Отново искат пари в детска градина - Варна

  • 5 629
  • 53
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 178

Напълно съм съгласна. Доволна съм от ДГ на дъщеря ми и затова съм готова да плащам и по-висока такса. Пари "под масата" никога не са ми искали.

Мнението ми относно таксите в ДГ е малко еретично. Смятам, че след като ДГ е социална услуга, би следвало таксите да са диференцирани на база доходите на семейството. За някои без пари, за други - сумата, която покрива издръжката на детето. Друг е въпросът, доколко биха се показвали реалните доходи. Но това рано или късно ще се оправи.

Това пък защо ? Че нали човека с добрите доходи си е платил данъците, нали точно с част от тези данъци се поддържа ДЗ ? т.е не ми стига, че са ми одрали кожата с данъци, а сега щото чисто ми остава повече от МРЗ пак да ме дерат.. А не искате ли да се върне и ергенския данък а ? #Crazy

# 31
  • Варна
  • Мнения: 1 134
Би ли пояснила, ако обичаш, каква част от ДОД/данъка върху доходите/ отива в общинския бюджет.

# 32
  • Мнения: 5 178
A случайно да си забелязала, че градините се издържат и от републиканския бюджет

# 33
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Цената трябва да е обща за всички и да е изчислена на база поне минимална работна заплата т.е.при условия, че принципно всеки работи за не по-малко от 400лв, то съвсем разумно е 50-60-70 лв да отиват за ежедневната грижа на детето ти.
От друга страна задължение на общината е да контролира дейността на директорите и състоянието на базата.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 1 134
"- Сградният фонд на детските градини, както и на училищата е твърде амортизиран. Той се поддържа изцяло от местни приходи. Държавата не отделя средства за ремонт, поддръжка и модернизация на преучилищния сектор, а само за заплатите на персонала/"

Това го копнах от изявление на Базитов.
Неслучайно писах, че мнението ми е еретично. За мен това е един от начините за решаване на проблемите с детските градини. Всички искаме по-добри условия за децата си.
Не се опитвам да наложа виждането си, просто си разсъждавам. Ако трябва да бъда честна, са ми минавали мисли и за платена ДГ. Както беше преди време платеното обучение в университетите - получаваш същото, както и приетите държавна поръчка, но си плащаш.

# 35
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 442
100% от ДОД-то отива в Държавния бюджет, а после колко се връща всяка година е различно. Бойко Борисов каза, че ще увеличи %, който се връща на  София, но от това ще пострадат според мен малките общини. Много фирми са с централи в София и съответно там отчитат ДОД-то.

Според мен е нормално да има увеличение на таксата, но мен ме дразнят други суми, тези за извън учебните занимания в детските градини. Дъщеря ми ходи на танци и там таксата е около 30лв на месец /за 2пъти седмично по половин час/ и ходят по 20-30деца едновременно и естествено нищо не се научава, но аз не мога да я убедя, че точно това ходене там няма голяма полза. Записала съм я на английски в школа и там цената  е 80лв на месец за 2пъти седмично по 1астрономически час и са 4деца в групата.

По темата в нашата градина са много скромни и не прекаляват с исканията. Нямам нищо против да се събират пари или сама да купя неща за групата - книги, пъзели. Зависи как ще ми ги поискат тези пари.  

# 36
  • Мнения: 5 178
"- Сградният фонд на детските градини, както и на училищата е твърде амортизиран. Той се поддържа изцяло от местни приходи. Държавата не отделя средства за ремонт, поддръжка и модернизация на преучилищния сектор, а само за заплатите на персонала/"

Това го копнах от изявление на Базитов.

