Разсъжденията на майка ми относно захранването :)))))))))

  • 5 633
  • 105
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 099
благодаря! обаче не знам за какво споря с дъщеря ми. забавно ще е да си представите ония времена, наистина. Обаче храненето от шише изобщо не е било въпрос за мен, нито пък ваденето на гръдта където и да ми падне. Е, винаги съм била странна птица... Храненето от шише се наложи понеже нямаше майчино мляко, нямаше и бебе, което да го изсуква - това е. проста работа.

# 16
  • София
  • Мнения: 12 621
Баба Здравка-Баба Мравка Всичко, което казвате е интересно, появата ви тук също. Мога ли да си позволя един личен въпрос: Защо не оставите дъщеря си да прецени, да вземе решение, да сбърка, ако трябва? Понякога в отношенията с децата не е въпроса дали сме прави, а дали им даваме правото и те да мислят и да бъдат прави, да им покажем не само доверие, но и вяра в способностите им да се справят със ситуациите, които са на дневен ред.  Иначе, се налага чувството, че щом мама, която ме обича най- много, ме мисли за неспособна да преценя елементарни неща, 100% съм такава;-) Може и да бъркам, простете ако е така, но чрез вас косвено задавам този въпрос към доста представители на предишното поколение, а малцина техни представители са така отворени и склонни да дискутират, както сте вие.  Hug

# 17
  • Мнения: 1 174
Баба Здравка-Баба Мравка, благодаря за отговора  Hug
 "Мила rosy_bosy, питаш ме: "С какво мислиш, че вреди на детето този "модерен" начин на захранване" - не съм писала подобно нещо. Но продължавам да не съм приятелка на ХИП, при положение, че можеш сама да направиш 2 лъжички пюренце и точно да знаеш какво даваш на детето си, че няма консерванти, че не е варено 24 часа. Когато не можеш - тогава ХИП.
Освен това съм привърженик да се дава сезонния зеленчук. Тиквата е за зимата /пък и приучава към сладичко/. За август са тиквичките. Това сезонно хранене също е продукт на вярата ми в природосъобразните неща. "

Аз останах с впечатление, че спорът ви е за времето, в което се въвеждат отделните храни, а не за това дали са купени или домашни и съответно според сезона или не. Ами че тогава ние мислим съвсем еднакво, аз също не съм привърженик на готовите пюрета, досега съм купила 3 броя пюрета, месни, защото се тревожа, че няма да го направя както трябва месото. Кашите също са готови, но ги вземам без добавени вътре плодове или зеленчуци, само зърната. Всичко друго правя сама и  продуктите са според сезона, предпочитам детето ми да опита сини сливи, когато узрее сливата в градината, а не от бурканче.
Всъщност аз малко се обърках  newsm78 какви всъщност са тогава разногласията ви с Дори, досега всичко, което сте писали и двете се покрива, разлика виждам само в първия продукт, който ще се дава, но това се изясни, че не е толкова важно дали каша или зеленчук. Също ти пишеш за сокове от ябълка и морков, тях може спокойно да ги замените с пюре от въпросните храни, дори ябълката може да е пасирана сурова след като е въведена веднъж, не виждам проблем. Може би проблема е в това, че Дори твърде буквално възприема препоръките на СЗО. Ако там се казва, че  трябва да се даде картоф например в 7-ти месец, обаче детето упорито не го иска, тогава какво правим, насилваме детето да го яде, щото така казва СЗО  Laughing  
Преди да започна захранването на моето бебе, си бях написала в една тетрадка за няколко седмици напред каква храна ще давам всеки ден, по колко от нея, в кои часове и т.н. Ха познай колко от нещата се покриха с действителността  Joy Захвърлих тетрадката още на втората седмица, когато разбрах, че си правя сметката без кръчмар. Сега моето дете обожава сурови плодове, но мрази картофено пюре, харесва сварен морков на пръчици, от които да отхапва, но не яде пюре от морков, яде сурова зелена чушка, но в пюрето я плюе. Номера е да видиш какво му харесва и да опиташ да му предлагаш продуктите така, че яденето да бъде удоволствие за него, така че "води се по детето" е най - правилния съвет според мен.
Представи си, че като почне захранването и двете бъдете изненадани, че представите ви за захранване не съвпадат с тези на детето, тогава сегашните ви разногласия бързо ще останат на заден план  hahaha

