маймунската тема

  • 129 968
  • 974
  •   1
Отговори
# 960
  • Мнения: 3 506
В интерес на истината, акушерката, която се случи на моето последно раждане, беше много (наистина много) мила. За това, което е, не мога да си кривя душата.

Не знам за околните държави за съжаление Confused Може би може да подпиташ в съответните теми от родители в чужбина. Най-вероятно ще те гледат особено (все още) Laughing Единствено за Гърция бях чела преди време, че съществува опцията домашно асистирано (от лекар и акушерка) раждане, обаче тоталът дали пак няма да се завърти около цитиранта сума, не знам.. Аз съм много анти-Св. Лазар, ако и да имат въпросното отделение, за мен си остават най-вече търговци.

# 961
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Според мен няма нужда да стигаш чак до чужбина, мисля, че в частните болници имаш опция да преговаряш за исканията си, все пак се готвят да ти вземат солидна сума пари, така че са склонни към преговори. В Св. Лазар съм чувала, че позволяват каквото си искаш /въпреки че майката, която го казваше в край на сметка роди секцио, така се наложило/. И от Вита са много доволни хората.

# 962
  • Мнения: 3 506
Нямам лични впечатления, с изкл. на Св Лазар (и там не са от раждане), но... трябва ли да "преговаряш", за нещо, което не се предлага и не се прави стандартно, вече си поставен в една не особено благоприятна позиция, на онзи със странните искания, дето тормози лекарите, пречи им да си вършат работата и прочее, но к'во да правим - нали си плаща, ще го търпим... Поне аз така го чувствам Confused

# 963
  • Мнения: 13
По отношение на къпането на новородени бебета, което е дискутирано тук също искам да споделя какво прочетох в една българска книга, описваща обичаите и традициите в България в по-старо време и по-специално това за къпането на бебетата. Та в книгата много ясно беше описано, че бебетата се къпели точно 2 пъти седмично - най-често това ставало в понеделник и четвъртък.
Ако сезона е зимен, бебето се къпе през деня преди обед(предполагам за да се избегне простудяване от вечерното къпане, все пак едно време не са имали отоплени цели жилища както сега), а ако е лято се къпело вечер.

Та тази "мода" с ежедневното къпане в БГ, което е НАПЪЛНО излишно и според мен е навлязла накъде към '70-те години на миналия век, тъй като моите родители и лели, които са раждани през 60-те не са къпани всяка вечер, но аз по-късно  през 80-те, да. Просто в БГ само се усложнява всичко, на принципа що да ни е лесно като може да ни е трудно. Без да се влага никаква мисъл и логика. Но и това е променимо... Grinning

# 964
  • София
  • Мнения: 8 648
Аз не го къпя всеки ден...по доста прозачина причина-мързи ме  hahaha Натежава вече и ако татко му не си е вкъщи, за да го изкъпе, понякога се скатавам.А и ако спи също, защото нямам желание да си развалям малкото спокойствие. Лоша майка...лоша  ooooh! Flutter
Лятото ще го къпя всеки ден, сега понякога имам нужда от пропуски.

# 965
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Rosa, как е заглавието на книгата? Grinning
За честото къпане споделям мнението, второто дете го къпех доста по-рядко от сестра й (с измиване на преден и заден край ежедневно по подразбиране). И не я мажех с лосиони и прочее, само за масажи за улеснение.

# 966
  • Мнения: 13
Бу, книгата се казва "Български обичаи и ритуали", автор Лилия Старева.
Има я по големите книжарници, аз лично я четох онлайн от линка по-долу:

http://books.google.bg/books?id=571dwnqsfCIC&pg=PA5&hl=b … amp;q&f=false

В нея са описани доста подробно всички ритуали и значението им в българския фолклор.

 Simple Smile

# 967
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Благодаря, за нея си помислих, че говориш, ама трябваше да проверя Hug

# 968
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Ех, изровихте от прахта тази хубава тема... Simple Smile

Понеже ми предстои раждане и реших да питам в частната АГ болница, където се помещава кабинетът на гинеколога, който ми води ЖК. Казаха, че няма проблем да си заявя исканията и да отказвам каквито и да било процедури. Само трябвало да го коментирам предварително с екипа на смяна. Не знам доколко е вярно това тяхно "обещание" и не съм чувала много хора в нашия град да имат претенции към тези подробности, тъй като дори не им идва наум, че имат права да ги имат.

