спермограма - лоша морфология - шансове за забременяване

  • 18 543
  • 2
  •   1
Отговори
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Колебах се дали да пусна тази тема тук или просто да прибавя своя пост към темата Мъжки фактор - спермограма, витамини, съвети в Проблемно забременяване (ако модераторите преценят за правилно, нека преместят поста ми там)

Преди 2 дни получихме резултатите от спермограмата на мъжа ми, като цяло са добри, но морфологията установи 96% сперматозоиди с неправилна форма. Докторът ни препоръча инсеминация, за да подобрим шансовете си, при която би следвало да се подберат хубавите сперматозоиди (тези 4%) и те да се пратят по предназначение, т.е. направо в матката. Това не ни гарантира бременност, защото вероятността на една жена да забременее (при отсъствие на други проблеми) е около 13% /по думите на наблюдаващия ме лекар. За това може да се наложи провеждането на повече от една процедура, като успоредно с това ще продължаваме с опитите за спонтанна бременност и с допълнителните изследвания.

Междувременно, прочетох каквото намерих написано по въпроса, както и цитираната по-горе тема за мъжкия фактор, влияещ на закъснението на бременността. Тъй като живея извън България и номенклатурата на изследванията при нас е малко по-различна (и други неща са различни - напр. не мога да обвиня докторите в комерсиалност, защото не плащам нищо от джоба си, клиниките и болничната каса са организирани малко по-различно, отколкото  в България; както и препоръчаните български лекари и клиники не са релевантни за нашия случай), започнах да търся информация, която е по-универсална и има отношение към проблемите при забременяването без значение къде се намираш. Ще споделя какво открих:

  • Картинки на сперматозоиди с различни форми:
http://www.ivf.com/images/mb61.gif
http://www.pittsburghcryobank.com/Images/male_factor_sperm.jpg


  • Интересен блог с информация за мъжката фертилност (на английски):
http://worthwhile.blogspot.com/2004/05/all-about-sperm-these-are-some-of.html
  • И  конкретно за значението на морфологията:
http://www.gfmer.ch/Endo/PGC_network/Sperm_morphology.htm
  • Още един, който се занимава с проблемите при зачеването изобщо и взимането на решения за асистирани методи, лечение и пр.:
http://infertilityblog.blogspot.com/

  • И няколко статии от този блог, които ми бяха полезни (мисля, че и за хора в нашето положение могат да бъдат информативни и да помогнат да не се отчайват):
http://infertilityblog.blogspot.com/2006/05/sperm-morphology-mythology.html
http://infertilityblog.blogspot.com/2006/05/abnormal-sperm-can-f … ize-eggs-and.html
http://infertilityblog.blogspot.com/2006/04/is-there-enough-sperm-for-iui.html
http://infertilityblog.blogspot.com/2006/04/why-do-we-do-iui.html

Ако някой се затруднява с превода, с удоволствие ще помогна  Peace

# 1
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Като продължение на миналия пост пускам и превод на една от статиите (буквално съм превеждала, много лаически е преводът ми, за което се извинявам):

Митове за морфологията на спермата  - Dr. Licciardi
http://infertilityblog.blogspot.com/2006/05/sperm-morphology-mythology.html

Тази седмица се срещнах с двойка, на която бе казано, че причината, поради която не забременяват, е „лоша морфология”. Сперматозоидите, както им беше обяснено, не могат да проникнат яйцеклетката заради абнормалните си форми. Заради това те трябвало да отидат директно на ин витро с ИКСИ. Това било, въпреки че те са млади, с нормални хормонални нива и отворени тръби. Ще ви разкажа какво им казах.

Когато проверяваме сперма (семенен анализ) разглеждаме няколко параметъра. Първият е обем (volume), който трябва да е 2 мл или повече. Вторият е бройка (count). Това е броят на сперматозоидите на см
3, т.е. технически това в мярка за концентрация. Трябва да е 20 милиона или повече. Средната стойност е около 35 милиона. Следва подвижността (motility): процентът на движещите се сперматозоиди. Трябва да е 50%, но повечето нормални проби са с доста по-висок процент. И идва ред на морфологията (morphology): процентът сперматозоиди, които са с нормална форма. Трябва да са 14% или повече. Но средно са 2-6%, защо е така? Оригиналните указания на СЗО постановяват, че нормалната морфология трябва да е 30%. След което, преди около 20 години се появява д-р Крюгер и твърди, че трябва наистина да разглеждаме формата на сперматозоидите по-внимателно. Ако я преглеждаме по-внимателно, ще установим, че има повече абнормални сперматозоиди, отколкото си мислим, и за това сечението трябва да е 14%. Той нарича тази класификация „строг критерий”. Също така казва, че, като сме по-внимателни в изследването, можем да различим по-добре мъжете, които са с проблемна репродуктивност заради лоши форми на спермите. Всичко това звучало добре на андролозите (хората, които правят теста на спермата) и те започнали да се вглеждат по-внимателно, и още по-внимателно и още по-внимателно. Сега те могат да разпознаят всеки сперматозоид, който не изглежда перфектно. Така че през последните 20 години андролозите стават все по-педантични и в момента един мъж би бил късметлия, ако морфологията му е над 5%, и почти всеки получава по-малко от 14%.

Очевидно е, че всичко това е малко прекалено. Ние казваме на почти всички мъже, че спермата им е абнормална, а това просто не може да е така. Истината е, че и ние не знам как изглежда нормалната сперма. Повече по този въпрос следващия път.[/i]

Сега трябва да уточня, не знам до колко става ясно от текста, че лекарят не пренебрегва лошата морфология като фактор, пречещ на забременяването, а просто обяснява, че знаем за влиянието и по-малко, отколкото си мислим. В следващите статии допълва, че практиката в случаи с лоша морфология (освен, ако тя не е=0% нормално образувани сперматозоиди) е да съветват двойките да продължават с опитите и да дават шанс на тези двойки за инсеминация.

Това е валидно за случаи, в които лошата морфология е единственият проблем, т.е. останалите данни в спермограмата са в норма и няма допълнителни усложняващи положението фактори (запушени тръби при жената, проблеми с овулацията и т.н.).


  bouquet  Успех!  Flowers Four Leaf Clover fingerscrossed   Simple Smile

Последна редакция: сб, 04 юли 2009, 17:46 от Mentha

# 2
  • Мнения: 609
Мента, благодаря за превота и инфото - ние имаме мъжки фактор и това ми дава повече осветеност по въпроса.
успех на всички с бебеправенето

Общи условия

Активация на акаунт