# 18
  • София
  • Мнения: 2 508
Бояна, ти напипа един проблем, който не бях осъзнала напълно досега. Наистина непрекъсната критика от страна на родителите те кара да се чувстваш неспособен и слабоумен. Laughing

rosy_bosy, с майка ми спорим за няколко неща: за кашата, за домашни или готови пюрета (аз нямам доверие на зеленчуците на пазара, а тя иска разни роднини да пращат от другия край на България ooooh!) и тя искаше последния път да му даваме вече картофено пюре, а аз й казах, че е рано. Като цяло също ми беше чудно с колко много алергени се е захранвало навремето, и то от професор-педиатър... Макар че те и сега са в миналия век, така че...

# 19
  • Мнения: 4 301
Прочетох със засилен интерес темата.
autumnsphere, аз смятам, че си достатъчно информирана, за да знаеш кога и с какви храни да започнеш захранването. Сега ще направя едно кратко резюме, надявам се да съм полезна на теб и майка ти.
Наистина, СЗО препоръчва, не задължава! Това първо.
Второ: Захранването трябва да е категорично съобразено с особеностите на бебето. Ако то има редовно запек, няма как първата храна да е оризова каша. Ако има колики, абсурд да се почне с плод. Ако е с нисък хемоглобин, месото се измества напред. За сокчетата, мисля, е на всички ясно, че няма какво да предложат на бебето.
Трето: Не е толкова важно дали ще почнеш с твърдата храна на 6 или на 5 месеца, много по-важно е това да става плавно! Постепенно и много внимателно. Защото, аз съм била свидетел, как дете захранено на 6.5 м. за два месеца прояде почти всичко. Е къде е смисълът тогава на късното захранване, като след това не се предоставя на детето нужното време, да привикне с новите вкусове, по най-щадящия за организма начин?
Баба Здравка-Баба Мравка, сигурна съм, че искате най-доброто за своето внуче. Но се вслушайте и в дъщеря си, имайте вяра в нея.  Simple Smile За недаването на вода има много, ама много информация. Кърмата съдържа 85% вода, така че преди въвеждането на твърдата храна е излишно, а понякога и крайно погрешно да се дава.
Относно купешките пюрета - не са чак толкова лоши.  Grinning Тези на ХИП специално са си Био, не съдържат консерванти. Аз съм привърженик на домашната храна и предимно готвя, но давам и купешки, за разнообразие, пък и от мързел понякога. Та, autumnsphere, ти недей толкова да се вторачваш в нитратите. Накисвай във вода зеленчуците за половин час и смело давай на бебо. Когато му дойде времето, разбира се.  Simple Smile

Поздрави и на двете ви, чудесно е, че водите диалог!


# 20
  • София
  • Мнения: 2 508
Добре, според вас мога ли да започна с оризова каша и да я давам 1 седмица? Йойо и до сега ака по 5 пъти на ден! ooooh!

# 21
  • Мнения: 4 301
Да, според мен при това положение оризовата каша е добър старт. Другият вариант е морков. Подготви се за запек в началото - не е изобщо задължително, но това редовно съпътства захранването.

Оффф, трудно се пише с една ръка, без да се допускат грешки.  Rolling Eyes

Последна редакция: пн, 06 юли 2009, 18:14 от Клото

# 22
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Не се плаши толкова от оризовата каша. Цяла северна Америка захранва с каша. Може да започне да ака по-рядко, но има начини да се справиш и със запека, в случай, че се запече, което ме съмнява. Аз лично давам всеки ден оризова каша от първия ден на захранването. Идеята да се започне с нея е, че е обогатена на желязо.