# 969
  • Мнения: 13
Една добра статия за окситоцина на разбираем достъпен език:
Цитат
За Окситоцинът

По време на раждането

Най-голямото освобождаване на окситоцин се случва по време на втората фаза на естественото раждането. Изхвърлянето му провокира детето, което се намира в утробата на майката. Той един вид подава сигнал за началото на раждането. В този момент се включва и способността на мъника да изработва окситоцин.

Благодарение на хормона на любовта се случва раждането на плацентата, а също се формира майчинският инстинкт и чувството за привързаност. Оказва се, че окситоцинът е необходим във всички сфери на живота.

Някои изследователи го наричат „срамежлив хормон". Защо? Истината е, че за да родите в щастие, и може би дори да изпитате оргазъм (за което сме слушали много, но колко жени са го изпитали е неизвестно), е необходимо да съблюдавате редица условия. Окситоцинът много зависи от външните фактори.


В идеалния случай мястото, където протича раждането, трябва да бъде много топло, достатъчно тихо и не много светло. Такива фактори като хлад, ярка светлина, силна музика или глас провокират излишна изработка на адреналин и затрудняват появяването на окситоцина.

Окситоцинът също не обича и присъствието на много хора. Даже в примитивните племена, където нямат сексуални предразсъдъци и понятие за морал, както в цивилизованите общества, се уединяват в храстите. Оказва се, че те познават много по-добре и по-отдавна особеностите на окситоцина. У някои народи до днес съществува убеждението, че основната задача на акушерката е да защитава родилната зона, прогонвайки от жената неканените гости.


Окситоцинът се изработва повече у жените, които съумяват напълно да се отпуснат, временно да се освободят от своя интелект и познания. Известният лекар Мишел Оден счита, че преминаването на безсъзнателно ниво гарантира леко раждане без обезболяване. Лекарствата могат да бъдат заменени с коктейл от хормони, на който важната съставка е окситоцинът.


По мнение на лекаря, раждането в присъствието на няколко чужди хора в престилки и маски, под ослепителната светлина на прожекторите е непосилна задача, също както да помолите един мъж да отдели сперма за изследване на публично място.

Успешната лактация

Окситоцинът способства за благополучното стартиране на лактацията и осигурява успешното и продължително кърмене. Образно правилната му стимулация изглежда така:

След естествено раждане майката взема детето на ръце, поставя го на гърдите си, за да може неговият допир да стимулира тръгването на коластрата и раждането на плацентата. Тази последователност е продиктувана от самата природа. На следващия етап от плача на изгладнялото бебче нивото на окситоцина в майката се увеличава. Процесът на кърмене не е само механична стимулация на лактацията, но и изхвърляне на окситоцин в кърмата, която постъпва в организма на мъника. По такъв начин, отдавайки на детето мляко, жената получава в замяна вълшебен еликсир на любовта, следователно става по-спокойна, по-открита, по-желана.

Ако страдате от липса на кърма, може да се възползвате от някои прости съвети. Някога жените са кърмели по-успешно в пещери. Разбира се, към наши дни това звучи неосъществимо, но бихте могли да си създадете подобна атмосфера, в която окситоцинът да се „почувства незастрашен" от външни фактори. Със същата сила може да влезете в малка стая с приглушена светлина, за да не ви отвлича нищо от този процес. Погледнете в очите на своето съкровище, погалете го по ръчичките, коремчето... И сами ще забележите как започва да се отделя мляко. Най-важното е да вярвате в силата на любовта, това усещане носи спокойствие и щастие!


Американски учени са установили, че хора, отдаващи много средства и сили за благотворителност, са с повишено ниво на окситоцин. При скъперници и егоисти, напротив, нормите са по-ниски.

При децата нивото на окситоцина се повишава значително след общуване със своята майка, а същите тези игри и занимания със слабо позната жена не предизвикват такъв ефект.


Изкуствен окситоцин

В условията, когато организмът на раждащата сам не произвежда хормона на любовта, той се заменя от изкуствен окситоцин. Синтоцинон или питоцин (търговските имена на този хормон) водят до това, че контракциите стават по-интензивни. Според Оден, „хормонален дисбаланс", при който окситоцинът изобщо да не се произведе е изключителна рядкост. Организмът на жената по природа е създаден да ражда и кърми децата. Ако няма намеса в раждането, окситоцинът ще си дойде навреме.

