Туристическа виза за САЩ

  • 153 713
  • 529
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 2
Здравейте,

Аз имам следния въпрос. Получих без проблеми ВИЗА, дори и по пощата. Скоро ми предстои пътуването и искам да попитам знаете ли какво трябва да се направи преди самото пътуване - трябва ли да се регистрирам някъде (както например за страни като германия и немците трябва да се регистрират преди да пътуват) или когато кацна чак тогава ще трбява да попълвам документи?

# 241
  • Мнения: 16
Понеже и аз сравнявах с Германия - не, в България не трябва никаква регистрация. Там е просто заради постоянната възможност за пътуване. Тук няма такова нещо.

Всичко, което трябва да направиш е да попълниш формулярите, които ще ти бъдат дадени в самия самолет. Доколкото знам не става въпрос за нещо сложно, ами просто данните на пътуването.

@ianajar: Аз си купих самолетен билет. И ще ти кажа защо - защото самото наличие на самолетен билет с твърда дата на връщане е аргумент за издаването на виза. Да, разбира се че човек може просто да реши да не се възползва от него, но доколкото знам от посолството гледат за такива неща. Освен това от Луфтханза и Турските Авиолинии ми потвърдиха, че ще ми върнат със сигурност парите, при представяне на официален отказ от страна на посолството.

Поздрави,

# 242
  • Във въображаемия ми свят
  • Мнения: 107
Здравейте,

исках да пусна моите впечаталения от процедурата по получаване на виза. Може пък да помогнат някому.

Попълних DS-160 на 18 май, като единственото задължително нещо е да имате снивка 50х50, специален формат. Във фотостудията имат точна представа. Сканирате и попълвате целият формуляр. Ще ви трябват ориентировъчни данни на Вашето пътуване, адрес за престоя в САЩ, както и всички останали лични данни като номер на паспорта, ЕГН и лице/фирма, което Ви кани. В общи линии всички останали въпроси майче се попълват с НЕ Wink След като сте попълнили всичко принтирате страницата в баркода и си запазвате час за интервю. Можех да запазя час буквално за след 10 дни, но редпочетох да запазя за днес /12.06/.

Документи, които носих:

1. Листа с баркода
2. 1 снимка във формата
3. Покана
4. Самолетен билет с уточнено връщане /иначе не е задължително/
5. Банкови извлечения
6. Нотариален акт, който никой не погледна
7. Акт за раждане
8. Задграничен паспорт

И към 9 часа се заредих пред Посолството, като честно казано бях малко разочарован от организацията. Реално всичко е едно висене, нищо повече. Или просто аз имах по-големи очаквания.

Иначе след чакането на задължителната проверка на входа /оставяте си GSMа/, се свива в ляво в ареала по посока южния парк. Реално в един от подземните етажи попадате в едно помещения с общо 9 гишета, работещи с хора, очакващи визи. Важно е че реално няма как да закъснеете за часа. В смисъл дори и да сте за 9 и да отидете за 8:30, е просто важно да сте там в конкретния ден. Иначе не ивдях смисъл от спазването на точния час. Напротив - той не се спазваше просто защото имаше големи опашки от чакащи. И първо се минава през гишето, където оставяте всички документи, които носите /много важно и листчето с баркода/. Там ви дават товарителница на DHL, с която ако имате успех следобеда ще ви изпратят визата. Попълвате я и се зареждате с търпение, за да минете през второто гише за биометрични данни, където връщате и вече попълнената декларация. От тук нататък трябва да си наострите слуха, цащото служителките викат хората по гишетата поименно и ако не си чуеш името ще чакаш двойно повече. А те ги казват и с акцент.
Накрая на последното гише е самото интервю. В общи линии в повечето случай то е в рамките на секунди. Разбира се, имаше и странни индивиди, при които траеше 10-15 минути. Ще Ви питат за целта на пътуването, къде ще спите, и кога ще се върнете. Освен това почти винаги се интересуват от това дали имате роднини в САЩ. И това е. Направи ми впечатление, че всяка кандидатура, която служителят има пред себе си се оценява предварително със звездички. Незнам колко е максимумът, но моята имаше 3, докато тази на следващия кандидат имаше само 1. Предполагам това има значение и за това колко ще те държат и каква продължителност /1 или 10 години/ ще ти дадат, но поне мен буквално единственото нещо, което ме питаха беше: "Hi, how are you?" и последва... "Well, you're done! You'll receive your visa within 2-3 days". И не ме попита нищо.

