Бременност и пъпна херния!

  • 20 024
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 344
Съжалявам ако темата ми не е за тук!
Накратко-след първата бременност имам в наследство пъпна херния,ходих на лекар и ми каза,че е малка,да не се притеснявам,като родя втория път ще нарасне леко и тогава ще се оперира.Тогава се зарадвах,че няма да ме режат,но ето ме бременна,и сега се притеснявам като нарасне корема,ще нарасне и дупката,та ме е страх...Някоя от вас ако има такъв опит,моля да сподели!

# 1
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Учудва ме мнението на лекаря.
Колкото и да е малка пъпната херния, трябва да се вземат мерки преди следващата бременност.
На мен ми се появи след второто раждане, но хирургът ми каза, че ако планирам следваща преди това трябва да се оперирам и че дори от едно кихане хернията може да нарастне.
Консултирай се с хирург и гинеколог.
притеснявам като нарасне корема,ще нарасне и дупката
Дупката не нараства - нараства количеството мастна тъкан, която излиза през пъпния отвор. Има и по-лоши усложнения така, че по-бързичко на лекар.

# 2
  • Мнения: 526
През пъпния отвор не излиза мастна тъкан.

Аз си имам пъпна херния по рождение. След първата бременност леееко се увеличи, като от бременността ми се получи диастаза на коремните мускули- разтегляне на сухожилието м/у тях. Според мен това няма никаква връзка с колограмите, (аз съм 50, а през бременността в 9месец станах 60) съвсем не съм качила много килограми. Това е а по-скоро склонност на организма и слабост на съединителната тъкан. Никой не ми е казвал, че трябва да я оперирам преди 2ра бременност. Аз дори знам, че се оперират само големите пъпни хернии, малките няма нужда.
И още нещо - през бременността червата се повдигат нагоре и реално от хернията нищо не излиза. Проблема е по-скоро след бременността, т.к от разтягането на коремната стена може да се увеличи дупчицата. Тогава вече се решава дали има или не нужда от операция.

# 3
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
През пъпния отвор не излиза мастна тъкан.
Напротив, започва се от мастните тъкани, було и после се стига до червата грубо казано.

# 4
  • Мнения: 526
за ингвиналните хернии да, но при пъпната...? Не съм лекар, но пъпа е място където няма мастна тъкан именно затова при напълняване пъпчето хлътва. От къде ще дойде тази мастна тъкан в херниалното съдържимо?
Освен това, не е вярно че дупчицата не се разширява.
Ето тук за пъпната херния:
http://arsmedica.bg/bg/illness/c_id/2519/subprm/surgery/alpha/0.html
При мен малко се увеличи след бременността. Не много, но все пак намирам разлика. Когато бях малка се притеснявах, защото само моето пъпче беше като бобче,.. Исках хлътнало пъпче с дупка:) Сега съм му свикнала, но ще видим как ще е след второто бебе:) Мен повече ме притеснява факта, че ако си направя операция ще ми остане белег, който ще е доста по-неприятен отколкото пъпчето сега.

# 5
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Цитат
Напротив, започва се от мастните тъкани, було и после се стига до червата грубо казано.
Това са думи и на двамата хирурзи, при които съм ходила.

# 6
  • Мнения: 2 309
сега се притеснявам като нарасне корема,ще нарасне и дупката,та ме е страх...Някоя от вас ако има такъв опит,моля да сподели!

Да, имам опит. имам пъпна херния от бебе. След първата бременност тя се отвори малко. По време на самата бременност ходих на преглед при хирург, който каза щом се възстановя след раждането да ида да ме оперира като застраховка при втора бременност. Каза, че в противен случай ще се увеличи и операцията вече не би била лека и козметична. 1 година след секциото, легнах пак под ножа. Възстанових се доста бързо. Самоизписах се на следващия ден. Да, има белег - от пъпа отвесно надолу. Грам не ми пука грозно ли е, красиво ли е. Задължително 9 месеца след операцията не трябва да се забременява. Сега корема ми като нараства чувствам удебеления под пъпа и областта около него, та се усеща къде е работено.

За твое успокоение, те съветвам да отидеш на консултация при хирург, който да ти каже ще представлява ли проблем. В случай, че не знаеш към кой да се насочиш, препоръчвам д-р Койчев от Втора хирургия в МА.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 344
Много ти благодаря Денерис-и аз така си мислех да отида на още една консултация с хирург,пък да се надяваме,че ще си износя нормално детенцето,без проблеми!

