"Черен списък" на работодателите

  • 6 939
  • 54
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 306
Изборът да имам дете си е личен и не мисля, че работодателят ми е длъжен само защото имам дете.
Да, изборът е личен, работодателят не ти е длъжен, но е факт, че ако населението спре да се увеличава, спира и растежа (според теорията на ендогенния растеж, която е най-добрата за момента). Така, че ако целта на държавната политика е икономически растеж, то тогава държавата е ужасно длъжна на всички майки, особено на многодетните. Така, че социални политики трябват и са необходими. Майките са в правото си да ги изискват. И да, държавата ни е длъжна.

# 31
  • Мнения: 2 587
Изборът да имам дете си е личен и не мисля, че работодателят ми е длъжен само защото имам дете.
....... И да, държавата ни е длъжна.

Да - държавата,не работодателя.Именно държавата трябва да помисли за това, че да не губи работодателя от това че Майката е постоянно болнични.Едва ли има такива патриоти,които си мислят:"Влязох вътре заради тази и тази работничка(постоянно болнични),но какво пък нали е за благото на държавата" или "Работя извънредно заради еди-си-коя и се натоварвам,но какво значи моето здраве в името на държавата и популацията".....

# 32
  • Germany
  • Мнения: 7 979
Чисто и просто става въпрос за конкурентоспособност, а не за дискриминация. Ако има по-добър вариант от мен, естествено е да предпочетат него, а не мен. В този случай за мен остава вариантът и аз да съм достатъчно конкурентоспособна, а не да чакам на "социалната политика" на работодателя. Изборът да имам дете си е личен и не мисля, че работодателят ми е длъжен само защото имам дете.
Най-добрият избор е да се ориентираме към фирми, където е възможно комбиниране на работа от офис и от вкъщи, отработване в почивните дни и т.н., а не да се оплакваме колко сме онеправдани майките с малки деца.
П.С. Не забравяйте, че живеем в България. Нима сте си мислили, че е лесно да се отглеждат деца и да се работи... Непрекъснато се цитира положението на запад - ами, които смята, че там е лесно - границите са отворени, може да ходи там да си отглежда детето и да се радва на висок стандарт (само да не забравяме, че този висок стандарт се постига с работа и производителност, а не е дар от природата  Sick).

Последно се включвам по темата...
Дискриминация е когато аз и ти имаме еднаква квалификация, но вземат теб защото нямаш дете. Това колко повече ще работиш ти или колко болнични ще взимам аз няма как да го знае работодателя предварително за да ми откаже позицията с мотива, че имам дете. И както казах не става въпрос за социална политика на работодателя, а за добър мениджмънт, които да позволи на служителките да имат деца без това да доведе до фалит на бизнеса му или до прекомерно натоварване на останалите служители. И не казвам, че на запад е лесно, просто там хората не се примиряват да ги мачкат и държат да се спазват законите. Тук непрекъснато чета за майки на които са им отказали да се върнат след майчинството или не са ги взели на работа, защото имат деца. Това е противозаконно и ако продължаваме да не си търсим правата, а да се примиряваме ще става по зле. Да се гледа дете и да се работи никъде не е лесно, но не виждам защо сами отхвърляме правото си на избор дали да си стоим вкъщи или да съчетаваме нещата... но като гледам повечето сте готови с избора.. тежко ни горко след години.

П.С. Болничните се плащат от държавата, какво повече да направи тя за нескопосаните работодатели. Да им праща служители по заместване на които тя да плаща ли?

# 33
  • Мнения: 398
Стига,бе.Аз имам дете на 3 години което е прието на градинка,но изобщо не си и помислям за работа,защото нямам баби,няма кой да го гледа.Пък и перспективата да станем сутрин с температура и да го плюсна на някой роднина хич не ми се нрави.Докато мога да си позволя,изобщо няма да си търся работа.Никой не е длъжен да се съобразява с мен.

# 34
  • Мнения: 306
Пък и перспективата да станем сутрин с температура и да го плюсна на някой роднина хич не ми се нрави.Докато мога да си позволя,изобщо няма да си търся работа.Никой не е длъжен да се съобразява с мен.

Права си, по принцип. И аз мисля да си гледам детето поне до 3. Но има истински затруднени семейства. Лесно е се изказваш смело, когато ти е широко около шията.

# 35
  • Мнения: 272

И както казах не става въпрос за социална политика на работодателя, а за добър мениджмънт, които да позволи на служителките да имат деца без това да доведе до фалит на бизнеса му или до прекомерно натоварване на останалите служители. И не казвам, че на запад е лесно, просто там хората не се примиряват да ги мачкат и държат да се спазват законите. Тук непрекъснато чета за майки на които са им отказали да се върнат след майчинството или не са ги взели на работа, защото имат деца. Това е противозаконно и ако продължаваме да не си търсим правата, а да се примиряваме ще става по зле. Да се гледа дете и да се работи никъде не е лесно, но не виждам защо сами отхвърляме правото си на избор дали да си стоим вкъщи или да съчетаваме нещата... но като гледам повечето сте готови с избора.. тежко ни горко след години.