Ами това е казано сравнително накратко. Всичко продължи от 9 до 10:40, реално повече чакане.


Ако имате въпроси, питайте спокойно!

Поздрави,



Здравейте пак,

В сайта на посолството видях, че е необходимо да представим и документ за датата на интервюто. Аз този документ го нямам.
Вие не сте го посочили в изброените по-горе документи?

# 243
  • Мнения: 2 985
самото наличие на самолетен билет с твърда дата на връщане е аргумент за издаването на виза.

Това е абсолютно невярно. Моля, не подвеждайте хората да си дават парите за билети предварително. Ако сте си купили билет с възможност за промяна или отказ, авиокомпанията ще ви върне парите, да, но ще платите неустойка според условията на билета. На Луфтханза неустойката им е 120 евро в момента (миналия месец я плащах). А ако сте купили билет без право на отказ, тогава компанията нищо няма да ви възстанови.

Самолетен билет може да си купи всеки и датата за връщане никого не е спряла да имигрира. Двупосочният билет изобщо не доказва, че имате намерение да се връщате (особено пък когато е от типа, който може да се откаже).

# 244
  • Мнения: 16
Вие се изказвате малко като оследна инстанция. Имате право да го правите. Няма нужда да споря с вас. Това, което твърдя, е проверено от мен лично р ми е потвърдено от официалните представителства на Луфтханза и Turkish Airlines. И пак подчертавам, че при отказ за издаване на виза ми потвърдиха 2 компании, че ще ми върнат парите. Без такса за презаверяване. Все пак искам да повторя, че билетът не е ПРЕДПОСТАВКА за виза, но изказване че гарантирано няма да ви върнат парите или че билетът не значи нищо за Консулството не са верни.

Нека всеки, който има съмнение, да провери сам.

# 245
  • Мнения: 292
BraZzo, получихте ли обещание, че ще ви върнат парите при отказ на виза в писмен вариант? Защото за първи път чувам подобно нещо. Много хора четат тази тема и некоректно представяне на информация е повече от излишно.
Билетите никога не са значили нищо нито за служителите в посолството, нито за офицерите на границата. Без никакви скрупули биха отказали влизане в страната, ако критериите за неимигрантска виза не са покрити. Пък и разликата в цената на еднопосочен и двупосочен билет е просто смешна, така че евентуалните загуби не биха трогнали никого.

# 246
  • Мнения: 2 985
Тези неща ги пиша, защото имам личен опит с отказана виза и загубен билет (не за САЩ). Има някои компании, които третират отказана виза като независещо от пътника обстоятелство и съответно възстановяват стойността на билета, все едно пътуването е пропуснато заради бедствие или по вина на компанията. Не всички компании са така, Луфтханза специално не е. Луфтханза третира отказаната виза като доброволно отказване на пътника от пътуване и стойността на билета се възстановява само ако е закупен билет с такава опция (refundable) и то минус неустойката от 120 евро. Това си го пише и на билетите, когато се плащат, и в правилника на компанията.

Както казва Лена, ако нямате черно на бяло обещание, че ще ви възстановят парите при отказана виза, няма значение кой какво ви е казал лично или по телефона. Служителите могат да сгафят, могат да излъжат, могат да са некомпетентни. Единствената информация, от която не могат да се отрекат, е писмената.

Естествено, служителите също така могат да се смилят над вас и да ви направят услуга, като ви върнат парите, но аз лично предпочитам да разчитам на документи, вместо на хорската доброта, когато става въпрос за търговия.

А това, че билетът нищо не означава за Държавния Департамент на САЩ, си го пише на сайта им:
Цитат
Additional Information
No assurances regarding the issuance of visas can be given in advance. Therefore final travel plans or the purchase of non-refundable tickets should not be made until a visa has been issued.

Последна редакция: ср, 13 юни 2012, 19:46 от ianajar

# 247
  • Мнения: 2 386
Само да ъпдейтна, че майка и баба взеха 10-годишни туристически визи вчера без никакъв проблем. Дори не са ги попитали нито един въпрос, само са казали, че имат изрядни документи. Ако имате въпроси какви документи са приготвили - мога да ги опиша.

Били са заедно на интервюто, на едно гише - благодаря за съветите как да бъде направено това!

Успех!