Eхх мечтата на Базитов - държавата да дава той да управлява парите  Whistling Е защо не го питахте след като държавата поема заплатите, къде аджеба се включва общината и защо сградите не се ремонтират  newsm78 т.е ремонтират се, но от нас родителите  Rolling Eyes

# 37
  • Мнения: 140
Не знам защо говорите за "пари под масата".Аз ги давам,а НЕ ми ги искат.Искам да се подобри с нещо детската градина и го правя по собствено желание.Всеки помага с каквото може,колкото може и най-вече АКО може.Това не е задължителна месечна вноска.Всеки решева сам за себе си. Peace

# 38
  • Мнения: 5 178
Шматка, ти на новата градина Делфинче какво и подобри, защото постовете ти започват да приличат на яка пропаганда

# 39
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
schmatka, вярно е, че никой насила не може да изкара парите ти от джоба, но от друга страна е изключително неприятно (да го наречем психически тормоз) всеки ден /или през ден да ти "напомнят" че все още не си дал исканите от тях пари.
Понякога може да са 2, друг път 22 лв, като не винаги влизат в положение могат или не родителите да отделят тази сума.
От друга страна спонсорирането на настоятелствата принципно е малко неудобно, защото ако искаш да дадеш примерно 5 лв, то трябва да се "бръкнеш" поне още 4-5 за преводна такса-което си си грешно похарчени пари.

# 40
  • Мнения: 5 178
Angel Wings, изкарват ти парите не учителките, не настоятелството, а майки, които са си поставили за цел лукса в ДГ.. Когато става дума за материали - учебни, санитарни и без да ми искат пари ги давам ..Когато става въпрос за подобряване на битовите условия ДА, но само защото това или онова било демоде айде моля
Знаете ли от всичко до тук, кое е най-обидното и за двете страни (особено за госпожите) - искането родителите да носят понякога санитарни материали , най-често мокри и сухи кърпички

# 41
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Kote, в градината където ще сме ние от есента е изключително забранено да се  събират пари между родителите. Единственият начин е спонсорство по сметката на настоятелство.А парите събрани там се използват за обновление на цялата градина по преценка на настоятелството.
От една страна това е добре, защото така няма да има рекет между родителите, но от друга страна е неприятно по написаните от по-горе мен причини.
И освен това нямаш възмжност да подпомогнеш конкретна група с нужни консумативи, освен ако не закупиш пълен пакет (за всички деца), което си е за някой неща е голям разход, и не може да бъде поето само от едно средностатистическо домакинство..

# 42
  • Мнения: 7 399
                 Нямах нерви да изчета цялата тема и за това мога да повторя някое мнение , за което се извинявам.
                 Възмутен родител или там какъвто беше вместо да си бесен и незнам още какъв ОТИДИ ПРИ КМЕТА И ПОИСКАЙ СРЕДСТВА ЗА РЕМОНТА НА СЪОРЪЖЕНИЯТА.Когато си забранил "просенето" на пари си длъжен да осигуриш САМ безопасността на децата.Както прочетох има обещания за 1000 лв за освежителен ремонт и други така ,че си в правото си да отидеш и да помогнеш на персонала в ДЗ . Аз ,лично,бих отишла да питам КОЙ отговаря за безопасността на детето ми и до кога ще се правят икономии от здравето и сигурността на децата ни.
                Milena  , решението общината да плати водата на децата е чудесно и не виждам какво те притеснява.Ние отдавна сме с автомат за вода и чашки за еднократна употреба.За съжаление се плаща от родителите не от общината.Практиката показва ,че индивидуалното шише изобщо не е индивидуално.Децата си бъркат по шкафчетата и пият от чужди шишета,а когато родителя забрави да го смени се пие от първото попаднало.При нас ХЕИ ги забрани отдавна.

# 43
  • Мнения: 5 178
A какъв  е проблема детето да пие вода от чешмата.. щото моето така си прави и у дома Rolling Eyes

# 44
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Сега е знам, но преди 2 години, когато преварявах водата освен котленият камък (който падаше на дъното) имаше и едни мазни петна, който изплуваха на повърхността.
От тогава аз лично предпочитам да давам изворна вода, или пречистена с активен въглен.
Не се впрягам когато моята дъщеря също пие от чешмата, но все пак си имам предпочитания. Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт