9 месеца бременност, през която направихме фонд "Бебе" - събирахме по 200лв. на месец за нуждите на бебето. Могат да са повече или по-малко. Много се накефих на едно интервю на М. Малеева, която каза, че досега не е купила на детето си нищо, дори за един лев - всичко е подарено или рециклирано. Тя е жена с възможности, която изповядва философията за абсолютно природо-съобразен живот. Права беше за едно - нещата в магазина са за кефа на родители и усещането, че правят много неща за децата. Като купуваш скъпи и маркови дрешки и играчки, детето не получава повече внимание от мама и тати.

7. Спестявания - за който има възможност. Аз спестявам от майчинството, което все още ми  превеждат от НОИ. Тегля по малко за разни належащи нужди, но предварително съм сметнала колко минимум искам да спестя до края на 2-те години. Не че не съм имала пориви да изтегля всичко спестено и после да трябва да въстановявям.  Embarassed /карта, в която само държавата ти внася и няма лихви при харчене е краста/. Но и там имам план колко трябва да останат, така че детето да си има спестени пари на 2 годишна възраст. Може да ви се стори странно, но моите родители никога не са успели да спестят нито лев за мен. Дори разните му там детски сметки и влогове от соц-а са изхарчили - не от липса на възможности, а от липса на планиране и финансова култура.

7. Други разходи - не се сещам. Някой да допълни, моля.
И един добър източник за тези въпроси: http://natisparite.com/ 

P.S. Моят баща от години казва, че няма как да спестява, защото всеки лев му отива за изхраване на семейството. Аз установих, че много приятелки /включително и аз /спестяват и се научават колко струват парите/ точно, когато са най- зле с финансите. Вашите наблюдения? 

# 20
  • София
  • Мнения: 18 679
И аз от доста време не мога да разбера как е възможно да харчим толкова много пари Rolling Eyes Чудихме се, чудихме с мъжа ми и решихме, че ще си водим бележки един месец, пък да видим. Равносметката дотук:
Колите ни гълтат пари, колкото още две деца Shocked Така че все едно имаме четири ooooh!
За храна даваме безумни пари, няма да пиша колко, че ще ме обявите за луда. Тези разходи не знам как да ги смаля, честно, пазарувам на едро, гледам да ползвам намаленията и пр. и пак сумата е ужасяваща. Но пък категорично отказвам да се лишавам от неща, които са полезни и обичам, за да пестя. Ми то за какво работим, извинете, ако ще си броя стотинките за ядене Crossing Arms И така...
Другият голям разход са детските принадлежности - само този месец съм дала 140 лева за детски сандали #Crazy Два чифта за баткото - за навън и за градината и един чифт за бебето. Сандалите са български, т.е. не много скъпи. Другото голямо перо са пътуванията, 1-2 уикенда месечно и ето ти четирицифрена сума разходи.
И така равносметката е, че няма от какво да спестим Confused За да ни остават повече пари, просто трябва да се лишим от удоволствията, кото си позволяваме. Ми няма пък Crossing Arms
Е, няма, няма, ама ако се наложи...ще Tired

# 21
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 249
Момичетата с малки деца и бебета, отсега спестявайге
за училищните разходи - учебниците са много скъпи,
от борсите може да се намерят отлично запазени и сносни
учебници. Не се повлиявайте от факта, че разликата с
новите понякога е малка. като се натрупат разликите
се усеща. Тетрадки, помагала - линийки, гумички, моливи,
химикалки - малко по малко изваждат от джоба, но няма
как, нужни са. От Метро купуваме на едро всички тетрадки,
химикалките вземаме също от там - цветни и сини. Чанти -
разумно е да се купят скъпи, защото са здрави и може да
служат поне две години, понякога и повече. В нашето училище
всеки срок искат по 10 лв на дете, следват екскурзии, разни
други забавления. Тъй че отворете фонд "Ученик" и влагайте
в него.

Sunshine, поздравления за темата   bouquet

# 22
  • Мнения: 0
malko_mishlence: здравей:) Благодаря много за линка и още повече се радвам, че го намираш полезен:)

Ние минахме през кризата на 96-97ма като родители, та дълго време след това бяхме икономични, предимно защото бяхаме травмирани. После нещата много се подобриха за нас, но в чужбина - и така останахме извън всякакви здравни и пенсионни схеми. Доходите ни компенсираха за това, но се наложи наистина да се образоваме по въпроса. Имаше и елемент на шок от това, колко можем да похарчим без да си дадем сметка.

Преди две години пак се преместихме и по-добрата среда, дойде за нас с цената на по-ниски доходи. И тук беше най-големия ми мотив за семеен бюджет - защото си дадох сметка, че без него ще ни пострада начина на живот - ще трябва или да си правим по-добре сметките или да започнем да се отказваме от неща, които наистина обичаме да правим по отделно и заедно като семейство. Така, че мотивацията е, според мен, двустранна - идва и от трудностите и от амбициите да правим това, което искаме:)

А системата ти е много добра и паказва много добре нещо, в което аз вярвам много - че човек може да си повиши стандарта (или да го запази) като си даде сметка кои са му важни и какво му доставя удоволствие и концентрира средствата си там. Който изключи рекламния и социален шум при покупките си, се е сдобил с голям капитал:)

# 23
  • Мнения: 1 897
Първо в продължение на няколко месеца следим разходите разпределени по пера.След това анализираме в кои сфери харчовете са излишно големи и  как биха могли да се оптимизират. И най-вече чрез самоконтрол, особено при импулсивните покупки.