НО АКО РАЖДАНЕТО ПРОДЪЛЖАВА ТВЪРДЕ ДЪЛГО, КАК ЕСТЕСТВЕНО ДА ПРЕДИЗВИКАТЕ ПРОИЗВОДСТВОТО МУ В ОРГАНИЗМА СИ?

Опитайте като начало да промените окръжаващата среда: уединете се в някой тих ъгъл, уравновесете дишането си, погалете корема си и поговорете на детето. Ще забележите, че когато се успокоите, получите увереност в своите сили, страхът ще отстъпи.

Изкуственият окситоцин се отличава от естествения по това, че не достига до рецепторите на главния мозък и не влияе на нашето поведение. С други думи, това не е хормон на любовта, а просто стимулатор за съкращение на мускулите на матката.

 

Автор: Силвия Чалъкова
Консултант: Олга Дукат - сертифицирана дула, тел. 0899991264

 

# 970
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Пак ще потъне в прахта хубавата тема.
Вчера се насилих да изгледам клипа, в който акушерката пребива бебето  Sick Ужас, не е за хора със слаби нерви. А на мен все не ми се вярваше, че е възможно. Сигурно и е дошло до гуша на жената, но от действията и съдя, че най-вероятно не е за пръв път, просто това бебе е пострадало по-сериозно и са забелязали нещата ...
Когато раждах първото си дете не го вземах при себе си през нощта.Убедиха ме, че така е по-добре, да си почивам ... Второто и третото обаче си бяха плътно при мен. Не са ми пречели да си почивам. Когато се събуждаха и заплакваха, просто ги гушках и те се успокояваха ...

# 971
  • София
  • Мнения: 6 258
Нали ми е прясно, още се дразня. В Шейново платихме вип стая, за да си е бебето при мен и 3 дни ме баламосваха и не ми го оставяха извън графика. Какво значи ще го вземем да си почиваш, гледаш го 3 дни като кукла (щото ти го носят нахранено с АМ и спящо), после в къщи шок за всички. Явно е много странно да искаш бебето да е при теб, при положение, че си ставах и се оправях спокойно.

# 972
  • Мнения: 1 907
Ех, каква хубава тема  Hug
Много исках да родя по начин, който не можех да опиша, сега намирам думата- маймунски  Joy
Почти успях да устискам до края де- ей тук, на когото му е интересно, си копирам от отчетната тема премеждията от раждането...
Скрит текст:
...което, в сравнение с първото, беше песен  Smile. Още на 2-ри следобед забелязах, че ми пада част от тапата. Стомашния дискомфорт, продължаващ няколко дни преди това, вече мога официално да го обявя за предвестник на скорошно раждане. Имах на моменти контракции, но не регулярни. Въпреки това беше ясна работата. Още на 03.12 вечерта болките започнаха да стават по-осезаеми, а на 04.12 към 3 сутринта ги засякох, че стават на 10 минути и съвсем ясно ме будят...за да се унеса веднага след контракцията. Сутринта си взех топъл душ, който така ме облекчи, че съм заспала- за близо час имах 7 пропуснати от ММ+истерично тропащ на вратат съсед, изпратен от последния да провери дали съм жива и/или дали не раждам в асансьора  Laughing
Занесох се на уговорения седмица по-рано час за консултация в 13 часа- пеша  Smile, като казах на акушерката за контракциите, ме накара принудително да прередя чакащите пред кабинета десетина пациентки- доктора установи 4-5 см. разкритие, видя позата на бебето на ехограф –идеална- и като разбра, че ще раждам в друг град, ми каза веднага да тръгвам. Без паника, де. Не че тръгнах  Smile Този път бях решила отида в последния момент в родилното- и преди съм споделяла за гадните спомени от предишното раждане и най-вече банката с окситоцин.
Пак пеша, минах през аптеката, купих памперси и други неща, които ми липсваха в багажа- резултатът бяха нови 5 пропуснати от ММ, който ме чакаше през блока в истерия, че не вдигам...просто не го бях чула  Smile Досъбрах си нещата и с най-ниската, развивана от мъжа ми някога скорост, достигнахме до заветната цел. Моето спокойствие се предаде и на него, а новото негово- на мен, така че през целия път си говорехме за толкова приятни неща, за каквито никога не сме си говорили...едва на влизане в Пловдив той ми сподели, че през целия път е чувал някакъв шум в двигателя (който веднага след табелата изчезнал  Wink) и си представял как раждам в колата, а самата тя е качена на платформа на пътна помощ  35 Пристигнахме на паркинга на болницата и часове наред...без майтап, около 4 часа, се разхождахме из паркчето, из фоайето, из етажите, кафенетата и околните магазини...твърдо бях решила да чакам до последно, ако ще и три дни още. Болките бяха съвсем търпими, между тях си говорехме, дори говорих по телефона 3-4 пъти с нищо не подозиращите ми майка и дъщеря...за мусака и други важни работи  Blush
Щях да стоя до края, но в един момент нещо ми потече...решех че са водите, но не- беше яркочервена кръв и това ме изплаши не на шега, защото с предишното раждане не съм кървила и не знам дали е нормално. Качихме се в отделението, прегледаха ме, приеха ме- имах 7 см. разкритие. Волю-неволю, ме скачиха с приятеля ми Окси и в резултат на това близко партньорство спокойствието ми отиде по дяволите и изгубих контрол над нещата и над собствения си организъм. Вече напълно разбирам защо някои жени искат да родят у дома- спокойствието, което ти дава познатата обстановка, присъствието на спокоен (!) обичан човек с когото между контракциите да си говорите ежедневните глупости...безценно  Peace
В 20 часа ме приеха, в 20:45 се роди момчето. Бързи, смели, сръчни- имам малко шевове, резултат от скорострелното излизане, но честно, ако след два часа ме бяха питали- да те изписваме ли, щях да съм първа на вратата. В интерес на истината един стар доктор на първата визитация сутринта ми каза същото- ако бяхме в някоя друга държава, сега щях да те изпиша, но тук, с нашите клинични пътеки е много важно млади, здрави жени да стоят в болници.
И така- пак да кажа- второто раждане при мен беше песен, в сравнение с първото.