П.С. Болничните се плащат от държавата, какво повече да направи тя за нескопосаните работодатели. Да им праща служители по заместване на които тя да плаща ли?

Аз доколкото съм наясно, хората се наемат на работа, за да работят, а не за да се водят по списък... Ако работодателят няма нужда от един работник, то няма и да го наеме... тъй че ми е странно какъв ще е този мениджмънт, че да не се отрази липсата на работник на останалите служители??? Ако по цял ден правя само кафета, може и да не се отрази липсата ми, но колко работодатели наемат хора само за това....
Болничните се плащат от държавата, но кой плаща осигуровките? 60% от осигуровките ги плаща именно работодателят. Колкото повече болнични се изплащат, толкова по-високи ще трябва да стават осигуровките. Пък и въпросът не е в това, въпросът е, че докато аз съм в болничен, някой друг трябва да ми върши работата (съответно колегите ми трябва да работят извънредно заради мен).
Въпросът не е да се изкарваме героини само защото имаме дете, а като сме на работа да сме достатъчно конкурентоспособни. Ако си достатъчно добър в областта и вършиш повече работа от колегите ти, никой работодател няма да се притесни от няколко дни болничен (особено като знае, че след това ще си наваксаш ти с работата), но ако не е така, то той винаги ще предпочете жена без малко дете, която ще е постоянно на работа.

# 36
  • Мнения: 2 587


П.С. Болничните се плащат от държавата, какво повече да направи тя за нескопосаните работодатели. Да им праща служители по заместване на които тя да плаща ли?

Ами представи си че си работодател на малка фирма и от 10 работника,5-6 са ти жени с малки деца и не знаеш кога ще са на работа и кога не,а клиентите ти не ги интересува дали работничките са ти на работа или не - искат си поръчката в срок и ако не е готова плащаш неустойка.Затова и аз като бивш работодател на 10 жени предцених,че мога да компенсирам липсата само на една такава и затова и не приех повече жени с малки деца на работа,въпреки че имаше доста добри специалисти,като кандидатури.

Също така като майка на малко дете не започвам работа,защото не искам да товаря работодател и колежки заради честите боледувания на дъщеря ми,която е с алергия и вярвай ми често боледува(а болнични за дете не дават повече от 20 дни).Търся си такава работа че да мога и да работя, и да си гледам детето.

# 37
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994
Чисто и просто става въпрос за конкурентоспособност, а не за дискриминация. Ако има по-добър вариант от мен, естествено е да предпочетат него, а не мен.
А защо работодател, нямащ друг вариант (т.е. мястото е вакантно от доста време поради липса на кандидати) не ме нае на работа? Просто защото имам дете! Това си е чиста дискриминация!

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 4 731

... Тук непрекъснато чета за майки на които са им отказали да се върнат след майчинството или не са ги взели на работа, защото имат деца. Това е противозаконно ...

... Ако си достатъчно добър в областта и вършиш повече работа от колегите ти, никой работодател няма да се притесни от няколко дни болничен (особено като знае, че след това ще си наваксаш ти с работата), но ако не е така, то той винаги ще предпочете жена без малко дете, която ще е постоянно на работа.
И как ще те оценят колко работа вършиш, ако те отпишат заради детето още на етап CV?? Щото има и майки с неболедуващи деца, които си налягат парцалите, защото от заплатата им зависи храната на семейството, има и девойки, които работят само за парцалки и екскурзии, които няма да пропуснат и ден от платената си отпуска, пък може да си вземат и отпуска за писане на дипломна примерно (25 дни), ако не са завършили.  Whistling
Аз лично съм висяла до късно да поемам работата на необвързани колеги-студенти, които в най-напечения момент хукват на лекции. Не, че не съм ходила и аз на лекции в работно време, но не и когато са ни притискали срокове. В резултат всъщност почти не съм ходила на лекции и изпити, докато някои завършиха през това време.  Mr. Green

# 39
  • Мнения: 398
Всеки преценява сам за себе си,моля без коментари колко ми е широко около врата,това сама си го знам.Но в името на детето ,на неговото спокойствие,а и на моето няма да работя докато не преценя сама това.Никой не ми е длъжен,като има кофти работодатели това е положението,няма да съм в тежест на никого.

# 40
  • Мнения: X

... Тук непрекъснато чета за майки на които са им отказали да се върнат след майчинството или не са ги взели на работа, защото имат деца. Това е противозаконно ...

... Ако си достатъчно добър в областта и вършиш повече работа от колегите ти, никой работодател няма да се притесни от няколко дни болничен (особено като знае, че след това ще си наваксаш ти с работата), но ако не е така, то той винаги ще предпочете жена без малко дете, която ще е постоянно на работа.