# 24
  • Linz
  • Мнения: 11 619
А на завадения не ходим толкова често- най-много 4-5 пъти в месеца и то все на Хепи или нещо такова. Сметка над 20-22 лева не сме имали.
Ето откъде можеш да икономисаш 100 лв.
Това са 1200 лв. на година- един абсолютно излишен разход според мен.

# 25
  • Мнения: 1 271
Айде и ние  кюпа-да чета и да се образовам!Опитваме се да спестяваме, ама за момента излизаме всеки месец на нулата.И пак е добре, нали не сме под нулата.Имаме две деца-две коли, една къща, виси ипотека....Разходте тук са огромни, трудно си позволяваме неща от типа на нов елуред или по голямо излизане по ресторанти и кафета.Ще следя темата сх интрес, идва лято, децата излизат във ваканция, дано да успея да спестя нещичко  поне за следващата учебна година.Морето ми е на две крачки-така, че поне за почивка няма да дам пари.  Tired
Малко мишленце, благодаря за линка, който си дала, доста е полезен в днешно време.

Ето и моята стратегия-пазарувам по списък, още преди 7 години започнах и вече забеязвам, че наистина купувам само нужните неща.Кафета вървят всеки ден, поне по едно на ден, докато голямата е следобяд на училище,  понякога пия по едно кафе, там отиват по евро на ден.Знам, че е много, но поне гледам да не е повечеот три дни в седмицата.Ресторанти-ако остане нещо заделено в сметката, може да си позволим един пътмесечно, но пак се ограничавам.Хубавото е, че знаеш с колко при разполагаш за такива мероприятия и не надвишаваш.За това, може да си отделяте примерно по 20-30 евро или лева, всеки месец, за едно излизане на ресторант-вие си решавате дали ще ги ползвате з излизане или ще си останете в къщи и ще и спестите.Има и други варианти за пестене-установени-след вечеря в къщи, излезте на разходка, ама наистина разхода-и след вечеря-така ще съчетаете полезното с приятното.Това може да става всяка вечер-хем сциален живот, хем здравословен-няма да се забивате в кафетата запушени и т.н.
Друг вариант за пестене е кино вечерите в къщи-всички имате сателитни или кабелни телевизии.Защо трябва двземете диск или касета под наем, когато имате платена вече телевизия?По добре плате 9 лева повече за сателите и гледайте някой филмов канал, така спестявате повече пари от киното.За тия 9 лева се гледат маса филми, докато в киното билта май е над тия 9 лева.Съберете се с приятели-разпределете и почерпката-пуканки, безалкохолно, бира....и ей ви на купон.Има много начини за спестяване и в същото време се води активен социален живот, само, че не се сещаме за всчки такива.
Измисляите си забавления в къщи или за в парка, естествено като граничите до минимум харчовете за тях.Ще видите колко много ви спестява това от бюджета.

# 26
  • Мнения: 3 634
Стига с тоя лист, нали сме компютиризирани.  Laughing
Чувала съм за някакви програмки точно за целта, някой знае ли ги ? Че и аз май имам нужда.  Crazy

Аз използвам това.

# 27
  • Мнения: 134
Аз не си водя отчет за разходите, но знам, че голям дял в тях заема храната и бензина (не броя големите "хапки" кредит и лизинг Laughing)
Разходите се снижават ако по-често се приготвя храна вкъщи, вместо да се вечеря навън. А също от значение е, както са написали и по-горе, икономични ли са ви уредите.  Wink

Ще добавя, че и аз пазарувам по списък, с идея какво ще се приготвя идните дни и рядко се впускам да купувам непредвидени неща. Но по принцип нямам проблеми с харченето на пари, никак не са ми широки пръстите  Joy

# 28
  • Мнения: 52
 Момичета чудни сте Hug
Въпросът с пазаруване от метро е малко сложен обаче, ние сме в другия край на града а и без кола newsm78. Ама ще измислим нещо Flutter

Малко мишленце цена нямаш да знаиш Hug. Радвам се че има и хора като вас- не сме всички някакви разсипии Embarassed. Ще продължавам да следя темата с огромно удоволствие и интерес.

Пресен пример от вчера: милото води приятели за вечеря без да предупреди(хем сме се разбрали за това ама нейсе) та тичам аз да купувам- 3 вида сладоледи, ядки, бира, кюфтета от гЮрлата, салати туй онуи хайде хвръкнаха 50 лева Tired. Е не че е лошо ние обичаме гости, ама някой път тез харчове ни идват в повече

# 29
  • Мнения: 1 271
За непредвидени гости, може и без сладолед и ядки-трябва ти сам нарязан хляб на филии, малко крема сирене, малко шука или някакъв салам и кашкавал, може и някоя маслинка.Правиш хапки, отдве слепени филии излизат 4, а може и 9, ако ги нарежеш на по малки парчета, пържиш едни картофки, ако имаш салам и кашкавал праиш едно плато, ама малко-разпределяш парчнцата продукти така, че да изглеждат повече и си готова.Все пак такива непланирани гостувания не те задължават да разпъваш софрите или пък да слагаш деликатеси.

Линка към На "ти" с парите е страхотен.Сега го азглеждам и да ви кажа има доста полезни неща.   Peace

Общи условия

Активация на акаунт