Последна редакция: ср, 13 юни 2012, 22:25 от Ева на сцена

# 248
  • USA
  • Мнения: 7 328
Ева на Сцена, за хора над определена възраст(60+) дават 10годишни визи без въпроси и проблеми.Докато при по-младите,тоест потенциални имигранти,ситуацията е съвсем друга.
Да,хубаво ще е да обясниш за документите,убедена съм,че ще бъде полезно инфо.

# 249
  • Мнения: 2 386
Майка ми е на 50 всъщност.  Simple Smile

Иначе документите бяха индивидуални покани за двете, актове за раждане на децата, които всяка от тях има (включително баба носеше отделно копие на акта за раждане на майка ми, защото не се знаеше дали ще са на едно гише), служебна бележка от работата на майка ми, нотариален акт от апартамент (имущество) за всяка една, копие на зелената ми карта, извлечение от банкова сметка, служебна бележка за дете ученик или студент, бележка за получавана пенсия, брачно свидетество и/или смъртен акт. Отделно жълтите листове за платени такси за интервю, снимките и принтираните кодове от сайта.

Дано съм била полезна.

# 250
  • Мнения: 2 985
Ева, честито.  Grinning

знаете ли какво трябва да се направи преди самото пътуване - трябва ли да се регистрирам някъде (както например за страни като германия и немците трябва да се регистрират преди да пътуват) или когато кацна чак тогава ще трбява да попълвам документи?

Когато кацнеш, минавайки през паспортен контрол, ще попълниш бяла карта I-94, която служителят ще ти закачи в паспорта с телбод и на която ще е записано за колко време ти разрешават да останеш. На излизане от страната, на летището при чек-ина, ще ти вземат картата. За туристите друга регистрация няма.

# 251
  • Мнения: 89
Здравейте,
Може ли да ми дадете съвет, от къде да започна при кандидатстването  на туристическа виза на мен и  дъщеря ми.
1. Аз съм на 40 год, а тя е на 8 год.
2. Съпругът ми и другото дете си остават в България.
3. Повода ни е покана на наши приятели за лятната ваканция 2013год..
4. Дъщеря ми играе тенис и смятам да я запиша там на тенис камп, както и  явяване на някое състезание по време на престоя.

Какви документи да изкарам, за сега имам само покана от моята приятелка която потвърждава поканата. Тази покана къде да я изпратя, или принтирана я нося на интервюто?

Благодаря ви предварително.  bouquet

# 252
  • Мнения: 2 985
Поканата не се праща никъде, носи се на интервюто. Детето не е необходимо да се явява на интервюто, щом е под 14 години. Летните тенис лагери нямат отношение към визата. На страницата на посолството е обяснено стъпка по стъпка как да кандидатствате:  http://bulgarian.bulgaria.usembassy.gov/to_apply2.html

# 253
  • Seattle-USA
  • Мнения: 192
Ева на Сцена, за хора над определена възраст(60+) дават 10годишни визи без въпроси и проблеми.Докато при по-младите,тоест потенциални имигранти,ситуацията е съвсем друга.
Да,хубаво ще е да обясниш за документите,убедена съм,че ще бъде полезно инфо.
Не искам да разочаровам никой, но на моите родители на 68 и 72 не им дадоха туристическа виза. Никакви документи на помогнаха -казаха отказ и толкова. Имахме даже препоръчително писмо от щатски сенатор-ефект -нула. Докато не се случи точно на теб си мислиш че има логика, че не са потенциални имигранти и са пенсионери, но на гишето до тях дадоха на две потенциални имигрантки 10-годишни визи. Нямаше значение оставени деца, внуци, имоти, банкови сметки, дали сме Американски граждани-нищо! И други такива случки знам от първа ръка-така че купуването на билет с обратно връщане, мисленето кой има логика да е потенциален имигрант са просто митове и легенди:)

# 254
  • Мнения: 292
За получаването на туристическа виза самият кандидатстващ трябва да покрие критериите и да убеди служителя, че причините да се върне в България са много повече от причините да остане в САЩ. Това при кого отива, какъв е статута на канещия го, колко е богат или беден въпросният канещ няма абсолютно никакво отношение към издаването на виза. Писма от сенатори пък още повече ( няма как представител на законодателната власт да оказва влияние върху решенията на изпълнителната власт). За съжаление злоупотребите с туристически визи от българи през годините се отразяват именно на добронамерените хора като родителите на MaryAnn. Искрено се надявам България да бъде включена във VWP и подобни казуси да не се срещат толкова често.

Общи условия

Активация на акаунт