Избор-а

  • 2 942
  • 64
  •   1
Отговори
# 45
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Не е хубаво такава тежка философска тема да започва с грешка в заглавието.


А допускаш ли изобщо, че може да е съзнателна грешката?

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
О, Им, а възможностите не ни ли предопределят изборите? Или човек има избор само когато е млад, здрав, умен и богат?
Този въпрос ме гложди от дълго време, благодаря ти, че ме насочи натам.

Да, възможностите или алтернативите поставят изборът в определени рамки, ограничават го.
Както и го предполагат. Защото без тях избор не би могъл да съществува. Т.е. налице е причинно-следствена обвързаност между възможности и избор. Не идентичност и припокриване.
Но защо смяташ, че избор съществува само за младите, здравите и т.н.?

# 47
  • Мнения: 3 091
Ужасно ми е досадно като вляза в ресторант, да чета 45 страници меню, от което в крайна сметка след 30 минутен разговор с келнерака да се окаже, че повече от 50% липсва.


Но като се замисля с повече от едно полукълбо, струва ми се, че май е по-добре да има избор.  newsm78

Той, изборът май винаги е в наличност. Въпросът е имам ли аз сетива да го видя, стиска ли ми да го направя? такива ми ти работи...

Последна редакция: вт, 23 юни 2009, 14:35 от Ламята неСпаска

# 48
  • София
  • Мнения: 1 783
Възможностите са краен брой, изборите между тях също. Всичко в живота ни е ограничено  и крайно. Хубавото е, че ние сме още по-малки, ограничени и крайни, радваме се, че виждаме дори 3 от милиардите възможности и не чувстваме решетките.

# 49
  • София
  • Мнения: 12 173
Винаги има избор. Лошото е, когато забравим, че в ситуация, която не е под наш контрол и избор, ни остава да изберем как да приемем нещата и каква полза или поука да извлечем, въпреки всичко.

# 50
  • Мнения: 24
На теория и аз съм избор дали да стана мозъчен хирург, ама все едно го нямам Mr. Green и де факто не го използвам.

Не е толкова трудно, колкото си въобразяваш...на първо време трябва да си намериш единствено остра брадва и някоя стара, богата бабичка, по възможност лихварка....

# 51
  • Мнения: 3 268
Не е хубаво такава тежка философска тема да започва с грешка в заглавието.


А допускаш ли изобщо, че може да е съзнателна грешката?
Аз също си помислих,че е съзнателна,защото знам,че си юрист и няма как да сбъркаш нещо такова.А би ли казала защо всъщност членът е непълен?

# 52
  • Мнения: 790
Липсата на избор е по-приемлива за хора, които се страхуват от поемането на отговорност - аз съм от тези хора  Wink
За този, който не се страхува от поемане на отговорност, възможността за избор е жизненоважна.

# 53
  • Мнения: 166
Липсата на избор ме вкарва в състояние на безпомощност. Наличието на избор ме вкарва във филми. Конкретно аз предпочитам второто вкарване. Важното е да си наясно, че дори и в главната роля на филма, режисьорът не си ти. Изборите винаги са рамкирани като алтернативи, ограничени като брой, предначертани като изход. Не ме питайте от кого, това не знам.

# 54
  • Мнения: 1 517
Значи алтернативата е да си режисьор... на дублажа

# 55
  • Мнения: 4 806
Изборът е мисъл. Докато я има - изборът е наличен.
Кой и как се възползва от него? Всеки различно.
Дали това ни харесва? На едни да, на други - не.

# 56
  • Мнения: 7 114
Предизвестеният избор при определени житейски ситуации е най-лошото, което може да се случи. Случаите, когато решаваш дали да спестиш болката на някой, а ти самият да я носиш завинаги.

# 57
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Не е хубаво такава тежка философска тема да започва с грешка в заглавието.


А допускаш ли изобщо, че може да е съзнателна грешката?
Аз също си помислих,че е съзнателна,защото знам,че си юрист и няма как да сбъркаш нещо такова.А би ли казала защо всъщност членът е непълен?

Това, че съм юрист едва ли е най-добрата гаранция срещу неграмотност. Ако си мислиш, че няма неграмотни юристи... Joy
Не е пълен защото така ми хрумна. Реших да проявя правото си на избор, за по-голям акцент на темата  Wink
Но също и съвсем съзнателно и нарочно чрез замяната на граматичната форма с друга потърсих по-голяма изразителност, която да бъде съответна на "тежката философска тема".  В литературата този похват се нарича еналага /ако не се лъжа/.

Аз лично смятам, че избор винаги съществува, не винаги го виждаме, а понякога дори и не го желаем. Да направиш избор е много по-трудно в определени моменти от това да приемеш и да се примириш, че нямаш избор. Във втория случай се освобождаваш от отговорността да вземеш решение, а и може би да сгрешиш. По-лесно е, но и по-безотговорно. Simple Smile

# 58
  • Мнения: 4 300
Но защо смяташ, че избор съществува само за младите, здравите и т.н.?
Ами не смятам точно така, по скоро питането беше провокирано от няколко теми тук. За това, че хората в провинцията нямат избор и продават труда си на безценица, затова, че хората на средна възраст нямат избор какво да работят (от гл.т. на квалификация)..
В една таква тема писах, че човек на 50 има дълга поредица от избори зад гърба си, довели го до тук. Но дали съм права се чудя.

# 59
  • Мнения: X
Зависи как е поставен изобщо въпросът. Аз лично най-много се дразня на избор от типа: "или-или", то това си е направо изививане на ръцете, прекалено категорично и твърде предрешено звучи. Виж изборът "...И..." е друго нещо, винаги можеш да хванеш това отляво или отясно за ушите, ако решиш, че можеш да се откажеш от другото. А най се кефим на избор от вида: "и.........,и......"така поне знаеш, че каквото и да избереш, другото ти е в кърпа вързано.
Все пак най-често изпадам в ситуации от типа: "Дали.., или...", тук вече се касае за своего рода  мазохизъм  и безцелно пилеене на време, защото обикновено е ясно, че това, което трябва да се избера изобщо не е включено във опциите.

Общи условия

Активация на акаунт