Родих в УМБАЛ Пловдив където бебето беше с мен от първата минута- докато минат двата часа в родилна зала бях на легло до него и се галехме и гледахме влюбено, после заедно ни заведоха в стаята и си го гушках на воля. Иначе болницата е всичко друго, но не и приятел на детето  Laughing- АМ и вода се леят на поразия, по стените висят стриктни графици с часове за кърмене и оводняване  ooooh!...от всички бебета по коридора, само моето не ревеше истерично, но и май само то беше ежеминутно скачено с гърдите ми и най-маймунски напъхано в майчиното легло под изумения поглед на съкилийничката  Crazy Подозирам, че 98% от родилите там жени "нямат кърма" и дохранват още от първия ден у дома... Whistling

# 973
  • Мнения: 878
Rosa, как е заглавието на книгата? Grinning
За честото къпане споделям мнението, второто дете го къпех доста по-рядко от сестра й (с измиване на преден и заден край ежедневно по подразбиране). И не я мажех с лосиони и прочее, само за масажи за улеснение.

При първото ми раждане в родилното ни учеха, че бебето се къпе всеки ден и се маже с мляко след това. Вторият път обаче ми казаха, 1-2 в седмицата, заради зачестилите кожни проблеми, естествено дупето всеки ден. В родилното носех душ гел на Мустела за атопична кожа без измиване и сестрата се учуди много, каза че повечето носели Джонсън и подобни марки, които предизвикват алергии. Обикновено пред българи избягвах да казвам, че къпя бебето 2 пъти в седмицата, защото ми се подиграваха  Rolling Eyes

# 974
  • Северозапада
  • Мнения: 5 472
Здравейте,

Темата от доста време е неактивна, има няма 5 години...но ми се ще някоя жена раждала "активно" последните 4-5 години да сподели своя случай и дали има напредък в България по въпроса с "маймунските раждания"? Какво се случва по болниците(включително и могат да се изредят родилни отделения из страната където със сигурност се вземат предвид желанията на раждащите жени и се изчаква процеса да мине по-естествено и бавно) и дали вече има някъде другаде отделения за активно раждане, освен това за което знам в болница "св.лазар" в София срещу сумата от 3000 лева или нещо такова беше?
(Защо за Бога едно естествено раждане при което майката работи предимно трябва да струва толкова?)

За мен градът в който ще родя няма значение стига да могат да ми предоставят в родилното това към което се стремим - по-естествен процес. 




Rosa Bulgara, не знам дали Ви интересува още, а може би вече знаете, в МБАЛ "Надежда" (на д-р Стаменов) има зала за активно раждане. Има топка, шалове, шведска стена и др. приспособления. Не знам обаче дали оставят всичко докрай да се случи естествено.

Общи условия

Активация на акаунт