# 8
  • Мнения: 7
 Здравейте! Мисля, че и аз имам този проблем в момента. Не ме е гледал лекар във връзка с това, защото допреди няколко дни не ми правеше никакъв проблем и мислех, че е нормално при бременност, но се консултирах с лекар по телефона и от материалите, които открих в нета смятам, че е точно това.
 Като се върна назад се сещам, че при първата ми бременност пъпът ми изпъкна навън може би последните 2 месеца, но нямах никакви болки или някакъв дискомфорт във връзка с това. Сега след почти 8 години съм бременна отново, но този път пъпът ми изпъкна по същия начин, може би в 3-4 месец. Отново си помислих, че е нормално, защото кожата на корема е разтегната веднъж, този път съм носела съм плода по-високо и т.н. и така не съм казала на лекарят следящ бремеността ми за това. Преди няколко дни започнах да усещам много неприятна болка в пъпа и областа около пъпа, най-вече отдолу него. Усещането дори при леко докосване е все едно докосвам прясна рана или изгорено място. Болезненоста е и при ходене (понеже корема се тресе) и други движения, най-вече свързани напрягане на корема (дори като лягам и ставам от леглото).   
 Проблемът ми е, че имам още около 2,5 месеца до термина и се притеснявам проблема да не се усложни. Доколкото разбрах от лекаря, с който се консултирах и от материалите в нета по време на самата бременност не може да се направи нищо. Също така не зная дали това ще промени начина на раждане - първото ми беше нормално и смятам и второто ако е възможно да е така.
 Моля, ако някоя от вас е имала този проблем или има повече информация във връзка с това да ми дадете съвет как да постъпя за да не се задълбочи проблема поне по време на самата бременност.
 Благодаря предварително!

# 9
  • Мнения: 14
Здравейте! Днес бях на консултация при хирург за пъпната херния, която получих по време на втората си бременност. Не ме боли, но реших да се прегледам и да планувам операция, ако се налага. Докторът каза, че хернията е малка и колкото по-рано се оперира, толкова по-бързо и лесно е възстановяването. Лошото е обаче, че с времето ще нараства. Моето бебче е на 4 месеца и аз все още го кърмя, но съм решила, когато го отбия отново да се прегледам и ако трябва, да се оперирам.
На бременните, които имат пъпна херния искам да кажа, че аз родих нормално /въпреки препоръки за секцио/ и хернията не попречи на раждането ми. Успех, бъдете здрави!

# 10
  • Мнения: 3
След първата си бременност, получих пъпна херния. Четох вашите коментари преди да се опепирам и това ме провокира да пиша и сега-след като се оперирах, като се надявам да помогна на някой с някои въпроси, които му се въртят на човек в главата в такъв момент. Първо почвам от това, че хернията не ме е боляла и е била около 2-2,5см., над пъпа и пъпът не ми е изглеждал никога изскочил. Пъпната херния по рождение и придобитата имат съвсем различен вид, прогноза и ..т.н. Открих я, когато опитах да се възстановявам след раждането и започнах с коремните преси. Коремът ми правеше странни издувания, които нямах по-рано. Така отидох на коремен хирург, който ми постави диагнозата. С оглед планирането на второ дете и то в кратък срок и предвид на раждането ми със секцио, зададох достатъчно много въпроси, отговорите на които по-късно прочетох и в научни статии, публикувани в интернет. Та...добре е хернията да се оперира възможно по-рано, така, че  при следваща бременност да не се отвори повече, поради увеличения товар и увеличаващото се налягане в коремната стена. Там е вече слабо място и ще продължи да поддава. Само, че нищо няма да се случи по време на бременност, защото нарастналата матка ще затвори отвора на хернията. Проблемът ще излезе на яве след раждането, когато вече една евентуална операция би затормозила майката в процеса на отглеждане на детето./ Режим на пазене-от 3 до 6 мес, включващ не вдигането на повече от 2-3 килограма!/. По-голямата херния е по-сложна за операция и оставя след себе си по-големи белези. в моя случай е около 3см. На моя приятелка е цяла педя, поради това, че не се оперира и забременя така. Превръщането на хернията в спешно състояние е с риск за живота. /Ако искате, изчаквайте този момент, аз предпочетох да не живея в тревожност/. Впрочем при неоперирана херния, човек трябва да спазва същите ограничения, като е вярно също и това, че едно кихане  може да я разшири.
Наличието на такава херния не влияе на начина на раждане.
Не може едновременно да се роди секцио и да се оперира херния.
По отношение на операцията-може да се направи само е пълна упойка, поема се от ЗК, купува се импланта /платното/. Последното е с размерите на съответния отвори цената му- също. И не на последно място- ако разрезът е малък,като в моя случай и не са пипали по червата, следоперативният период е по-лесен от при секцио, възстановяването е по-бързо, изписването е след 24 часа. Лапароскопия се препоръчва при по-големи дефекти, защото правят 3 разреза от приблизително 2 см-не си заслужава белезите при по-малките. Нищо не ми опъва след операцията. Забременях 3 месеца след нея /това е минималния срок на изчакване/, родих без проблем и без рецидиви от хернията.
Пожелавам успех и късмет на тези, на които им предстои.

Общи условия

Активация на акаунт