# 23
  • Мнения: 11 210
Autumnsphere, нали си достатъчно голяма, за да взимаш сама решения? И аз като Клото вярвам, че си достатъчно информирана, за да знаеш останалото.

Майка ти не че точно греши - просто някои основни положения са се променили през изминалите 25 години. Късното захранване си е "добре забравено старо" и и в най-напредничавите западни школи е възродено преди не повече от 20 години (нека някой ме поправи, ако бъркам).

Обаче, както ти казаха и момичетата по-горе, в захранването няма "предписания", само препоръки. То изобщо с гледането на деца е така. СЗО никъде не пише, че ТРЯБВА с оризова каша, а само, че е ДОБРЕ да се започне след 6 навършени месеца (аз например почнах на 5.5, вярно с много малки количества, но според мен й беше раничко - към 7-7.5 месеца я прояде действително твърдата храна, дотогава просто не я харесваше).

Що се отнася до домашните пюрета -ами аз нямам възможност много да готвя, но дъщеря ми досега е отказала всичките десетина домашни манджи, които съм й забъркала. Има претенции и към готовите, пудрата му с пудра - яде само Хип и Гербер, които определено са най-доброто на пазара в тази сфера.
Също така не яде нищо, което няма сладък привкус, а никога за 9-те си месеца не е опитвала захар или друг подсладител.

Останалото са си индивидуални решения - аз примерно смятам да дам жълтък и краве мляко към годинката, първото - защото дъщеря ми е с висок хемоглобин и яко набива месо, а аз изобщо не ям яйца (т.е. не са й познати въобще от вътреутробния период и чрез кърмата), а второто - защото просто не й е нужно при N кърмения на ден.

Що се отнася до Баба Здравка-Мравка - аз я поздравявам за отношението и ерудицията, но само като страничен наблюдател. Ако моята майка се месеше по този начин в отглеждането на моето дете, нямаше да се размине само с постване в бг-мама. На нея мога да кажа, че действително всеки случай е индивидуален - ако моето раждане и кърмаческа ситуация се бяха състояли преди 25 години, когато нямаше форуми, консултанти по кърмене и литература на чужди езици, щях да кърмя в най-лошия случай 0, а в най-добрия - 2 месеца.

Малко прекалих с подробностите, ама моля да ме извините. Всичко най-добро и на двете ви!

# 24
  • Мнения: 1 174
Бояна, ти напипа един проблем, който не бях осъзнала напълно досега. Наистина непрекъсната критика от страна на родителите те кара да се чувстваш неспособен и слабоумен. Laughing

Да това ми е познато  ooooh!

rosy_bosy, с майка ми спорим за няколко неща: за кашата, за домашни или готови пюрета (аз нямам доверие на зеленчуците на пазара, а тя иска разни роднини да пращат от другия край на България ooooh!) и тя искаше последния път да му даваме вече картофено пюре, а аз й казах, че е рано. Като цяло също ми беше чудно с колко много алергени се е захранвало навремето, и то от професор-педиатър... Макар че те и сега са в миналия век, така че...