И как ще те оценят колко работа вършиш, ако те отпишат заради детето още на етап CV?? Щото има и майки с неболедуващи деца, които си налягат парцалите, защото от заплатата им зависи храната на семейството, има и девойки, които работят само за парцалки и екскурзии, които няма да пропуснат и ден от платената си отпуска, пък може да си вземат и отпуска за писане на дипломна примерно (25 дни), ако не са завършили.  Whistling
Аз лично съм висяла до късно да поемам работата на необвързани колеги-студенти, които в най-напечения момент хукват на лекции. Не, че не съм ходила и аз на лекции в работно време, но не и когато са ни притискали срокове. В резултат всъщност почти не съм ходила на лекции и изпити, докато някои завършиха през това време.  Mr. Green

Мони, Шунка   smile3501

Отглеждането на малко дете и боледуването му при посещение на детска градина са нормални неща, а не каприз на майките. Не могат ли работодателите да го разберат. newsm78
И аз мисля, че държавата е осигурила достатъчно условия майките с малки деца да не са в тежест на работодателите. Дори ги облекчиха от заплащането на болничните и сега негативите ги обират майките, защото си чакат парите месеци.
Омръзнало ми е от оплакващите се работодатели. Ами законът ти дава право да назначиш по заместване служители на мястото на майки в майчинство. Те не го правят, за да спестят една заплата и товарят другите си служители, еее, ами да се оправят тогава.
Що се отнася до честите болнични за боледуващи деца, има си хора без деца, които излизат също толкова често в болнични, повярвайте ми. И аз замествам мои необвързани колеги, които ходят на лекции, в чести отпуски и боледуват, та дори при последното боледуване на дъщеря ми ми се обадиха няколко пъти да ме питат кога се връщам, че няма никой да остане в отдела. ooooh!
Майка ми е работодател с малка семейна фирма. Еми, всичките й служителки винаги са били с малки деца, бременни в майчинство и така. Заместват се, децата растат. Тя също работи с пълна сила сред тях, макар, че й е трудно. Не се е оплакала нито веднъж и никога не е дискриминирала майките. Та даже, някои като ги е наемала и до няколко месеца са забременявали. Е, какво да направи, това са нормални неща.

Последна редакция: пн, 13 юли 2009, 12:48 от Анонимен

# 41
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994

Майка ми е работодател с малка семейна фирма. Еми, всичките й служителки винаги са били с малки деца, бременни в майчинство и така. Заместват се, децата растат. Тя също работи с пълна сила сред тях, макар, че й е трудно. Не се е оплакала нито веднъж и никога не е дискриминирала майките. Та даже, някои като ги е наемала и до няколко месеца са забременявали. Е, какво да направи, това са нормални неща.

 smile3501

# 42
  • Мнения: 804

Майка ми е работодател с малка семейна фирма. Еми, всичките й служителки винаги са били с малки деца, бременни в майчинство и така. Заместват се, децата растат. Тя също работи с пълна сила сред тях, макар, че й е трудно. Не се е оплакала нито веднъж и никога не е дискриминирала майките. Та даже, някои като ги е наемала и до няколко месеца са забременявали. Е, какво да направи, това са нормални неща.

 Peace

# 43
  • Мнения: 272
Всеки е свободен да си стане сам работодател (като гледам, смятате, че е доста лесно) и тогава няма да има от какво да се оплаквате.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 1 134
Темата ми е интересна. Защото съм някъде по средата, нещо като работещ съсобственик във фирмата/то всичките там сме такива/.

Никога не съм имала проблеми с отсъствията поради боледуване на детето. Всички сме с малки деца. Но от друга страна правя невъзможни комбинации, защото ми е неудобно от колегите. Ако аз липсвам, те трябва да свършат и моята работа. Пък и естеството на работата е такова, че ако съм започнала нещо, е добре аз да си го довърша. Болничните, които съм ползвала са единствено задължителните за бременност и раждане.

Но пък има фирми, в които ако някой служител отсъства, няма как друг да го замести. Икономиката ни е такава, че понякога се налага съвместяването на няколко длъжност в една. В противен случай много фирми биха фалирали. Естествено, има и работодатели, които пестят от персонал.
 От друга страна, познавам работодатели, които предпочитат да наемат майки с малки деца, знаейки, че ще им се налагат чести отсъствия. Но пък ги приемат като по-стабилни служители, които няма да ти извъртят някой к.... номер, зарязвайки те в неподходящ момент.
В този ред на мисли смятам, че най-важно е да сме коректни едни към други. Няма смисъл да твърдим, че имаме баби на разположение, ако ги нямаме, защото рано или късно това ще се разбере. Както и да даваме неизпълними обещания.

Последна редакция: вт, 14 юли 2009, 00:17 от Чоки

Общи условия

Активация на акаунт