За кашата вече се изясни, че е препоръчително, но не задължително да бъде първата храна. Най - подходяща е обаче, защото ориза се смята за най - безобидната храна, лесносмилаема е също така. Лошото е, че наистина запича, но така или иначе детето може  да се запече и от препоръчвания от майка ти картоф, тъй че няма гаранция, че ако почнеш с картоф ще избегнеш запека. Дотук е ясно, че може да започнеш с каша, без да се притесняваш.
За сезонните зеленчуци и плодове - предполага се, че като са в сезона, няма да са толкова пръскани, торени и следователно пълни с нитрати, а и вкусът ще е по - добър, но има смисъл да се спазва това, ако имаш достъп до проверени зеленчуци и плодове, щото гаранция пак няма. Ако ще се правят домашни пюрета обаче имай предвид, че това отнема много време, освен това няма гаранция, че няма да си хвърлиш труда на вятъра ако детето не ги хареса. При готовите пюрета храните се проверяват, не вярвам че някой ще посмее да сложи в бебешко пюре плод или зеленчук със съдържание на нитрати повече от допустимото. Имат консерванти обаче, а някои съдържат и разни допълнения - захар, сол, лимонена киселина, сухо мляко - това съм виждала на пюрета на Ганчев, за Хип не знам, а ако тези Био пюрета са от естествено отглеждани продукти, то тогава спорът за и против готови пюрета става безпредметен. Дори с готовите пюрета можеш да съобразиш сезонността на продуктите, има разнообразие. Значи просто трябва да прецениш какво те притеснява повече - наличието на нитрати в плодовете и зеленчуците или наличието на консерванти /захар, нишесте/ в готовите пюрета.
За алергените - в миналото са захранвали по - смело от сега, понеже не се е знаело, че това може да доведе до неприятни последствия, да уточня обаче, че въпросните храни са евентуални алергени т.е. не е задължително да предизвикат алергична реакция, то ако беше така, всички които пишем тук щяхме да сме алергични към какво ли не  Laughing Всъщност и тогава е имало продукти, които са се избягвали заради евентуална алергична реакция - мъхести плодове, прясно мляко, белтък. Бобът и лещата, зелето също са се давали късно. Грешките на тогавашния начин на захранване според мен са следните: даване на сок, започването с плодови пюрета и ранното започване на захранването изобщо. Ако се абстрахираш от това, че се захранва в 3-4 месец и си представиш, че се говори за 6-7 месец, всичко се напасва, според мен.
Струва ми се, че проблемът между теб и майка ти идва от това, че и двете защитавате своите позиции, без да отстъпите и на сантиметър  Laughing Ами след като въведеш оризовата каша, какво ще е второто, което ще дадеш ? Дали няма да се разберете ако това е картофено пюренце, добавено в началото към кашата Wink Жената ти дава добри съвети, не я подценявай, не се вманиачавай в разните там препоръчителни месеци за въвеждане на дадена храна, те са ориентировъчни, няма да стане нищо страшно ако дадеш някоя храна по - рано.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 508
Абе...сетих се нещо да питам. Тая каша бананова, с която си ме захранила, какъв й е бил съставът? Какво точно я е сгъстявало? Не е ли именно ориз? Laughing

# 26
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 855
Пууу, че си проклета, ама Laughing
Царевично или пшенично нишесте, more like it.

# 27
  • Мнения: 2 784
Мммм, аз съм захранена с каша от препечено брашно. Майка ми твърди, че Слънчо са пуснали кашите си няколко години след това. Пък банан- такъв лукс, виждахме само по Нова Година. Помните ли старата песничка:"Мандарините у нас идват само с дядо Мраз." Mr. Green Пък мъжо е захранен с крем малеби, че свеки много го обичала.
Когато захранвах Калина и аз много внимавах и стриктно се водех по схемите, че даже ме бъзикаха тука, че това е дете, не атомна физика, не е нужно да се захранва ТОЧНО на 6 месец. Гледам, доста неща са се променили оттогава, а и аз го давам по-лежерно- вода предлагам, ама не я пие, давам и да си чеше зъбите с краставица, а и веднъж опита и изплю средата на една кайсия. Първия път захраних точно с оризова каша, сега смятам да е картофено пюре. Смятам аз да и готвя, макар че нямам баба във високопланинско село и добивам зеленчуците от близкия пазар, но повече имам вяра на себе си, отколкото на ХИП и Нестле, така че купешко ще давам само, когато не сваря да сготвя.
А и късното захранване наистина е добре забравено старо, както и педагогическото захранване, и кърменето на поискване. И преди съм писала за книжката по която прабаба ми се е учила да бъде майка преди 70-80 г. Wink

# 28
  • София
  • Мнения: 2 508
Пууу, че си проклета, ама Laughing

На мама съм се метнала! Joy Wink Sunglasses

# 29
  • Мнения: 1 710
Всичко добре,само не разбрах защо една майка е длъжна да убеждава когото и да било, че има право тя самата да взима решенията за отглеждането на собственото си дете ?!

Общи условия

Активация на акаунт